Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces pēkšņā demisija pat viņas tuvākajiem partijas biedriem Jaunajā laikā un Vienotībā ceturtdien bija negaidīta tam izvēlētā brīža dēļ. Visticamāk, lēmums pieņemts Mūrniecei raksturīgā emociju iespaidā un no attāluma neadekvāti novērtējot situāciju (ministre šonedēļ atpūšas Apvienotajos Arābu Emirātos). Lai gan jautājuma izskatīšana un tālākās rīcības izlemšana atlikta uz pirmdienu, kad Mūrniece būs atgriezusies no atvaļinājuma, un premjers līdz tam nepieņems ministres demisijas rakstu, Vienotības politiķu izteikumi ceturtdien liecināja, ka, visticamāk, Mūrnieci neviens necentīsies pierunāt palikt. Latvijas faktu veiktā sabiedriskās domas aptauja, ko publicē Pietiek, rāda, ka janvāra pirmajā pusē iekšlietu ministres darbību negatīvi vērtē 45,4% aptaujāto.

No vienas puses, Mūrniece par iespēju aiziet no politikas neoficiālās sarunās izteicās bieži, ikreiz, kad tika saņemta kritika, pat, ja tā izpaudās kā atsevišķa kritiska publikācija. Vienlaikus viņas pazinēji Jaunajā laikā, kurā Mūrniece ir no pirmsākumiem, atzīst, ka iekšlietu ministres amatā Mūrniece zaudējusi paškritikas spējas un demisionēšana no labas gribas viņus pārsteigusi. Vairāki Mūrnieces partijas biedri Pietiek neoficiāli pieļāva, ka viņa, atrazdamās atvaļinājumā ārpus Latvijas, neadekvāti reaģējusi uz pēdējiem notikumiem, kad kādā interneta vietnē publicēts video, kurā nofilmēts, kā divi policisti formās aplaupa automašīnu. Pēc nesenajiem notikumiem Jēkabpilī, kur policisti veica bruņotu laupīšanu spēļu zālē, šis pēdējais incidents vairs neizraisīja tādu rezonansi. Tie uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmie partijas biedri un kolēģi, kuriem Mūrniece ceturtdien bija paziņojusi par nodomu demisionēt, viņu acīmredzot nebija pietiekami centušies atrunāt.

Iespējams, Mūrniece baidījās, ka pār viņu velsies tas pats kritikas vilnis, kā Jēkabpils gadījumā, turklāt papildu kritiku viņa varētu saņemt par to, ka policijai smagajā brīdī, kad izsludinātas reformas, ministre devusies atpūtā uz eksotiskām zemēm. Savu atvaļinājumu Apvienotajos Arābu Emirātos, kurp, pēc Pietiek zināmās informācijas, devusies jau aizvadītās nedēļas nogalē, Mūrniece nebija afišējusi. Oficiāli saskaņā ar Valsts kancelejas informāciju viņas atvaļinājums ilgst no pirmdienas, 14. februāra, līdz šodienai, 18. februārim. Mūrniece darbā plāno atgriezties pirmdien, 21. februārī. Tas, ka jau pirms došanās atvaļinājumā ministrei šī darba diena blīvi saplānota, arī ir apliecinājums tam, cik spontāns bijis lēmums par demisijas raksta iesniegšanu.

Ceturtdien premjers Valdis Dombrovskis vēl nesteidzās teikt, vai pieņems iekšlietu ministres demisiju, savukārt Valsts prezidenta Valda Zatlera komentārs, ka Mūrnieces demisija ir pozitīvs piemērs, kad amatpersona uzņemas atbildību par savā sektorā notiekošo, jau skanēja pēc atvadu vārdiem.

Ja Mūrnieces demisija tiks pieņemta, viņai būs iespēja atgriezties Saeimā, lai gan vēlēšanās viņa neguva pietiekamu atbalstu, lai iekļūtu parlamentā un savu mandātu ieguva, pateicoties tam, ka no politikas aizgāja Saeimā ievēlētā Vaira Paegle, kā arī savu mandātu uz ministra pienākumu pildīšanas laiku nolika Ģirts Valdis Kristovskis. Mūrnieces kvalificēšanās darbam Dombrovska otrajā valdībā publiski tika apšaubīta pēc tam, kad viņas vārdu vēlēšanās bija izsvītrojuši 12 817 vēlētāji, no otrās vietas Vienotības sarakstā Rīgā atmetot uz 11. vietu. Ir uzskats, ka „neievēlētiem ministriem” nav vietas jaunajā valdībā. Vienlaikus vēl vairāk – 14 245 vēlētāji - iepretim Mūrnieces vārdam tomēr bija ievilkuši plusiņu.

Uzreiz pēc vēlēšanām partijas vadībā valdīja viedoklis, ka Mūrniecei jāpieņem tā dēvētais „mīkstais mandāts”, ko nākamais aiz svītras palikušais kandidāts iegūst uz laiku, kamēr savu mandātu uz ministra pienākumu pildīšanas brīdi noliek kāds no saraksta ievēlētais. Mūrniecei tika solīta Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadība, kas viņai arī ļautu turpināt piedalīties Nacionālās drošības padomes sēdēs. Tomēr pati Mūrniece noliedza, ka kāds no partijas vadības viņu atklāti mudinājis necīnīties par iekšlietu ministres portfeli. Viņa arī tolaik Pietiek izteicās, ka nav ieinteresēta strādāt Saeimā.

Tikai pāris stundas pēc paziņojuma par Mūrnieces demisiju Vienotības koalīcijas partnera Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes loceklis Viesturs Silenieks sociālajā tīklā Twitter ierakstīja: „Domāju, ka Zaļie ir gatavi pārņemt iekšlietu ministrijas vadību.” Silenieks arī iepriekš ir nācis klajā ar personiskiem, no zaļo zemnieku oficiālās mērenākās pozīcijas atšķirīgiem viedokļiem. Arī šoreiz ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis izteicās pretēji, ka zaļie zemnieki nepretendē uz amatu pārdalēm valdībā. Vienlaikus jāpatur prātā, ka ZZS šīs valdības sastādīšanas gaitā izvirzīja nopietnas pretenzijas uz Iekšlietu ministrijas vadību. Tas, ka prasības atslāba, sakrita ar brīdi, kad Vienotība iekšēji izšķīrās ļaut saglabāt iekšlietu ministres amatu kritizētajai un Saeimas vēlēšanās caurkritušajai Mūrniecei.

Neoficiāli pat atsevišķi valdības veidošanas sarunās iesaistītie Mūrnieces kolēģi no Vienotības tobrīd atzina, ka bijis jūtams ZZS faktiskā līdera, Ventspils mēra Aivara Lemberga atbalsts Mūrnieces palikšanai amatā. To, ka ZZS nav iebildumu konkrēti pret Mūrnieci, Pietiek tobrīd uzsvēra arī Latvijai un Ventspilij pārstāvji valdības sarunās. Neoficiāli zināms, ka dienās, kad premjers Dombrovskis minstinājās pieņemt lēmumu, vai aicināt Mūrnieci palikt amatā, šo jautājumu viņam sarunās uzdevuši ventspilnieki, tā dodot pozitīvu grūdienu Mūrnieces palikšanai. Uzkrītošs nesen bija Ventspils mēra uzsvērtais atbalsts Mūrnieces palikšanai amatā, kad viņa tika kritizēta pēc Jēkabpils traģēdijas. Iepriekš Lembergs līdzīgās krīzes situācijās bijis citās domās par ministru politisko atbildību un nesaudzīgs pret ZZS ministriem, piemēram, uzskatot, ka pēc Reģu traģēdijas ir jāatkāpjas toreizējai labklājības ministrei Dagnijai Staķei.

Lemberga simpātijas pret Mūrnieci un apmierinātība ar viņas darbu, iespējams, saistīta ar Valsts policijas rīcību atsevišķās Ventspils tranzītbiznesa „kara” epizodēs, kad policija tika ierauta akcionāru strīdos par ietekmi tādos uzņēmumos kā Ventbunkers un Latvijas kuģniecība. Tāpat avoti iekšlietu sistēmas vadībā neoficiāli ir norādījuši, ka Mūrniece nav bijusi atsaucīga tā dēvēto Lemberga opozicionāru interesēm. Tādēļ, iespējams, pat, ja ZZS nepretendēs uz iekšlietu ministra portfeli, Lembergam būs viedoklis par iespējamiem kandidātiem uz šo amatu, panākot, ka tajā nonāk kāds pretimnākošs cilvēks.

Dokuments pdf formātā

Dokuments PDF formātā

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Putina kliķei nekas nav svēts, tā savu ambīciju vārdā piesmej arī ticīgos

FotoŠībrīža Krievijas centieni atsevišķos gadījumos piesegties ar reliģiju vai reliģiju piesaistīt propagandas aparātam ir sasnieguši savā ziņā jau pašu augstāko pakāpi. Tas, ka Krievijas Konstitūcijas 14.pantā pēc būtības ierakstīts, ka reliģija ir nošķirta no valsts1, neko nenozīmē. Jo Krievijas priekštecei – PSRS arī bija visprogresīvākā konstitūcija, tikai deklaratīva.
Lasīt visu...

21

Maskas ir efektīvas, un arī bērni saslimst ar COVID-19

FotoMēs, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības valdes locekļi (www.lazariga.lv), aicinām un lūdzam Latvijas iedzīvotājus sekot secinājumiem un ieteikumiem, kas izriet no zinātnes pētījumiem par COVID-19 izplatību, par to, kādi faktori to pastiprina vai ierobežo.
Lasīt visu...

21

Kad pie lietas ķeras kariņveidīgi āksti

FotoVēl nesen tāda lupatveidīga radība premjera krēslā, kam Kariņš uzvārdā, ierunājās, ka naudas mums esot “tik daudz kā nekad”. Taču nevieni krājumi nav bezgalīgi, un arī lielums “tik daudz” agrāk vai vēlāk izsīks (vai tiks izpļeckāts, kas Latvijas gadījumā ir ticamāk).
Lasīt visu...

21

Kad medijs vienkārši ienīst baznīcu un ar apskaužamu periodiskumu nomelno pat savu, vietējo - Latvijas kristīgo baznīcu

FotoTikai pirms dažām dienām vietējais TVNET publicēja rakstu par nesen atvērto Krievijas bruņoto spēku katedrāli (BS Katedrāle). Šis raksts no Eiropas vērtību virsotnes ar mājieniem un ļoti tiešiem secinājumiem liek lasītājam saprast, ka BS Katedrāle nav demokrātiska, nav taisnīga un tīri cilvēciski ir viltīga un zemiska.
Lasīt visu...

21

Van Gog, noliec pindzeles un ej strādāt?

FotoDaudzi impresionisma aizsācēji nevarēja nopelnīt, un, pēc mūsu finanšu ministra Reira ieteiktā, mums varbūt nebūtu impresionisma un citu ģēniju, bet būtu kādi ierindas darbinieki vai pašnāvnieki.
Lasīt visu...

21

Ministru prezidentam es ieteiktu uzlikt respiratoru arī tad, kad ļoti gribas izlikties par mediķi un izteikties

FotoEs labprāt nēsāju masku slimnīcā un intensīvās terapijas nodaļā vai operāciju zālē bez maskas neietu. Man nav grūti uzlikt masku arī veikalā un vilcienā, bet neredzu jēgu, jo no vīrusa maska nesargā gandrīz nemaz.
Lasīt visu...

21

Par pulksteņa grozīšanu

FotoReizi gadā grozīt pulksteni un pāriet uz tā saukto vasaras laiku ir deviņpadsmitā gadsimta ideja, kuru pirmo reizi piedāvāja vīrs, vārdā Džordžs Hudzons, kurš aizrāvās ar vaboļu un insektu kolekcionēšanu. Hudzonam ļoti gribējās, lai pēc darba viņam atliek vairāk dienasgaismas stundu savam hobijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es visu izdarīju lieliski, bet tagad atbildība jāuzņemas valdībai kopumā un premjeram kā komandas kapteinim

Lai kuram no uzskatiem piekrītat – SARS-CoV-2 vīrusa izplatības spējš pieaugums...

Foto

Vilks vai lācis? Jeb maskas - sociālā kontrole?

Iedomāsimies, ir jauks pavasara rīts, jūs esat pārvācies jaunā dzīvoklī un, mīkstās čībās sēžot jaunajā dīvānā, glaudāt savu...

Foto

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

Šoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas...

Foto

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

Nesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas...

Foto

Maskēt kopējo atbildību

Aizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas...

Foto

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

Rudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad...

Foto

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

Koronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti...

Foto

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

Uz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis...

Foto

Signāls

Vai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes....

Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...