Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc tam, kad atklātībā parādījās – un uzreiz nozuda! – Finanšu ministrijas sagatavotais un Ministru kabinetam iesmērētais nu jau bēdīgi slavenais 100 eiro dāvanu nodoklis, pārdomas par COVID laika zeķubiksēm un citiem vājprātiem, kas arī ir minētās ministrijas rokdarbu lādītē, nebūt nešķiet kā neveikls misēklis vai nelaimīgu apstākļu sakritība.

Ienākuma nodokļa deklarēšanas likuma projekta pēdējo piedegušo pankūku premjere kopā ar finanšu ministru atsauca, lai “novērstu iedzīvotāju apgrūtināšanu ar nevajadzīgu birokrātiju”. It kā pirms virzīšanas uz Ministru kabinetu to nevarēja saprast? Tajā dienā pati Evika Siliņa nemaz neesot bijusi pie ruļļiem, tātad atliek vien secināt, ka vai nu citi ministri vispār neiedziļinās jautājumos, vai – kāds mēģina tāpat sarīkot peļu treniņnometni uz lielā kabineta galda. Dokumentus sagatavo ministrija, tas nozīmē, ka nekur tālāk par valsts sekretāri un vietniekiem nav jāskatās.

Nekur tālāk par Finanšu ministrijas ilggadējām darbiniecēm arī nevajag meklēt – valsts sekretāre Baiba Bāne (attēlā) un viņas vietniece finanšu politikas jautājumos Līga Kļaviņa. Tieši šo divu dāmu varonība arī nosaka Finanšu ministrijas dokumentu un jautājumu sagatavošanu un apriti, tai skaitā jau minētos neveiklos piemērus.

Tās ir tās pašas meitenes, kas, strādājot valsts pārvaldē, desmit gados algā saņēmušas teju vienu miljonu eiro. Katra. Nav žēl, neskauž – ja ir labi darbinieki, viņi ir pelnījuši labu atalgojumu. Ar vienu seklu piezīmi – ja darbam ir kvalitāte. Bet – tā nav…

Iespējams, ka abas minētās ierēdnes, kuras var droši saukt par valsts finanšu kora diriģentēm, darba dunā sevi sadala pa citiem koridoriem, jo abām vēl ir papildu darbiņi un pienākumi pie dažādām valsts kapitālsabiedrībām – tad jau neko, tad jau vien būs jāsamierinās ar esošo stāvokli un likteni. Tad jau arī neizdarības savā tiešajā postenī var attaisnot, vienīgi – kāpēc par to visu maksāt citiem?

Kad savulaik Līga Kļaviņa strādāja par ceļu policijas inspektori, viņa taču centās uz ceļiem noķert likuma pārkāpējus? Acīmredzot labi centās, jo karjeras kāpnes veda tālāk – kā jau čaklai pelnrušķītei pienākas. Tad kāpēc Finanšu ministrijā šī centība ir iegrozījusies mazliet samocītā formā, turklāt – nav saprotams, vai tas tiek darīts speciāli, vai cilvēkam vienkārši nesanāk? Tā var būt, ka nesanāk. Bet tad nevajag tur strādāt… Neviens taču ar varu nespiež.

Viņdien satieku pašreizējo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri (VARAM) Ingu Bērziņu un prasu, kāpēc pašvaldību izlīdzināšanas fondā nevar īsti saskatīt Latvijas valsts izvirzīto prioritāti par drošību. Proti, tie novadi, kas atrodas Krievijas un Baltkrievijas tuvumā, būtu tā kā pelnījuši papildinvestīcijas, jo tur nav viegli – gan dīvaino kaimiņu sakarā, kas plāno un realizē diversijas, gan uz vietām kā tādām, kas prasās pēc jaunas kārtības, attiecīgi – pēc lielākiem ieguldījumiem ar perspektīvu.

Ministre godīgi atbild, ka izlīdzināšanas fonda formulu jau sen kā laiks mainīt, bet esošo budžeta projektu par 2024. gadu viņa nevar vairs ietekmēt – tas nāk no iepriekšējās valdības. Nu, vispār iepriekšējā valdība bija tās pašas partijas kontrolē, kas esošā, – arī pati Inga Bēziņa ir no tā paša koka un materiāla. Arī finanšu ministrs ar tādu pašu vārdu un uzvārdu kā iepriekšējais… Tāpat nav liels noslēpums, ka arī iepriekšējai valdībai valsts drošība bija galvenā prioritāte.

Tad kuram te vienkārši ir rokas nolaidušās, vai tās vēl nav pacēlušās darbam? Tā kā VARAM naudu administrē un pieskata Finanšu ministrija, nekas cits neatliek kā pārlasīt iepriekšējo rindkopu par ierēdnēm, kas… NEVAR. Politiķi nāk un iet, ierēdņi paliek. Viņi ir atbildīgi par valsts nosprausto mērķu sagatavošanu un realizēšanu, jo – kam tad par godu ir izveidots tāds postenis kā valsts sekretāra vietnieks finanšu politikas jautājumos? Ar uzsvaru uz vārdu – politikas. Ar liiiiiiiiiieeeeeeelu baru padoto piekabē?

Vēl cits gadījums par azartspēlēm, kas arī neliecina par attbildīgo ministriju spēju kaut ko vadīt vai pieskatīt. Runa ir par totalizatoriem, kam it kā no jaunā gada nebūšot vairs tik lielas reklamēšanās brīvības kā līdz šim, kas nozīmējot – sporta nozarei vairs neienākšot sponsoru naudas. Tie, kas līdz šim uz saviem krekliem un biksēm lika šādus un tādus “betus”, būšot spiesti palikt bešā, bet valsts citu līdzekļu kompensējošo mehānismu nepiedāvā.

Sāksim ar to, ka Latvijā šobrīd skaitās visstingrāk regulētais totalizatoru jeb likmju uzņēmumu ietvars Eiropā. Skaitās. Jo, ja vien neesat izklaidīgs un aizmidzis, jums digitālajās platformās nāk virsū azartspēļnieki kā lapsenes uz puvušiem āboliem.

Pilsētā ir bāri, kas viltīgi nosaukti totiņu rīkotāju vārdos, ievelkošajās reklāmās tiek izmantoti jauni, pavītuši un pat bezcerīgi sporta vides personāži, kas ar atkarīga teļa acīm aicina citus kaut ko uzspēlēt jeb – atdot naudu. Azarstpēļnieku kairinājumi ir visur, kur vien viņi grib atrasties. Un tas saucas – stingrais regulējums?

Saprotams, ka kaut kāda uzraudzība jau notiek, bet totalizatoru uzņēmumus jau nevada bānes un kļaviņas, tur pretī iznāk cilvēki, kas meklē un atrod likumdošanā robus, šķirbas, caurumus. Bet ko ierēdniecība? Nespējot sakārot vai pieskatīt esošo modeli, tā fantazē par jaunām skrūvspīlēm.

Skaidrs, ka azartspēles ir tāda pati atkarība kā narkotikas un alkoholisms, skaidrs, ka muļķīši, kas tur ieraujas, nav sapratuši, ka viņi nekad neuzvarēs šajā nosacītajā kazino, jo pretējā gadījumā tādu biznesu neviens netaisītu. Bet – ja reiz valstī šāda uzņēmējdarbības forma vispār ir atļauta, tad jāmeklē vai jāpiedāvā veidi, kā ar šo sadzīvot, kā ar to var pie reizes apmierināt sabiedrības sociālās un citas vajadzības. Kāds labums no tā visa normāliem cilvēkiem? Piemēram, nosakiet gana godīgus naudas apjomus nodokļu formā, kas jāmaksā šī biznesa pārstāvjiem, lai šo iekasēto summu novirzītu sporta nozares vajadzībām kā mērķdotāciju.

Izdomājiet sociāli atbildīgus vai praktiski skaudrus reklamēšanas nosacījumus, kas ir jāievēro – ja ir uztraukums par atkarības veicināšanu un jauno smadzeņu skalošanu. Beigu galā – citās valstīs ir tendences un pieredze, no kā var pasmelties, aizdomāties, paņemt. Kaut vai to, kāpēc pasaules lielākās futbola līgas nolēmušas vairs nelikt totalizatoru zīmolus uz saviem spēļu krekliem, vai to, kāpēc virknē valstu tā sauktajām slavenībām neatļauj piedalīties totalizatoru popularizēšanas akcijās ar saviem ģīmjiem.. Bet pats galvenais, kas būtu valsts ierēdņiem jāizdara – izpildiet to, kas jau ir atrunāts kā šī biznesa spēles noteikumi, caur visādiem normatīvajiem aktiem un inspekcijām. Ja tas nesanāk – nevainojiet nozari, nevainojiet uzņēmējus. Vainojiet spoguli, tajā ieskatoties.

Pagājušajā nedēļā Finanšu ministrijas ierēdņi, gatavojot priekšlikumus valsts budžeta projektam, cita starpā vienā no ekseļu rāmjiem ielika arī šādu teikumu: “Nostiprināt sistēmisku dizaina domāšanas (jaunrades) metodes izmantošanu revīzijas pakalpojuma kvalitātes uzraudzības procesā, veidojot valsts pārvaldes profesionāļu inovētspēju.”

Tas nav akls mākslīgais intelekts vai kāds piedzēries aktieris, kas kaut ko šādu piedāvā – tie ir konkrēti valsts pārvaldes cilvēki, ar labu izglītību, ar pieredzi, ar konkurētspējīgu atalgojumu, ar apmaksātām darba virsstundām un n-tajām piemaksām… Un pats galvenais – viņiem nekas par šāda veida murgiem nedraud. Nekas.

Viņiem pat neliek nolasīt vai iztulkot to ko viņi ir sagudrojuši, jo viņi laikam zina, ka vairums no mūsu politiķiem ir tieši tik stulbi, cik stulbas ir tās citētās rindas… Bet, ja nu to visu tomēr pamainīt?

Tad mēs VARAM vai NEVARAM?

Novērtē šo rakstu:

183
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...

12

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

FotoRailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst ~6 miljardu eiro Latvijas posmam (~puse Latvijas budžeta) un Eiropa visu naudu 100% nedos. Ko darīt?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...

Foto

Vai šodien jau esi ļāvis sevi apmuļķot? Ja ne, ņem vērā šo rakstu!

Nevienam nepatīk, ka viņu apmuļķo. Pēc Eirobarometra datiem 64% Latvijas iedzīvotāju jūtas pārliecināti,...

Foto

Elektrības cenu līkloči – vai Latvijas iedzīvotāji izmanto savas iespējas?

Ir pagājis gads kopš Nord Pool biržas vairumtirdzniecības cenas Latvijā uzrādīja prātam neticamus rekordus, vidējai mēneša cenai pārsniedzot...

Foto

Man ir cits viedoklis!

Ģenerālās Asamblejas 1948. gada 10. decembra 217. A (III) rezolūcijas preambulā teikts - ņemot vērā to, ka visiem cilvēku sabiedrības locekļiem piemītošās...

Foto

Nevajag ņaudēt!

Visa nauda tiek izsaimniekota caur valsts konkursiem, sadārdzinot visu 5x utt. Vajag pieņemt tikai pareizu likumu par visu konkursu auditu un konkursus auditēt no...

Foto

Vai privātie mežu īpašnieki šobrīd saredz ilgtspējīgas mežsaimniecības jēgu?

Nav noslēpums, ka Latvijā šobrīd pret mežsaimniecības nozari valda sarežģīta un bieži vien pretrunīga sabiedrības attieksme. Vairāku...

Foto

„Rail Baltica” skandalozais iepirkums – kas tālāk?

„Rail Baltica” - uzņēmumu apvienība no Turcijas, kuras sastāvā ir kompānijas "IC Içtaş Inşaat Sanayi Ve Ticaret A.Ş." un...

Foto

Helmanis publiski sašutis par... Puntuļa rīkoto konkursu?

Ir tāda anekdote: “Zvēru mazuļi pagalmā lielās ar saviem vecākiem. Vienam tētis tādā amatā, otram mamma tur strādā. Lācēns...

Foto

Cilvēku viedoklis SIF ekspertiem nerūp!

Ir tāda anekdote: “Eksperti norāda, ka valsts attīstās, iedzīvotāji apgalvo, ka viņi to nejūt, bet iedzīvotāji jau nav nekādi eksperti!” Līdzīgi...

Foto

Piesakos uz pirmo vietu konkursā par vistukšākajām frāzēm

Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki ir viena no mūsu vissvarīgākajām kultūras tradīcijām. Ir nepieņemami, ka mākslinieki un...

Foto

„airBaltic” - varbūt viss ir stipri vienkāršāk

Lai aizmuktu ar „airBaltic” lidmašīnām, nav jātaisa slēgtas Ministru kabineta (MK) sēdes. Tā ir valstij piederoša kompānija un pietiks...

Foto

Kādēļ vairs nenotiks neviena mana intervija ar “Latvijas Avīzes” žurnālisti Egli?

Galvenais iemesls ir – es nevēlos piedalīties iestudētās izrādēs, kas aiz žurnālistikas maskas nolaupa mums...

Foto

Enerģijas pašpietiekamības nozīme Latvijas nākotnei

Saeimas deputātiem nodoti izskatīšanai Klimata un enerģētikas ministrijas izstrādātie un iepriekšējās valdības atbalstītie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā....

Foto

Tautas kustība "Veselais saprāts"

Šorīt, kad pasaule dejo virs bezdibeņa, kad mūsu dzīvei tiek sisti pamati zem kājām, kad pašsaprotamas lietas tiek apšaubītas, kad sabiedrībai un...

Foto

Vēlreiz brīdinām – neaiztieciet mūsu peļņu!

Ir skaidrs, ka priekšlikumi palēninās vai daļēji apstādinās kreditēšanu, kā arī negatīvi ietekmēs Latvijas reputāciju un kredītreitingu, kas sadārdzinātu valsts...

Foto

Valdība parādīja visa veida migrantiem, ka mēs esam mīkstie

Vakar bija ļoti svarīgs tests mūsu valdībai, prezidentam, drošības iestādēm, kuru tie neizturēja....

Foto

Izraēlai ir jāizdara pareizā izvēle

23.oktobrī Pietiek tika publicēts mans raksts ar nosaukumu ”Izraēla pret “Hamās””, kurā izklāstīju savu redzējumu par notikumu attīstības scenāriju un lēmumiem, kas būtu...

Foto

Nediplomātiskais un nekorektais Kariņš nav visa Latvija

Diena sākās ar ziņu par Latvijas ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa izraisīto skandālu. Katalonijā viena no centrālajām mediju ziņām ir...

Foto

Piederība Rietumiem nav tikai ērtības un iespējas

Diemžēl var prognozēt, ka Eiropā pieaugs naida noziegumu skaits. Diemžēl mazāka, manuprāt, ir izpratne, ka tā nav specifiski ebreju...

Foto

Komentārs par to, ka Latvijai esot jākļūst par bezskaidras naudas valsti

Pārlasīju rakstu vairākas reizes un tā arī nesapratu, kāpēc Latvijai jākļūst par bezskaidras naudas norēķinu...

Foto

Kad divi latvieši savā starpā runā angliski vai krieviski, tie faktiski noliedz savu tēvu un māti

Sveicu jūs Valsts valodas dienā! Latvijas valstiski un nacionāli domājošās...

Foto

Kāpēc VAS "Latvijas dzelzceļš" neveicas ar ES projektu realizāciju

Divi vienkārši iemesli. Pirmais: uzņēmuma padomes nekompetence. Izjaucot koncerna vadības procesus, kas sekmīgi un izmaksu ziņā arī...

Foto

“Saskaņai” ir vieta Latvijas politikā, jo tās misija ir svarīga un mērķi ir aktuāli kā nekad iepriekš

Ir pagājis gads, kopš partija “Saskaņa” zaudēja vietu politiskajā...

Foto

Kas kopīgs Baznīcai ar LGBT, un kas uzsauc mūziku?

Skolās māca, kā naudu pelnīt, augstskolās, kā to ekonomēt un radīt, bet kāpēc skolās nemāca, kā nauda...

Foto

Laimes māti un naudas koku meklējot, jeb „Global Animal Law organisation” likumdošanas datubāze un tās interpretācija

Salīdzināt Latviju ar Nigēriju, tādējādi norādot uz Latvijas neiedomājamo atpalicību,...

Foto

Hosams paņem rokās mietu. Ar s...diem

Stradiņa slimnīcas – jeb saīsinājumā PSKUS – padomes zibenīgā patriekšana no amatiem liecina, ka jaunais veselības ministrs Hosams Abu Meri...

Foto

Atklāta vēstule “Swedbank” vadītājam Laurim Mencim

Sveicināts Jūsu jaunajā amatā kā „Swedbank” valdes priekšsēdētājs! Es rakstu Jums saistībā ar konkrētu situāciju, kurā esmu nonācis kā Jūsu...

Foto

Cik īsti vērta biļete uz Džordanu Pītersonu?

Par mūsdienu mesiju dēvētajam Toronto profesoram Džordanam Pītersonam pošoties uz Rīgu ar priekšlasījumu, interesentiem nenāktu par ļaunu tomēr piedomāt...

Foto

Nākamgad daļa pašvaldību var nespēt pildīt pamatfunkcijas!

Valsts budžeta pieņemšanas procesā gandrīz neievērots palicis jautājums par pašvaldību budžetiem, bet tas ir ļoti svarīgs. Tieši no pašvaldību rocības...

Foto

Kolektīvais saprāts ir vājprātu summa

Ja reiz dzīvnieku pasaules kolektīvie saprāti mums ir pašsaprotami, kas mums liek uzskatīt, ka tāda, līdzīga kā dzīvnieku pasaulēm kolektīvā saprāta,...

Foto

Mēs nogalinām tikai tik daudz dzīvnieku, cik vajag!

Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) šodien, 10.oktobrī informēja Zemkopības ministrijas Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvo padomi par dezinformāciju un...