Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ko darīt un kas vainīgs? Kaimiņa aiz Zilupes mūžsenie eksistenciālie jautājumi kā nekad aktuāli vietējiem bāleliņiem. Saprotams, ka jebkura daudzmaz normāla valsts ilgtermiņā nevar pastāvēt, ja tās ierēdņu korpuss gan civildienestā, gan ar uzplečiem plecos militārajā un represīvajās struktūrās pamatnostādnē nodarbojas ar budžeta līdzekļu izlaupīšanu. Pie kam, ja šāda situācija un filosofija ir kļuvusi pašpieņemama un pašsaprotama lielākajā sabiedrības daļā. Atsevišķi jāskata dažādas pašvaldību un valsts AS un SIA, kur diemžēl arī visur tiek čiepts uz velna paraušanu.

Traģiskākais ir tas, ka lielums pilsoniskās sabiedrības pārstāvju nodarbināti nevis ar domu, kā situāciju mainīt, bet kā ātrāk individuāli tikt pie siles. Tieši ar šo mēs atšķiramies no igauņiem. Kā ir pie mums un kā ir pie igauņiem, salīdzinājumu neprasa, jau sen katrs par to var pārliecināties, no Valkas iebraucot Valgā.

Var teikt, ka visa Latvijas valsts un pašvaldību varas personāliju struktūra ir uzbūvēta un caurvīta ar partiju un radu būšanām, kopīgām skolas un augstskolu gaitām, korporācijām, mīļāko padarīšanām, zagšanām un dzeršanām. Esmu neoficiāli kādreiz redzējusi, piemēram, Aizsardzības ministrijas Militārās pretizlūkošanas dienesta sagatavotu radu un draugu būšanu shēmu ministrijā. Aptuveni 25% personu savstarpēji saistītas uz radniecības pamata. Esmu pārliecināta, ka citur nav citādi.

Pilnīgi skaidrs, ka lielākā daļa valstī izsludināto konkursu uz amatiem ar naudas ietekmi ir pilnīgs bulšits ar jau iepriekš kaut kur sarunātu rezultātu. Tauta saprot, bet vēsā mierā norij situāciju, ka Pierīgā savrupmājas aug kā sēnes pēc lietus, ielas pārpildītas ar luksus klases automašīnām un tas viss pieder (vai ir lietošanā) personāžiem no valsts vai pašvaldību pārvaldes.

Patiesībā, ja esi nokļuvis apritē pie savējiem, nav problēmu pa pāris gadiem no seržanta kļūt par ģenerāli vai civildienestā saņemt pielaidi augstākajam līmenim. Roka roku baro, un visi ar visiem ir sasaistīti, vien laiku pa laikam kāda nomaldījusies avs, kas aizmirsusi bausli, ka Dievs licis dalīties, tiek no ganāmpulka ar kaunu un negodu patriekta.

Zīmīgi, ka Latvijā eksistē specifiska ierēdņu kategorija, kura vispār ir ārpus Kriminālprocesa normām un pantiem. Cik par banālu zagšanu un korupciju pa visiem neatkarības gadiem ir iesēdināti cietumā tiesneši, prokurori, policijas un muitas ģenerāļi, specdienestu darbinieki ar pilnu un visaptverošu īpašumu konfiskāciju?...

Manuprāt, situāciju nevar labot, moralizējot vai veidojot 15 KNABus pēc kārtas. Jāsāk būtu ar to, ka ierēdņa vai amatpersonas statuss, darbs valsts vai pašvaldības AS vai SIA ir garantēti nodrošināts dzīves līmenis vidusšķiras formātā. Pie kam - ar tikpat jauki nodrošinātām vecumdienām. Jau šodien darbs valsts vai pašvaldību augstākajā līmenī oficiālā atalgojuma ziņā ir līdzvērtīgs ES attīstīto vecvalstu analogiem amatiem. Nepieciešama tikai politiskā griba un uzdrīkstēšanās. Augsts valsts amats nav tikai privilēģijas un iespējas, brauciens pa vienvirziena šoseju. Banāli skan, bet tie ir arī pienākumi, atbildība un privātdzīves publicitāte, un caurspīdīgums.

Kāpēc gan "bezkompromisa tiesiskuma'' idejas paudējiem no JKP vai mūžsenajai cīnītājai par atvērtību un pret korupciju Inesei Voikai no apvienības ''Attīstībai/Par!'' neierosināt likumprojektu par to, ka:

1. Visus un jebkurus valsts ierēdņus, amatpersonas un pašvaldību darbiniekus neierobežoti un bez jebkāda pamatojuma KNAB var testēt ar poligrāfu (melu detektoru), kad vien tam labiepatīkas. Testa neiziešana bez jebkāda paskaidrojuma vai pamatojuma automātiski nozīmē atlaišanu uz mūžu no darba valsts un pašvaldību amatos. Pie kam - paša testa norise un rezultāti ir pieejami jebkuram interesentam internetā.

2. Jebkuram, kam darbs valsts struktūrās vai pašvaldībās ir saistīts ar tiešu vai netiešu ietekmi uz/pār budžeta līdzekļu izlietojumu, var būt atvērts tikai viens bankas konts un tikai Latvijas Republikas teritorijā. Iepriekšnorādītajām personām norēķini skaidras naudas formā virs 10 eiro aizliegti. Pilnīgi aizliegta uzkrājumu veidošana skaidrā naudā vai aizdevumu izsniegšana virs 50 eiro. Tajā skaitā - visiem pirmās pakāpes radiniekiem.

3. Amatpersonu deklarācijās norādītie nekustamā īpašuma objekti ir ar foto vizualizāciju, kadastra numuru un adresi. Automašīnas ar valsts numuru. Visi personas izsniegto aizdevumu vai saņemto kredītu līgumi neatkarīgi no summām tiek publicēti pilna teksta versijā. Visa šī informācija brīvi pieejama internetā.

4. Latvijas specdienesti ik gadu publisko datu bāzi, kurā norādīti politiķu, ierēdņu un amatpersonu radnieciskie sakari līdz trešajai pakāpei. No sevis piebildīšu, ka fragmentāri šādi dati, kur vajag, jau pasen tiek sistematizēti.

Sākumam pietiktu. Beidzamais, tikai, lūdzu, man neko nestāstiet par darba tiesībām, datu aizsardzību, privātdzīves privātumu, cilvēktiesībām utt. Viss iepriekšminētais ir nepieciešams, skaists un foršs. Bet - darbs par tautu, valsti un valdību ir īpašs, tajā nevienu ar varu nespiež. Kādam kas netīk - var sevi atrast uzņēmējdarbībā vai būt darba ņēmējs privātā sektorā. Kā teiktu krievi - gribi vizināties, ragutiņas pats kalnā velc.

Novērtē šo rakstu:

111
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...