Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms dažiem gadiem derdzīgajā Latvijas politikas laukā parādījās, kā tobrīd šķita, pilnīgi citādi cilvēki. Viņi bija gados jauni, viņi runāja par piemirstiem ideāliem, un nauda viņu dzīvēs acīmredzot - jā, jā, tā patiešām izskatījās - nespēlēja lielu lomu.

Protams, būdami gados jauniņi, viņi bieži vien noņēmās ar visādām ārišķībām - bet, būsim godīgi, tādas jau patīk lielākajai daļai cilvēku, lai nu ko viņi arī teiktu socioloģiskās aptaujās.

Vieniem tuvāks ir tas, ko dažādi noskaņoti ļaudis var nodēvēt gan par bezjēdzīgu puspliku ekshibicionēšanos pie Saeimas nama, no kuras lēmums par Abreni nemainījās ne par gramu, gan par pašaizliedzīgu uzticības ideāliem demonstrēšanu.

Otriem savukārt - tas, ko tāpat var nodēvēt gan par nožēlojamu piektās kolonnas dzerstiņu pie okupantu Saurona torņa, gan par patriotisku un humānu goda atdošanu par cilvēces gaišāku nākotni kritušajiem varoņiem.

Jā, gaumes, simpātijas un antipātijas dažādiem cilvēkiem dažādas, un minētie jaunie ļaudis savai politiskajai, tā sacīt, izaugsmei izmantoja vienas nosauktās cilvēku grupas simpātijas un antipātijas. Tā jau tam politikā jābūt. Tā ir vienmēr un visur.

Nu jau padaudzi gadi pagājuši, un jaunie ļaudis it kā ir izauguši. Esam bijuši liecinieki tam, kā viņi pamazām apjēdz gan to, ka bez naudas tomēr nevar, gan to, ka savs kucesdēls ir īpašāks par svešu kucesdēlu, gan to, ka ik pa laikam vēl kāds ideāls ir jānoliek plauktiņā, gan to, ka norijamie krupji mēdz pulcēties aizvien garākās rindās.

Normāli, tā tas ir pieaugušo dzīvē, - ja tu šādas nepatīkamas, bet reālistiskas ābeces patiesības neņem vērā, tu tā arī paliec tukšvārdīgs bļausteklis bez spēka un teikšanas. Šī īsā vēstījuma varoņi tās acīmredzami ņēma vērā - jo, kā izskatās, tiešām gribēja un joprojām grib šo te spēku un teikšanu. It kā savu ideālu un mērķu īstenošanas vārdā.

Taču ir tādi cilvēki, kas šādā pieaugšanas procesā tomēr spēj saglabāt savas vērtības, savu kodolu un mugurkaulu, kas viņiem arī pieaugušiem ir dārgāks par visu citu pasaulē. Viņi dara šo un to no tā, ko dzīve liek, bet tomēr spēj nepārvērsties glumos gollumos.

Un ir pārējie - tie, kuriem šīs politiskās pieaugšanas procesā apgūtā līferēšanas, melošanas, izlikšanās, glumības, savas un savējo ādas sargāšanas māka kļūst par viņu otro dabu, kuras priekšā kādreizējie godīguma, atklātības un taisnīguma ideāli pamazām sašļūk un iznīkst.

Bet vakar ar vienu ausi paklausījos, ko televīzijā stāsta kādreizējais vislatvietis, tagad par varas nomenklatūras sastāvdaļu kļuvušās Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars - viens no tiem, kas savulaik puskaili stāvēja pie Saeimas ēkas un šādā veidā "cīnījās" par Abreni - naivi, bet vismaz druscīt aizkustinoši savā citādībā.

"Savējās" kultūras ministres atbrīvošanai "patiesie iemesli visticamāk ir pavisam citi"... "Vairāki cilvēki" Nacionālo apvienību brīdinājuši... Apvienības nostāja "politiķiem var būt nepatīkama"... Notikušais ar kultūras ministri ir "speciāli organizēta kampaņa", kurā iesaistīti arī "vairāki topošie politiķi"... Esam "brīdināti par to, kas ir saniknojis daudzus politiķus"... Un tā tālāk, un tā tālāk.

Viss tieši tas pats un tieši tādā pašā formā, ko un kā gadiem ilgi esam dzirdējuši no dažādiem rijīgi glumiem "ceļiniekiem", "tautpartijiešiem", "vienotībniekiem". Laipošana, pusvārdi, gluma izlocīšanās, mājieni un piesardzība pāri visam - iespaids tāds, ka Raivja Dzintara ādā zem uzaudzētās politisko tauku kārtiņas ir ielīdis kāds Šķēle vai Brigmanis, kurš izsakās sev ierastajā veidā - tā, lai nodotu pareizos signālus kārtējā galma intrigā un vienlaikus nepateiktu ko lieku.

Var, protams, arī tā. Bet no kārotā spēka un teikšanas gan šādā veidā nav un nebūs ne smakas: tā vietā no gumijotus mugurkaulus izaudzējušajiem kādreizējiem ideālistiem tik vien ir kā skaļš, bet vienlaikus apdomīgs - tā, lai nevienu "vajadzīgo" neapvainotu un pār mēru nenokaitinātu - "pēks" un tukša d...šana.

N.B. Protams, šīs nedaudzās rindas vienu pēc otras pasūtījis Kremlis, tās apmaksātas no Vešņakova melnās kases, tēzes izstrādājusi Ždanoka ar Rubiku, akceptu devis Ušakovs ar Urbanoviču, bet patiesībā ar Raivi Dzintaru un kompāniju viss ir labākajā kārtībā: viņi joprojām ir principiāli ideālisti, taisnīgi, godprātīgi kā pret citiem, tā pret sevi - un visvairāk pret sevi. Ja kādam no tā kļūst vieglāk, esat laipni aicināti domāt tieši tā.

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Foto no nacionalisti.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ja Kariņa valdība tradicionāli vilcināsies un minstināsies, Dziesmu svētki ir nopietni apdraudēti

FotoLai nodrošinātu nākamo Dziesmu un deju svētku kvalitatīvu sagatavošanu, lūdzam tuvākajā laikā pārskatīt esošos ierobežojumus un izstrādāt jaunu, detalizētu darbības plānu pēc ārkārtas situācijas beigām 28. februārī, kas ļautu atsākt pilnvērtīgu amatiermākslas kolektīvu mēģinājumu procesu un koncertēšanu.
Lasīt visu...

12

Pateicos Gunāram Astram

FotoPaldies Gunāram Astram, ka „sociālās distancēšanās režīmā mājsaimniecībā” man vēl ir tiesības bez „satraukuma” pateikties šodienas dzīves kārtības noteicējiem neatkarīgajā Latvijā:
Lasīt visu...

21

Ekselence ar atlaidi

FotoManis rakstītais nav gūts no insaideriem, bet ir tikai situācijas modelēšana. Pēc Valsts Pieneņgalvas izblamēšanās ar hūti ķobī himnas atskaņošanas laikā “politisko labiešu galmam” pietuvinātajiem medijiem ir dota komanda spodrināt nācijas tēva tēlu. Tā sacīt, lai skribenti velti neēd savu maizi.
Lasīt visu...

21

Muļķi

FotoParasti gudrās grāmatās, likumos un citos gadījumos, kad tiek publicēta kāda svarīga informācija, sākumā ir izskaidrota izmantotā terminoloģija, lai lasītājs saprot, par ko ir runa un kā tas, ko lasa, ir jāsaprot.
Lasīt visu...

21

Jaunā normāluma greizie spoguļi

FotoDr. E. Mednis sava Telegram informē: “Pie mums Latvijā tagad notiek šādi – tikko tu runā ne to, ko Politbirojs lēmis, tā tevi momentā cenšas nomelnot visi, kam nav slinkums un pie tam saskaņoti. Tikko Dragiļevas kundze no DeFacto, tagad Žukovas kundze – privātpersona, bet no tā brīvajā laikā delfi.lv redaktore un žurnāliste vērsusies gan Veselības inspekcijā, gan arī Latvijas Ārstu biedrības Ētikas komisijā ar lūgumu man anulēt sertifikātu un līdz ar to liegt iespēju praktizēt kā ārstam.
Lasīt visu...

21

Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām

FotoŠķiet, ka ne tikai es, bet daudzi ārsti ikdienā cenšas atbildēt uz jautājumiem: kā tad tā – vakcinējos pret SARS-CoV-2, saņēmu pat balstvakcīnu, bet saslimu ar Covid–19, nonācu slimnīcā? Kā tad tā – esmu trīskārt vakcinējies pret Covid–19, bet man neļauj staigāt bez maskas, neļauj apmeklēt ballīti vai nosvinēt dzimšanas dienu restorānā pie viena galdiņa ar tādiem pašiem vakcinētiem un balstvakcinētiem radiem? Kā tad tā – pasaulē nav vakcīnu salīdzinošu pētījumu, bet Latvijā uzskata, ka adenovīrusu vakcīnas (Asta-Zeneca un [email protected]) ir sliktākas un tām vajag ātrāku čaklāku balstvakcināciju. 
Lasīt visu...

12

Astra izsvilptu varmākas

FotoDomāju, ka Gunāram Astram no aizsaules rūgti bija vērot, kā kangari, kas jau ir piesavinājušies nacionālos simbolus, tagad vēlas sev pierakstīt arī viņu. Levita un Bordāna dalība Astras pieminekļa atklāšanā, manuprāt, bija latviešu mocekļa piemiņas zaimošana. Tiesa, arī pats monuments apgriezta krusta formā ir visai provokatīvs.
Lasīt visu...

21

Politika ir cīņa par varu un naudu

FotoIzņēmuma kārtā es ievadam mēģinu definēt sakāmo vienā rindkopā, – lūk, kas no tā man iznāca!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Karikatūrists varas kalpībā

“Liekam kluci” pie apgrieztā krustā “piesistā” latviešu brīvības cīnītāja veidola varas bļodlaiža Zemgus Zaharāns redz “zemcilvēkus”, kas uzdrošinājās izsvilpt savus “cienījamos” mocītājus, kuri...

Foto

JKP Bordāns sadarbojas ar Astras zaimotājiem, ciniski izmanto viņa piemiņu

Gunāru Astru dēvēt par disidentu nav precīzi un atbilstoši. Disidenti ir drosmīgie, kuri cīnās par brīvību...

Foto

Jūs neticēsiet, bet es esmu pamanījis – nepieciešamas izmaiņas partiju finansējumā no valsts budžeta

Valsts budžeta finansējuma palielināšana politiskajām partijām, vienlaikus samazinot to iespējas piesaistīt...

Foto

Mediķi varas kalpībā

“Vīruss nevar izplatīties starp vakcinētiem cilvēkiem,” - šādas muļķības vēl vasarā melsa Pēteris Stradiņš, kuram piebalsoja citi dakteri. Kas melo vasarā, tas melo...

Foto

Es labāk būšu BRĪVS ieslodzījumā nekā IESLODZĪTS brīvībā!

Es kliegšu! Kliegšu un lamāšu tos kretīnus, kas uzdodas par kungiem manā Tēvzemē. Es lamāšu tos, kas sevi...

Foto

Levitam šobrīd ir arī citas vissvarīgākās prioritātes: Satversmes simtgade dod iespēju plašai diskusijai par demokrātijas stiprināšanu!

18. janvārī valsts prezidents Egils Levits tiešsaistē tikās ar Nevalstisko organizāciju...

Foto

Situācija ir kritiska, valdības enerģētikas krīzes risinājumi ir lēni un nepietiekami

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) valdības pārstāvjiem pieprasa nekavējošu rīcību enerģētikas krīzes pārvarēšanai, jo...

Foto

Varbūt jūs satrauc rēķinu katastrofa, bet prezidents Saeimā iesniegs grozījumus Partiju finansēšanas likumā

17. janvārī valsts prezidents Egils Levits Rīgas pilī tikās ar tieslietu ministru Jāni Bordānu,...

Foto

Ko gribam, to darām, kad vajadzēs informēt Finanšu ministriju, tad arī informēsim, bet sabiedrībai gar to vispār nav daļas

Lai nodrošinātu efektīvu valsts pārvaldes funkciju īstenošanu,...

Foto

Viedais Anonymous

Vispirms pateicos portālam PIETIEK par iespēju paust savu viedokli daudzos aktuālos jautājumos. Katra interneta vietne darbojas pēc saviem ieskatiem. Tā, piemēram, te komentāros ikviens...

Foto

“Zemcilvēkiem” šopinga nebūs!

Vietējie tirāniņi nolēmuši aizliegt tirdzniecības vietām samazināt publiski pieejamo platību darbam “sarkanajā režīmā”. Tirgotāji centās saglabāt peļņu, vienlaikus paliekot cilvēcīgi pret visiem klientiem....

Foto

Ar interesi gaidu, kad tad Šlesers beidzot sāks priekšvēlēšanu kampaņu!

Pretēji daudziem citiem mana prognoze ir tāda, ka Aināram Šleseram ir izredzes vēlēšanās. Tik tāds sīkums...

Foto

10 padomi, kā nepārvarēt krīzi

1. Vienmēr paturēt prātā divas sava laika nozīmīgu politiķu sentences: “Naudas ir tik daudz, kā vēl nekad nav bijis” (A.K. Kariņš) Tāpēc - pirkt!...

Foto

Modelēšana – “KO DARĪT?”

Nesen vairāki opozīcijas partiju pārstāvji un aktīvisti tikās, lai koordinētu savu pretdarbību huntai. Bija pārstāvētas partijas “Latvijā pirmā vietā”, “Likums un kārtība”,...

Foto

Atlīdzība par tautas izdeldēšanu

Činavnieki bāž roku tautas kabatā un nebaidās apdedzināties. Kariņa valdība dāsni atalgo sevi par iedzīvotāju spaidu potēšanu un atstāšanu bez darba, par...

Foto

Smēķēšanas lobists Reirs kā viens no Covid-19 nāves veicinātājiem

Brīdī, kad tapa šis raksts, Covid-19 globāli bija prasījis 5,478 miljonus dzīvību. Katru gadu pasaulē smēķēšanas dēļ...

Foto

Daudzlīmeņu segregācija Latvijā

Es uzskatu nepotēto diskrimināciju par segregāciju, jo pēc potes cilvēks atpakaļ izmainīties vairs nevar. Tātad atšķirība starp injicētajiem un neinjicētajiem ir nevis uzskatos...

Foto

Ko pašreizējie „lēmumi” liecina par to pieņēmēju prāta stāvokli?

Saeima kārtējo reizi atbalsta kārtējos pasākumus "ar mērķi apturēt straujo Covid-19 izplatību". Tikmēr PVO prognozē, ka dažu...

Foto

Bezroku antiutopija

Lai novērstu kleptomānijas epidēmiju, Pasaules Veselības organizācija (PVO), izpētot islāma valstu pieredzi, nolemj turpmāk visiem cilvēkiem noteikt obligātu vienas rokas amputāciju. Vietā tiks piedāvātas...

Foto

„Zombo-kaste”, „zombo-internets” un „modrā acs”

Eksistē jēdziens „zombējošā kaste” – daudzi tā sauc televizoru. Ceru, ka nav jāpaskaidro, kāpēc radies šāds nosaukums, jo visi esam ar...

Foto

Zahejs

Garīgās dzīves avots ir Dievs, un tam ir tiešs sakars ar cilvēka dvēseli. Evaņģēlijā ir stāstīts par kādu maza auguma cilvēku, kuru daudzi tolaik ienīda....

Foto

Vara un tauta – kā sadzīvosim jaunajā gadā?

Gadumijas TV uzrunas ir tāds savdabīgs politisks žanrs. Reti kurš cilvēks atceras to saturu (nu, protams, ar dažiem...

Foto

Ārkārtas situācija ir piesegs “izšķērdības ballītei”

Saeimas “Saskaņas” frakcija neatbalsta ārkārtējās situācijas pagarināšanu, kā to plāno noteikt Ministru kabinets, un Saeimas sēdē balsos pret šādu risinājumu....

Foto

Hunta cīnās ar dabu

Pērtiķu sugas “neko neredzu, neko nedzirdu, neko nesaku” bariņš paliek aizvien mazāks. Cilvēki visu redz, dzird un muti ciet netur. Patiesība lien laukā kā...

Foto

Hunta apjāj ganāmpulku

Nepotētos hunta sen uzskata par “zemcilvēkiem”. Vairs netiek slēpts, ka veselie pilsoņi jāiznīdē. Labklājības ministrijas variants – ar ekonomiskām represijām neļaut pārziemot. Ja...

Foto

Par rakstu "Gadumijā deltu mijot pret omikronu"

Labdien, godājamais Māri Uļģi! Es ar interesi izlasīju Jūsu rakstu ”Gadumijā deltu mijot pret omikronu”. Tajā bija interesanti fakti...

Foto

Cik lielisks ir viss, ko mēs darām un nedarām

Godājamie rīdzinieki! Šajā Vecgada vakarā atceros kādu sarunu vienā no Rīgas skolām, kurā biju ieradies, lai sveiktu...

Foto

Ironisks pārskats par Jaungada uzrunām

1. Neatceros, vai klausījos Godmaņa, Birkava, Gaiļa uzrunas, tiesa, toreiz migla izklīda, rozā brilles jau krita nost, taču cerība vēl nebija...

Foto

Pasaule ir tumsā un alkst gaismas

Kad Gaisma atnāca, Pasaule apžilba un novērsās. Tomēr dzīvot tumsā izrādījās labāk un pierastāk. Kopš tiem laikiem Pasaulē valda apjukums...

Foto

Dzīvnieku ferma pašmājās

Orvela “Dzīvnieku ferma” ir klāt. Hunta tautu uzskata pat ne par dzimtcilvēkiem, bet par saviem mājdzīvniekiem, kas jādresē. Sliktie “suņi”, kas izsprukuši gan...