Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Mēs nepatīkam viens otram

Jurģis Liepnieks, Neatkarīgā
28.09.2023.
Komentāri (106)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Man nepatīk Rajevs un Puntulis, un Meņģelsone, un Kariņš, un Jaunā vienotība. Ai, ko tur – neviena no partijām man nepatīk, un politiķi man nepatīk.

Nemaz nepatīk. Un man ir aizdomas, ka es tāds neesmu gluži vienīgais. Es ar mokām katru reizi pirms vēlēšanām izmisīgi cenšos izdomāt, kura no partijām man nepatīk mazliet mazāk nekā citas. Labi vismaz, ka var svītrot tos kandidātus, tad tur es varu savu nepatiku kārtīgi izpaust.

Man nepatīk arī visādi pārgudri eksperti, kuri tikai gudri stāsta, ka viss ir nepareizi, bet paši neko nekad nav darījuši. Man nepatīk arī žurnālisti, patīk vienīgi, ja kārtīgi pārbrauc kādam ar ceļa rulli. O, jā, tas man patīk. Domburs kādreiz patika, viņš mācēja visus nolikt pie vietas, mācēja pateikt, ko domā par viņiem, bet tagad jau arī vairs nav tas. Nepatīk.

Man nepatīk arī visādas tur NVO ar savu pārspīlēto un kareivīgo taisnības izjūtu. Reizēm jau viņiem ir taisnība, bet vienalga aizdomīgi. Kurš vispār viņiem maksā? Man nepatīk latviešu uzņēmēji, jo man ir stipras aizdomas, ka godīgi jau viņi nez vai ir bagāti kļuvuši. Ja viņi nav bagāti, knapi savelk galus, tad man viņi patīk mazliet labāk, bet vispār nepatīk. Man nepatīk arī ierēdņi, viņi neko nejēdz, sēž tikai un saņem savas lielās algas.

Vispār jūs visi man nepatīkat. Es, protams, jums arī nepatīku. Mēs esam latvieši. Mēs nepatīkam viens otram. Par ļoti daudziem mēs vispār sen esam aizmirsuši, kāpēc tieši viņi mums nepatīk, bet ļoti labi atceramies, ka nepatīk.

Nē, nu labi, izņēmumi ir, protams, es saprotu, nevajag pārspīlēt, nevajag vispārināt. Man ir daži draugi, kuri man patīk. Savējie. Es viņiem arī patīku. Mēs viens par otru cieti. Tad, protams, vēl ir basketbolisti vai hokejisti tajā nedēļā, kad viņi kaut ko lielu uzvar. Bet tā jau tur arī pilns ar nepatīkamiem cilvēkiem, un kurš vispār to federāciju vada? Un kam tie klubi pieder? Un kas ir sponsori? Nekā jau laba tur nav, pilns ar visādiem nepatīkamiem cilvēkiem. Tā arī dzīvojam.

Viens no būtiskiem iemesliem, kāpēc jūs man nepatīkat, ir tas, ka es visu zinu labāk. Tas ir tik nogurdinoši, visu zināt par visiem labāk. Neviens jau neklausās. Paši domā, ka zina visu labāk. Idioti.

Zviedri, dāņi, somi, amerikāņi, francūži, pat igauņi - tie mums patīk, tie ir gudri un visu dara pareizi. Viņu uzņēmēji mums arī patīk, mēs labprāt pie viņiem strādājam, daudz labprātāk nekā pie latviešiem. Viņus mēs arī nečakarējam, ja esam kaut kādi ierēdņi, jo nu tie jau ārzemnieki. Mēs pat priecājamies, kad viņi nopērk kārtējo latviešu uzņēmumu. Tagad būs labāk. Būs vairāk kā ārzemēs, nevis kā Latvijā.

Krievi... nu par tiem viss skaidrs, tie mums jo īpaši nepatīk, vēl vairāk nekā latvieši, tie ir pirmajā vietā, tam ir skaidri iemesli, bet uzreiz otrajā vietā tad gan latvieši.

Ņemot vērā, ka mēs viens otram jau tā nepatīkam, nav brīnums, ka, jo tālāk dzīvojam, jo šķelšanās iemeslu un plaisu kļūst aizvien vairāk - kovids, vakcīnas, maskas, geji un tradicionālā ģimene, netradicionālā, mēs nelaižam garām nevienu iespēju. Tagad transpersonas, klimats, Stambulas konvencija, naktsmiers pilsētās, teju katru mēnesi parādās jaunas tēmas, kas var kalpot naida izvirdumiem, kāda kancelēšanai, izsmiešanai, noniecināšanai, pamācīšanai.

Un tās ir tikai ikdienas tēmas pa virsu dziļajam stabilajam riebumam pret progresīvajiem, konservatīvajiem, zaļajiem, zilajiem, labējiem, kreisajiem lembergistiem, zatleristiem, sorosītiem, naciķiem, paristiem, sociķiem, komuņagām un visādiem citādiem veciem perdeļiem un jauniem iznireļiem zaļknābjiem.

Pateicoties tehnoloģijām, ienīst kādu, kādus un visus ir kļuvis daudz vieglāk nekā agrāk, un mēs to mākam izmantot. Mazliet pirkstu veiklības, un es jau esmu atradis kādu neveiksmīgu izteikumu vai stulbību jebkurā pagātnē un - ha, saņem, mērgli. Lielākas cerības tev ir tikai tad, ja esi tāds nulle no nekurienes, vispār bez nekādas pagātnes, ja vispār nekas par tevi nav zināms, lai gan tad, protams, tev tiks pārmests pieredzes trūkums un tas, ka mēs par tevi neko nezinām. Bet nu labi, dosim tev iespēju līdz pirmajai mazākajai kļūdai.

Nacionālā mērogā šis savstarpējās nepatikas fenomens izpaužas totālā nespējā sadarboties un kopā strādāt. Nesenā Kariņa valdība tam brīnišķīgs piemērs. Ilgi runā, ar cik kājām galds vai ķeblītis stabilāks, līdz nepilna gada laikā noskaidro, ka sadarboties nav spējīgi vispār nemaz, lai cik daudz par galdniecības tēmām būtu uzzināts.

Tad mēģina it kā paplašināt koalīciju, bet vieni taču neies sadarboties ar tiem, bet citi atkal ar šitiem, un tajā partijā ir tas, bet tajā šitais, un man nez kāpēc šķiet, ka es pat jau zinu, kā veiksies ar sadarbību tiem, kas tomēr tad it kā piekrituši.

Es to zinu tāpēc, ka cilvēki, kas nepatīk viens otram, var sadarboties tikai tad, ja spēj par savu personīgo nepatiku aizmirst kāda augstāka mērķa vārdā, bet tādi brīnumi Latvijā vēl nav redzēti.

Sabiedriskie mediji ir vēl viens brīnišķīgs piemērs tam, kā mūsu nepatika vienam pret otru nosaka sabiedrisko dienaskārtību, publisko debašu kvalitāti un attiecīgi dzīves kvalitāti Latvijā. Labo un slikto, aicināmo un neaicināmo saraksti, atbalstāmie un neatbalstāmie, pat sfērās ārpus politikas savas mediju varas izmantošana un pakārtošana visšaurāko personisko simpātiju un antipātiju vadlīnijām. Vidē bez jebkādas kontroles un mediju kritikas tas viss ir kļuvis vienkārši par pašsaprotamu normu.

Bet tas vēl ir tikai tas, kas virspusē, paskatīsimies nedaudz dziļāk.

Mūsu politiskais process visos līmeņos apliecina augstāk aprakstīto realitāti. Mēs viens otram nepatīkam, mēs spējam sadarboties un labi justies tikai šaurā savējo lokā. Mūsu politiskās partijas ir tieši šādi šauri savējo loki, un tās Eiropas kontekstā pat īsti par partijām nevar nosaukt.

Daži skaitļi salīdzinājumam. Igaunijas valdošajā Reformu partijā ir 11 tūkstoši biedru, Centra partijā 10 tūkstoši, Konservatīvie ir 10 tūkstoši. Lietuvā: Tēvzemes savienība - 12 tūkstoši, sociāldemokrāti - 15 tūkstoši.

Īsāk sakot, gan Lietuvā, gan Igaunijā vienā lielākajā partijā ir vairāk biedru nekā visās kaut cik vērā ņemamās partijās Latvijā kopā. Lielākā partija pēc biedru skaita šobrīd Latvijā ir Vienotība ar 2166 biedriem.

Jaunākie dati par Latvijas politisko partiju biedru skaitu pieejami šeit.

Ar nevalstisko sektoru ir līdzīgs stāsts. Tajā ir iesaistīts mikroskopisks cilvēku skaits, un lielākā daļa nevalstisko organizāciju (industriju lobijus te neskaitīsim) ir dažu aktīvistu projekti vai fondu naudas apguves mehānismi atkal jau tikai tam, lai uzturētu dažus aktīvistus. (Es nesaku, ka viņus nevajag uzturēt vai ka ir slikti, ka viņi ir. Nē, tas ir labi. Slikti ir, ka tās ir šauras savējo kopiņas, kuras tāpat raksturo nepatika pret nepiederošajiem un nespēja sadarboties.)

Tam ir visdažādākās konsekvences. Ja mēs nespējam sadarboties tādos līmeņos kā biedrība, partija vai kvalitatīvu publisko debašu organizēšana, skaidrs, ka šāda spēja ne no kurienes nevar parādīties pēkšņi Saeimā vai valdībā. Nav brīnums, ka sabiedrībā neizzūd alkas pēc kāda super stipra līdera stingrās rokas, kurš tad varētu ieviest kārtību, nostādīt visus ierindā un piespiest strādāt saskanīgi kopīgam mērķim.

Paši mēs to nemākam. Un galvenie iemesli ir divi. Pirmais - mēs viens otram nepatīkam. Otrais - mēs nesaprotam, nevēlamies atzīt, pieņemt to, ka Latvijai būtu jābūt kaut kam augstākam par mūsu individuālo patiku vai nepatiku. Mums būtu jāspēj sadarboties vienam ar otru Latvijas interesēs, pat ja mēs obligāti nepatīkam viens otram. Kopīgajai lietai būtu jābūt svarīgākai. Nav svarīgi, vai tu man patīc - ja tu esi labākais kādam darbam, dari to, es tevi atbalstīšu. Nav svarīgi arī, vai es tev patīku - tam visam būtu jābūt pat ne otršķirīgi, bet vispār nenozīmīgi.

Mūsu sabiedriski politiskās dzīves reālā ikdienas prioritāte nav Latvija. Mūsu ikdienas prioritāte ir savas savstarpējās nepatikas un naida realizēšana. Attiecīgi - nemitīgas ķildas, kancelēšana, klusa savstarpēja sabotēšana, ieriebšana. Būsim atklāti, tas ir tas, ar ko mēs nodarbojamies. Nevis ar kopīgo interešu, nevis ar Latvijas interešu aizstāvēšanu, Latvijas celšanu, stiprināšanu un bagātināšanu. Vai to ir iespējams mainīt? Domāju, ka ir.

Novērtē šo rakstu:

8
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...