Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Dienu pēc vēlēšanu rezultātiem, kas vieš pamatotas bažas par Latvijas nākotni, laikā, kad turpinās Krievijas vājprāta karš un vispārēja ekonomiska nedrošība – uz šāda fona mēs sākam ikgadējo ziedošanas kampaņu, sakot: "Mīlestībai pret Latviju nav vienas formulas. Ziedo patriotiskās audzināšanas portālam "Satori"!"

Galīgi varavīksni saostījušies tie sorosīti, vai ne? Uzrakstījis šo rindkopu, es iztālēm jau dzirdu gan smieklus, gan lamas, gan draudus. Tāpēc, lūdzu, ievelciet elpu un uzklausiet mani – it īpaši tad, ja gribat lamāt.

Šīgada notikumi turpina apšaudīt sirdsapziņu, pieprasot atbildes uz vairākiem eksistenciāliem jautājumiem. Cik daudz es esmu gatavs darīt citu labā? Kāda ir mana taktika – bēgt vai palikt, uzbrukt vai palīdzēt? Kāpēc man par to vispār jādomā, ja es vēsā mierā varu iekāpt lidmašīnā un dzīvot siltākā, mierīgākā vietā? Citiem vārdiem sakot – ko man nozīmē sabiedrība, kurā dzīvoju, un ko man nozīmē šī valsts? Šie jautājumi noved pie patriotisma jēdziena. Tāpēc šajā kampaņā gribam tam pievērst uzmanību, kritiski aplūkot un padarīt to par sarunu tematu jaunā gaismā.

Viena no svarīgākajām lietām, ko dzīvē esmu sapratis, – katrā jautājumā kāds ir gudrāks par mani. Savu temata atslēgu atradu intervijā ar Knutu Skujenieku, kurš saka šādi: "Kaut kā mums ir diezgan dīvains jēdzienu sajaukums. Izteikti nacionāli radikālus cilvēkus – es neesmu pārliecināts, ka viņi Latvijai darītu daudz laba – pie mums, teiksim, visos preses izdevumos un tamlīdzīgi dēvē par nacionālpatriotiem. Tas nosaukums jau pats par sevi ir jocīgs, bet es esmu pārliecināts, ka uz patriotismu nevienam nav monopola."

Savukārt Inese Zandere mūsu kampaņas intervijā stāsta: "Es uzskatu, ka patriotisms būtībā ir atbildība par to, kas tu pats esi. Jo no tā, kas tu esi, ir atkarīgs arī tas, kas ir – un kādi ir – tavi apkārtējie un zeme, kurā tu dzīvo, tā valsts, pie kuras tu piederi. Patriotisms nav pļurkstēšana, bet saprātīga strādāšana. To var definēt kā līdzekli, kā darbarīku vai arī – kā kaut ko ekspluatējamu. Man vienmēr ir licies, ka ir milzīgs skaits cilvēku, kas patriotismu vienkārši jāj. Un otrā pusē ir tie, kas to izmanto kā darbarīku un kaut ko dara, balstoties uz patriotismu.

"Satori" ir tipisks gadījums, kas meklē savu konkrēto attieksmi. Nevis tā, ka "Satori" jau ir kaut kāda gatava attieksme pret to, kas ir patriotisms, ko mēs darām Latvijas labā, bet – pēc maniem vērojumiem – tā ir vieta, kas meklē šo attieksmi, mēģina priekš sevis to atrast. Priekš sevis – tas ir priekš kā? Priekš tādiem cilvēkiem, kuri ir pietiekami izglītoti, pārsvarā diezgan jauni, ieinteresēti vēl garu dzīvi dzīvot šajā valstī, un tāpēc ir ļoti svarīgi, ka ir tāda vieta, kur šis katliņš vārās, kur, atmetot malā to nodrāzto, nelietojamo patriotisma nozīmi, tiek meklēta jauna, reālistiska nozīme – ko tas nozīmē mums, kas te tiešām reāli grib dzīvot, nevis vienkārši staigāt apkārt, vicinot kaut kādus saukļus."

Ar šo kampaņu mēs gribam piedāvāt apsvēršanai laikmetīgā patriotisma jēdzienu. Patriotismu, kuru veido intelektuāli dzidras, daudzpusīgas, iespējams, pretrunīgas balsis. Patriotismu, kas iztur laikmetīgas kultūras kritiku, meklē jaunas izpausmes formas un dzīvo neliekuļotā sasaistē ar mainīgo realitāti. Patriotismu, kas rada drošības, nevis varmācības atmosfēru.

No politikas filozofijas viedokļa par patriotismu šodien slejā raksta Artis Svece. Turpmākās divas nedēļas dažādos žanros un formātos turpināsim par to reflektēt, apskatot gan dažādus politiskus patriotisma veidus, gan militāru pacifismu, gan Latvijas kultūras skaistumu un īpatnības valodā, literatūrā, mākslā.

Tāpat es aicinu jūs ziedot "Satori", ja jums ir šāda iespēja. To šogad prasīt ir sarežģītāk nekā jebkad, ņemot vērā gaidāmos apkures rēķinus un vajadzību ziedot Ukrainas tautas atbalstam, un es apzinos, ka šajā vajadzību trijniekā mēs esam trešajā vietā. Taču šobrīd, redzot vēlēšanu rezultātus, rodas pārliecība – ar demokrātijas vērtību jautājumiem tuvāko gadu laikā vairāk būs jāstrādā aktīvistiem, pilsoniskajai sabiedrībai un nevalstiskajām organizācijām, jo politiskā skatuve šajos jautājumos labākajā gadījumā stagnēs un mediju nozīme caur to pieaugs. Šīs valdības darbs būs jāpēta, jāskaidro un jākritizē, būs jārīko protesti, būs jātur pirksti uz trauksmes zvanu pogām.

Solījums, ko mēs dodam līdz ar lūgumu ziedot – "Satori" turpinās būt pieejams visiem bez maksas, mūsu komanda turpinās rīkot diskusijas, lasījumus, kultūras notikumus, mēs turpināsim iestāties par estētiku, atjautību, empātiju un ētiku – meklēsim spožākos prātus, lai viņu skaidrojumus, komentārus un viedokļus nogādātu jums. To mēs, "Satori" redakcija, jūtam kā patriotisku pienākumu.

„Mums vajag jaunu sili!” – video apskatāms šeit: https://www.youtube.com/watch?v=TsVgaQOIAsk

* dzejnieks un interneta žurnāla "Satori.lv" galvenais redaktors. „Satori” ir pazīstams ar to, ka ilgus gadus barojies no nodokļu maksātāju naudas caur Pūču ģimenes kontrolētām struktūrām. Portālam nekad nav bijusi ne mazākā saistība ar patriotisko audzināšanu, drīzāk – pilnīgi pretēji.

Novērtē šo rakstu:

27
95

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...