Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Nejēgas

Leonards Inkins
20.02.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šeit runa būs nevis par apzinātu un mērķtiecīgu ļaunprātību vai savtīgumu, bet gan par to, kas notiek it kā pats no sevis, it kā dabiski.

Kā domā, kāds ir galvenais aplamību, neveiksmju un kļūdu cēlonis? Vai arī tu uzskati, ka tas tik šoreiz nesanāca, tā tikai gadījās, ka neizdevās tikai šoreiz, bet citās reizēs viss būs loģiski, pareizi un labi.

Vai tiešām tās un tie, esot pārliecībā un dzīvojot ar domu, ka viņš pret citām izturējās slikti, bet pret mani būs labs un otrādi, saprot lietas būtību?

Es uzdrošinos apgalvot, ka galvenais muļķību, kļūdu, aplamību un pārestību cēlonis ir nejēgas. Nevis nejēdzības kā tādas, bet nejēgas ir tie, kuri mūsu dzīvē vairumā gadījumu rada grūtības un ievieš aplamības. Tas izriet no tā, ka lietu kārtību vairumā gadījumu nosaka un izlemj nejēgas.

Kā tas izpaužas, kur un kā par to var pārliecināties? Palūkojies, kā un pēc kādiem principiem, un, kādu kārtību ievērojot, mēs dzīvojam? Ievēlēsim skaistākos un daiļrunīgākos, lai viņi visu sakārto. Viņi arī sakārto, un rezultāts, kur vien lūkojies, ir redzams ar neapbruņotu aci.

Un tā nav tāpēc, ka viņi būtu slikti cilvēki vai vēlētu citiem ļaunu... Tā ir tāpēc, ka viņu lēmumu un rīcības pamatā ir ielikta muļķība un aplamība, kas izriet no nezināšanas un neizpratnes.

Reiz kādam bijušajam premjeram jautāja: «Kuru likt (amatā)?» Viņš atbildēja – to, kurš lielāks kretīns! Uztici ko darīt nejēgam, kaut simpātiskam un daiļrunīgam, un nejēdzības sekos viena otrai. Šis nebūs jāpieskata, lai centīgi «taisa sūdus», jo tam pašam pietiks uzņēmības un centības.

Un cik ap mums ir vēl citu nejēgu, kuri vēl nelemj, bet rautin raujas un lauztin laužas pie lemšanas!? «Es arī gribu lemt, es arī, ļaujiet man!» Es arī gribu stabiņus likt, velo joslas ierīkot! Pat upes pagrieztu citā virzienā, ja man ļautu!

Es gribu, man vajag, es zinu!

Kas šiem nejēgām liek domāt, ka viņi ir zinoši tajos jautājumos, pie kuru lemšanas tie raujas vai par kuriem tie jau ir atbildīgi? Nekas, vienīgi tikai – es gribu, es esmu par visu labo un pret visu slikto.

Ar to vēl ir par maz, lai lemtu un valdītu. Vai viņi spēj atšķirt labo no sliktā, kaitīgo no derīgā? Nespēj, bet tas tiem netraucē kliegt – labs ir tas, kas labs ir man, un slikts ir tas, ko es nevēlos.

Vai tad tu iesi vēl pie tā zobārsta, kurš tev izrāva veselo zobu? Nu, protams, ka nē, bet valsts pārvaldē mēs to vien darām, kā nepārtraukti uzticam lietas kārtot nejēgām.

Vai tu iesi pēc padoma pie tā, kurš tevi maldināja un kura prognozes nepiepildījās, kura vērtējums izrādījās aplams?  Domāju, ka ne, tomēr tu nepārtraukti buries tajā, ko dēvē par medijiem, un ieklausies nejēgās, kuri sevi dēvē par ekspertiem, pētniekiem un citādi. Vai tas liecina par tavu pareizu rīcību vai drīzāk tā arī ir klasificējama kā nejēdzība?

Netici man? Palūkojies uz izglītības ministriem, cik bieži viņiem vispār ir bijis kāds sakars ar izglītību, izņemot to, ka paši kādā skolā mācīti!? Palūkojies uz Iekšlietu ministriju, cik bieži ministriem ir kāds sakars ar iekšlietām!? Palūkojies uz Aizsardzības ministriju un citām, bet ko nu par ministrijām vien... Ielūkojies pašvaldībās! Ielūkojies nevalstiskās organizācijās! Visur aina būs vienāda. Visur vienas un tās pašas sejas. Bet tu turpini viņos ieklausīties, tu izrādi tiem cieņu un esi pret viņiem bijīgs, kaut viņi paši bieži baidās no savas ēnas.

Nepārvaramā vara

Ko darīt, lai šo mainītu, lai valsts pārvalde un citas pārvaldes kļūtu efektīvākas? Uz šiem jautājumiem atbildēt nav grūti, vismaz man, bet es saskatu risinājumā vienu problēmu, proti, to nav iespējams izdarīt. To neļauj tas, ko dēvē par nepārvaramo varu, jo šādas izmaiņas nevēlas ne tikai tie nejēgas, kuri tikuši pie valdīšanas un pārvaldīšanas, bet arī tādi paši nejēgas, kuri uztic minētajiem valdīt. Ja šo mainīt, tad nejēgas automātiski zaudēs savus amatus, bet, ja sistēmu nemainīt, tad viss turpināsies kā ierasts vēl trīsdesmit gadus, ja vispār valsts tik ilgi pastāvēs.

Un pret to nedz pošu, nedz tablešu nav. Palīdzēt un veicināt var tikai žagars, bet to šais laikos nedrīkst.

Ir vēl kāds apstāklis, kas šo nejēdzību virkni pastiprina. Katrs nejēga ap sevi un savā pakļautībā pulcē vēl lielākus nejēgas, lai tie nespētu viņa ieņemamo stāvokli apdraudēt.

Viņi kategoriski nepieļauj, ka tiem blakus var nostāties kāds zinošāks, varošāks un spējīgāks, jo tas taču automātiski rada viņam konkurenci un agri vai vēlu nāksies atdot vietu potenciālajam konkurentam. Lai tas nenotiktu, ap sevi ir jāpulcina tie, kuri tev saka to, ko tu gribi dzirdēt, un kuri zināšanu un prasmju līmenī ir vājāki par tevi.

Tā aplamība tiražē un vairo vēl lielāku aplamību.

Vai tu domā, ka minētais neskar to, ko dēvē par speciālajiem dienestiem? Jā, jā, minētais attiecas arī uz tiem.

Vēlos uzsvērt, ka nejēgas ir sastopami ne tikai Latvijā. Tā lielā mērā ir visas cilvēces problēma.

Mani trūkumi

Vai tas attiecas arī uz mani? Noteikti tev tāds jautājums radīsies. Jā, arī es ļoti daudzās jomās esmu nejēga un diletants, bet ne lielāks par valdošajiem nejēgām un diletantiem.

Man ir kādi citi trūkumi, mazas darbaspējas, maz uzņēmības, maz pacietības, aizvien retāk riskēju, tāpēc nedzeru šampanieti un nedzīvoju Jūrmalā, bet man ir arī kāda priekšrocība – es šo apzinos, es to atzīstu un ņemu vērā. Es neizliekos par to, kas es neesmu un neraujos lemt un valdīt.

Tāpēc, mīļo lasītāj, steigsim vienoties, lai nebūtu lieki jāstrīdas. Vienosimies par to, ka no visas populācijas es esmu pats dumjākais, pats nespējīgākais, pats sliktākais, pats ļaunākais un arī tajās jomās, īpašībās un nozarēs, kuras neminēju, pats zemākais un sliktākais. Pats, pats, pats... Ja spēsim par to vienoties, tad mums nebūs lieki jāstrīdas, man nenāksies taisnoties, un tev nebūs jāapsūdz. Es jau esmu savus trūkumus un vainu atzinis apriori.

Bet šī vienošanās nekādi nemaina to, kas esi tu!

Runā, ka esot tikai četri vecumi, īpaši labi to var pamanīt sieviešu domāšanā un uzvedībā. Tas ir attiecināms arī uz vīriešiem.

Pirmais, kad viņas domā – kāds viņš ir,

Otrais vecuma posms – kas viņam ir,

Trešais – kur viņš ir,

Un ceturtais – ta’ man vienalga, kāds viņš ir, kas viņam ir un kur viņš ir.

Padomā, kurai vecuma grupai piederi tu, un centies glābt to, ko vēl var saglābt.

Čūska

Esi godīgs vismaz pret sevi un ielūkojies sevī. Kur ir tavi darbi, kur ir tavi sasniegumi? Kur ir tava prāta apliecinājumi un pierādījumi? Pirms man ko aizrādīt, parādi, uz ko pats esi spējīgs.

Nevis nebeidzami skaidro, kas un kam būtu jādara, bet pastāsti, ko tu pats no sākuma līdz galam esi izdarījis? Vai esi nositis čūsku, vai esi devis dzīvību bērnam, vai esi uzcēlis māju, vai esi nesavtīgi palīdzējis?

Es esmu ne tikai nositis, bet pat no odzes izveidojis sev galvas rotu, spēlējot indiāņus padsmitnieka gados.

Vai esi uzrakstījis kaut dažas dzejas rindas, vai esi sacerējis dziesmu, kaut tikai melodiju? Vai esi uzrakstījis un izdevis savu, kaut kļūdainu, bet tomēr grāmatu? Kaut vienu un plānu...

Vai esi uzņēmis filmu vai vadījis tiešraidi internetā? Kaut vienu un neprasmīgu... Vai esi pieteicis un rīkojis kaut vienu piketu, kaut vienu mītiņu, kaut vienu sapulci?

Ko tu esi izdarījis no sākuma līdz galam? Kas tev liek domāt un apgalvot «Mēs uzvarējām!», runājot par kādu sporta sacensību?  Kāds ir tavs ieguldījums šajā uzvarā? Vai esi piedalījies kādā treniņā vai finansiāli palīdzējis?  Teiksi, es palīdzu morāli... Morāla palīdzēšana vairumā gadījumu ir meli, ko nevar nedz nosvērt, nedz skaitļos pārvērst. Tas ir tukšas daiļrunības paraugs, kam tautā ir cits nosaukums. To šeit neminēšu, lai gan zinu, kurš vārds ir domāts.

Vai esi kaut vienas mājas svinības pats organizējis un līdz galam novadījis? Vai esi pats izdomājis, kad, kur, cikos un kas piedalīsies? Nopircis ēdienus un dzērienus, gatavojis, klājis galdu un pēc svinībām sakopis telpu un mazgājis traukus? Esi ciemiņus sagaidījis, ierādījis katram vietu pie galda, iepazīstinājis ar citiem sanākušajiem?  Vai esi vērojis, kas tiem pasniedzams, esi jautājis to vēlmes? Esi ar tiem aprunājies?

Vai tu spēj ko tādu no sākuma līdz galam izdarīt pats, nevis stāstīt, kas un kam ir jādara, un pārmest citiem, ka viņi, tavuprāt, to nav pietiekami labi izdarījuši?

Ja kaut daļiņu no minētā esi veicis, tad tas tev dod kaut morālas tiesības man aizrādīt, pārmest un pamācīt. Ja nē, tad izmanto izdevību un paklusē!

Draugi

Kāpēc man tomēr ir izdevies uzrakstīt gan grāmatas, gan dzeju, gan mūziku un arī veidot filmas? Tāpēc, ka es visu dzīvi esmu ievērojis to, ko šobrīd atļaujos ieteikt tev. Ieklausies, tas var noderēt.

Vairums manu draugu un paziņu bija gadus divdesmit par mani vecāki, savukārt draudzenes gadus divdesmit jaunākas. Tas man deva iespēju mācīties un vienlaikus nekļūt psiholoģiski un morāli vecam.

Es šo esmu praktizējis pat tad, kad vēl neapzinājos, cik tas ir svarīgi un nozīmīgi. Pateicoties tam, lielu daļu no augstāk minētā esmu pamanījies izdarīt.

Es cenšos ap sevi pulcēt tos, no kuriem es varu mācīties. To, no kuriem var mācīties un kas, runājot Sokrāta vārdiem, ved pa kāpnēm uz augšu, ir daudz mazāk nekā to, kuri labprāt dodas pa kāpnēm lejup. Viņu nav daudz, bet daudz arī nevajag, jo vairumam saprātīgo būtņu tāpat ir labi un viņi nealkst augt.

Meklē tos, no kuriem tu vari mācīties, kuri darbos ir pierādījuši, ka spēj, un seko viņiem ne tikai sociālajos tīklos. Draudzējies ar tādiem, iepazīsties, palīdzi viņiem, un viņi arī tevi iemācīs izdarīt un panākt, bet ja tu ap sevi pulcēsi par tevi vājākus, dumjākus, pat līdzīgus kā tu, tad nekādas izaugsmes nebūs un jūs visi kopā draudzīgi degradēsiet.

Gribi naudu, gribi nopelnīt? Meklē tos, kuriem ir nauda, kuri prot nopelnīt. Un nevis tāpēc, lai viņi tev iedotu, bet palīdzi viņiem, draudzējies ar viņiem, un viņi tev parādīs ceļu.

Piedod, ja vari!

Šeit ir saīsinātā versija – https://www.youtube.com/watch?v=revNZYSxzYg

Novērtē šo rakstu:

74
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...