Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Nenogalini savu tuvāko

Ligita Zorgeviča – Pockeviča*
13.06.2023.
Komentāri (16)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pienākot vasarai, dzīvnieku ārsti saskaras ar strauju politraumu skaita pieaugumu, proti, divās vai vairāk ķermeņa vietās smagi ievainotiem dzīvniekiem. Šādos gadījumos ārsti nereti ir spiesti pieņemt vissmagāko lēmumu par eitanāziju, proti - dzīvniekus iemidzināt, lai izbeigtu mocības.

Lai arī šādi lēmumi ir dzīvnieku ķirurģijas profesijas sastāvdaļa, tas tik un tā ir emocionāli smagi un pierast pie tā nav iespējams. Tieši tāpat kā redzēt asaras un sāpes, paziņojot traģisko vēsti šo dzīvnieku īpašniekiem. Ko mēs kopīgi varētu darīt, lai samazinātu šādu gadījumu skaitu? Šajā rakstu centīšos īsi pieminēt galvenos riska avotus un ieteikumus, kā pasargāt mūsu tuvākos.

Biežākie traumu cēloņi ir: dzīvnieku sadursme ar auto, kritiens no liela augstuma, dzīvnieku savstarpējas rangu cīņas, sadursme ar asiem priekšmetiem un sadursme ar rotējošām ierīcēm, piemēram, zāles pļāvējiem.

Iepriekš minēto traumatisko faktoru darbības rezultātā var rasties smags ķermeņa stāvoklis - politrauma.

Par politraumu runājam tajos gadījumos, kad trauma vērojama divos vai vairāk ķermeņa anatomiskajos apvidos vai orgānos un ir vērojami sistēmiski orgānu funkciju traucējumi. Piemēram, gūžas kaulu lūzums, urīnpūšļa un liesas plīsums, radot asiņošanu un ķermeņa saindēšanos urīna nonākšanas dēļ vēdera dobumā.

Politrauma ir dzīvībai bīstams stāvoklis, kuru nepieciešams pēc iespējas ātrāk diagnosticēt un uzsākt adekvātu intensīvu pacientu ārstēšanu, taču, neskatoties uz laikus uzsāktu ārstēšanu, ir iespējams augsts šo pacientu nāves gadījumu skaits.

Literatūrā ir aprakstīts, ka nāves gadījumu skaits kaķiem politraumas gadījumos svārstās no 9 līdz 27 procentiem gadījumu. Veiksmes gadījumā iespējama pilnīga dzīvnieku izveseļošanās, taču process var būt ilgs un dārgs, vai arī dzīvniekiem var būt vērojami paliekoši veselības traucējumi.

Protams, lasot šo rakstu rodas jautājums: „Kā gan mēs varam novērst vai samazināt traumu gadījumu skaitu? ".

Aicinu vēlreiz pievērst uzmanību biežākajiem traumas radošajiem iemesliem.

1. Dzīvnieka sadursme ar auto.

Runājot par dzīvnieku sadursme ar auto, suņu īpašnieki var samazināt savam mīlulim risku nonākt sadursmē ar auto, to vadājot pavadā. Kaķu īpašnieks pieņem lēmumu, vai viņš laidīs laukā pastaigāties savu mīluli. Ja īpašnieks pieņem lēmumu, ka kaķis tiks laists lauka, tas nozīmē, ka ir jāapzinās risks, ka ir liela ticamība, ka šīs dzīvnieks var gūt dažādas traumas.

 Autovadītājiem ievērojot drošu braukšanas ātrumu, ir lielāka cerība izvairīties no sadursmes ar pēkšņi uz braucamās daļas izskrējušu dzīvnieku.

2. Kritieni no liela augstuma.

Kaķi mēdz laiku pavadīt uz balkona, vērojot dabu. Kaķis pēc savas būtības ir mednieks, un viņš var pēkšņi pamanīt medījamo objektu un, nedomājot par draudošajām briesmām, doties pakaļ savam medījumam. Tādēļ uzmanība būtu jāpievērš to dzīvnieku īpašniekiem, kuru dzīvnieki uzturas balkonos vai dzīvojamās telpās, kuras tiek vēdinātas ar plaši atvērtu logu. Ja balkoni nav noslēgti vai logi tiek plaši atvērti telpu vēdināšanai, tad dzīvniekus no kritiena no augstuma var pasargāt, uzliekot balkoniem un logiem tīklu. Tāpat tīkls pasargās kaķus no iestrēgšanas puspavērtā logā.

3. Rangu cīņas.

Rangu cīņās dzīvnieki visbiežāk iegūst kodumu un skrāpējumu brūces.

Rangu cīņām vairāk būs pakļauti tie dzīvnieki, kuri brīvi pārvietosies noteiktās teritorijās un aktīvi piedalīsies hierarhijas veidošanā. Rangu cīņas visbiežāk vērojamas kaķu populācijā. Taču "attiecību noskaidrošanas" jautājums ir aktuāls arī suņiem. Būtu vērts pievērst uzmanību dzīvnieku ķermeņa valodai, satiekot citu dzīvnieku. Ja indivīdi savstarpēji izrāda antipātiju, nevajadzētu mēģināt ļaut tiem turpināt attiecību noskaidrošanu.

4. Sadursme ar priekšmetiem vai iekārtām.

Mājsaimniecības vēlams tā iekārtot, lai dzīvniekiem nebūtu iespējas gūt traumas. Nepieļaut dzīvnieku piekļuvi pie ierīcēm kuras tiek darbinātas un varētu radīt dzīvniekiem traumas, piemēram motorzāģi, zāles pļāvēji u.c. Ja paredzēta zāles pļaušana, vajadzētu nodrošināt, lai dzīvnieki brīvi neskraidītu teritorijā, kur tiks pļauta zāle. Tieši zāles pļāvēji ir tie, kas rada traumatiskas ķermeņu daļu amputācijas. Divu nedēļu laikā mūsu klīnikā tika ievesti trīs pacienti, kuriem bija traumatiskas izcelsmes ķermeņa daļu amputācijas. Visi iepriekš minētie pacienti tika ievesti kritiskā stāvoklī. Laimīgā kārtā mums izdevās izglābt šīs dzīvības, taču turpmāk šie mājdzīvnieki turpmāk pārvietosies uz trijām kājām.

5. Dzīvnieku aizbēgšana no mājām.

Dzīvnieku aizbēgšana no mājām parasti vairāk vērojama, kad sievišķajiem indivīdiem ir meklēšanās periodi. Dzīvnieki var netīšām izbēgt, kad mājās viesojas ciemiņi vai dzīvnieku uzraudzība ir nodota nepilngadīgajiem.

Dzīvniekam aizbēgot no mājam, krasi palielinās politraumas risks, kad tas brīvi pārvietojas pa braucamo daļu. Tāpat šiem dzīvniekiem ir lielāks risks gūt koduma ievainojumus. Ja no dzīvnieka nav plānots iegūt pēcnācējus, dzīvnieku kastrācija samazinātu dzīvnieku aizbēgšanas risku no mājām meklēšanās periodā. Mājdzīvnieku apzīmēšanas (ievadīta mikroshēma) atvieglo dzīvnieka identificēšanu, un datu bāzē pieejamā informācija ļauj ātri un efektīvi sazināties ar dzīvnieka īpašnieku.

Veterināro pakalpojumu izmaksas

Runājot par finansiālo aspektu, politraumu pacientiem ir nepieciešama dārga ārstēšana, un nereti dzīvnieku īpašnieks nevar atļauties apmaksāt šo veterinārmedicīnas pakalpojumu, tādēļ humanitāru apsvērumu pēc tiek pieņemts lēmums par dzīvnieku eitanāziju. Lai izvairītos no šā nepatīkamā lēmuma pieņemšanas, aicinu dzīvnieku īpašniekus apsvērt dzīvnieku veselības apdrošināšanu. Dzīvnieku apdrošināšana, iespējams, būtu liels finansiālais atbalsts šādā situācijā un varētu palīdzēt saglabāt mīļdzīvnieka dzīvību.

Tomēr pats galvenais ir vēl un vēlreiz padomāt un izdarīt visu iespējamo, lai samazinātu iespējamos riskus. Atcerieties, ne meža, ne mājdzivnieki nezina ceļu satiksmes noteikumus, un nesagaidiet, ka viņi tos varētu kādreiz ievērot. Viņi arī nekad nav lasījuši un nelasīs, piemēram, zāles pļāvēja lietošanas instrukcijas. Tas ir mūsu pienākums - pasargāt un saudzēt viņus no visiem iespējamiem apdraudējumiem.

* Lietuvas Veselības zinātņu universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes lektore mazo dzīvnieku ķirurģijā, veterinārārste Bernes Universitātes Mazo dzīvnieku klīnikā un ECVS (European College of Veterinary Surgeons) rezidente.

Novērtē šo rakstu:

21
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

FotoRail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes atmosfēru.
Lasīt visu...

21

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

FotoĢeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz augstākiem procentiem nekā valsts pati spētu to nofinansēt. Gribētāji būs. Pretī taču valsts garantijas. Samudžinās darījumu tā, ka neko saprast nevarēs un pieliks vēl kādu miljardu.
Lasīt visu...

21

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

FotoSaeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā - jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem.
Lasīt visu...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

Kāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez...

Foto

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

Viens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās...

Foto

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

Ņemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica”...

Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...