Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kara bēgļu dēļ Latvijā ir liels ukraiņu pieplūdums, daļa no kuriem ir nodarbināti apkalpojošā sfērā. Mūsu vidū droši vien ne vienam vien ir bijušas divējādas sajūtas, kad veikalā uzrunājam pārdevēju latviski, bet atbildē seko bikls klusums, norāde uz Ukrainas karodziņu pie krūtīm vai atvainošanās krievu valodā. Un tas ir labākajā gadījumā (kādi ir vairums).

Ir arī gadījumi, kad seko atbilde krieviski, tā, it kā jūs latviski neko nebūtu pateicis. Man pašam šāda pirmā negaidītā saskaršanās paša nevērības dēļ bija pavasarī Rīgas lidostā, kad dāvanu veikalā man ne tikai neatbildēja uz "Labdien", bet uzreiz krieviski pajautāja, vai es maksāšu ar karti vai ar skaidru naudu.

Jaunā vīriešu kārtas pārdevēja attieksme bija dīvaina, jo, kad prasīju, kāpēc viņš ar mani runā krieviski, radās iespaids, ka tas esmu es, kas ir sagādājis viņam neērtības. Viņš norādīja uz manis nepamanīto Ukrainas karodziņu pie krūtīm un paziņoja, ka "tāpēc, ka [viņš ir] no Ukrainas". Daļa no viņa paskaidrojuma bija par to, ka atrodamies starptautiskā lidostā.

Pieņemot, ka šis jaunais cilvēks ir Ukrainas patriots un atgriezīsies tur pēc kara, un nav šeit atceļojis kā "brīvās pasaules pilsonis", kuram beidzot pavērusies iespēja tikt Eiropā, es cilvēciski saprotu, kāpēc viņš man atbildēja krieviski, un savu sākotnējo nepatiku varu pārvarēt. Galu galā viņam bija Ukrainas karogs pie krūtīm, ko es nebiju pamanījis.

Tobrīd vēl ne ar vienu apkalpojošā personāla darbinieku no Ukrainas nebiju sastapies, un tāda iespēja, ka Rīgas lidostā kāds tur strādājošais varētu mani uzrunāt krieviski, man vienkārši nebija vēl ienākusi prātā. Šodien, kad redzu Ukrainas karogu, es sveicinos un atvados latviski, bet sarežģītāko pasaku krieviski. Bigauņciema ukraiņu restorānā gan visu konsekventi pasūtu latviski (un pats piedalījos latvisko uzrakstu ierosināšanā). Bet es gribu pievērst uzmanību plašākām sekām ukraiņu bēgļu pieplūdumam un krievu valodas lietojuma pieaugumam klientu apkalpošanā Latvijā.

Mani uztrauc, ka tiek normalizēta krievu valodas kā noklusētās valodas lietošana pircēju apkalpošanā, jo tādā veidā krievu valoda kļūst par galveno "valūtu". Karš apdraud Latviju dažnedažādos veidos, bet visaktuālākais veids ir latviešu valodas lietojuma īpatsvara apdraudējums. Mēs nedrīkstam pieļaut latviešu valodas izstumšanu no publiskās vides. Runa nav par kādu daudzus gadus apgūstamu augsto valodu, bet par vienkāršām pamata zināšanām, kuras var iegūt dažu mēnešu laikā un kuras var diendienā slīpēt turpat darbā.

Ukraiņiem, kas rod šeit patvērumu, ir jāsaprot, ka latviešu valoda ir apdraudēta un viņi, ja nemēģina mācīties latviešu valodu, piebiedrojas tai iedzīvotāju daļai, kas nerespektē valsts valodu un kura pēc noklusējuma Latvijā tiek asociēta tieši ar Krievijas Federācijas interešu sfēru.

Šeit strādā tas pats faktors, kas attiecībā pret Doždj TV žurnālistiem, kuri jaucas Latvijas iekšlietās. Latvija nav neitrāla valsts šajā karā. Latvijas kā valsts, kuras pašnoteikšanās pamatā ir latviešu valoda, pastāvēšanu vienādā mērā apdraud lielas krievvalodīgo masas neatkarīgi no viņu izcelsmes valsts, ja tās nepiekrīt šeit publiskajā telpā runāt latviešu valodā.

Ukraiņu bēgļi apkalpojošā sfērā, kas savus pircējus primāri uzrunā krievu valodā, piedalās šeit jaunas, neviennozīmīgas vides radīšanā no Krievijas Federācijas (KF) izceļojušajiem. Daudziem no KF atbraukušajiem rodas iespaids, ka viņi ir atbraukuši tikai uz kādu savu guberņu, kura necieš no sankcijām.

Ierosinu ukraiņu bēgļu nodarbinātājiem atturēties no prakses pie darbinieku krūtīm likt tikai Ukrainas karodziņu. Pie jebkura darbinieka krūtīm ir jābūt arī Latvijas karodziņam, kas apliecina elementāras sarunvalodas prasmes, vai arī divdaļīgai nozīmītei, kurai augšpusē ir uzraksts "Mācos" un apakšpusē Latvijas karogs. Nodarbinātajiem ir jādod seši mēneši, lai apgūtu pašus pamatus, un tad šī īpašā nozīmīte ir jānomaina ar vienkārši Latvijas karodziņu.

Mēs nedrīkstam šeit radīt apstākļus, kas bēgļiem nerada nekādas problēmas nezināt latviešu valodu. Nav runa par sarunām par dzīvi vai kultūru. Te ir runa par "valūtu", ko izmanto pie kases. Te ir runa par sabiedrības ieregulēšanu, varat saukt to par "nokodēšanu", uz noklusēto valodu, kurā sveicina un saka paldies.

Novērtē šo rakstu:

110
20

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Prezidents atkal jau parāda, ka ir caur un cauri līdzšinējās valdošās koalīcijas prezidents, nevis tāds prezidents, kas ir visai tautai

FotoValsts prezidents Egils Levits 3. oktobra LSM LTV “Rīta panorāmā” it kā sacīja visu gludi, pareizi un rāmi. Taisnība, ka Latvijas vēlētāji šoreiz ir bijuši daudz aktīvāki gājēji pie urnām nekā iepriekšējā reizē. Prezidents par šoreiz labo aktivitāti pateicās vēlētājiem.
Lasīt visu...

21

Es biju pārpratis, ka šīs ir ļoti nepareizas lietas

FotoDziļi nožēloju savu gadiem ilgo aktīvo iesaisti sabiedriskajā cīņā par cilvēktiesībām. Man tas ir nesis milzīgus zaudējumus un postu.
Lasīt visu...

21

Steidzam ziņot par operācijas “Fiktīvās varas triumfs” gaitu un iznākumu

FotoIzdomāts stāsts par kāda Vienotības vecbiedra, iespējams, nosūtītu ziņu saviem sadarbības partneriem kādā kaimiņvalstī. Vēstule, kāda hipotētiski varētu būt uzrakstīta un pa slepeniem kanāliem, kas zina, varbūt saistītiem ar kino Pionieris afēras locekļiem, nosūtīta kaimiņos mītošam caram.
Lasīt visu...

15

Varbūt pošu ģenētiski modificētie ķermeņi - signāla uztvērēji - balsu atdošanas dienā saņēmuši attiecīgo programmatūru par konkrētu aplokšņu mešanu urnā

FotoLabais tonis paredz komentāru par vēlēšanu balagānu. Divos vārdos - aplausi stāvus! Fanfaras tiem, kuri ar savu parakstu apliecināja atbalstu sistēmai. Protams, var tikai apbrīnot nekaunību tik klaji viltot "rezultātus" (iespējams, pilnīgi pretēji tautas izdarītajai "izvēlei". "Tie pēdējie būs tie pirmie, tie pirmie būs pēdējie" - tuvu pilnīgam "kājām gaisā").
Lasīt visu...

21

Skolā strādāju, jo pagaidām to varu atļauties

FotoTātad, ja nu kādam interesē, cik saņem skolotājs parastais, varu padalīties ar savu situāciju pagājušajā mācību gadā. Lūdzu, izlasiet līdz galam. Vadu 34 kontaktstundas nedēļā + 1 konsultācijas stunda.
Lasīt visu...

18

Nepieciešama Saeima, kas spēj vadīt valsti cauri vētrainiem ūdeņiem (un ievēlēt mani uz otru termiņu, lūdzu)

FotoGodātie Latvijas pilsoņi! Vēlētāji! Nākamajos četros gados Latvijai ir nepieciešama tāda Saeima un valdība, kas spēj droši vadīt mūsu valsti cauri vētrainiem ūdeņiem.
Lasīt visu...

12

Mēs izmisīgi gribam izkrāpt valsts iepirkuma garantijas mūsu terminālim!

FotoDarbs pie sašķidrinātās dabasgāzes jeb LNG (liquefied natural gas) termināļa izveides Latvijā norisinās jau teju desmitgadi un varētu turpināties vēl tikpat ilgi, ja ne Krievijas agresija Ukrainā, kas nepārprotami lika saprast mūsu valsts enerģētisko atkarību ar visām no tā izrietošajām sekām.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas: kāpēc vajag iet vai neiet pie balsošanas urnām

FotoPašreiz sociālajos tīklos izskan daudz aicinājumi boikotēt vēlēšanas, un daudzi arī uzskata, ka nav vērts piedalīties vēlēšanām, jo pa lielam nekas nemainīsies. Un uz vēlēšanām pamatā neiet cilvēki, kuri nav apmierināti ar valdību, ar Saeimā ievēlēto deputātu darbu. Bet vēlēšanu boikots ir izdevīgs varas partijām, un tās to slēpti atbalsta.
Lasīt visu...

18

Mūsu politprostitūciju nedrīkst publiski saukt par politprostitūciju!

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicina Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju reaģēt uz deputāta Aleksandra Kiršteina (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK) 25. septembra izteikumiem mikroblogošanas vietnē Twitter. Deputāts, komentējot priekšvēlēšanu debates LTV ēterā, raksta: “Politprostitūta Bērtule, vadot Saeimas kandidātu debates LTV1, visu laiku melo, ka politiķi (domāti NA) grib likvidēt Satversmes Tiesu, noklusējot, ka tā ir jāpārceļ uz Augstāko Tiesu kā Igaunijā, Somijā un Zviedrijā! Pirmskara Latvijā Satversmes jautājumus skatīja AT Senāts!”
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kāpēc jums vajadzētu nobalsot par mums - Marksa mūsdienu mazbērniem

Līdz Saeimas vēlēšanām tikai 5 dienas, un, ja vēl turpini izlemt, par kuru politisko spēku atdot...

Foto

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

Šis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar...

Foto

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

Jums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi...

Foto

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

Satversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder...

Foto

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

Vadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

Nepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet...

Foto

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

Ļoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

Jūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms...

Foto

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

Mums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi...

Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...