Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kopš 27. aprīļa, kad stājās spēkā kārtējie Ostu likuma grozījumi, no šī likuma pilnībā izslēgta ne tikai Ventspils brīvostas valde, bet arī tās pārvaldnieks, kura amatam zudis pēdējais likumiskais pamatojums.

Ventspils brīvostas likuma II nodaļā “Brīvostas pārvaldes organizācija” jau 2019. gada nogalē ticis izslēgts 6. pants, kurš paredz valdes eksistenci Ventspils brīvostas pārvaldē. Savukārt 5. pants “Brīvostas pārvalde” nosaka: “Brīvostas pārvaldīšanu veic Brīvostas pārvalde, kuras statuss noteikts Likumā par ostām. Brīvostas pārvaldes kompetenci nosaka šis likums, Likums par ostām, Ventspils brīvostas pārvaldes nolikums un Ventspils brīvostas noteikumi, kas reglamentē Brīvostas iekšējo režīmu.”

Likums par ostām (tagad pārdēvēts par Ostu likumu) savukārt attiecībā uz Ventspils brīvostas pārvaldi nosaka… neko. Ostu likuma 8. pants “Ostas pārvalde un tās struktūra” ir no likuma pilnībā izslēgts ar pirms gada pieņemtiem grozījumiem, kas stājās spēkā 2022. gada 27. aprīlī. Līdz ar to kopš 27. aprīļa vecā Ventspils brīvostas pārvalde, kas darbojās kopš deviņdesmito gadu sākuma, ir likvidēta sakarā ar tās izslēgšanu no likuma.

Protams, Ostu likuma grozījumi vienlaikus paredzēja, kas tad no šī datuma turpmāk veiks brīvostas pārvaldes funkcijas Ventspilī. Ostu likuma 7. pants “Ostas pārvaldes funkcijas” kopš tā paša datuma nosaka: “Ostas pārvalde ir kapitālsabiedrība […], kas veic šajā likumā noteiktās ostas pārvaldes funkcijas. Ostas pārvalde Rīgas ostā un Ventspils ostā ir kapitālsabiedrība, kuras kapitāla daļas (akcijas) pieder valstij un var piederēt arī attiecīgajai pašvaldībai. Valstij šajā kapitālsabiedrībā pieder ne mazāk kā trīs piektdaļas kapitāla daļu (akciju). Šī kapitālsabiedrība īsteno ostas pārvaldes funkcijas Rīgas ostā un Ventspils ostā un atrodas Satiksmes ministrijas pārraudzībā.”

Kā redzams, atbilstošā kapitālsabiedrība, kas dibināta Ventspils brīvostas pārvaldīšanai, ir VAS “Ventas osta”, kas dibināta gandrīz jau pirms trim gadiem un tik tiešām atrodas Satiksmes ministrijas pārraudzībā — šī valsts akciju sabiedrība atrodas nekur citur kā Satiksmes ministrijas ēkā Rīgā, Gogoļa ielā 3.

Pēdējais pārejas posms, kurš attiecies vienīgi uz Ostu likuma 7. panta 2. daļas spēkā stāšanos (regulē ostas maksas atvieglojumus, tarifu robežlīmeņus utt.), stājies spēkā 1. oktobrī. Pārējie grozījumi, tajā skaitā par ostas pārvaldes likvidāciju, stājušies spēkā jau iepriekš.

Līdz ar to tagad no likuma ir izslēgts arī tāds amats kā Ventspils ostas pārvaldnieks, uz kuru vairs Ostu likumā nav atrodamas nekādas atsauces. Līdz ar to amatu zaudējis Ventspils brīvostas pārvaldnieks Andris Purmalis, kā arī viņa vietnieks Igors Udodovs — nevar pastāvēt pārvaldnieka vietnieka amats, ja likvidēts pats pārvaldnieka amats, jo nevar būt vietnieks bez priekšnieka.

Termins “ostas pārvaldnieks” tagad Ostu likumā saglabājies 26. pantā, kur aprakstīta mazo ostu darbība (Pāvilosta, Mērsrags, Skulte u.c.), kuras šobrīd visas ir pašvaldības (nevis valsts, kā tas agrāk bija ar Rīgas un Ventspils brīvostām) iestādes, kam ir gan valdes locekļi, gan pārvaldnieks — pretstatā Ventspils brīvostas pārvaldei.

To, ka Ventspils brīvostas pārvalde līdz ar tās pārvaldnieku un viņa vietnieku ir izslēgta no likuma kopš 27. aprīļa, raksturo tāda atšķirība, ka vecā Ventspils brīvostas pārvalde bija atvasināta publisko tiesību juridiskā persona (tas nozīmē — valsts iestāde), savukārt VAS “Ventas osta” kā jaunā pārvalde darbojas uz komerctiesību pamata, tas ir, līdzīgi kā VAS “Latvenergo”, VAS “Latvijas Dzelzceļš”, Rīgas lidosta utt.

Ostu likuma pārejas noteikumu 15. punkts noteica, ka likvidējamā Ventspils brīvostas pārvalde darbojas “līdz dienai, kad tiek likvidēta Ventspils ostas pārvalde”. Kā maksimālais iespējamais Ventspils brīvostas pārvaldes darbības termiņš pārejas noteikumos bija noteikts — “ne ilgāk kā līdz 2022. gada 31. decembrim”, taču diena, kad likvidēta Ventspils brīvostas pārvalde, pienāca stipri ātrāk: šī gada 27. aprīlī. Tajā datumā stājās spēkā vēl viens Ostu likuma pārejas noteikumu punkts, kas nosaka: “Ventas osta” (reģistrācijas Nr. 40203235757) ir likumiska likvidējamās Ventspils brīvostas pārvaldes saistību (tiesību un pienākumu) un mantas pārņēmēja. Ventspils brīvostas pārvalde nodod tās valdījumā esošo valsts un pašvaldības zemi, ēkas (būves), piestātnes, inženierbūves un citus īpašuma objektus akciju sabiedrībai “Ventas osta” […].

Iepriekš jau rakstīts, ka no Ventspils brīvostas likuma (kurš ir speciālais likums un kam tātad ir augstāka normatīvā akta spēks attiecībā uz Ventspils ostu) brīvostas valde tika pilnībā izslēgta 2019. gada beigās. Palika darboties brīvostas pārvaldnieks, taču arī viņa amats kopš aprīļa beigām izslēgts no Ostu likuma, savukārt speciālajā Ventspils brīvostas likumā pārvaldnieks nav pieminēts vispār.

Jau iepriekš rakstījām, ka izrādījās — Ventspils brīvostas pārvaldes galvenā ēka pieder pašvaldībai, jo Ventspils dome to 1994. gadā bija konfiscējusi aizejošajai padomju armijai, ierakstot ēku zemesgrāmatā uz pašvaldības vārda. Tagad interesantākā būs pašvaldības reakcija, jo tai principā nav nekāds pamats turēt savā nekustamajā īpašumā tādu brīvostas pārvaldi, kura no Ostu likuma izslēgta jau gandrīz pirms pusgada.

Ostu likums: https://likumi.lv/ta/id/57435-ostu-likums

Ventspils brīvostas likums: https://likumi.lv/ta/id/41737-ventspils-brivostas-likums

Novērtē šo rakstu:

60
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pašmērķīgi aizvainot - tā nav ne liela, ne izsmalcināta māksla

FotoMarks Rotko - “klusums ir precīzs, klusums ir tik akurāts”. Vērojot ļoti atšķirīgos viedokļus par provokatīvo mākslas darbu Rotko centrā Daugavpilī, atcerējos paša Rotko slaveno teicienu - “Silence is so accurate”.
Lasīt visu...

21

Patērētājiem ir jābūt tiesībām iepazīties ar tarifu izmaksu modeļiem un pamatojumu

FotoPatērētājiem taču būtu jāredz Sadales tīkla tarifu pamatojums? Regulators diemžēl ir citās domās un nepiekrīt uzlikt par pienākumu atklāt izmaksu attiecināšanas modeli. Es jūtos nonācis 20 gadus tālā pagātnē, kad šāda ignorance bija lielākās daļas valsts iestāžu norma.
Lasīt visu...

6

2021. gadā veselības jomā valstij atradās 1,897 miljardi eiro, šogad – tikai 1,505 miljardi, nākamgad vēl nedaudz mazāk

FotoBiju jau krustu šķērsu lūdzies dažādu partiju politiķiem uzrādīt, ko viņi sarakstījuši valdības deklarācijā par veselību un medicīnu, bet tie izlikās kurli esam vai vismaz paši teicās neredzējuši šādu sadaļu  deklarācijā. 
Lasīt visu...

21

Ierobežot medības nacionālajos parkos!

FotoĶemeru Nacionālais parks ir otrais Latvijā dibinātais (1997. gadā) nacionālais parks, kas no sava vecākā brāļa – Gaujas Nacionālā parka – atšķiras ar lielāku dzīvās dabas daudzveidību. Dažādiem dzīvniekiem un augiem te ir piemērotākas dzīvotnes lielā meža masīvā, purvos, ezeros un dabīgos zālājos.
Lasīt visu...

21

Mūsdienu feodālisms

FotoPie mums var atrast paralēles ar feodālo iekārtu ar visu tās tiesībatšķirīgo kontingentu - feodāļus, viņu algotņus un pārējos iedzīvotājus, kas sadalās pa slāņiem (kastām) šī vārda nu jau pat tiesiskajā nozīmē, jautājums - kas tad ir Demokrātija? Viens likums, viena taisnība visiem? Un kas tad no tā, kas de iure pieder tautai, ir tas ko tā de facto pārvalda?
Lasīt visu...

21

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

FotoIndivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam par labu nemainīsies. Runājot par konkrētu indivīdu ar vārdu un uzvārdu, valstij nav tieša uzdevuma nodrošināt viņam vēlamu dzīvesveidu, nodarbošanos vai jebkādus citus vēlamus apstākļus.
Lasīt visu...

3

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

FotoVakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana”, kurā neobjektīvi un nepilnīgi atainota situācija saistībā par trīs stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem. Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekšstats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

Pie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks,...

Foto

Ausīs arī mūsu saule

Motoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem,...

Foto

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

Valdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un...

Foto

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes...

Foto

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

Armands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena -...

Foto

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

Laika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos...

Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....