Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šādi senos laikos esot atbildējis kāds mācītājs, kad viņam baznīcēni pamatoti aizrādīja, ka viņa pesteļošana no baznīcas kanceles par tikumīgu dzīvi absolūti nesakrīt ar viņa paša rīcību. Vērojot ceturtdienas Saeimas sēdi, man šī vecā anekdote uzausa atmiņā. Kāpēc gan? Tāpēc, ka jau ar pirmo divu likumprojektu[1] un lēmumprojekta[2] izskatīšanu 14.Saeimas vairākums turpina izmantot aizgājušās 13.Saeimā metodes: „steidzamību + īsus priekšlikumu termiņus” un jebkādu parlamentāru debašu „norakšanu” jau saknē. Nu, bet kur šai parlamentārajā šļurā es saskatu divkosīgo mācītāju? Teikšu, ka visur, jo publiskā retorika no Apvienotā saraksta ir diametrāli pretēja tam, kas tiek solīts gan sabiedrībai, gan deputātiem.

Svinīgajā 18. novembra Saeimas sēdē enerģijas pilnais Saeimas priekšsēdētājs teica izcilu runu, kuru, starp citu, noslēdza ar ikvienam latvietim skaistajiem vārdiem „Dievs, svētī Latviju!”. Šai runā Edvards Smiltēns pacilāti no tribīnes sēdes dalībniekiem klāstīja, ka „parlamentārā demokrātija nozīmē ieklausīšanos un diskusijas”, ka „saīsināts diskusiju posms” neesot pieļaujams un, ka „lēmumu pieņemšana šaurā lokā ir apšaubāms ceļš”.[3]

Līdzīgus Smiltēna izteikumus varēja dzirdēt arī pagājušonedēļ, kad sēdes sākumā, izmantojot sēdes vadītāja priekšrocības, viņš aicināja deputātiem ievērot politisko kultūru un tradīcijas. Pozīcijai ir jādod iespēja opozīcijai, nākt un kritizēt: -”[…] Ja iesniedzēji iesnieguši ir, kādu likumprojektu vai lēmumprojektu un ir iespēja runāt tikai „par/pret” tad oponenti dod iesniedzējiem tiesību/iespēju atnākt un argumentēt sabiedrībai.” Tā vajadzēšot strādāt turpmākos četrus gadus…

Hmmm, SOLĪTIE ČETRI GADI IZRĀDĪJĀS TĀDS FILOZOFISKI NENOTEIKTS JĒDZIENS, KAS „BEIDZĀS” JAU PĒC DIVDESMIT PIECĀM MINŪTĒM, kad bija jālemj par ZZS (opozīcijas) iesniegtā lēmumprojekta iekļaušanu sēdē. Dokumenta iesniedzēji, kuru vidū ir gan bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs, gan eksministri un pat Saeimas ekspriekšsēdētājs, lūdza Saeimu sēdē iekļaut jautājumu padebatēt (runa ir par pabalstiem apkures sadārdzinājuma sakarā).[4]

Piemirstot par saviem skaistajiem vārdiem, šai pašā sēdē sēdes vadītājs lūgumu par lēmumprojekta iekļaušanu tekošajā sēdē izlēma, liekot Saeimai priekšā nobalsot par lēmumprojekta neiekļaušanu nākamā sēdē. Jaunveidojamā koalīcija ar 53 balsīm atbalstīja E.Smiltēna priekšlikumu, tādējādi opozīcijas lēmumprojekts tika noraidīts, neļaujot par to pat parunāt. Jo, ja nav sēdes darba kārtībā, tad par to nevar arī runāt.

Interesanti, ka pats Smiltēns (koalīcijas 54. deputāts) pat nepieskārās balsošanas iekārtai un vispār nebalsoja. Laikam pašam sametās kauns… Vismaz gribētos tā domāt. Nu, kā te nesaredzēt par līdzību ar mācītāju, kas aicināja neskatīties uz viņa darbiem, bet ieteica klausāties tikai vārdos!

Atsevišķa stāsta vērta ir arī likumprojektu virzība, kad par spīti Saeimas specializētās komisijas – Juridiskās komisijas lēmumam tos neatbalstīt tiek uzspļauts uz komisiju specializāciju, gan uz komisijas atzinumiem. Atcerēsimies, ka iepriekšējā 13.Saeimā bieži par atbildīgo par neviennozīmīgi vērtējamu likumprojektiem (piemēram, ebreju kopienas kompensācijas) noteica Budžeta komisiju, jo to vadīja koalīcijas balsts – „atsaucīgais” Mārtiņš Bondars.

Šāda Saeimas vairākuma rīcība vēl pirms valdības izveidošanas atklāj tās PATIESO SEJU. Var jau pie baltiem galdautiem klārēt par „citādu pieeju”, bet, ja praksē tiek turpināta „vecā stratēģija” ar brutālu Saeimas mazākuma apspiešanu, tad tā ir vien tāda „KĀZU RUNA”. Citādi kā par liekulīgu izrunāšanos to nosaukt nevar. Kā savulaik, šķiet, teica Andris Šķēle, „ja vecai pufaikai piešuj briljanta pogu, tā tik un tā paliek tā pati pufaika”. Ar smukām runām var aizmālēt acis vēstniekiem, kas atnāk izrādīt cieņu mūsu valstij, bet no debašu apspiešanas jau diskusija un sadarbība neveidojas.

LATVIJAS PARLAMENTĀRĀ PRAKSE OTRAJĀ NEATKARĪBAS LAIKĀ NELIECINA KA POZĪCIJA GRIB IEKLAUSĪTIES OPOZĪCIJĀ, KUR NU VĒL DISKUTĒT VAI UZKLAUSĪT ARGUMENTUS. Tieši „saīsināts diskusiju posms” un „lēmumu pieņemšana šaurā lokā” ir mūsu realitāte. Ne „Jaunajai Vienotībai”, ne Nacionālajai apvienībai pārmest nevar – viņi neliekuļo. Viņi bija pagājušās koalīcijas kodols, kas piekopa to, ko Edvards Smiltēns mutiski nosoda. Taču, gods kam gods, abi politiskie spēki tomēr neko nesola uzlabot parlamentārās diskusijas jomā, un tāpēc tie vismaz neliekuļo. Viņi skolmeistariski nepamāca kolēģus parlamentārisma ētikā un tad nepazemina debates līdz grīdas līstes līmenim…


[1] Ir runa par likumprojektiem grozījumiem Valsts pārvaldes iekārtas likumā un Ministru kabineta iekārtas likumā, kas attiecīgi saistās ar jaunveidojamās ’’brīnumministrijas’’ un ministra biedra ieviešanu. Skat. https://titania.saeima.lv/LIVS14/SaeimaLIVS2_DK.nsf/DK?ReadForm&nr=6b1c1b63-4232-4a8b-86dc-f1e819384155

[2] https://titania.saeima.lv/LIVS14/saeimalivs_lmp.nsf/0/754C5459D3DD7149C225890200426FEA?OpenDocument

[3] No Latvijas Republikas 14. Saeimas priekšsēdētāja Edvarda Smiltēna svinīgās uzrunas Saeimai (18.11.2022.) Latvijas Republikas 14. Saeimas rudens sesijas ceturtā (svinīgā) sēde https://www.saeima.lv/lv/transcripts/view/2419

[4]

Novērtē šo rakstu:

104
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...