Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ko darīt un kas vainīgs? Kaimiņa aiz Zilupes mūžsenie eksistenciālie jautājumi kā nekad aktuāli vietējiem bāleliņiem. Saprotams, ka jebkura daudzmaz normāla valsts ilgtermiņā nevar pastāvēt, ja tās ierēdņu korpuss gan civildienestā, gan ar uzplečiem plecos militārajā un represīvajās struktūrās pamatnostādnē nodarbojas ar budžeta līdzekļu izlaupīšanu. Pie kam, ja šāda situācija un filosofija ir kļuvusi pašpieņemama un pašsaprotama lielākajā sabiedrības daļā. Atsevišķi jāskata dažādas pašvaldību un valsts AS un SIA, kur diemžēl arī visur tiek čiepts uz velna paraušanu.

Traģiskākais ir tas, ka lielums pilsoniskās sabiedrības pārstāvju nodarbināti nevis ar domu, kā situāciju mainīt, bet kā ātrāk individuāli tikt pie siles. Tieši ar šo mēs atšķiramies no igauņiem. Kā ir pie mums un kā ir pie igauņiem, salīdzinājumu neprasa, jau sen katrs par to var pārliecināties, no Valkas iebraucot Valgā.

Var teikt, ka visa Latvijas valsts un pašvaldību varas personāliju struktūra ir uzbūvēta un caurvīta ar partiju un radu būšanām, kopīgām skolas un augstskolu gaitām, korporācijām, mīļāko padarīšanām, zagšanām un dzeršanām. Esmu neoficiāli kādreiz redzējusi, piemēram, Aizsardzības ministrijas Militārās pretizlūkošanas dienesta sagatavotu radu un draugu būšanu shēmu ministrijā. Aptuveni 25% personu savstarpēji saistītas uz radniecības pamata. Esmu pārliecināta, ka citur nav citādi.

Pilnīgi skaidrs, ka lielākā daļa valstī izsludināto konkursu uz amatiem ar naudas ietekmi ir pilnīgs bulšits ar jau iepriekš kaut kur sarunātu rezultātu. Tauta saprot, bet vēsā mierā norij situāciju, ka Pierīgā savrupmājas aug kā sēnes pēc lietus, ielas pārpildītas ar luksus klases automašīnām un tas viss pieder (vai ir lietošanā) personāžiem no valsts vai pašvaldību pārvaldes.

Patiesībā, ja esi nokļuvis apritē pie savējiem, nav problēmu pa pāris gadiem no seržanta kļūt par ģenerāli vai civildienestā saņemt pielaidi augstākajam līmenim. Roka roku baro, un visi ar visiem ir sasaistīti, vien laiku pa laikam kāda nomaldījusies avs, kas aizmirsusi bausli, ka Dievs licis dalīties, tiek no ganāmpulka ar kaunu un negodu patriekta.

Zīmīgi, ka Latvijā eksistē specifiska ierēdņu kategorija, kura vispār ir ārpus Kriminālprocesa normām un pantiem. Cik par banālu zagšanu un korupciju pa visiem neatkarības gadiem ir iesēdināti cietumā tiesneši, prokurori, policijas un muitas ģenerāļi, specdienestu darbinieki ar pilnu un visaptverošu īpašumu konfiskāciju?...

Manuprāt, situāciju nevar labot, moralizējot vai veidojot 15 KNABus pēc kārtas. Jāsāk būtu ar to, ka ierēdņa vai amatpersonas statuss, darbs valsts vai pašvaldības AS vai SIA ir garantēti nodrošināts dzīves līmenis vidusšķiras formātā. Pie kam - ar tikpat jauki nodrošinātām vecumdienām. Jau šodien darbs valsts vai pašvaldību augstākajā līmenī oficiālā atalgojuma ziņā ir līdzvērtīgs ES attīstīto vecvalstu analogiem amatiem. Nepieciešama tikai politiskā griba un uzdrīkstēšanās. Augsts valsts amats nav tikai privilēģijas un iespējas, brauciens pa vienvirziena šoseju. Banāli skan, bet tie ir arī pienākumi, atbildība un privātdzīves publicitāte, un caurspīdīgums.

Kāpēc gan "bezkompromisa tiesiskuma'' idejas paudējiem no JKP vai mūžsenajai cīnītājai par atvērtību un pret korupciju Inesei Voikai no apvienības ''Attīstībai/Par!'' neierosināt likumprojektu par to, ka:

1. Visus un jebkurus valsts ierēdņus, amatpersonas un pašvaldību darbiniekus neierobežoti un bez jebkāda pamatojuma KNAB var testēt ar poligrāfu (melu detektoru), kad vien tam labiepatīkas. Testa neiziešana bez jebkāda paskaidrojuma vai pamatojuma automātiski nozīmē atlaišanu uz mūžu no darba valsts un pašvaldību amatos. Pie kam - paša testa norise un rezultāti ir pieejami jebkuram interesentam internetā.

2. Jebkuram, kam darbs valsts struktūrās vai pašvaldībās ir saistīts ar tiešu vai netiešu ietekmi uz/pār budžeta līdzekļu izlietojumu, var būt atvērts tikai viens bankas konts un tikai Latvijas Republikas teritorijā. Iepriekšnorādītajām personām norēķini skaidras naudas formā virs 10 eiro aizliegti. Pilnīgi aizliegta uzkrājumu veidošana skaidrā naudā vai aizdevumu izsniegšana virs 50 eiro. Tajā skaitā - visiem pirmās pakāpes radiniekiem.

3. Amatpersonu deklarācijās norādītie nekustamā īpašuma objekti ir ar foto vizualizāciju, kadastra numuru un adresi. Automašīnas ar valsts numuru. Visi personas izsniegto aizdevumu vai saņemto kredītu līgumi neatkarīgi no summām tiek publicēti pilna teksta versijā. Visa šī informācija brīvi pieejama internetā.

4. Latvijas specdienesti ik gadu publisko datu bāzi, kurā norādīti politiķu, ierēdņu un amatpersonu radnieciskie sakari līdz trešajai pakāpei. No sevis piebildīšu, ka fragmentāri šādi dati, kur vajag, jau pasen tiek sistematizēti.

Sākumam pietiktu. Beidzamais, tikai, lūdzu, man neko nestāstiet par darba tiesībām, datu aizsardzību, privātdzīves privātumu, cilvēktiesībām utt. Viss iepriekšminētais ir nepieciešams, skaists un foršs. Bet - darbs par tautu, valsti un valdību ir īpašs, tajā nevienu ar varu nespiež. Kādam kas netīk - var sevi atrast uzņēmējdarbībā vai būt darba ņēmējs privātā sektorā. Kā teiktu krievi - gribi vizināties, ragutiņas pats kalnā velc.

Novērtē šo rakstu:

111
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēlēšanas: kāpēc vajag iet vai neiet pie balsošanas urnām

FotoPašreiz sociālajos tīklos izskan daudz aicinājumi boikotēt vēlēšanas, un daudzi arī uzskata, ka nav vērts piedalīties vēlēšanām, jo pa lielam nekas nemainīsies. Un uz vēlēšanām pamatā neiet cilvēki, kuri nav apmierināti ar valdību, ar Saeimā ievēlēto deputātu darbu. Bet vēlēšanu boikots ir izdevīgs varas partijām, un tās to slēpti atbalsta.
Lasīt visu...

18

Mūsu politprostitūciju nedrīkst publiski saukt par politprostitūciju!

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicina Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju reaģēt uz deputāta Aleksandra Kiršteina (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK) 25. septembra izteikumiem mikroblogošanas vietnē Twitter. Deputāts, komentējot priekšvēlēšanu debates LTV ēterā, raksta: “Politprostitūta Bērtule, vadot Saeimas kandidātu debates LTV1, visu laiku melo, ka politiķi (domāti NA) grib likvidēt Satversmes Tiesu, noklusējot, ka tā ir jāpārceļ uz Augstāko Tiesu kā Igaunijā, Somijā un Zviedrijā! Pirmskara Latvijā Satversmes jautājumus skatīja AT Senāts!”
Lasīt visu...

12

Kāpēc jums vajadzētu nobalsot par mums - Marksa mūsdienu mazbērniem

FotoLīdz Saeimas vēlēšanām tikai 5 dienas, un, ja vēl turpini izlemt, par kuru politisko spēku atdot savu balsi, piedāvāju 15 iemeslus, kāpēc balsot par 15. sarakstu – Progresīvajiem.
Lasīt visu...

15

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

FotoŠis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar ko tika rotāti aizsaulē aizgājušās Jutas Strīķes, vienas no Jaunās konservatīvās partijas līderēm, bēru vainagi no viņas partijas biedriem.
Lasīt visu...

21

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

FotoJums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi nosaukumi, tam daudz ko nepelnīti piedēvē, un tam ir dažādas izpausmes, bet patiesībā runa ir par vienu un to pašu – par patikšanu un nepatikšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

Satversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder...

Foto

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

Vadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

Nepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet...

Foto

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

Ļoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

Jūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms...

Foto

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

Mums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi...

Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...

Foto

Inflācijas krīze – laiks, kad mērķtiecīgi izvēlēties Latvijas uzturproduktus

„Rudentiņis – bagāts vīrs,” septembrī, vācot ražu vai gādājot krājumus ziemai, teica mūsu senči. Septembris mūsdienās ir...

Foto

Kariņam aste kājstarpē - "Vienotības" premjers izrādījies Putina skolnieks

Jau vairākus mēnešus virkne mediju aicina ministru prezidentu Krišjāni Kariņu piedalīties raidījumos, kuros bija iecerēts iztirzāt premjera...

Foto

Politikā man kopā ar Pavļutu pie siles tikt neizdevās, tagad izmēģināšu „dzimumu līdztiesības” tēmu

"Dzimumu līdztiesība?! Mums taču ar to viss kārtībā!" ir biežākā reakcija, kad...

Foto

Tikai nesmejieties, kad es jums mēģināšu iestāstīt, ka Latvijas valsts šajos četros gados ir kļuvusi drošāka un stiprāka

13. Saeima ierakstīs Latvijas valsts politiskajā vēsturē vismaz trīs...

Foto

1. oktobra mājsēdes organizatori

Piežmiegusi CVK naudu Saeimas vēlēšanu popularizēšanai, kliķe atklāti aicināt uz boikotu tomēr neuzdrošinās. Taču izskatās, ka varneši nudien ir nobijušies no ļaužu...

Foto

Subjektīvs Saeimas deputātu kandidātu sarakstu apskats

Pirms kāda laika aicināju iet uz vēlēšanām un balsot kaut par pašu lielāko “dunduku”, tikai pret varas partijām. Pie viena...

Foto

LPSR 2.0 kūrē reliģiju

Levits, kas identificē sevi kā latvieti, sadarbībā ar valdošās koalīcijas tieslietu ministru (lasi – boļševiku komisāru) Bordānu ir iesniedzis likumprojektu, lai mainītu...

Foto

Vēlēšanas: piedalīties vai ignorēt?

Pēc vairāku lasītāju lūguma mēģināšu “izvilkt esenci” un īsi pamatot savu jau vairākkārt pausto viedokli par “vēlēšanām” mūsdienu Latvijā un to lomu...

Foto

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda bezatbildīgo aicinājumu doties meklēt un fotografēt lāčus

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda nepārdomāto un provokatīvo publiskajā telpā izskanējušo Latvijas Nacionālā dabas muzeja iniciatīvu,...

Foto

Elektrizētā priekšvēlēšanu kampaņa

Par Dievzemītes “reņģēdāju” nežēlīgu dīrāšanu 2007.—2010. gada finanšu krīzes laikā Valdis Dombrovskis (JV) ticis pie amata Eiropas Komisijā. Toreiz pat starptautiskie naudas dūži...

Foto

Jehovas liecinieki atsāk apmeklēt cilvēkus viņu dzīvesvietās

Pēc divarpus gadu pārtraukuma no 1. septembra Jehovas liecinieki visā pasaulē, arī Latvijā, atsāks to savas darbības aspektu, kas...

Foto

Uzņēmuma pāreja – jaunā VID granāta

Nu jau ar zināmu regularitāti līdz mums nonāk lietas, kur Valsts ieņēmumu dienests (VID) apgalvo, ka ir notikusi uzņēmuma vai tā...