Decembrī visā Latvijā pat vairākas reizes izskanēja tas, ka Ogres novada pašvaldības dome iecerējusi cīnīties ar tiem agresorvalsts Krievijas atbalstītājiem, kuri arī šajā gadu mijā gribēs salūta raķetes šaut gaisā uzreiz pēc Putina Jaungada uzrunas jeb pulksten 23.00 pēc Latvijas laika. Diemžēl, bet, kā izskatās, pat šādu svētīgu ieceri spēj sabojāt neprofesionālu juristu nodaļa un tikai algas saņemšanā ieinteresēts deputātu bars, kas sen jau atradināts kaut drusku padomāt ar savu galvu.
Tādas deputātu un juristu kombinācijas dēļ arī šajā Vecgada vakarā Ogrē rašisti varēs uguņot uz nebēdu, un nekas viņiem par to nebūs!
Tātad 21. decembrī notikušās domes sēdes laikā deputāti vienbalsīgi pieņēma šādu lēmumu: “Uguņošanas ierīču un skatuves pirotehnisko izstrādājumu izmantošana Ogres novada administratīvajā teritorijā gadumijā atļauta laikā no 31. decembra plkst. 24.00 līdz 1.janvāra plkst. 1.00.”
Atļaujiet pajautāt, bet kas šo saistošo noteikumu izpratnē ir “gadumija”?
Vai tas ir tikai mirklis pusnaktī, kad pulksteņa abi rādītāji satiekas uz skaitļa “12”, bet varbūt tās ir divas dienas – 31. decembris un 1. janvāris? Bet varbūt visas Vecā gada pavadīšanas un Jaunā gada sagaidīšanas brīvdienas?
Tur jau ir tā problēma, ka “gadumija” nav definēta. Katrs šo jēdzienu var saprast citādi. Tas rašists, kuru Ogres pašvaldības policija 31. decembrī pulksten 23.00 pieķers, šaujam raķetes, pilnīgi pamatoti jautās: “Ko jūs no manis gribat? Līdz gadumijai vēl vesela stunda!” Un ko būs pārkāpis tas salūta šāvējs, kurš savu arsenālu izbliezīs 1. janvāra naktī pulksten 2.00? Gadu mija taču jau bija!
Nekad nebūšu ne deputāts, ne jurists, bet manā redakcijā šī likuma norma skanētu, piemēram, tā: “Uguņošanas ierīču un skatuves pirotehnisko izstrādājumu izmantošana Ogres novada administratīvajā teritorijā gadumijā aizliegta 31. decembrī laika posmā no pulksten 22.00 līdz pulksten 24.00.”
Par šo domes lēmumu atcerējos Ziemassvētku vakarā, kad, kā jau katru gadu, Ogrē atkal nezin kāpēc rībēja raķetes. Nolēmu paskatīties, kādi vēl pašvaldības izdoti saistošie noteikumi regulē uguņošanu Ogres novadā. Tas, ko es atklāju, ir kaut kas neiedomājams.
Kā izrādās, Latvijā lielākais novads jau gandrīz gadu iztiek bez spēkā esošiem saistošiem noteikumiem “Par administratīvo atbildību par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem Ogres novadā”. Tas nozīmē ne tikai to, ka jebkurš indivīds jebkurā diennakts laikā var nesodīts šaut debesīs raķetes. Tas nozīmē arī to, ka Ogres novadā drīkst, piemēram, trokšņot, traucējot kaimiņus, remontus dzīvokļos veikt augu diennakti, spļaudīties un mēslot publiskās vietās, kurināt ugunskurus apstādījumos, mašīnai mainīt motoreļļu Daugavas krastā un darīt citas neiedomājamas lietas, kas būtu jākontrolē pašvaldībai. Būtu, ja vien Ogres novada pašvaldība jau vismaz 2022. gadā būtu izpildījusi savu primāro pienākumu, izdodot attiecīgus normatīvos aktus.
Bet neizdarīja 2022. gadā, neizdarīja arī šogad. Dievs to zina, vai šis deputātu sasaukums vispār ir spējīgs to izdarīt…
Ja runājam kaut vai tikai par šiem saistošajiem noteikumiem “Par uguņošanas ierīču un skatuves pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas vietu un laiku”, - kas traucēja pašvaldības juristiem izstrādāt tādu likuma normu visam gadam, konkrēti nosakot, kad un kur drīkstēs rīkot salūtus bez atļaujas, kad tam vajadzēs pašvaldības atļauju? Starp citu, tāda uguņošana Ogres novadā būtu ļoti strikti ierobežojama un kontrolējama jau tā iemesla dēļ vien, ka pašvaldības administratīvajā teritorijā atrodas ļoti svarīgs militārs objekts. Varbūt tiešām visloģiskāk būtu, ka bez pašvaldības atļaujas raķetes drīkstētu šaut tikai to vienu stundu uzreiz pēc Jaunā gada sagaidīšanas?
Kas attiecas uz saistošajiem noteikumiem, ko Ogres novada domes deputāti pilnīgi nepārdomāti un lielā steigā pieņēma pāris dienas pirms Ziemassvētkiem, vismaz šogad tie spēkā noteikti nestāsies. Un tas nekas, ka mērs Egils Helmanis tos jau apstiprinājis ar parakstu.
Ogres novada domes 21 deputāts vienbalsīgi nolēma, ka Juridiskajai nodaļai triju darbadienu laikā pēc Noteikumu un paskaidrojuma raksta parakstīšanas tie jānosūta publicēšanai oficiālajā izdevumā “Latvijas Vētsnesis”. Viena darba diena jau pagājusi…
Atvainojiet, bet vai visā pašvaldībā neatradās neviena darbinieka, kurš būtu kaut nedaudz ieskatījies Pašvaldību likumā?
Pašvaldību likums nosaka, ka saistošie noteikumi, par kuru pārkāpšanu var paredzēt administratīvo atbildību (bet konkrētie noteikumi ir tieši tādi), triju darbdienu laikā pēc parakstīšanas nosūtāmi atzinuma sniegšanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai. Savukārt ministrija mēneša laikā no noteikumu saņemšanas dienas izvērtē to tiesiskumu un nosūta pašvaldībai attiecīgu atzinumu. Tikai tad, ja atzinums ir pozitīvs, noteikumus var sūtīt publicēšanai “Latvijas Vēstnesī”. Spēkā tie stātos nākamajā dienā pēc publicēšanas.
Tāpēc šoreiz Vecgada vakarā Ogres rašisti varēs šaudīties, kad vien viņiem ienāks prātā. Tā viņiem tāda maza “dāvaniņa” no Helmaņa un Ogres novada domes, kas turpina strādāt pēc vecās devīzes: “Gribējām kā labāk, bet iznāca kā vienmēr…”