Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

Palikt cilvēkiem

Eva Lūse
03.01.2023.
Komentāri (35)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizgājušā gada nogale nāca ar tehnoloģisku sensāciju, kas pārsteidza daudzus Latvijā, proti, runa ir par plaši brīvpieejā lietojamo mākslīgā intelekta programmu openai.com. Droši vien programmētāju, IT speciālistu vidē tā nav ne sensācija, ne jaunums, taču domāju, ka pirmo reizi plašāka ļaužu kopa sāka tā reāli aptvert, kādu revolucionāru apvērsumu var radīt mākslīgā intelekta ienākšana mūsu ikdienā.

Esam pieraduši pie tehnoloģiskiem sasniegumiem medicīnā, enerģētikā un citās nozarēs, jo īpaši pēdējos gados, taču vairākums cilvēku allaž ir bijuši pārliecināti, ka ne dažādajās mākslas nozarēs, ne literatūrā, ne citās intelektuālās nodarbēs cilvēku nevar aizstāt pat vismodernākās tehnoloģijas, jo tās ir tikai cilvēkam unikāli piemītošas spējas un prasmes.

Taču šobrīd ikvienam pieejamais mākslīgā intelekta rīks revolucionāri maina šo priekšstatu, jo tas spēj kvalitatīvi, augstā līmenī dažu sekunžu laikā radīt gan attēlus, gan tekstus par sarežģītām un eksistenciālām tēmām, turklāt arī mākslinieciskās izpausmes tam nav neiespējamas.

Kolēģe intereses pēc tam deva uzdevumu uzrakstīt dzejoli par noteiktu tēmu un dažu sekunžu laikā saņēma dzejoli ar atskaņām. Lai dabūtu citu dzejoļa versiju, atliek tikai nospiest pogu refresh, un dažu sekunžu laikā tiek piedāvāts cits teksta variants, tāpat ar atskaņām dzejoļa formā. Pārsteidzoši!

Gājām tālāk, lūdzot mākslīgajam intelektam uzrakstīt komentāra sleju avīzei – sociāli ekonomisko un politisko prognozi 2023. gadam. Tas tika izdarīts. Nevarētu teikt, ka teksts būtu literāri izvērsts, taču pamata tēzes tika atspoguļotas. Arī uzdevums uzrakstīt sprediķi par Jāņa evaņģēlija 3. nodaļu tika izpildīts gandrīz momentā. Tas nebija izvērsts, taču būtība par Dieva dēla nākšanu pasaulē kā cilvēku pestītājam un Viņa iemiesošanos bija uzrakstīta ļoti tuvu tekstam.

Jāpiebilst, ka es mēģināju izmantot mākslīgo intelektu tekstu radīšanai latviešu valodā. Arī citi kolēģi atzina, ka sākumā ir mēģinājuši to darīt angļu valodā, bet tad, uzdodot tam jautājumu, vai tiktu saprasti uzdevumi arī latviešu valodā, saņēma atbildi, ka ar to iespējams komunicēt visās valodās, jo tas pats tulko pieejamo informāciju vajadzīgajā valodā.

Citu cilvēku pieredze, ar kuru viņi ir dalījušies sociālajos tīklos par šīs programmas izmantošanu, liecina, ka ir doti sarežģīti uzdevumi, piemēram, uzrakstīt filozofisku traktātu par noteiktu tēmu, un dažu sekunžu laikā tapis teksts pārsteidzoši kvalitatīvā līmenī. Tāpat tikuši doti uzdevumi uzrakstīt mārketinga stratēģiju, radīt juridisku dokumentu, rast inženiertehnisku risinājumu un veikt citus līdzīgus darbus digitālajā vidē, kas arī sekmīgi tikuši izpildīti.

Protams, ir iespējams, ka sākumā plaša mākslīgā intelekta pielietojamība var saskarties ar kādām tehniskām kļūmēm, kuru novēršanai būs nepieciešams laiks un resursi, taču domāju, ka nekļūdīšos, teikdama, ka šī tehnoloģija noteikti radīs pagaidām līdz galam neaptveramas sekas cilvēces pastāvēšanas vēsturē.

Jebkura šobrīd izteiktā prognoze līdzināsies fantāzijai – gan par pārmaiņām darba tirgū, par izzūdošajām profesijām, kuru vietā darbu veiks mākslīgais intelekts, gan par cilvēku savstarpējām attiecībām un komunikāciju, gan par uzticamību publiski radītajiem tekstiem un attēliem, gan par izmaiņām izglītībā, veselības un citās jomās –, tomēr šī fantāzija šobrīd ir ļoti pietuvojusies realitātei, vismaz teorētiski noteikti kļuvusi skaidri aptverama.

Tāpat ļoti reāla šobrīd jau šķiet doma par to, ka šāds superjaudīgs mākslīgais intelekts varētu tik savienots ar cilvēka bioloģisko, un tad daudzkārt uz ekrāniem redzētie kiborgi vai citi “necilvēki” vairs nešķiet nedz izdomāti, nedz īsti neiespējami. Kādas pārmaiņas mākslīgā intelekta ienākšana mūsu ikdienā nesīs tieši 2023. gadā, to redzēsim, taču tā būs lieta, ar kuru šogad saskarsimies un ar kuras ietekmi, kas pieaugs ģeometriskā progresijā, mums būs jārēķinās.

Pārpublicēts no aprinkis.lv

Novērtē šo rakstu:

47
15

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...