Viena no grāmatām, kura uz mani atstājusi ļoti spēcīgu iespaidu, ir Viļa Januma 1953.gadā izdotā “Mana pulka kauju gaitas”.
Vēsture bieži vien ir interpretācija par to, kas ir noticis. Īpaši, ja runa ir par nodomiem, mērķiem un motivāciju. Tādas grāmatas kā šī ļauj iepazīt un izprast redzējumu no pirmavota.
Viena no grāmatas ainām, kas man atausa atmiņā saistībā ar šobrīd notiekošo, ir pulkveža Januma stāsts par sarunu ar Amerikas virsniekiem pēc padošanās gūstā.
Stāsta būtība ir par to, ka ASV virsnieki nespēja noticēt Januma teiktajam, ka krievu NKVD ir rīkojušies daudz nežēlīgāk par vācu “Gestapo”, un tieši tādēļ, lai nepieļautu Baigā gada šausmu atkārtošanos, leģionāri bija gatavi sabiedroties ar vāciešiem. Amerikāņu virsnieku smieklus esot izraisījis arī Viļa Januma teiktais, ka ātrāk vai vēlāk, bet Amerikai nāksies nostāties pret komunistiskās krievijas draudiem.
Janums to novērtēja kā nesaprotamu un nepiedodamu naivumu.
Esmu neskaitāmas reizes bijis Ukrainā un runājis ar karavīriem, civilajiem, ar tiem, kas bijuši gūstā. Viņu stāstos var iepazīt krievijas patieso seju. Saprast, ka krievija nav daļa no mūsu civilizācijas, ka ar to nav iespējamas sarunas, vienošanās un līgumi.
Šodien mēs redzam, ka ASV valdošie atkal demonstrē nepiedodamu naivumu.
Domāt, ka krievija spēj saprast jebkādu citu, izņemot spēka un varas valodu, ir vēlmju domāšana. Es ļoti gribu cerēt, ka tajā pusē Atlantijas okeāna ir pietiekami daudz izpratnes, ka neviens līgums un noruna ar krieviju nav pat tā papīra, uz kura tā uzrakstīta, vērta.
Tomēr lielais un būtiskais jautājums ir nevis par ASV un krieviju, bet par mums pašiem. Vai, ņemot vērā visu vēsturisko pieredzi, esam adekvāti gatavojušies, pieņēmuši lēmumus un rīkojušies? Vai neesam nepiedodami naivi? Palīdzēt var tikai tam, kurš dara. Un mūsu valsts ir mūsu atbildība!