Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atbildot uz jautājumu, vai vajadzīgs tāds ekskluzīvs, jauns likums, jānoskaidro, kam tas vajadzīgs, kas tam būtu jāregulē. Jau tiek izteikta doma par likumdošanas iniciatīvu divvalodības novēršanai. Manuprāt, tas par šauru un maz ko nozīmēs. Šis likums varētu aptvert ne tikai divvalodības popularizēšanas novēršanu, bet arī citu okupācijas instrumentu, izpausmju atjaunošanas tendenču sadzīvē, kultūrā, vēsturē, izglītībā, bērnu audzināšanā un citur novēršanu.

Te varētu runāt par okupācijas seku novēršanas regulēšanas likumu, nevis sludināt nerealizējamas idejas, ko daudzus gadus atsevišķas personas popularizē vai sūdzas, ka nav realizēta deokupācija, dekolonizācija un denacionalizācija, ko apzīmē ar burtiem DDD. Tā nebija un nav realizējama, bet denacionalizācija tika realizēta apšaubāmi, jo uz vienas vēsturiskās patiesības atjaunošanas pamata ieviesa jaunu vēsturisku netaisnību - sanaidoja namīpašniekus ar īrniekiem, dzīvokļu īpašniekus aizvien turpina sanaidot ar ”piespiedu nomas” zemes īpašniekiem, kurus nereti dēvē par “zemes baroniem”, jo šie uzpircēji sagrābuši vairāk nekā 90% zemes zem daudzdzīvokļu mājām, tādēļ šādas sarunas par DDD ir vērtējamas kā maska, lai neko nedarītu deokupācijas iespējamo variantu, okupācijas tendenču popularizēšanas novēršanai.

Kā raksta vairāki Facebook komentētāji, nereti parādās personas pat no dažāda līmeņa deputātiem, ko manījām Okupācijas pieminekļa Pārdaugavā nojaukšanas periodā un pirms tam, ne mazums personu, to skaitā dažādu līmeņu deputāti, pat Eiroparlamenta deputāti, deputāte (Ž.) vai Saeimas deputāte (L.), kas atļaujas paust propagandu kā no Putina dienasgrāmatas, un Latvijas varas iestādes auklējas ar šādu antikonstitucionālo uzvedību. Ak, saku nepareizi, viņiem taču Latvijas Satversme nodrošina "vārda brīvību". uz ko šādas personas arī atsaucas, jo kā varot liegt paust viedokli.

Bet pavērosim, ka mūsu varas amatpersonas un iestādes, sabiedrība nav aizdomājušies, ka tas, kas saistībā ar 1939.-1990. gada okupāciju noteikts likumos, arī Satversmē, 1990. gada 4. maija Deklarācijā, arī par ko Saeima lēmusi savās rezolūcijās un lēmumos, ko atzinusi arī starptautiskā sabiedrība, tajā skaitā, ka Krievija ir agresorvalsts, nav "vārda brīvības" temats. To katram būtu jāpaskaidro, ka likumi tiek rakstīti, lai tos ievērotu, cienītu un tiem pakļautos.

Pretvalstiskā attieksme, necieņa pret Satversmi un likumiem nav pieļaujama jo sevišķi jebkura līmeņa vēlētam tautas pārstāvjiem, deputātiem, kuri tautai, Saeimai dod zvērestu, solījumu ievērot likumus, Satversmi.

Latvijas pilsoņu rīcība okupācijas vai agresijas slavināšanai, okupācijas tendenču publiska paušana, kas neatbilst likumiem, kad, piemēram, saistībā skolu latviskošanu kāds Saeimas deputāts (P.) piketos sauca „Ruki proč ot russkih škol, fašizm neproidjot" – „Rokas nost no krievu skolām, fašisms neies cauri”. Iedomājieties, Saeimas deputāts publiski apvaino valsti fašismā tikai par to, kā valsts nodrošina izglītību atbilstoši Satversmei, izdod likumu nodrošināt visu pilsoņu, arī krievu bērnu tiesības uz līdzvērtīgu izglītību kā visiem bērniem, neņemot vērā tautību, bērnu pilnvērtīgu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū un, lai krievu bērniem, pareizāk, viņu vecākiem noņemtu aizvainojumus, ka krievus kāds neciena, ko paši krievu vecāki sev sludina, ka neciena viņus kāds cits.

Arī “lieldraugs” Putins ir teicis, ka viņi piespiedīs Rietumus cienīt krievus – tā apmēram. Nu jau redzam, kā Putins to realizē Ukrainā. Nav šaubu, ka par tādu pretvalstisku saukļu paušanu deputātam būtu bijis jāatņem tautas mandāts. Bet mums nav tāda īsti skaidri noteikta likuma, kā to realizēt vai nosodīt, citādi tas tiktu izdarīts.

Šāda tipa okupācijas tendenču (tajā skaitā okupācijas instrumenta - divvalodības saglabāšanai) publiska prasība pretrunā ar Satversmi vērtējama kā SADZĪVES OKUPĀCIJA. Okupācijas valsts varas iestāžu rīcība, pielietojot bruņotu iebrukumu, tās iestāžu izveidošanu okupētās valstīs okupācijas nodrošināšanai, ir apzīmējama citādi - POLITISKĀ OKUPĀCIJA, kas ir plaši apskatīta deklarācijās, paziņojumos. Vai pilnīgi, neesmu drošs. Tātad, kā jau rakstīju, ka Latvijai būtu jāpieņem likums ne tikai par divvalodības “ierobežošanu” (ja ierobežošana, tātad tai atļauts pastāvēt, tikai samazināt, tāpat kā uz ceļiem letālus gadījumus – samazināt, ierobežot, nevis novērst?), bet par novēršanu.

 "SADZĪVES OKUPĀCIJAS NOVĒRŠANAS LIKUMA” tēma nevar būt vienīgi šaura "DIVVALODĪBA”! Tam jāaptver ne tikai divvalodības lienošā tendence, bet arī kultūra, saskarsme darba vietās, okupācijas un/vai agresijas slavināšana, ņirgāšanās par okupācijas pēckara, pēcokupācijas upuriem, uzturot okupāciju slavinošus pieminekļus – simbolus, vai okupācijas apzīmēšana kā "atbrīvošana", kas ir ņirgāšanās par okupantu veiktajiem asinsdarbiem okupētājās valstī pēc okupācijas utt.

Facebook ir vairāki piemēri, ko atļaujos citēt, jo šie komentāri ir publiski pieejami. Piemēram, raksta: “Šodien piedzīvoju ko ļoti nepatīkamu un vienlaikus skumju - biju jaukā kompānijā, ar bērniem, devāmies apmeklēt Maskavas ielas rajonu, kur vietējās gides pavadībā izstaigājām šo interesanto apkaimi. Nonākot Mazās Kalna ielas skvērā, uz soliņa sēdēja 6 cilvēku kompānija, kura, mums tuvojoties, sāka dziedāt PSRS himnu... tad aktīvākā dziedone agresīvi pie mums pienāca un paziņoja, ka neieredzot un iznīcināšot visus latviešus un ukraiņus, kaut kāds tips kliedza, ka šī esot krievu zeme, ko mums dāvinājis Pēteris I. Ņemot vērā, ka kompānija bija ļoti iedzērusi (ko turpināja darīt mūsu klātbūtnē), - nolēmu izsaukt Rīgas pašvaldības policiju, sazvanot mani, informēja, ka jau saņemta informācija un tuvākā ekipāža tiks nosūtīta... pagaidījām minūtes 7, neviens nebrauca, bet, ņemot vērā, ka iecirknis ir tikai 300 metru tālāk, biju pārliecināts, ka viss tiks atrisināts! Liels bija mans šoks, kad, braucot mājās no ekskursijas, šī pati kompānija atradās turpat un turpināja lietot alkoholu... Rīgas pašvaldības policija ar savu nerīcību, Jūs panācāt pilnīgu manu neticību Jūsu struktūrai, jo tik klaju agresiju un naida runas nebiju savā dzīvē piedzīvojis - mans 7 gadus vecais dēls joprojām man jautā, kādēļ šī sieviete uz mums kliedza.”

Cits autors raksta, ka tāda pašvaldības policija ir nevajadzīga. Kāds skaidro, ka tas ir šīs "mentalitātes" cilvēka (vai cilvēku grupas) domāšanas, uztveres, izpratnes veids un garīgais stāvoklis. Es piebilstu, ka šie cilvēki ir no ekstrēmistu kategorijas, tas ir viņu psiholoģiskās patoloģijas stāvoklis, kas neattiecas uz mentalitāti, jo tādi ļautiņi ir starp latviešiem un citām tautībām, kuriem ekstrēmās pazīmes ir iedzimtas vai daļēji arī iegūtas, bet galvenokārt bioloģiski ģenētisks veidojums un tur, iespējams, neko labot nevar. Un tomēr - tas neliedz sadzīvot ar tiem, kuriem atšķirīga mentalitāte, ko daļēji var "labot", izlīdzināt, ja tiek novērstas, nosodītas, likumā regulētas SADZĪVES OKUPĀCIJAS tendences un tieksmes, savstarpējā naida izpausmes. Izglītībā jau no bērnudārza, skolas. To sevišķi veiksmīgi var realizēt, protams, jau spēkā esošais Izglītības likums par skolu latviskošanu, ja to konsekventi ieviestu un novērstu pretošanos valsts likumiskajam regulējumam, ko atzinusi par tiesisku arī Satversmes tiesa. Likums ir spēka un jāievēro, bet, ja nepilda, jāpiemēro Sadzīves okupācijas likuma nosacījumi un atbildība, jo bieži vien mums likumi ir, bet tajos nesastopam reālu atbildību par pārkāpumu un to, kas un kā to nodrošina.

Manā skatījumā ”sadzīves okupācijas” izpausmes jānovērš ģimenē, bērnudārzā, skolā, sadzīves iestādēs un uzņēmumos un visur, kur tā izpaužas, jānovērš jau darbojošos atsevišķu cilvēku grupu, partiju, biedrību darbība, paužot valstij naidīgus uzskatus, ko nereti pauž krievu partijas, kuras darbojas it kā uz valdības vai amatpersonu nepareizas darbības kritikas izteikšanas, bet savu darbību pamato ar vārda brīvību atbilstoši Satversmei, kas nereti ietver ārzemju, tieši Kremļa propagandas elementus, un kad šo atšķirīgās mentalitātes cilvēku partiju darbība robežojas AR VARAS IEGŪŠANU POLITISKĀS OKUPĀCIJAS realizēšanai vai atjaunošanai vai politiskā apvērsuma apstākļu radīšanai, bet it kā demokrātiskā procesā - VĒLĒŠANĀS.

Šo iemeslu dēļ šie cilvēki, to partijas skandina saukļus (kas attiecas uz latviešiem un lojāliem pilsoņiem) nepiedalīties vēlēšanās, stāstot bez faktiem un bez tiesas un izmeklēšanas, ka valsts vara vai tās amatpersonas ir noziedzīgas un jānomaina ar krievu sociāldemokrātisku partiju piedāvājumiem un amatpersonām, kas rada politiski "demokrātiska" apvērsuma draudus, okupācijas draudus, politiski nacionālā naida izpausmes.

Nopietni ir arī tas, ka parādās kolaborācijas vai arī piespiedu sadarbības elementu gadījumi vai vienkārši atbalsts no "brīvdomātājiem", kuriem ir politiskās cīņas izpausmes vajadzība vai varas aizskārumi, neapmierinātība ar tās darbību, ko dara arī jebkuras mentalitātes ekstrēmu izpausmju cilvēki.. Šeit būtu vajadzīgs "SADZĪVES un POLITISKĀS OKUPĀCIJAS TENDENČU NOVĒRŠANAS LIKUMS (nedod, Dievs, to nosaukt par "ierobežošanas" likumu, kā to raksta korupcijas likumā – ierobežosim, tātad vispār tā ir vajadzīga, ja?), kas iekļauj minētos okupācijas izpausmju novēršanas nosacījumus. Pirmkārt, būtu jāveic šo novirzienu izpēte, apskate vismaz kādas disertācijas (maģistra vai doktora) apjomā.

Facebook ir izskanējis nekorekts jautājums, vai krievus aizvietot ar ukraiņiem. Es atbildēju, ka var, ka var pat "sliktos" krievus aizvietot arī ar krieviem, kuri pauž neviltotu, viennozīmīgu attieksmi pret Krievijas okupantu tumsonību, agresiju un necilvēcisko attieksmi okupāciju laikā un pēc tām, ne tikai 1940.-1990. gadā, bet arī gadsimtu gaitā, tagad arī Ukrainā. Facebook teikto papildināju, ka "SADZĪVES OKUPĀCIJA" - tā ir nepareizas vēstures notikumu mācīšana skolās, kas sludina rusifikāciju, okupācijas TENDENČU IZPAUSMES, kultivē svešu kultūru utt., tā ir pārkrievošanas, divvalodības uzturēšana, kā rezultātā cieš cittautieši un visvairāk viņu bērni, kuriem ir tiesības dzīvot Latvijā, kuri ar šīm ekstrēmajām, pret valsti vērstajām rīcībām tiek izstumti no Latvijas valsts tradīcijām, kultūras, no valsts valodas apgūšanas, attiecīgi no darba tirgus, viņiem liedz tiesības uz pilnvērtīgu integrāciju sabiedrībā. Principā bērni, kuriem tiek veikta atšķirīga apmācība, atšķirīga politika, viņi tiek diskriminēti, viņiem rada pašiedvesmu - mūs Latvijā neciena vai tml., ko atražo "sadzīves okupācijas" seku popularizēšana un uzturēšana šo bērnu un viņu vecāku vidū.

Ceru, ka Tteslietu ministrs Jānis Bordāns, valsts prezidents Egils Levits atvērs šāda SADZĪVES OKUPĀCIJAS likuma likumdošanas iniciatīvu, to nesašaurinot tikai uz divvalodības novēršanu, - likuma, kuram var būt arī citāds nosaukums, kā to popularizēju, kas ir likumdevēja izvēle.

* Denacionalizēto māju īrnieku tiesību biedrības “Ausma” valdes loceklis, diplomēts jurists

Novērtē šo rakstu:

39
20

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Prezidents atkal jau parāda, ka ir caur un cauri līdzšinējās valdošās koalīcijas prezidents, nevis tāds prezidents, kas ir visai tautai

FotoValsts prezidents Egils Levits 3. oktobra LSM LTV “Rīta panorāmā” it kā sacīja visu gludi, pareizi un rāmi. Taisnība, ka Latvijas vēlētāji šoreiz ir bijuši daudz aktīvāki gājēji pie urnām nekā iepriekšējā reizē. Prezidents par šoreiz labo aktivitāti pateicās vēlētājiem.
Lasīt visu...

21

Es biju pārpratis, ka šīs ir ļoti nepareizas lietas

FotoDziļi nožēloju savu gadiem ilgo aktīvo iesaisti sabiedriskajā cīņā par cilvēktiesībām. Man tas ir nesis milzīgus zaudējumus un postu.
Lasīt visu...

21

Steidzam ziņot par operācijas “Fiktīvās varas triumfs” gaitu un iznākumu

FotoIzdomāts stāsts par kāda Vienotības vecbiedra, iespējams, nosūtītu ziņu saviem sadarbības partneriem kādā kaimiņvalstī. Vēstule, kāda hipotētiski varētu būt uzrakstīta un pa slepeniem kanāliem, kas zina, varbūt saistītiem ar kino Pionieris afēras locekļiem, nosūtīta kaimiņos mītošam caram.
Lasīt visu...

15

Varbūt pošu ģenētiski modificētie ķermeņi - signāla uztvērēji - balsu atdošanas dienā saņēmuši attiecīgo programmatūru par konkrētu aplokšņu mešanu urnā

FotoLabais tonis paredz komentāru par vēlēšanu balagānu. Divos vārdos - aplausi stāvus! Fanfaras tiem, kuri ar savu parakstu apliecināja atbalstu sistēmai. Protams, var tikai apbrīnot nekaunību tik klaji viltot "rezultātus" (iespējams, pilnīgi pretēji tautas izdarītajai "izvēlei". "Tie pēdējie būs tie pirmie, tie pirmie būs pēdējie" - tuvu pilnīgam "kājām gaisā").
Lasīt visu...

21

Skolā strādāju, jo pagaidām to varu atļauties

FotoTātad, ja nu kādam interesē, cik saņem skolotājs parastais, varu padalīties ar savu situāciju pagājušajā mācību gadā. Lūdzu, izlasiet līdz galam. Vadu 34 kontaktstundas nedēļā + 1 konsultācijas stunda.
Lasīt visu...

18

Nepieciešama Saeima, kas spēj vadīt valsti cauri vētrainiem ūdeņiem (un ievēlēt mani uz otru termiņu, lūdzu)

FotoGodātie Latvijas pilsoņi! Vēlētāji! Nākamajos četros gados Latvijai ir nepieciešama tāda Saeima un valdība, kas spēj droši vadīt mūsu valsti cauri vētrainiem ūdeņiem.
Lasīt visu...

12

Mēs izmisīgi gribam izkrāpt valsts iepirkuma garantijas mūsu terminālim!

FotoDarbs pie sašķidrinātās dabasgāzes jeb LNG (liquefied natural gas) termināļa izveides Latvijā norisinās jau teju desmitgadi un varētu turpināties vēl tikpat ilgi, ja ne Krievijas agresija Ukrainā, kas nepārprotami lika saprast mūsu valsts enerģētisko atkarību ar visām no tā izrietošajām sekām.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas: kāpēc vajag iet vai neiet pie balsošanas urnām

FotoPašreiz sociālajos tīklos izskan daudz aicinājumi boikotēt vēlēšanas, un daudzi arī uzskata, ka nav vērts piedalīties vēlēšanām, jo pa lielam nekas nemainīsies. Un uz vēlēšanām pamatā neiet cilvēki, kuri nav apmierināti ar valdību, ar Saeimā ievēlēto deputātu darbu. Bet vēlēšanu boikots ir izdevīgs varas partijām, un tās to slēpti atbalsta.
Lasīt visu...

18

Mūsu politprostitūciju nedrīkst publiski saukt par politprostitūciju!

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicina Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju reaģēt uz deputāta Aleksandra Kiršteina (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK) 25. septembra izteikumiem mikroblogošanas vietnē Twitter. Deputāts, komentējot priekšvēlēšanu debates LTV ēterā, raksta: “Politprostitūta Bērtule, vadot Saeimas kandidātu debates LTV1, visu laiku melo, ka politiķi (domāti NA) grib likvidēt Satversmes Tiesu, noklusējot, ka tā ir jāpārceļ uz Augstāko Tiesu kā Igaunijā, Somijā un Zviedrijā! Pirmskara Latvijā Satversmes jautājumus skatīja AT Senāts!”
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kāpēc jums vajadzētu nobalsot par mums - Marksa mūsdienu mazbērniem

Līdz Saeimas vēlēšanām tikai 5 dienas, un, ja vēl turpini izlemt, par kuru politisko spēku atdot...

Foto

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

Šis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar...

Foto

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

Jums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi...

Foto

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

Satversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder...

Foto

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

Vadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

Nepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet...

Foto

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

Ļoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

Jūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms...

Foto

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

Mums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi...

Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...