Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

No mūsu drosmes atkarīgs

Liāna Langa, Kultūrzīmes
27.01.2023.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms simt viena gada rakstnieks, politiķis, viens no Latvijas valsts dibināšanas iniciatoriem Jānis Akuraters 1922. gada laikraksta “Jaunākās Ziņas” 66. numurā rakstīja: “Arvien vēl šis jautājums stāv, kur bijis. Un, protams, diezgan nenormālā stāvoklī, pateicoties skaidras likumības un ieskatu trūkumam par šo lietu Latvijā.

Par valsts valodas nicināšanu, neievērošanu, par publikas apvainošanu veikalos, iestādēs – ja šī publika neprot vāciski vai krieviski, tas lasāms ik dienas laikraksta sūdzībās. Latvijas valsts bijusi iecietīga un atļāvusi cittautiešiem runāt valdības iestādēs viņu valodās – vāciski un krieviski, kad tie nāk pie mūsu ierēdņiem. Bet valsts te ir aizmirsusi savu ierēdņu tiesības.

Iznāk, ka vāciešiem un krieviem nav praktiskas vajadzības mācīties un saprast valsts valodu, jo katram latvju ierēdnim jāsaprot viņu valodas. Ceļas jautājums, kas ir valstiski, – vai tas, ka visas šīs minoritātes prot valsts valodu, vai ierēdņiem jāprot visas šīs valodas? (..) Un tas viss notiek ar tādu nekautrību, kādu gan nekur citur neciestu visdemokrātiskākā zemē (..)”

Vai situācija šķiet pazīstama? Noteikti jā! Pagājuši simt gadi, bet Latvijā mēs joprojām un atkal saskaramies ar situāciju, kad ir pastāvīgi jācīnās par savām tiesībām Latvijā runāt tikai savā mēlē. Sveštautiešu lingvistiskā agresija, viņiem ierastā un pašsaprotamā vīzē uzrunājot latviešus bijušās okupācijas varas valodā, līdz šim bijusi ierasta lieta Latvijā. Tagad izpratni izmainījis karš Ukrainā un apzināšanās, ka rusifikācijai – lingvistiskai okupācijai – var sekot arī reāla okupācija, un cik patiesībā valsts valodas jautājums nozīmīgs.

Par latviešu valodas problemātiku pēdējos gados Latvijā rakstījis LV portāls, “Latvijas Avīze”, “Sestdiena”, “Neatkarīgā Rīta Avīze”, literārais žurnāls “Domuzīme” un “Ogres Vēstis”, savukārt neoliberāli orientētus portālus – “Satori.lv”, “Punctummagazine.lv” – latviešu valodas stāvokļa un nākotnes jautājums interesējis visai maz, lai gan publikācijas tajos ir latviski.

Savulaik lasīju kinorežisores Lienes Lindes apceri, ka runāt par jūtām angliski viņai esot vieglāk un vienkāršāk. Un tas tiek teikts kultūrā, kurā rakstījis Čaks, Bārda, Skujenieks un Belševica. Bija pagājuši simt gadi kopš Akuratera teiktā par valodu, bet latvieši vēl arvien izjuta sava veida nicinājumu paši pret savu valodu kā provinciālu parādību, nespējot novērtēt tās neizmērojamās un niansētās bagātības, ko piedāvā dainas un mūsu literārais mantojums.

Absolūtais literātu vairākums klusē par savu valodu un apdraudējumiem tai, bet viņu vietā nāk citi. Nesen portāla “jauns.lv” lielajā intervijā Akuratera stafeti pārņēma kardiologs Andrejs Ērglis, uzsverot, ka Latvijā ir jānodrošina latviešu valodas dominance, pretējā gadījumā pie saliedētas nācijas mums netikt. Ikvienā valstī tā ir pašsaprotamība. Dzīvoju cerībā, ka jau rīt šāda izpratne būs arī pie mums.

Latvijā divvalodība “de facto” tiek pamazām izbeigta, soctīklos un medijos atskan balsis, kas aicina to darīt. Institūcijas un kompānijas dzēš krievu mēli savās tīmekļvietnēs un komunikācijā. Latvijā ikvienam, zinot tikai valsts valodu, jābūt pašpietiekamam gan ikdienā, gan darba tirgū. Nepieciešamas jaunas iniciatīvas valodas politikā, nosakot konkrētu atbildīgo, jo šobrīd atbildība ir izkaisīta un neskaidra. Politiskā līmenī ir jādefinē, ka krievu valoda Latvijā nav pielīdzināma kurai katrai svešvalodai, bet gan ir bijušās okupācijas varas valoda, ar kuras starpniecību notikusi intensīva latviešu un mazākumtautību rusifikācija.

Reizi par visām reizēm jāizbeidz spekulācijas ar krieviem kā Latvijas vēsturisko minoritāti, kāda tā bija līdz 1940. gadam. Pēc tam padomju koloniālisma politika etnisko sadalījumu Latvijā mainīja pārāk ievērojami, lai mēs turpinātu to uzskatīt par minoritāti. Cik biezā apziņas miglā mēs dzīvojām pēdējos trīsdesmit gadus, valsts līmenī nespējot risināt ļoti būtiskus jautājumus, lai pasargātu sevi un savu mēli, tā vietā izliekoties un dzīvojot ilūzijās, ka spēsim integrēt tos, kuri nevēlas tikt integrēti, bet tā vietā gaida PSRS kārtības atgriešanos, kurā krievi Latvijā atkal varēs justies kā galvenais virsuzraugs pārējiem!

“No mūsu drosmes izlietot valsts tiesības valodas jautājumā un piemērot tās dzīvē ar neatlaidīgu stingrību – no tā atkarīga tautas un valsts apziņa un latviskais stils.” (Jānis Akuraters)

Novērtē šo rakstu:

84
33

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai valstij vajadzīgs sabiedriskais medijs krievu valodā?

FotoKatrs ekonomists labi zina: ja pēkšņi būtiski samazinās naudas masas aprite ekonomikā, tas beigsies ļoti slikti. Ne velti ASV Lielā depresija sakrita ar naudas masas apgrozījuma kritumu par kādiem 30%. Demokrātijā līdzīgi ir ar vēlētāju balsīm. Ja izņem pietiekami lielu vēlētāju balsu skaitu no “apgrozības”, tas beidzas slikti, paralizējot demokrātisku lēmumu pieņemšanu par valsts attīstībai svarīgajiem jautājumiem. Pēdējo trīsdesmit gadu laika lielākā daļa Latvijas krievvalodīgo izvēlējās balsot par partijām, kas latviešu vairākumam nebija pieņemamas. Tādējādi vairākās Saeimās vismaz divdesmit deputātu mandāti tika “izņemti no apgrozības”.
Lasīt visu...

21

Jaunlatvijas cietais Rieksts

FotoSabiedrībā rezonansi izsaucis Ernesta Rieksta video: “Es ceru, ka Krievijas armija ienāks Latvijā.” “Sprādzienu” izraisīja tieši šis teikums. Pārējo vēstījuma daļu aizņem pašreiz piekoptās politikas kritika un konstatācija, ka Dievzemītē viss pagalam. Delfi gan cenšas Riekstu rečekot, ka citur, t. sk., Krievijā ir vēl sliktāk, taču “reņģēdājiem” no tā vieglāk nepaliek.
Lasīt visu...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

Godātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā...

Foto

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

Paldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus,...

Foto

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

Valdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi,...

Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...