Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Profesore Ancāne LSM portāla rakstā par Latvijas sabiedrību pandēmijas laikā runā par to, ka, viņasprāt, tajā valda vairāk dusmas nekā bailes.Tomēr es tam nepiekritīšu.

Protams, daļēji var pievienoties profesores teiktajam par vietējās aristokrātijas trūkumu, neprasmi uzturēt saziņas kultūru, paužot savas jūtas, infantilo rādīšanu vienam uz otru ar pirkstiem brīdī, kad jāuzņemas atbildība.

Kā veselības ministrs teica: “Bet ko pārējās ministrijas ir darījušas?” Sak, varēja taču tiesneši vai vismaz to palīgi tiesas sēdēs apzinīgi apvakcinēt dalībniekus, aktieri, mūziķi un diplomāti apzvanīt pensionārus, zemkopji darināt kaņepju palagus sirgstošajiem, kā arī brūvēt vitamīnu dzērienus un pedagogi nevis apzināt iespējas inficēties ar slimību, bet pasniegt stundas par vakcīnu izstrādes vēsturi un to pienesumu sabiedrības vidējā dzīves ilguma palielināšanā.

Bet, runājot par profesores piesauktajiem arisokrātiem kā uzvedības paraugu, jāatzīst, ka tie palīdzēja radīt brīnišķīgus mākslas darbus, mūziku un prozu. Tomēr bez augstākām garīgām vērtībām tie tikpat labi varēja būt arī pēdējie nelieši, uzdzīvotāji un sīkumaini tautas ekspluatatori, kuri pat varēja izraisīt veselus pasaules karus vecu aizvainojumu, radu ķildu un tukšu ambīciju dēļ.

Latvijā realitāte ir tāda, ka ir pat veseli reģioni Latgalē, kur vakcinācijas aptvere vecā gadagājuma cilvēku vidū ir aptuveni 30%. Un vēl raksturīgi, ka mazāka vakcinācijas aptvere ir tieši krievalodīgo populācijā.

Ko tas liecina? Iespējams, kāds arī protestē pret kārtējo slikto valdību, paužot pasīvu agresiju un izvēloties nevakcinēties. Tomēr visticamāk šeit tomēr valda bailes. Bailes no nezināmā, nejaukā. Un tajā brīdī, kad iztēlotās briesmas apdraud cilvēku, ir divi rīcības modeļi – cīnīties vai bēgt.

Tos, kuri pieraduši cīnīties, proaktīvo sabiedrības daļu padomju laikā centīgi centās piesēdināt – nelien augstāk, vēl nopļaus, pieklusini savas ambīcijas un nespekulē (t.i. nenodarbojies ar uzņēmējdarbību), lai neatzīst par komunistiskās iekārtas grāvēju. Varoņi vairāk bija pielīdēji un hameleoni nekā tie, kuri nāk ar savu iniciatīvu. Kad izpaliek cīņa t.i. praktiska rīcība, paliek bailēs balstītais uzvedības modelis – bēgt. Šai gadījumā vienkārši nedarīt neko.

Klāt vēl nāk kaimiņu valsts informatīvās telpas spiediens, kur valdošajam aparātam, lai saglabātu varu, ir izdevīgi atainot pasauli kā kaut ko biedējošu. Apkārt valda naidīgie rietumi, sazvērestības, diversanti un ārzemju aģenti, planēta Niburu, kura tuvojas zemei, visbeidzot asteroīdi, kuri tūlīt, tūlīt var ietriekties mūsu planētā, dranķīgs uzturs, noziegumi, nacisti un krāpnieki.

Vienīgais patiesi uzticamais, kas vēl tajā atlicis, ir valdošais, patiesi stabilais režīms, kurš jūs aizsargās ar virsskaņas raķetēm! Diemžēl pēdējais nepasargā no vīrusa, bet neko, nebāzīšu galvu ārā, un mani tas neskars. Antivakseru argumenti kalpo vienkārši par alibi, lai pastāvētu status quo, iekapsulētos. Vecam cilvēkam turklāt domāšana nav tik elastīga, lai krasi pārvērtētu iepriekš pieņemto lēmumu pareizību.

Kāds ir risinājums vakcinācijas aptveres palielināšanai šajā vidē? Kā redzams, milzīgie PR pasākumi ar vakcinācijas centriem, atkailinātām rokām varbūt palīdz novakcinēt jaunatni, bet vecā gadagājuma cilvēki ir pilnīgi imūni pret to. Sak, vai mazums propagandas redzēts savā dzīvē, lai katram uzsaukumam skrietu pakaļ.

Vai atslēgas moments ir skaļi apraudātais moments, ka kādam neaizsūta pavēsti viņa dzimtajā valodā? Baidos, ka tādas lapeles vairāk kalpos iekuram krāsnij nekā kā reāls pamudinājums valstij, kuras valdībai jau tā trūkst uzticības, uzticēt arī savu veselību. Arī Krievija nebūt nav pirmrindniece vakcinācijas aptveres ziņā.

Risinājums ir uzrunāt katru personīgi. Piesaistīt vietējos cilvēkus, ja lokālajam ģimenes ārstam trūkst resursu, kuri, apzvanot līdzpilsoņus, nevis vienkārši saka – vakcinējieties, bet runā par savu piemēru, pasaka – es to darīju, arī man apkārtējie, un nav izauguši ne ragi, ne nagi. Jūtos lieliski un pasargāts/a, kā arī nu daudz mazākā mērā varu apdraudēt apkārtējos. Pievienojieties! Un vēl pazvanīt otru, trešo reizi, jo ne visi var uz kādu rīcību izšķirties vienas sarunas brīdī. Varbūt vēl aizbraukt kopā ar pastnieku un parunāt klātienē, kā to dara Lietuvā.

Ko varam darīt kā sabiedrība, kādas zāles būtu dodamas pret bailēm ne tikai pandēmijas apstākļos?

Dievbijība ir laba lieta, tā palīdz sakārtot dzīvi un nejaukt ārā citu, piemēram, izjaucot ģimenes, bet vienkārši bezjēdzīgas bailes iznīcina dvēseli.

Bībelē, kura gadsimtu gaitā cilvēcei ir kalpojusi kā iedvesmas un garīgā stiprinājuma avots veselām paaudzēm, ir lielisks citāts: Jo Dievs nav mums devis bailības garu, bet spēka, mīlestības un savaldības garu. 2Tim1:7

Instinktu līmenī cilvēciski ir domāt par nebūšanām, tās domās bezgalīgi šķetināt, jo tā šķietami liekamies pasargāti – liekas, esam apzinājuši visus iespējamos draudus dažādiem situāciju attīstības scenārijiem. Tomēr tas ne vienmēr kaut kur ved, gluži otrādi, mēdz ievest liekā stresā un bailēs, kas paralizē. Ne visu varam mainīt, bet, ja ir iespēja, tad to darām, pārejam uz rīcību!

Tādēļ lieliski ir mainīt fokusu no nebūšanām un iespējām.

Beidzot vēl, brāļi, kas vien ir patiess, kas svēts, kas taisns, kas šķīsts, kas patīkams, kam laba slava, ja ir kāds tikums un ja ir kas cildināms, par to domājiet! Fil 4:8

Angliski šis citāts ir vēl spēcīgāks – domājiet par ekselenci un to, kas ir balvas vērts!

Finally, brothers and sisters, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable—if anything is excellent or praiseworthy—think about such things. Phil 4:8

Vai mana rīcība, izgāžot žulti, ir balvas vērta? Vai es rīkojos ekselenti, ierāvies/usies savā alā? Vai pasaulē ir tikai šausmas vai lietas, kas ir šķīstas un mīlīgas? Varbūt pats/i varu tāds/a būt? Nezāģēt apkārtējos, bet strādāt pie sevis, pateicoties par visu, nevis tikai šķendējoties par to, kā nav. Atceroties par deportētajiem, mirušajiem, iznīcinātajiem pasaules karos un sērgās, tomēr nepaliekot mūžīgajās sērās un melanholijā, kā arī bailēs, ka kas tāds var atkārtoties, tādēļ labāk neko nepasākt.

Un pandēmijas sakarā - vai tas ir cēli uzmest apkārtējiem sevi kā slogu, kas mēnešiem aizņem intensīvās terapijas gultu? Vai tomēr solidarizēties vakcinējoties ja ne sevis, tad apkārtējo un sev mīļo cilvēku dēļ.

Dzīvot pats par sevi ir riskanti. Jautājums: “Kā mēs šos riskus varam menedžēt, lai dzīve neapstātos?” Ne vienmēr risinājums ir braukšana uz 30km/h, lai izvairītos no visa, kas varētu draudēt, sevišķi, ja jāveic tāls ceļš (šai gadījumā, izvairoties no visām iespējamajām vakcīnas blaknēm, vienkārši nevakcinējoties un apstādinot sabiedrisko dzīvi).  Tāpat kā apgādājamies ar drošības jostām un izguļamies pirms ceļa, lai iespēju robežās nodrošinātu drošu satiksmi, tāpat arī vakcīna var palīdzēt dzīvot piepildītu dzīvi, nebaidoties uzņemt sev tuvos ciemos, apmeklējot reliģiskos un kultūras pasākums, redzot apkārtējo smaidus, nevis daudzu piesauktos “uzpurņus”. Jā, kā katrām zālēm, protams, nāk klāt risks, bet vai tas nav tā vērts?

Draugi, mazāk skatāmies TV, bet izejam ārā un priecājamies par dzīvi, nodrošinoties, lai gan mēs, gan apkārtējie būtu arī dzīvi!

1.       https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/veseliba/psihoterapeite-ancane-sabiedriba-pandemija-valda-dusmas-nevis-bailes.a427639/

Novērtē šo rakstu:

13
64

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kā Roma sabruks šoreiz?

FotoParalēles starp krīzē esošo Rietumu pasauli un Romas impēriju pēdējām dienām kairināja filozofu un analītiķu prātus jau 100 gadus atpakaļ.
Lasīt visu...

15

Vārda brīvības fonds 1. aprīlī CC Atklāta vēstule kultūras ministram Naurim Puntulim

FotoŠopavasar fonds negaidītā kārtā saņēmis vairākas sabiedrībā pazīstamu cilvēku grēksūdžu vēstules, kuru saturu šeit pārstāstīsim īsi un koncentrētā veidā, jo mūsdienās sāpinošu un dvēseles dzīles atkailinošu tekstu palagus, kādas savulaik uzrakstījuši, piemēram, Svētais Augustīns (“Grēksūdze”) vai Mišels Fuko (“Miesas grēksūdze’) – tik garus gabalus lasīt nevienam nav laika.
Lasīt visu...

21

Nav taisnība, ka valsts palīdz uzņēmējiem. Valsts viņus mēdz reketēt

FotoValsts amatpersonas īpaši jau vēlēšanu laikā daudz runā par uzņēmējdarbības vides uzlabošanu, palīdzību uzņēmējiem, tiesiskumu un tā tālāk, un tā joprojām. Praksē gan mēdz būt citādāk, un valsts iestāžu vērsanās pret mani, manas ģimenes locekļiem un manis vadīto uzņēmumu liecina, ka realitāte var līdzināties absurda lugai.
Lasīt visu...

21

Korupcijas prakse perifērijā – Balvos

FotoKonkrētā piemērā – Balvos. 2022.gada oktobrī uz ceļa, kuru kā taisnāko vairāk nekā 30 gadus lieto mazdārziņu īpašnieki, bez brīdinājumiem tika nostiepta ķēde, kurā par laimi nelaimē ar salīdzinoši lēnu ātrumu (ap 15 km stundā) ietriecās motocikla vadītājs kurš guva nopietnas kakla traumas.
Lasīt visu...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

Lursoft