Mūs neinteresē Ētikas komisijas viedoklis, sliktais Putnis ir izslēgts pamatoti
Progresīvo valde11.07.2021.
Komentāri (0)
Šī gada 2. jūlijā partijas valde saņēma Ētikas komisijas ziņojumu par Roberta Putņa izslēgšanu, kurā paustas bažas par saskatītiem procesuāli tiesiskiem un labas pārvaldības prakses pārkāpumiem, uzskatot, ka lēmums par Roberta Putņa izslēgšanu līdz ar to nav spēkā.
Biedres, biedri un atbalstītājas, atbalstītāji!
Ētikas komisija var izskatīt ļoti plašu jautājumu loku, taču tai ir konsultatīva loma. Kontrolējoša loma partijā ir Revīzijas komisijai, kura ir tiesīga pārbaudīt partijas institūciju lēmumu atbilstību statūtiem.
Revīzijas komisijai tika iesniegti visi nepieciešamie dokumenti, lai tā varētu izvērtēt Roberta Putņa izslēgšanas procesu un valdes lēmuma atbilstību partijas statūtiem.
Reaģējot uz biedru, atbalstītāju un mediju interesi par šo jautājumu, 3. jūlijā Revīzijas komisija iesniedza valdei starpziņojumu, kurā teikts, ka Revīzijas komisija ir izskatījusi Roberta Putņa izslēgšanas procesu un secina, ka tas atbilst partijas statūtiem un Politisko partiju likumam.
Līdz ar to lēmums par Roberta Putņa izslēgšanu paliek spēkā.
Priekšvēsture
Ņemot vērā sociālajos tīklos un masu medijos izskanējušus apgalvojumus, biedriem, kuri nav aktīvi iesaistījušies partijas ikdienas aktivitātēs, šis lēmums un Roberta Putņa reakcija uz to varētu raisīt zināmu neizpratni, tomēr lēmumam par Roberta Putņa izslēgšanu ir priekšvēsture.
Laikā kopš 2018. gada partijas biedri ir vairākkārt vērsušies partijas institūcijās, apšaubot Roberta Putņa rīcību ētiskumu, kam vienmēr sekojušas pārrunas ar Robertu Putni. Ar šādām situācijām saskārusies arī pati valde. Tā, piemēram, pēc publiskas atkāpšanās no amata pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām Roberts Putnis faktiski vēl turpināja pildīt amata pienākumus, radot problēmas partijas normālai funkcionēšanai. Savukārt 2020. gada sākumā, Roberts Putnis, apejot un iepriekš neinformējot partijas valdi, īsi pirms Rīgas domes kandidātu saraksta apstiprināšanas tikās ar partijas “Latvijas Attīstībai” neformālo līderi Edgaru Jaunupu; par šo faktu 2020. gada 28. februārī partijas Ētikas komisijā tika iesniegts valdes locekļa iesniegums.
Pēc intervijas Pride.lv, kura cita starpā satur arī nepatiesus faktus un partijas reputācijai kaitējošus apgalvojumus un sekojošās atteikšanās vienoties par sēdes datumu, kurā izskatīt risinājumus, Roberts Putnis zaudēja partijas valdes uzticību. Tādēļ pēc partijas biedru aicinājuma valdei izslēgt Robertu Putni no partijas, pēc jautājuma izskatīšanas valdes sēdē Robertu Putni izslēdza.
Atbildes uz publiski izskanējušajiem pārmetumiem
Izslēgšanas ierosinājumu partijas Facebook diskusiju grupā publiski izteica viens no partijas biedriem (kas nav partijas vēlēta amatpersona) un tam pievienojās citi biedri, kuri to vēlējās. Līdz ar to pārmetumi par kādu slepenu parakstu vākšanu nav patiesi. Iesniegumu nav parakstījis neviens no partijas valdes locekļiem.
Papildu informācija par dažiem publiski izskanējušajiem pārmetumiem:
Attiecībā uz Roberta Putņa nekandidēšanu uz Rīgas domi jāatgādina, ka PROGRESĪVIE kandidātu saraksts tika veidots, pamatojoties uz biedru balsojumu — kandidātu sarakstam izvirzīto cilvēku reitingu. Saraksts tika veidots no divām līdzvērtīgām sadaļām: biedru balsojuma (tajā piedalījās ap 150 biedru) un Valdes izvērtējuma. Biedru balsojumā Roberts ieguva 19. vietu, bet sarakstā tādu bija 18. Pamatojoties uz balsojumu un valdes vērtējumu par grūtībām strādāt komandā (kas kopīgajā sarakstā tika vērtēta kā īpaši svarīga, lai sarunās un kampaņā novērstu riskus partijas reputācijai), valde nepaaugstināja Roberta vietu reitingā.
Attiecībā uz Putņa apgalvojumu par Rīgas domes kampaņas pārkāpumu “Rīga TV24” ēterā informējam, ka par pārkāpumiem sodīts ir medijs, nevis kāda partija vai partiju apvienība. Medijs sodīts par to, ka priekšvēlēsanu debašu raidījuma fonā bija redzami partijas GKR un AP!/PRO kopīgā saraksta biedri ar partiju simboliku (kas aģitācijas periodā ir pārkāpums no medija puses), kā arī par pārāk lielu noteiktu spēku kandidātu dalību raidījumos. Šie “Rīga TV24” pārkāpumi ir medija atbildība; PROGRESĪVIE nav pārkāpuši kampaņas aģitācijas noteikumus.
Rīgas domes kampaņas finansējuma sadalījums kopīgajā vēlēšanu sarakstā bija proporcionāls. Partijai PROGRESĪVIE bija ļoti svarīgi pašiem finansēt Rīgas kampaņu proporcionāli kandidātu skaitam sarakstā, un tas tika paveikts. Tika piesaistīti un izmantoti tikai un vienīgi partijas biedru un atbalstītāju ziedojumi. Šī informācija ir publiski pieejama KNAB Partiju finanšu datu bāzē.
Par partijas darbu reģionos vēlamies informēt, ka pēdējo divu gadu laikā nodibinātas nodaļas Jēkabpilī, Ķekavā, Siguldā, Cēsīs, Ogrē, Smiltenē un Rēzeknē. Klātbūtne reģionos pagaidām ir nepietiekama, taču arvien augoša. Ierobežotu resursu situācijā īpaši nepieciešams izvirzīt prioritātes, un Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas neapšaubāmi būtiski ietekmēja plānus darbam reģionos.