Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Dienu pēc vēlēšanu rezultātiem, kas vieš pamatotas bažas par Latvijas nākotni, laikā, kad turpinās Krievijas vājprāta karš un vispārēja ekonomiska nedrošība – uz šāda fona mēs sākam ikgadējo ziedošanas kampaņu, sakot: "Mīlestībai pret Latviju nav vienas formulas. Ziedo patriotiskās audzināšanas portālam "Satori"!"

Galīgi varavīksni saostījušies tie sorosīti, vai ne? Uzrakstījis šo rindkopu, es iztālēm jau dzirdu gan smieklus, gan lamas, gan draudus. Tāpēc, lūdzu, ievelciet elpu un uzklausiet mani – it īpaši tad, ja gribat lamāt.

Šīgada notikumi turpina apšaudīt sirdsapziņu, pieprasot atbildes uz vairākiem eksistenciāliem jautājumiem. Cik daudz es esmu gatavs darīt citu labā? Kāda ir mana taktika – bēgt vai palikt, uzbrukt vai palīdzēt? Kāpēc man par to vispār jādomā, ja es vēsā mierā varu iekāpt lidmašīnā un dzīvot siltākā, mierīgākā vietā? Citiem vārdiem sakot – ko man nozīmē sabiedrība, kurā dzīvoju, un ko man nozīmē šī valsts? Šie jautājumi noved pie patriotisma jēdziena. Tāpēc šajā kampaņā gribam tam pievērst uzmanību, kritiski aplūkot un padarīt to par sarunu tematu jaunā gaismā.

Viena no svarīgākajām lietām, ko dzīvē esmu sapratis, – katrā jautājumā kāds ir gudrāks par mani. Savu temata atslēgu atradu intervijā ar Knutu Skujenieku, kurš saka šādi: "Kaut kā mums ir diezgan dīvains jēdzienu sajaukums. Izteikti nacionāli radikālus cilvēkus – es neesmu pārliecināts, ka viņi Latvijai darītu daudz laba – pie mums, teiksim, visos preses izdevumos un tamlīdzīgi dēvē par nacionālpatriotiem. Tas nosaukums jau pats par sevi ir jocīgs, bet es esmu pārliecināts, ka uz patriotismu nevienam nav monopola."

Savukārt Inese Zandere mūsu kampaņas intervijā stāsta: "Es uzskatu, ka patriotisms būtībā ir atbildība par to, kas tu pats esi. Jo no tā, kas tu esi, ir atkarīgs arī tas, kas ir – un kādi ir – tavi apkārtējie un zeme, kurā tu dzīvo, tā valsts, pie kuras tu piederi. Patriotisms nav pļurkstēšana, bet saprātīga strādāšana. To var definēt kā līdzekli, kā darbarīku vai arī – kā kaut ko ekspluatējamu. Man vienmēr ir licies, ka ir milzīgs skaits cilvēku, kas patriotismu vienkārši jāj. Un otrā pusē ir tie, kas to izmanto kā darbarīku un kaut ko dara, balstoties uz patriotismu.

"Satori" ir tipisks gadījums, kas meklē savu konkrēto attieksmi. Nevis tā, ka "Satori" jau ir kaut kāda gatava attieksme pret to, kas ir patriotisms, ko mēs darām Latvijas labā, bet – pēc maniem vērojumiem – tā ir vieta, kas meklē šo attieksmi, mēģina priekš sevis to atrast. Priekš sevis – tas ir priekš kā? Priekš tādiem cilvēkiem, kuri ir pietiekami izglītoti, pārsvarā diezgan jauni, ieinteresēti vēl garu dzīvi dzīvot šajā valstī, un tāpēc ir ļoti svarīgi, ka ir tāda vieta, kur šis katliņš vārās, kur, atmetot malā to nodrāzto, nelietojamo patriotisma nozīmi, tiek meklēta jauna, reālistiska nozīme – ko tas nozīmē mums, kas te tiešām reāli grib dzīvot, nevis vienkārši staigāt apkārt, vicinot kaut kādus saukļus."

Ar šo kampaņu mēs gribam piedāvāt apsvēršanai laikmetīgā patriotisma jēdzienu. Patriotismu, kuru veido intelektuāli dzidras, daudzpusīgas, iespējams, pretrunīgas balsis. Patriotismu, kas iztur laikmetīgas kultūras kritiku, meklē jaunas izpausmes formas un dzīvo neliekuļotā sasaistē ar mainīgo realitāti. Patriotismu, kas rada drošības, nevis varmācības atmosfēru.

No politikas filozofijas viedokļa par patriotismu šodien slejā raksta Artis Svece. Turpmākās divas nedēļas dažādos žanros un formātos turpināsim par to reflektēt, apskatot gan dažādus politiskus patriotisma veidus, gan militāru pacifismu, gan Latvijas kultūras skaistumu un īpatnības valodā, literatūrā, mākslā.

Tāpat es aicinu jūs ziedot "Satori", ja jums ir šāda iespēja. To šogad prasīt ir sarežģītāk nekā jebkad, ņemot vērā gaidāmos apkures rēķinus un vajadzību ziedot Ukrainas tautas atbalstam, un es apzinos, ka šajā vajadzību trijniekā mēs esam trešajā vietā. Taču šobrīd, redzot vēlēšanu rezultātus, rodas pārliecība – ar demokrātijas vērtību jautājumiem tuvāko gadu laikā vairāk būs jāstrādā aktīvistiem, pilsoniskajai sabiedrībai un nevalstiskajām organizācijām, jo politiskā skatuve šajos jautājumos labākajā gadījumā stagnēs un mediju nozīme caur to pieaugs. Šīs valdības darbs būs jāpēta, jāskaidro un jākritizē, būs jārīko protesti, būs jātur pirksti uz trauksmes zvanu pogām.

Solījums, ko mēs dodam līdz ar lūgumu ziedot – "Satori" turpinās būt pieejams visiem bez maksas, mūsu komanda turpinās rīkot diskusijas, lasījumus, kultūras notikumus, mēs turpināsim iestāties par estētiku, atjautību, empātiju un ētiku – meklēsim spožākos prātus, lai viņu skaidrojumus, komentārus un viedokļus nogādātu jums. To mēs, "Satori" redakcija, jūtam kā patriotisku pienākumu.

„Mums vajag jaunu sili!” – video apskatāms šeit: https://www.youtube.com/watch?v=TsVgaQOIAsk

* dzejnieks un interneta žurnāla "Satori.lv" galvenais redaktors. „Satori” ir pazīstams ar to, ka ilgus gadus barojies no nodokļu maksātāju naudas caur Pūču ģimenes kontrolētām struktūrām. Portālam nekad nav bijusi ne mazākā saistība ar patriotisko audzināšanu, drīzāk – pilnīgi pretēji.

Novērtē šo rakstu:

27
95

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pašmērķīgi aizvainot - tā nav ne liela, ne izsmalcināta māksla

FotoMarks Rotko - “klusums ir precīzs, klusums ir tik akurāts”. Vērojot ļoti atšķirīgos viedokļus par provokatīvo mākslas darbu Rotko centrā Daugavpilī, atcerējos paša Rotko slaveno teicienu - “Silence is so accurate”.
Lasīt visu...

21

Patērētājiem ir jābūt tiesībām iepazīties ar tarifu izmaksu modeļiem un pamatojumu

FotoPatērētājiem taču būtu jāredz Sadales tīkla tarifu pamatojums? Regulators diemžēl ir citās domās un nepiekrīt uzlikt par pienākumu atklāt izmaksu attiecināšanas modeli. Es jūtos nonācis 20 gadus tālā pagātnē, kad šāda ignorance bija lielākās daļas valsts iestāžu norma.
Lasīt visu...

6

2021. gadā veselības jomā valstij atradās 1,897 miljardi eiro, šogad – tikai 1,505 miljardi, nākamgad vēl nedaudz mazāk

FotoBiju jau krustu šķērsu lūdzies dažādu partiju politiķiem uzrādīt, ko viņi sarakstījuši valdības deklarācijā par veselību un medicīnu, bet tie izlikās kurli esam vai vismaz paši teicās neredzējuši šādu sadaļu  deklarācijā. 
Lasīt visu...

21

Ierobežot medības nacionālajos parkos!

FotoĶemeru Nacionālais parks ir otrais Latvijā dibinātais (1997. gadā) nacionālais parks, kas no sava vecākā brāļa – Gaujas Nacionālā parka – atšķiras ar lielāku dzīvās dabas daudzveidību. Dažādiem dzīvniekiem un augiem te ir piemērotākas dzīvotnes lielā meža masīvā, purvos, ezeros un dabīgos zālājos.
Lasīt visu...

21

Mūsdienu feodālisms

FotoPie mums var atrast paralēles ar feodālo iekārtu ar visu tās tiesībatšķirīgo kontingentu - feodāļus, viņu algotņus un pārējos iedzīvotājus, kas sadalās pa slāņiem (kastām) šī vārda nu jau pat tiesiskajā nozīmē, jautājums - kas tad ir Demokrātija? Viens likums, viena taisnība visiem? Un kas tad no tā, kas de iure pieder tautai, ir tas ko tā de facto pārvalda?
Lasīt visu...

21

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

FotoIndivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam par labu nemainīsies. Runājot par konkrētu indivīdu ar vārdu un uzvārdu, valstij nav tieša uzdevuma nodrošināt viņam vēlamu dzīvesveidu, nodarbošanos vai jebkādus citus vēlamus apstākļus.
Lasīt visu...

3

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

FotoVakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana”, kurā neobjektīvi un nepilnīgi atainota situācija saistībā par trīs stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem. Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekšstats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

Pie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks,...

Foto

Ausīs arī mūsu saule

Motoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem,...

Foto

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

Valdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un...

Foto

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes...

Foto

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

Armands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena -...

Foto

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

Laika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos...

Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....