Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts prezidenta 8. aprīlī rīkotajai diskusijai par sabiedriskajiem medijiem biju sagatavojusi tēzes, kuras laika ierobežojuma dēļ pilnībā neizklāstīju. Piedāvāju tās lasītājiem, lai plašāk pamatotu savu domu.

Par krievu valodu Latvijas sabiedriskajos medijos. Latvijā latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda, un sabiedrības saliedētībai jānotiek uz latviešu valodas pamata. Par to vispār nav šaubu.

Taču realitāte ir tāda, ka pašlaik Latvijā liela daļa sabiedrības medijus patērē un turpinās patērēt krievu valodā, vēl neliela daļa sabiedrības diemžēl latviešu valodu nezina vai zina ļoti maz. Tas ir slikti, taču šo realitāti rīt uz brokastlaiku neizmainīs. Mēs neesam bijuši tik tālredzīgi un apņēmīgi, lai 30 gadu laikā pat skolās pārietu uz mācībām latviešu valodā. Tas notiek tikai tagad.

Nudien saprotu cilvēkus, kuri uzskata, ka mums nav jāizdara pakalpojums cilvēkiem, kas nesazinās latviski, un par nodokļu maksātāju naudu nav jāuztur mediji krievu valodā, jo visiem Latvijā ir jāmāk un jāsazinās vienīgajā valsts valodā – latviešu valodā. Tā tas ir. Taču šī nav vienīgā dimensija šim jautājumam.

Mēs dzīvojam informatīvā kara apstākļos. Latvijai lojāls mediju saturs krievu valodā šobrīd ir pakalpojums visai Latvijas sabiedrībai, lai tos cilvēkus, kuri nepatērē un nepatērēs latviešu medijus, nemudinātu meklēt informāciju krievu valodā raidošos, bet Latvijai nedraudzīgos medijos, tādējādi radot draudus mūsu visu drošībai. Karu nevar uzvarēt necīnoties.

Par cilvēku prātiem cīnās un cīnīsies ienaidnieks.

Izslēdzot divus medijus – LR4 un LSM krievu versiju, kuriem jau ir sava auditorija, – mūsu pozīcijas šajā karā tiks vājinātas. Iespējams, traģēdija nenotiks, jo ir arī privātie mediji krievu valodā, tomēr apzināti vājināt savas pozīcijas karā ir nepareizi. Ja runājam par radio segmentu, tad alternatīvas Latvijas Radio 4 īstenībā nemaz nav, bet tieši radio auditorija ir gados vecāka – tā, kura vieglāk pakļaujas Kremļa propagandai. Mums ir risks kļūt ievainojamākiem Krievijas hibrīdkara operācijās, tai skaitā – ļauties šo operāciju ietekmei uz vēlēšanu rezultātiem.

Ir dzirdēts sakām, ka nevajag visus krievus uzskatīt par domāt nespējīgiem bērniem. Nevajag, piekrītu. Taču nevajag arī uzskatīt, ka ar Saeimas lēmumu piespiedīs mājās lasīt vai skatīties "Youtube" video latviski tos, kuri šo valodu slikti zina vai kuriem vienkārši ir vieglāk uztvert informāciju krieviski. Viņi atradīs informāciju krievu valodā, tikai – kāda tā būs? Internets ir bezgalīgs. Nupat veikta aptauja rāda, ka 23% mazākumtautību pārstāvju turpina lietot Latvijā aizliegtos Kremļa kanālus.

Par vienotu informatīvo telpu.

Lūdzu, izmetiet šo terminu no galvas. Tādas nav un nebūs, ja vien neaiztaisīs ciet internetu un visus brīvos medijus.

Ceru, ka tas Latvijā nekad nenotiks. Auditorija sen jau ir ļoti fragmentēta, un arī latviešu valodā nav vienotas informatīvās telpas. Tie, kuri skatījās seriālu "Karmas latvieši", redzēja, kā populāra guru saviem sekotājiem slēgtā soctīklu grupā skaidrā latviešu valodā stāstīja, ka ukraiņi šo karu ir nopelnījuši un aicināja vecākus ņemt savus bērnus ārā no Latvijas skolām, lai glābtu no sistēmas. Kovida pandēmijas laikā Latvijas sabiedrība, arī latvieši, bija sašķelti vakcinētajos un nevakcinētajos, kuri bija pārliecināti, ka vakcīnas ir pasaules sazvērestība, kas apdraud viņu veselību. Vēl viens piemērs no ASV – jebkuram ir redzams, ka Donalda Trampa un demokrātu vēlētāji ir no dažādām informatīvajām telpām un abas ir angļu valodā.

Auditorijas mūsdienās nedalās tikai pēc valodas kritērija. Kā teicu, tās ir ļoti fragmentētas un tās aizsniegt medijiem mūsdienās ir milzīgs izaicinājums. Kā to izdarīt? Nav labākas atbildes, kā spēcīga profesionālo mediju vide, kas veido saturu dažādos formātos dažādām auditorijām dažādā vidē.

Šeit arī slēpjas atbilde uz jautājumu, kāpēc LR4 saturs nav tieši tāds pats kā LR1. LR4 auditorija ir cita, tai ir cita uztvere un ir temati, kas to interesē vairāk nekā LR1 auditoriju. Pāreja uz mācībām latviešu valodā LR4 auditoriju interesē daudz vairāk un par to vairāk stāstīs. Un šajā sarunā izskanēs viedokļi, kas daļai latviešu nepatiks, bet mēs arī nevaram ignorēt, ka šādi viedokļi pastāv. Ja mēs tos izslēgsim, neveidosim atklātu sarunu, mums auditorija neuzticēsies. Taču vērtības un redakcionālās vadlīnijas LR1 un LR4 ir tās pašas. Es runāju par pašreizējo LR4. Kanāls ir mainījies, domāju, ka karš krievu valodā strādājošajiem žurnālistiem pašiem uz daudz ko ir licis paskatīties citādi. 

Visbeidzot, aicinu fokusēties uz skaidriem mērķiem. Manuprāt, uzvara informācijas karā pašlaik ir topa prioritāte. Kā mēs to panāksim – ir pamata jautājums, uz kuru jāatbild, lemjot par saturu krievu valodā.

Un informatīvajā karā nav runa tikai par saturu krieviski. Mūs apdraud troļļi, boti un nezināmu finansētāju uzturēti ķengu portāli latviešu valodā, kuri ar Kremļa propagandas metodēm diskreditē Latvijas valsts augstākās amatpersonas, iestāžu vadītājus, izmeklētājus, prokurorus, žurnālistus, jebkuru, kuram ir kāds svars sabiedrībā. Ja mēs gribam ķerties pie problēmas saknēm, tad kaujas lauks jāpaplašina arī šajā virzienā.

Par to, kā sociālās tīklošanās platformas mērķtiecīgi tiek piepildītas ar dubļiem, un tā sekām jau rakstīju pirms nepilna gada. Tos, kas vēlas plašāk iepazīties ar šo tematu, aicinu lasīt šeit.

Novērtē šo rakstu:

21
111

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

FotoSaeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā - jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem.
Lasīt visu...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...