Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Visiem tiem, kas vēlas būt svētāki par pašu Romas pāvestu un aizliegt absolūti visu, pret ko vien iebilst kaut niecīgākā aktīvistu grupa, vajadzētu ņemt vērā, ka veipošana jeb nikotīna produktu tvaicēšana ir ievērojami mazāk kaitīga nekā smēķēšana, - to skaidri apliecina Londonas King's koledžas Psihiatrijas, psiholoģijas un neiroloģijas institūta jaunākais pētījums. Pēc pētījuma datiem, tvaicēšanas produktu lietošana salīdzinājumā ar smēķēšanu ievērojami samazina tādu toksisko vielu iedarbību, kas veicina vēzi, plaušu, sirds un asinsvadu slimības.

Neatkarīgais ziņojums, ko pasūtījis Veselības un sociālās aprūpes departamenta Veselības uzlabošanas un atkarību birojs, ir līdz šim visplašākais pārskats par tvaicēšanas riskiem. Kā konstatēts pētījumā, lai gan tvaicēšana nav nekaitīga, īpaši cilvēkiem, kuri nekad nav smēķējuši, tā rada tikai nelielu daļu no smēķēšanas radītā veselības apdraudējuma īstermiņā un vidējā termiņā.

Ziņojumā tika apskatīti daudzi tvaicēšanas aspekti, tostarp tas, kādus produktus lieto tvaicēšanai, to ietekme uz veselību (gan absolūtā, gan salīdzinājumā ar smēķēšanu) un sabiedrības priekšstati par kaitējumu. Autori pārbaudīja iedarbības biomarķieru (potenciāli kaitīgu vielu līmeņa mērījumi organismā), kā arī potenciālā kaitējuma biomarķieru (ķermeņa bioloģisko izmaiņu mērījumi) veiktās izmaiņas tvaicēšanas vai smēķēšanas dēļ.

Spēcīgākie pierādījumi, kur bija lielāks pētījumu apjoms, tika iegūti no iedarbības biomarķieriem. Izpētot pētījuma datus, atklājās, ka tabakai raksturīgo nitrozamīnu, gaistošo organisko savienojumu un citu toksisko vielu līmeni, kas ir saistīts ar galvenajām smēķēšanas izraisītajām slimībām, tvaicējot var konstatēt ievērojami zemākā līmenī.

“Vēzi izraisošo un citu toksisko vielu iedarbības līmenis cilvēkiem, kuri veipo, ir ievērojami zemāks nekā tiem, kas smēķē. Palīdzība cilvēkiem pāriet no smēķēšanas uz tvaicēšanu ir jāuzskata par prioritāti, ja valdība vēlas panākt, lai Anglijā 2030. gadā nebūtu dūmu,” norāda viena no ziņojuma autorēm dr.Debija Robsone.

Salīdzinot biomarķierus starp cilvēkiem, kuri tvaicē, un cilvēkiem, kuri nesmēķē vai neveipo, atklājās, ka tie bieži bija līdzīgi, taču dažos gadījumos tvaicējot tika novērota toksisko vielu iedarbība. Tāpēc izmeklētāji secināja, - lai arī tvaicēšana ir mazāk kaitīga nekā smēķēšana, tā var radīt zināmu risku, jo īpaši cilvēkiem, kuri nekad nav smēķējuši.

Tikmēr sabiedrības izpratne par smēķēšanas un tvaicēšanas kaitīgumu ir nepilnīga, konstatēts pētījumā. 2021. gadā tikai 34% pieaugušo smēķētāju zināja, ka veipošana ir mazāk kaitīga nekā smēķēšana, savukārt tikai 11% pieaugušo smēķētāju zināja, ka nikotīns nav galvenais ar smēķēšanu saistīto veselības problēmu cēlonis.

Pētījums liecina, ka tvaicēšana jeb veipošana kļūst arvien populārāka. Saskaņā ar jaunākajiem datiem, 2022. gadā veipoja jeb tvaicēja 8,3% iedzīvotāju salīdzinājumā ar 7,1% 2021. gadā un 6,3 % 2020. gadā.

Tvaicēšanas popularitāte arī palielinājusies jauniešu vidū. Aptauja, kurā piedalījās 11 līdz 18 gadus veci jaunieši Anglijā, liecina, ka pašreizējā tvaicēšanas izplatība 2022. gadā ir 8,6 %, salīdzinot ar 4,0 % 2021. gadā un 4,8 % 2020. gadā. Turklāt pieaug to skaits, kuri tikai vienu reizi pamēģina veipošanu. Toties veipošana jauniešu vidū, kuri nekad nav smēķējuši, joprojām ir ļoti zema – to dara tikai 1,7%.

“Smēķēšana ir nāvējoša, un tā nogalinās katru otro pastāvīgo smēķētāju, tomēr aptuveni divas trešdaļas pieaugušo smēķētāju, kuri patiešām gūtu labumu no pārejas uz tvaicēšanu, nezina, ka tvaicēšana ir mazāk kaitīga. Tomēr mūsu pētījumi liecina, ka arī tvaicēšana nav bez riska. Tāpēc mēs stingri atturam ikvienu, kurš nekad nav smēķējis, sākt smēķēt vai tvaicēt,” saka pētījuma vadošā autore, profesore Anna Makneila.

Anglijas galvenā ārsta vietniece dr. Dženeila Degruhi atgādina, ka katru minūti kāds tiek ievietots Anglijas slimnīcā smēķēšanas dēļ. “Ik pēc astoņām minūtēm kāds mirst no smēķēšanas izraisītas nāves. Šis svarīgais pētījums ir jaunākais sērijā, kurā rūpīgi apkopota zinātne par tvaicēšanu, lai palīdzētu samazināt smēķēšanas radīto kaitējumu,” sacīja galvenā ārsta vietniece.

Pētījuma autori norāda, - ja ir izvēle starp smēķēšanu un tvaicēšanu, tad labāk izvēlēties tvaicēšanu, bet vēl labāk izvēlēties elpot svaigu gaisu.

Novērtē šo rakstu:

15
33

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ausīs arī mūsu saule

FotoMotoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem, puspatiesībām un meliem, kas ļoti kropļo cilvēkiem realitātes apziņu. “Latvieši ir stipra tauta”, ar ko stipra? Ar to, ka okupekļus jauc 2022.g.,nevis 1991.g., vai 2014.g.(Krimas aneksija). Stipra?”. Tvīta saturs noteikti kādā radīja aizvainojumu un pārdomas. Vai abus.
Lasīt visu...

21

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

FotoValdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un publiskie paziņojumi atgādina zināmo manipulācijas metodi par "labo policistu" un "slikto policistu".
Lasīt visu...

21

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

FotoBiedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes vairāk nekā 150 iesniegumiem no iedzīvotājiem un organizācijām par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem un 51 gadījumā sagatavojusi detalizētu izvērtējumu sūdzībai un atzinumu.
Lasīt visu...

21

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

FotoArmands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena - jebkuras šaubas tiek tulkotas pa sliktu apsūdzētājam. Ar frāzēm –" varētu likties", "varētu secināt", " izskatās ka", "varētu bažīgi iztēloties, ka".
Lasīt visu...

21

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

FotoLaika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos (ministrijās), kas katra atbild par savu jomu, nekad neinteresējas par citas ministrijas esamību, bet ja saņem kādu  citas ministrijas sastādītu likumprojektu, Ministru kabineta noteikumus vai mazāk svarīgu dokumentu, tad šo rakstu darbu nīdē laukā vai vismaz piesārņo ar tik  daudz birokrātiskām prasībām, ka jaunievedumam ir tikai bremzes iedaba. 
Lasīt visu...

21

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

FotoZaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa celšanu, kas kā slēpts nodoklis būtiski negatīvi ietekmēs iedzīvotāju maksātspēju un Latvijas uzņēmēju konkurētspēju.
Lasīt visu...

12

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

FotoLabrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā, var turpināt ierasto ikdienu ar šņabi galvenajās pārtikas lielveikalu rindās un statistiku, kas apstiprina alkoholismu vai nerūpēšanos par bērniem.
Lasīt visu...

12

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

FotoNeraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir vairākas reizes lielāki. Taču maznodrošināto Latvijas iedzīvotāju ienākumi saglabājas nemainīgā līmenī.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....

Foto

Antropoloģisks pētījums

Vai atceramies sabiedrībā pazīstamos indivīdus, kuri saviem uzvārdiem lika prievārdus ar mērķi panākt aristokrātisku skanējumu? Visi ņirgājās par Fon Kalmanoviču un De Vaškeviču, turpretim...

Foto

Liberālās demokrātijas apdraudētība kā tās leģitimitātes pamats

Ir viena uzskatu pārbaude, kas būtu jāveic ar sevi katram pilsoniski aktīvam cilvēkam. Tātad jums — šīs slejas lasītājam...

Foto

Kas Pīlēnam deva tautas mandātu veidot valdību? Kurš? Pareizi, neviens!

Sākšu ar jautājumu. Vai man vienīgajam šķiet, ka kaut kas nav kārtībā ar zaļo bildi, nu...

Foto

Mēs visu ļoti rūpīgi rečekojām un noskaidrojām, ka Bārbijas Kens nav stāvoklī, - ziedojiet mums naudu, lai mēs varam turpināt!

Jūnija vidū konservatīvi noskaņotā humora vietne...

Foto

Žetonu piešķiršanas kārtība

Šodien “Neatkarīgajā” Elitas Veidemanes un Rolanda Pētersona intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. Tā nav tipiskā draudzīgā intervija, kur ilgā sarunā norunātais sakompilēts...

Foto

Viņš NEKAD nebūs mans prezidents

Egils ir atmodies no letarģiskā miega. Sveicot 14.Saeimu, viņš uzkāpa kancelē un zibeņoja....

Foto

Tikai nesmejieties skaļi, es došu dažus padomus par veselības aprūpi

Kustība "Par!" Veselības ministrijas politiskajā vadībā bijusi visus četrus 13. Saeimas sasaukuma gadus - divus gadus Ilze Viņķele, divus - es. Esam...

Foto

Beidzot ir gala lēmums saistībā ar manu autoavāriju

Šā gada 1. maija traģiskā avārija zibenīgi pārpildīja interneta ziņu portālus, un sociālie tīkli jau izdarīja tūlītēju spriedumu,...

Foto

Mēs labprāt ierasti neliktos ne zinis, bet diemžēl šoreiz mums jāimitē ieinteresētība

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) piektdien, 4. novembrī, ir pieprasījusi VSIA “Latvijas Televīzija”...

Foto

Štrunts par algām, īstā problēma ir tā, ka izglītības jomā ir iestājusies pieklājības un cieņpilnas attieksmes krīze

Pieklājība un cieņpilna attieksme ir jebkuru attiecību pamatā. Taču...

Foto

Pasaulē piešķir Darvina balvu, Latvijas politikā – Levita medaļu

Pēc ziņas, ka četriem ļoti jau nu šaubīgas raudzes 13. Saeimas deputātiem piešķirta Egila Levita vārdā nosauktā...

Foto

Kā lordu sarunas varētu patīrīt Latvijas tirgu

Nesen bija pirmā reize, kad izdevās personīgi satikt un iepazīties ar kādu lordu, turklāt – ar diviem vienā vakarā....

Foto

Vai kūdra var izglābt Latviju?

Šķiet, tikai retais nebūs pamanījis zemestrīci, kas pēdējā gada laikā ir satricinājusi energoresursu tirgu. Lai mazinātu iespējamās enerģētiskās krīzes ietekmi, ne...

Foto

Slimot nav rožu dārzs, jo īpaši slimnīcā

Slimot nav rožu dārzs. Tas ir fakts. Taču, nokļūšana slimnīcā var pārvērsties par krietni nepatīkamāku pieredzi, kas neaprobežojas ar...

Foto

Jaunākiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem ļaus nesportot un pieņemties svarā

Plašākam lasītāju lokam paslīdēja garām kāda satraucoša ziņa – 18. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja noteikumu projektu "Grozījumi...

Foto

Ja tagad izrādās, ka pie varas ir tikai partijas (1,4% vēlētāju), tad steigšus jāatkāpjas no senā principa, ka tautas vietniekam ir plašas pilnvaras

[1.] Biedrība “Atvērtās...

Foto

Latvijai ir vajadzīgs Roberts Fūrmanis. Vairāk nekā "progresisti"

„Tagad es jums pateikšu, kas notiks tālāk. Sarūsējusi fašistu kaska uz bērza krusta – tas ir viss, ko...

Foto

Pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie” jeb valsts mediji ir nostājušies pret tautas vairākumu

Operācijas Mindfuck vietējā kontekstā: šobrīd Latvijā ir iestājusies unikāla situācija: pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie”...