Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Mēs, prostitūtas, vēl tikai drusku, drusku papelnīsim...

Jānis Patmalnieks, Saeimas deputāts, Jaunā Vienotība
26.03.2024.
Komentāri (41)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau kādu brīdi sabiedrībā noris diskusija par iespējām pārtraukt tirdzniecību ar Krieviju un šādas rīcības sekām. Īpaši tās uzplaiksnīja pēc informācijas nonākšanas atklātībā par mangāna rūdas tranzītu caur Latviju un Igauniju. No vienas puses ir morālie apsvērumi, no otras ekonomiskā realitāte un Latvijas starptautiskās saistības. Valdību veidojošās partijas, pēc diskusijas par šo situāciju kā pirmo soli vienojās ierosināt Eiropas Savienībai iekļaut mangāna rūdu sankciju sarakstā. Ilgākā termiņā neizbēgami virzāmies uz tirdzniecības ar Krieviju arvien lielāku ierobežošanu, līdz pat pilnīgai pārtraukšanai.

Nesen x.com saņēmu jautājumu - Kāpēc vienkārši nevarētu pārtraukt sakarus ar Krievijas impēriju. KĀPĒC?

Jāsaka, ļoti labs jautājums! Pēdējo nedēļu laikā pēc Igaunijas žurnālistu publikācijas par mangāna rūdas tranzītu caur Latviju un Igauniju tas kļuvis vēl aktuālāks.

Latvijas ģeogrāfiskais novietojums vēsturiski jau ilgstoši ir bijis viens no Latvijas ostas pilsētu labklājības avotiem. 20.gs sākumā, Rīga bija galvenā Krievijas impērijas kokmateriālu eksporta osta. Ventspils tika veidota kā ievērojams PSRS naftas produktu eksporta centrs. Mums ir gara tranzīta un tirdzniecības vēsture caur ostām, izmantojot Krievijas tuvumu.

Pēc neatkarības atgūšanas viens spēcīgs politisks virziens Latvijā ir bijis – Latvijas kā tilta starp austrumiem un rietumiem veidošana. Nav noslēpums, ka šī politiskā virziena aizstāvji ir bijuši gan bijušie, gan esošie politiķi, kuriem pašiem pieder uzņēmumi ostās. Kas ir šīs politikas rezultāts? Banku sektorā tā beidzās ar katastrofālām sekām gan tautsaimniecībai, gan ikvienam banku klientam. Transporta jomā – izveidots tranzīta koridors ar nerealizējamu kravu caurlaidību. Tā vietā, lai investētu pasažieru pārvadājumos, no kuriem iegūtu visi Latvijas iedzīvotāji, tika investēts tajā, lai pēc iespējas vairāk varētu pārvadāt kravas. Kā sekas mēs redzam to, ka tikai šogad Latvijā sākuši kursēt jauni pasažieru vilcieni.

Globalizācijas iespaidā Latvija, Eiropa un pasaule ilgstoši ir būvējusi tirdzniecības saites, kas nodrošināja ekonomikas izaugsmi un arvien pieaugošu labklājību. Krievija bija daļa no šīs globālās piegāžu ķēdes. Labumu guva visi – pircēji, pārdevēji un pārvadātāji. Saiknes ir tik stipras, ka atsevišķās jomās Krievijas izejvielu, piemēram, graudu, piegāde joprojām aizņem ievērojamu tirgus daļu Eiropā. Krievija pārdeva savus resursus, bet Eiropas uzņēmumi savas preces ar augstu pievienoto vērtību – dažāda veida mašīnas, sākot no vilcieniem, beidzot ar ciparvadāmām frēzmašīnām.

Krievijai iebrūkot Ukrainā, ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas Savienības attieksme ir mainījusies pret tirdzniecību ar Krieviju. Kā rezultātu redzam 13 sankciju pakotnes, kuras ir pieņemtas un darbojas, ar tām ir ierobežota gan personu, gan arī preču kustība. Tomēr, tikmēr, kamēr karš Ukrainā turpināsies, jautājumi par tirdzniecību ar Krieviju būs aktuāli.

Latvija, būdama Eiropas Savienības dalībvalsts, ir uzņēmusies starptautiskās saistības, kas saistās ar brīvu preču un pakalpojumu kustību, tai skaitā attiecībā uz to, ka tiks nodrošināts tranzīts caur Latvijas teritoriju. Ārējā tirdzniecība ir ekskluzīva Eiropas Savienības kompetence un Latvija spēj ietekmēt to tikai caur kopējiem lēmumiem. Spēja pildīt uzņemtās saistības tiek nemitīgi vērtēta no starptautisko partneru puses. Jāatgādina, ka Latvijā NATO ietvaros ir izvietoti 11 sabiedroto valstu bruņoto spēku pārstāvji, kā arī ASV vienības. Šīs valstis uzmanīgi vēro valdības rīcību un augstu novērtē prognozējamas un izprotamas darbības.

Krievija ir agresīva valsts, un nav prognozējams, ka šis vidējā termiņā varētu mainīties. Tas nozīmē, ka mums būs jātērē savi nodokļos samaksātie līdzekļi arvien lielākā apjomā Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanai. Gan Krievijas agresīvā retorika, gan arī Eiropas valstu politiķu izteikumi, lai motivētu savu sabiedrību ieguldīt aizsardzībā, neizbēgami radīs Latvijas iedzīvotājus satraucošu informācijas vidi. Diskusijas notiks par to – kā labāk un vairāk gan ierobežot Krievijas militāro potenciālu, gan arī apgrūtināt tās ekonomikas darbību cerībā, ka vājāka ekonomika sekmēs Putina režīma sabrukumu. Maz izredžu, ka tā tas notiks. Pasaulē ir pietiekoši daudz valstu un alkatīgu cilvēku, kuri būs gatavi tirgoties ar Krieviju un piegādāt visu nepieciešamo gan kara vajadzībām, gan arī ekonomikas uzturēšanai.

Neskatoties uz visiem šiem sarežģījumiem, ir jāvirzās uz tirdzniecības ar Krieviju arvien lielāku ierobežošanu. Tas darāms soli pa solim. Nav prognozējams, ka situācija Krievijā normalizēsies. Pārskatāmā nākotnē nav sagaidāmas izmaiņas šīs valsts uzņemtajā kursā. Mums būs jādara viss, lai sevi pasargātu no iespējamās kaimiņvalsts agresijas. Šī agresija var būt arī ekonomiskā formā, strauji pārtraucot tirdzniecības attiecības ar Latviju.

Tirdzniecības pārtraukšanai ar kaimiņvalsti būs arī ekonomiskas sekas. Rīgā, Liepājā un Ventspilī ostās joprojām tiek nodarbināts ievērojams cilvēku skaits. Latgalē tiek nodarbināti dzelzceļa uzņēmumu darbinieki, kuri apkalpo kravu plūsmu. Pēkšņa tirdzniecības pārtraukšana radītu ievērojamu triecienu gan pa šo cilvēku un viņu ģimeņu labklājību, gan arī pa valsts budžetu. Tālejošas sekas tirdzniecības pārtraukšanai būs uz nacionālo dzelzceļa uzņēmumu un veidu, kā tiek finansēts dzelzceļš – tas būs jāfinansē no budžeta, nevis no tranzīta peļņas. Šajā trauksmainajā laikā pašu izraisīta ekonomiska un finanšu mini krīze diez vai ir nepieciešama. Finanšu resursi ir vajadzīgi gan pašu aizsardzības spēju stiprināšanai, gan arī citiem sabiedrības pieprasījumiem, piemēram, iekšējā drošībā, izglītība, veselība u.c., kas visi saistās ar paaugstinātiem budžeta izdevumiem.

Kā viens no galvenajiem atturošajiem iemesliem tirdzniecības saišu saraušanai ir ekonomiskās un finansiālās sekas. Tomēr, ir veids kā tās mazināt – darīt to pakāpeniski. Tas arī neizbēgami pašlaik notiek ar katru jaunu Eiropas Savienības sankciju kārtu. Pēc spiediena no dalībvalstīm, tai skaitā no Baltijas valstīm, Eiropas Komisija apsver noteikt tarifus Krievijas izcelsmes graudiem. Tas ir nozīmīgs pavērsies un parāda, ka pārliecināšana un skaidrošana, kuru veikusi arī Latvija nav bijusi veltīga. Mangāna rūdas iekļaušana sankcijās ir vēl viens sasniedzams mērķis, lai tās aprite caur Eiropas Savienības dalībvalstīm vairs nenotiktu.

Šie visi pasākumi dos iespēju pamazām pārkārtoties cita veida ekonomiskām aktivitātēm, prom no tranzīta un tirdzniecības ar šo agresoru. Gan uzņēmēji, gan darbinieki, kuri strādās ostās ar laiku spēs atrast citas darbavietas. Dažādu preču ražošana, uz kuru Latvijai būtu jāorientējas jebkurā gadījumā, mūsu sabiedrībai ir krietni vērtīgāka nodarbošanās, nekā beramkravu pārkraušana. Kopīga visas Eiropas Savienības darbība ir visefektīvākais agresora ierobežošanas veids.

Atbildot uz sākumā uzdoto jautājumu par sakaru pārtraukšanu – vienkārši to var izdarīt, pakāpeniski samazinot uz Krieviju vedamo preču apriti caur Latviju un visu Eiropas Savienību. Kā šo divu gadu pieredze kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā sākuma ir parādījusi – ir iespējams paveikt lietas, kuras pirmajā mirklī šķiet neiedomājamas.

Novērtē šo rakstu:

9
88

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...