Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šogad 17. jūlijā apritēja septītais gads kopš MH17 reisa lidaparāta tīši izraisītas katastrofas Austrumukrainā. Jāatzīmē, ka šis bija viens no 2014. gada skumjākajiem notikumiem, kurā dzīvību zaudēja 298 nevainīgi civiliedzīvotāji, par kuru nāvēm atbildīgie joprojām nav saņēmuši taisnīgu sodu.

Jau septiņus gadus no vietas Krievijas varas iestādes aktīvi darbojas, lai slēptu savu saistību ar šo masu slepkavību, pārvēršot MH17 traģēdiju par instrumentu, ar kuru sevi padarīt par cietējiem. Kremļa lojālajos medijos bojā gājušās personas nav nekas vairāk kā instrumenti, ar kuru palīdzību mēģināt pierādīt ASV un NATO sazvērestības pret Krievijas Federāciju (KF), kura mazgā rokas nevainībā.

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs jau vairākkārt ir apgalvojis, ka Krievija nekad nevienam nav uzbrukusi un negrasās to darīt. Kremlis uzskatot, ka ASV, NATO un citas starptautiskās organizācijas ir tās, kuras cenšas nomelnot KF. Saskaņā ar Kremļa ruporu Krievijas militārie spēki neiebruka Gruzijā 2008. gadā, un Krimas aneksija 2014. gada martā arī nenotika – lai gan viss liecina par pretējo un starptautiskā sabiedrība jau vairākkārt ir pierādījusi KF atbildību minētajos noziegumos. Kremlim tas nerūp, un tas joprojām turpina melot saviem pilsoņiem, apgalvojot, ka viss ir meli un Rietumi ir tie, kas vēlas iznīcināt ne tikai Krieviju, bet visu krievvalodīgo sabiedrību.

Tāpat ir ar MH17 katastrofu – Kremļa acīs tā nav nekas vairāk kā manipulācijas veids. Septiņus gadus Krievijas varas iestādes mēģināja slēpt savu saistību ar 298 civiliedzīvotāju slepkavību, taču, kā liecina pieejamie avoti, Krievijas pārstāvju pirmais komentārs par 2014. gada 17. jūlija traģēdiju jau vien bija daiļrunīgs.

Burtiski minūtes pēc traģēdijas pašpasludinātās “Doņeckas Tautas Republikas” pašpasludinātais “aizsardzības ministrs”, bijušais Krievijas armijas virsnieks  Igors Girkins, dalīdamies ar notriektā lidaparāta attēliem, lepni paziņoja: “Mēs jūs brīdinājām – nelidojiet pāri mūsu debesīm.” Neilgi pēc tam Girkina kungs gan mēģināja izdzēst ziņojumu un izlikties, ka nekad nav teicis šādus vārdus, taču, kā zināms, interneta vidē informācijas plūsma notiek ļoti strauji un šie pierādījumi paliks interneta dzīlēs mūžīgi.

Nepilnas 24 stundas vēlāk 2014. gada 18. jūlijā Girkina kungs, mēģinot slēpt savu triumfējošo smaidu, sniedza savu pirmo, nepatieso traģēdijas versiju, kura ļoti atgādināja sižetu no dažus gadus iepriekš iznākušās BBC Šerloka Holmsa epizodes “Skandāls Belgrāvijā”. Viņš apgalvoja, ka saskaņā ar viņam pieejamo informāciju cilvēki, kas, atradušies lidmašīnā, jau vairākas dienas bijuši nedzīvi, tādējādi viņš turpināja ēterā ņirgāties par upuriem un upuru sērojošiem tuviniekiem. Tā vietā, lai atzītu savu vainu vai iesaisti vai kaut mēģinātu „atrunāties” ar apgalvojumiem par nelaimes gadījumu, Kremlis nolēma palikt pie meliem un nolieguma.

Turklāt paustās Kremļa „patiesības” norāda ne uz ko citu kā absolūtu tautas saprāta degradēšanu. Saskaņā ar EUvsDisinfo datubāzē atrodamo informāciju šo septiņu gadu laikā ir konstatēti aptuveni 300 dezinformācijas gadījumi par MH17 katastrofu. Kopīgais šajos melīgajos ziņojumos ir neveiksmīgie mēģinājumi izveidot alternatīvas versijas notikušajam, vainot jebko citu, izņemot Krieviju un tās eliti. Citiem lasītājiem, īpaši tiem, kas pārstāv KF inteliģenci ar IQ rezultātu 0,01, tas, protams, liksies kā provokācija un ļaunās starptautiskās sabiedrības melu kopums, lai diskreditētu KF.

Kremlis jau nav tas, kas pārraksta vēsturi – to dara visi citi, tikai ne Kremlis. Līdzīgi kā ir ar Kremļa ziņu aģentūru vēstījumiem par Baltijas valstu okupāciju – Latvija, Lietuva, Igaunija bija valstis, kas gribēja pievienoties PSRS, okupācijas nebija, tas nekas, ka starptautiskā sabiedrība ir atzinusi padomju okupācijas faktu – Kremlis saka, Kremlis dara un pēc tam noliedz. Tas pats princips novērojams šeit. Lai gan visi pierādījumi norāda uz to, ka Krievijas Federācija ir vainojama traģēdijas izraisīšanā, – Putina režīma pielūdzēji atradīs simtiem stāstu, lai pierādītu, ka tā nebija. Pat aizņemsies pasakas no slaveniem TV raidījumiem.

Vieni no visnežēlīgākajiem meliem, ko izplatīja Kremļa dezinformācijas mašīna, bija 2014. gada 19. jūlijā sociālajā tīklā Twitter vietnē publiskotais paziņojums no kāda Spānijas dispečera Karlosa, kurš it kā strādājis gaisa satiksmes kontrolē Kijevas lidostā. Viņa ierakstā tika apgalvots, ka katastrofas vainojama ir Ukraina – divi Ukrainas iznīcinātāji ir notriekuši lidmašīnu. Taču, kā noskaidrojās, Kijevas lidostā šāds dispečers nestrādā. Publikācijas autors bijis kāds Spānijas pilsonis, kas dzīvo Rumānijā un kuram nav nekāda saistība ar lidostām.

Taču prokremliskie avoti joprojām turpina atsaukties uz Karlosu un viņa stāstu kā „pierādījumu” tam, ka Ukraina ir vainojama katastrofā. Vēl 2021. gada 22. jūnijā viens no lielākajiem Kremļa propagandas izplatītājiem vz.ru vēstīja, ka Ukrainas iznīcinātāja versija vēl nav atmesta, lai gan Nīderlandē notiekošajā tiesas procesā šī versija ir rūpīgi pārbaudīta un visi tiesu ekspertīžu pierādījumi liecina, ka MH17 notrieca Buk zemes-gaiss raķete. Taču tas nav šķērslis, jo samelot jau var vienmēr un, lai neatzītu savu iesaisti, galvenie prokremliskie plašsaziņas līdzekļi pievērš uzmanību apgalvojumam, ka attiecīgo raķeti izšāva Ukrainas spēki – lai gan pierādījumi liecina par pretējo.

Saskaņā ar pieejamo informāciju Ukrainas bruņotie spēki patiešām darbojas ar „Buk”, taču visas atsevišķās raķetes tiek uzskaitītas. Tā vietā dokumentācija par karaspēka kustību, radio pārtveršana un separātistu publiskie paziņojumi sasaista kriminālistikas pierādījumus ar Krievijas regulārajām militārajām operācijām. Pierādījumi liecina, ka attiecīgais zenītraķešu komplekss ticis uz laiku ievests Ukrainas teritorijā no Kurskas. Apvienotā izmeklēšanas komanda (JIT) paziņojusi, ka MH17 notriekšanai izmantotais „BUK TELAR” bija no 53. raķešu brigādes, Krievijas bruņoto spēku vienības no Kurskas Krievijas Federācijā. Balstoties uz to, Nīderlandes valdība nolēma iesniegt Krieviju Eiropas Cilvēktiesību tiesā par tās lomu MH17 lidojuma notriekšanā.

Taču tā vietā, lai uzņemtos atbildību par izdarīto, Krievijas Federācija turpina noliegt jebkādu atbildību un mulsina auditoriju ar meliem un manipulācijām. Krievija turpina uzsvērt, ka tai nav bijusi iespēja pilnvērtīgi piedalīties kopējās izmeklēšanas grupas darbībā un tās sniegtie pierādījumi par to, ka raķete ir palaista no Ukrainai piederošas teritorijas un ir piederējusi Ukrainai, nav tikuši pietiekami izpētīti. Tā vietā viņi turpina spēlēt uz auditoriju, apgalvojot, ka Rietumi tīšām cenšas nemelnot Krieviju un šis ir tikai viens no veidiem. Kremlis nepagurstoši turpina izplatīt dažādas versijas par notikušo un apgalvot, ka tā ir bijusi diversija un vainīgā valsts ir Ukraina, kas jau kopš 2014.marta jūtas apvainojusies par Krimas referenduma iznākumu un tāpēc cenšas padarīt KF par monstriem.

Taču, manuprāt, ir vairāk nekā skaidrs, kurš šeit spēlē uz auditoriju un manipulāciju veidā pārraksta vēsturi. Šobrīd MH17 cietušo ģimenes tiek pakļautas tādai pašai Krievijas Federācijas vēstures pārrakstīšanai kā vairums kādreizējās PSRS sastāvā esošo tautu. Kremļa dezinformācija vienmēr ir bijusi vērsta uz sevis attaisnošanu un vainas neatzīšanu. Kā tāds noziedzies bērns Kremlis stājas pretī starptautiskajai sabiedrībai un, saviem upuriem acīs skatīdamies, stāsta, kā upuris pats ir kļuvis par cietēju un ka tagad šis cietējs nomelno nabaga nevainīgo Putina režīmu. Citiem skumju pielieta traģēdija – Kremlim dezinformācijas paraugstunda.

Novērtē šo rakstu:

44
34

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēlēšanas: kāpēc vajag iet vai neiet pie balsošanas urnām

FotoPašreiz sociālajos tīklos izskan daudz aicinājumi boikotēt vēlēšanas, un daudzi arī uzskata, ka nav vērts piedalīties vēlēšanām, jo pa lielam nekas nemainīsies. Un uz vēlēšanām pamatā neiet cilvēki, kuri nav apmierināti ar valdību, ar Saeimā ievēlēto deputātu darbu. Bet vēlēšanu boikots ir izdevīgs varas partijām, un tās to slēpti atbalsta.
Lasīt visu...

18

Mūsu politprostitūciju nedrīkst publiski saukt par politprostitūciju!

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicina Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju reaģēt uz deputāta Aleksandra Kiršteina (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK) 25. septembra izteikumiem mikroblogošanas vietnē Twitter. Deputāts, komentējot priekšvēlēšanu debates LTV ēterā, raksta: “Politprostitūta Bērtule, vadot Saeimas kandidātu debates LTV1, visu laiku melo, ka politiķi (domāti NA) grib likvidēt Satversmes Tiesu, noklusējot, ka tā ir jāpārceļ uz Augstāko Tiesu kā Igaunijā, Somijā un Zviedrijā! Pirmskara Latvijā Satversmes jautājumus skatīja AT Senāts!”
Lasīt visu...

12

Kāpēc jums vajadzētu nobalsot par mums - Marksa mūsdienu mazbērniem

FotoLīdz Saeimas vēlēšanām tikai 5 dienas, un, ja vēl turpini izlemt, par kuru politisko spēku atdot savu balsi, piedāvāju 15 iemeslus, kāpēc balsot par 15. sarakstu – Progresīvajiem.
Lasīt visu...

15

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

FotoŠis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar ko tika rotāti aizsaulē aizgājušās Jutas Strīķes, vienas no Jaunās konservatīvās partijas līderēm, bēru vainagi no viņas partijas biedriem.
Lasīt visu...

21

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

FotoJums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi nosaukumi, tam daudz ko nepelnīti piedēvē, un tam ir dažādas izpausmes, bet patiesībā runa ir par vienu un to pašu – par patikšanu un nepatikšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

Satversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder...

Foto

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

Vadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

Nepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet...

Foto

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

Ļoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

Jūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms...

Foto

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

Mums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi...

Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...

Foto

Inflācijas krīze – laiks, kad mērķtiecīgi izvēlēties Latvijas uzturproduktus

„Rudentiņis – bagāts vīrs,” septembrī, vācot ražu vai gādājot krājumus ziemai, teica mūsu senči. Septembris mūsdienās ir...

Foto

Kariņam aste kājstarpē - "Vienotības" premjers izrādījies Putina skolnieks

Jau vairākus mēnešus virkne mediju aicina ministru prezidentu Krišjāni Kariņu piedalīties raidījumos, kuros bija iecerēts iztirzāt premjera...

Foto

Politikā man kopā ar Pavļutu pie siles tikt neizdevās, tagad izmēģināšu „dzimumu līdztiesības” tēmu

"Dzimumu līdztiesība?! Mums taču ar to viss kārtībā!" ir biežākā reakcija, kad...

Foto

Tikai nesmejieties, kad es jums mēģināšu iestāstīt, ka Latvijas valsts šajos četros gados ir kļuvusi drošāka un stiprāka

13. Saeima ierakstīs Latvijas valsts politiskajā vēsturē vismaz trīs...

Foto

1. oktobra mājsēdes organizatori

Piežmiegusi CVK naudu Saeimas vēlēšanu popularizēšanai, kliķe atklāti aicināt uz boikotu tomēr neuzdrošinās. Taču izskatās, ka varneši nudien ir nobijušies no ļaužu...

Foto

Subjektīvs Saeimas deputātu kandidātu sarakstu apskats

Pirms kāda laika aicināju iet uz vēlēšanām un balsot kaut par pašu lielāko “dunduku”, tikai pret varas partijām. Pie viena...

Foto

LPSR 2.0 kūrē reliģiju

Levits, kas identificē sevi kā latvieti, sadarbībā ar valdošās koalīcijas tieslietu ministru (lasi – boļševiku komisāru) Bordānu ir iesniedzis likumprojektu, lai mainītu...

Foto

Vēlēšanas: piedalīties vai ignorēt?

Pēc vairāku lasītāju lūguma mēģināšu “izvilkt esenci” un īsi pamatot savu jau vairākkārt pausto viedokli par “vēlēšanām” mūsdienu Latvijā un to lomu...

Foto

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda bezatbildīgo aicinājumu doties meklēt un fotografēt lāčus

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda nepārdomāto un provokatīvo publiskajā telpā izskanējušo Latvijas Nacionālā dabas muzeja iniciatīvu,...

Foto

Elektrizētā priekšvēlēšanu kampaņa

Par Dievzemītes “reņģēdāju” nežēlīgu dīrāšanu 2007.—2010. gada finanšu krīzes laikā Valdis Dombrovskis (JV) ticis pie amata Eiropas Komisijā. Toreiz pat starptautiskie naudas dūži...

Foto

Jehovas liecinieki atsāk apmeklēt cilvēkus viņu dzīvesvietās

Pēc divarpus gadu pārtraukuma no 1. septembra Jehovas liecinieki visā pasaulē, arī Latvijā, atsāks to savas darbības aspektu, kas...

Foto

Uzņēmuma pāreja – jaunā VID granāta

Nu jau ar zināmu regularitāti līdz mums nonāk lietas, kur Valsts ieņēmumu dienests (VID) apgalvo, ka ir notikusi uzņēmuma vai tā...