Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

29. martā atzīmējām Latvijas 20. gadadienu, esot NATO dalībvalstij, bet šodien, 4. aprīlī, kopīgi svinam NATO 75. dzimšanas dienu. Alianse gadu laikā ir mainījusies un attīstījusies. Visu šo laiku Alianse ir spējusi pārliecinoši aizsargāt savas dalībvalstis, pielāgojoties jauniem draudiem un izaicinājumiem.

Sabiedrībā aizvien vairāk tiek runāts par mūsu valsts aizsardzību un, vai esam pietiekami gatavi sevi aizsargāt. Šobrīd Latvijai nav tieša militāra apdraudējuma. Tomēr Krievijas uzsāktais pilna mēroga karš Ukrainā ir skaidrs apliecinājums tam, ka Krievijas impēriskās ambīcijas nekur nav pazudušas. Krievija Ukrainā cieš būtiskus zaudējumus. Tomēr, veicot uzbrukumus pret civilo infrastruktūru, pārslēdzot savu ekonomiku kara vajadzībām un esot vienaldzīga pret savu karavīru dzīvībām, Krievija diemžēl ir spējusi uzturēt agresiju pret Ukrainas tautu. Mēs turpinām sniegt būtisku atbalstu Ukrainai, lai tā varētu sakaut Krieviju un uzvarēt karā.

Krievijas militārās spējas šobrīd ir degradētas, un būs nepieciešami vairāki gadi, lai tā spētu reformēt savus bruņotos spēkus. Šīs reformas efektivitāte lielā mērā būs arī atkarīga no tā, kā attīstīsies karš Ukrainā. Tomēr, neskatoties uz daudziem faktoriem, kas var ietekmēt Krievijas turpmāko militāro potenciālu, ir jāņem vērā, ka Krievijā daudz kas var mainīties desmit gadu laikā, bet nekas nemainās ilgtermiņā. Tās impēriskā apetīte nemazināsies, un Krievija turpinās meklēt jebkuru iespēju apdraudēt un ietekmēt citas valstis un graut demokrātiskās pasaules vērtības.

Neskatoties uz to, ka Krievija šobrīd nespēj konvencionāli apdraudēt Baltijas valstis, kopā ar NATO Sabiedrotajiem mēs gatavojamies dažādiem scenārijiem. Jau šobrīd gandrīz katru dienu sastopamies ar hibrīdiem uzbrukumiem – gan kibervidē, gan informatīvajā telpā, gan kā ieroci pret mums pielietojot nelegālo migrāciju. Krievija turpinās mūs provocēt un mēģinās iespaidot mūsu pārliecību par savām spējām. Mēs esam gatavi šādām provokācijām un spējam pret tām aizsargāties.

Mūsu valsts aizsardzība balstās uz divām spēcīgām dūrēm – mūsu pašaizsardzības spējām un mūsu sabiedroto militāro jaudu. NBS kaujas spēju attīstība pēdējos 10 gados ir bijusi strauja un mērķtiecīga. Mūsu karavīri un zemessargi ir saņēmuši nepieciešamo individuālo ekipējumu, ieročus un sakaru sistēmas. NBS vienībās ir integrētas artilērijas sistēmas, prettanku ieroči un pretgaisa aizsardzības sistēmas. NBS vienības sevi ir augstvērtīgi parādījušas NATO apvienotā līmeņa mācībās, pierādot, ka spējam efektīvi sadarboties ar NATO valstu karavīriem krīzes apstākļos. Mēs varam būt lepni par mūsu bruņoto spēku spējām, kvalitāti un profesionālismu.

Mums ir izstrādāti militārie plāni, lai nepieciešamības gadījumā spētu nekavējoties uzsākt valsts aizsardzību. Šos plānus trenējam mācībās, un tie atbalsta NATO aizsardzības plānus. Esam uzsākuši atjaunotās neatkarības vēsturē būtiskāko NBS militāro modernizāciju. Mūsu vienībās ienāk līdz šim nebijušas ieroču sistēmas, kas ne tikai attīstīs aizsardzības potenciālu, bet arī būtiski palielinās NBS ugunsjaudu. Šīs spējas mūs pasargās no raķešu uzbrukumiem un ļaus iznīcināt pretinieku tālā attālumā. Karš Ukrainā ir pierādījis, cik svarīgas mūsdienu karadarbībā ir jaunās tehnoloģijas. NBS turpmākajos gados būs jānodrošina tādu moderno tehnoloģiju kā dronu, elektroniskās karadarbības sistēmas un mākslīgā intelekta ieviešanu bruņojumā, lai nodrošinātu viedu aizsardzības attīstību.

Tāpat esam uzsākuši vairākas būtiskas iniciatīvas, lai vēl vairāk stiprinātu mūsu valsts visaptverošu aizsardzību. Papildus raķešu artilērijas, pretgaisa aizsardzības un pretkuģu raķešu iegādēm Ministru kabinets ir atbalstījis arī austrumu robežas militāro stiprināšanu, kas vēl vairāk uzlabos NBS spējas atturēt un iznīcināt pretinieku. Stiprināsim valsts aizsardzību arī ar civilās aizsardzības attīstīšanu, lai sabiedrībai būtu labāka izpratne par katras institūcijas un indivīda atbildību un pienākumiem militāra apdraudējuma gadījumā. Tāpat esam veikuši vēsturiskus soļus militārās industrijas attīstībai Latvijā. Esam saņēmuši Eiropas Komisijas atbalstu uzsākt artilērijas munīcijas elementu ražošanu Latvijā. Saeima pagājušonedēļ pieņēma ilgi gaidīto Aizsardzības industrijas likumu. Tas palīdzēs mērķtiecīgāk nodrošināt Latvijas aizsardzības industrijas attīstību.

Mēs neesam vieni šajā sarežģītajā ģeopolitiskajā situācijā. Latvija ir pasaules vēsturē spēcīgākās militārās alianses dalībvalsts, kuras ekonomiskais un militārais potenciāls daudzkārt pārspēj Krievijas iespējas. NATO ir un turpinās būt gatava Krievijas apdraudējumam. Sabiedrotie ir vienisprātis, ka Krievija ir eksistenciāls drauds NATO, un pēdējo gadu laikā Alianse ir izstrādājusi detalizētus militārus plānus Baltija valstu aizsardzībai. Ir iezīmētas konkrētas NATO valstu vienības, kuras nepieciešamības gadījumā nekavējoties uzsāks Baltijas valstu aizsardzību no pirmā centimetra. NATO spēku Virspavēlniekam Eiropā šobrīd ir nodota daudz lielāka rīcības brīvība, lai šādas operācijas uzsāktu nekavējoties.

Martā biju vizītē Kanādā un ASV, kur, tiekoties ar saviem kolēģiem un politisko lēmumu pieņēmējiem, vēlreiz pārliecinājos par Sabiedroto vienotību un gatavību aizstāvēt ikvienu NATO dalībvalsti. Kanāda turpinās attīstīt NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu, lai tā izaugtu līdz brigādes līmeņa vienībai, kas ir ievērojams militārs spēks. Kanādas bruņotie spēki jau ir piegādājuši uz Latviju vairākas nozīmīgas kaujas spējas. ASV ir stratēģisks sabiedrotais Latvijai, un tās pastāvīgi uzturēs Latvijā savas militārās vienības, lai mūs aizsargātu un atturētu pretinieku.

Sākoties Krievijas pilna mēroga uzbrukumam Ukrainai, ASV nekavējoties spēja pastiprināt savu spēkus gan Latvijā, gan Eiropā kopumā. Arī Somijas un Zviedrijas pievienošanās Aliansei ir nozīmīgi stiprinājusi Baltijas jūras reģiona un NATO aizsardzības spējas. NATO ir vienotāka un spēcīgāka kā jebkad pēc Aukstā kara beigām un mums nav pamata šaubīties par valstu apņemšanos pildīt Vašingtonas līguma 5. pantu. Sabiedrotie palīdzēs mums aizsargāties. Viņi dara to jau šodien, ikdienā strādājot plecs pie pleca ar mūsu karavīriem Latvijas teritorijā, tādējādi stiprinot aizsardzību un atturēšanu.

Gaidot NATO samitu Vašingtonā, atzīmējot Latvijas kā NATO dalībvalsts 20. gadadienu un atzīmējot Alianses 75 gadus, mēs kopā ar sabiedrotajiem nodrošināsim Alianses pamatprincipu – viens par visiem, visi par vienu! Kopā ar mūsu NATO Sabiedrotajiem mēs darām visu nepieciešamo, lai stiprinātu Latvijas aizsardzību un nepieļautu militāru agresiju pret mūsu valsti.

Novērtē šo rakstu:

5
65

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...