Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Izšķirošo argumentu, kādēļ Valdis Zatlers sestdienas vakarā pieņēma vēsturisko rīkojumu Nr.2 rosināt Saeimas atlaišanu, devusi todien notikusī Valsts prezidenta saruna ar ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru. Tajā prezidents guvis jaunu informāciju, kura atklāj vērienīgas valsts izzagšanas shēmas, kas atrodas aktīvas izmeklēšanas fāzē un saistītas ar politisko ietekmi, ko izmanto trīs oligarhi – Aivars Lembergs, Andris Šķēle un Ainārs Šlesers, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, kas gūta no prezidentam tuvu stāvošiem cilvēkiem. Šo informāciju lielā mērā apstiprina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka vietnieces Jutas Strīķes pirmdienas rītā īpaši sasauktā preses konferencē sniegtā informācija.

Pirmdienas rītā speciāli sasauktā preses konferencē KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe informēja, ka tā saucamajā oligarhu lietā kopumā ir iesaistītas 11 personas, tajā skaitā 6 amatpersonas. Lietā figurē 26 komercsabiedrības, izteikti pieci lūgumi pēc ārvalstu palīdzības. Lietas izmeklēšanas laikā jau veiktas 42 kratīšanas. „Zinot pierādījumu apjomus un kratīšanu rezultātus, es skaidri zinu, lieta neizgāzīsies,”  Strīķes teikto citē ziņu aģentūra LETA.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, kas gūta no prezidentam tuvu stāvošiem cilvēkiem, tikai pēc tam, kad, par KNAB uzsāktās izmeklēšanas apmēriem informētais Zatlers no sarunām ar premjeru Valdi Dombrovski un Saeimas priekšsēdētāju Solvitu Āboltiņu nav guvis pārliecību, ka Vienotības līderi darīs kaut ko, lai ierobežotu Lemberga ietekmi uz valdības un Saeimas lēmumiem, gūta izšķiroša pārliecība nākt pie tautas ar paziņojumu par 10. Saeimas atlaišanu. „Prezidentam bija svarīgi saprast, kādas ir Vienotības līderu – premjera un Saeimas priekšsēdētājas – „sarkanās līnijas” sadarbībā ar Lemberga zaļajiem zemniekiem, un faktiski tādu nebija,” atzina oficiāls avots Rīgas pilī, kurš nevēlējās publiski komentēt šīs sestdien notikušās konsultācijas.

Prezidenta cilvēki noraida pārmetumus, ka Zatlers pēdējos septiņus mēnešus pievēris acis uz Lemberga ietekmi koalīcijā un ar to saistītiem lēmumiem, bet aktivizējies tikai īsi pirms prezidenta vēlēšanām. Lai arī Rīgas pils to neesot afišējusi, Zatlers jau iepriekš vairākkārtīgi paudis savas bažas regulārajās tikšanās reizēs ar Dombrovski un Āboltiņu.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, tiesībsargājošo iestāžu aktivitātes saistībā ar jaunajiem faktiem par Lemberga, Šķēles un Šlesera darbībām neaprobežosies ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) aizvadītajā trešdienā veiktajām vērienīgajām kratīšanām dažādos ar trim oligarhiem saistītos objektos. Neoficiāli izskan informācija par drīzu Lemberga apcietināšanu, aizdomas par ko tāpat paziņojis pats Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) faktiskais līderis, kas gan uzskatāma arī par pašaizsardzības taktiku, gaidāmās KNAB aktivitātes pasniedzot kā politiski motivētas.

Ja aizvadītajā trešdienā pirms plānotā laika pēkšņi nebūtu uzsākta vērienīgā KNAB operācija, kas jau nodēvēta par „karu pret oligarhiem”, Zatlera runas visticamāk nebūtu, atzīst avoti. Sākotnēji KNAB operācijas tikušas plānotas vismaz nedēļu vēlāk, pilnīgi noteikti jau pēc 2. jūnija, kad gaidāmas prezidenta vēlēšanas, bet tās forsētas pēc informācijas noplūšanas pie ar Lembergu saistītām struktūrām. Tas nenozīmējot, ka abas šīs lietas – Zatlera runa un KNAB vēršanās pret oligarhiem – tikušas saskaņotas. Rīgas pils par šīm operatīvajām darbībām uzzinājusi no medijiem, ko Pietiek apliecinājis ar prezidenta kanceleju nesaistīts avots, kurš trešdienas pusdienlaikā ticies ar Zatleru tieši brīdī, kad prezidents ticis informēts par jau notiekošo. Reakcija esot bijis pārsteigums.

Atsevišķiem informētiem avotiem "sajūtu līmenī" pēdējās dienās, tostarp arī KNAB aktivitāšu sakarā un saistībā ar tiesvedību Anglijā Latvijas Kuģniecības lietā, bijušas aizdomas, ka aizkulisēs top vienošanās par Lemberga virzīšanu Valsts prezidenta amatam kādā no tālākajām kārtām. Šai sakarā Pietiek ticis atgādināts Satversmes 54. pants, kas Valsts prezidentam dod kriminālprocesuālo imunitāti. Satversme noteic, ka Valsts prezidentu var saukt pie kriminālās atbildības, ja tam piekrīt Saeima ar ne mazāk kā divu trešdaļu balsu vairākumu.

Pretēji neoficiāli izskanējušajam, ka Zatleram bijuši sagatavoti divi vai pat trīs runas varianti, oficiāli avoti Rīgas pilī apgalvo, ka lēmums, ko teikt, ticis pieņemts tikai pašā sestdienas vakarā jau pēc tikšanās ar ģenerālprokuroru, premjeru un Saeimas priekšsēdētāju, kas visas notika atsevišķi. Iepriekš avoti politiķu aprindās Pietiek bija dalījušies ziņās, ka Zatleram bijuši trīs runas varianti – pirmais par Saeimas atlaišanu, otrais ar paziņojumu par savas kandidatūras atsaukšanu Valsts prezidenta amatam, kā iemeslu minot nevēlēšanos, ka par viņu 2. jūnijā balso no oligarhiem atkarīga Saeima, un trešais ar vairākiem ultimātiem Saeimai un koalīcijai, paužot tostarp skaidru pamudinājumu, lai koalīcija tiktu paplašināta ar Saskaņas centru.

Patiesībā Zatlers sestdienas vakarā īsi pirms pulksten 21 Latvijas televīzijā ieradies tukšām rokām, bez iepriekš sagatavotas runas, un pie tautas vērsies, „runājot no sirds”. Ar to arī tiek skaidrots, kādēļ runā netika pieminēti vairāki argumenti, kuri bija pamatā Zatlera lēmumam. Turklāt būtiska daļa informācijas, kas bijusi pamatā lēmumam rosināt 10. Saeimas atlaišanu, ir klasificēta un nav izpaužama, lai netraucētu tiesībsargājošo iestāžu izmeklēšanas darbībām.

Premjers Dombrovskis un Saeimas priekšsēdētāja Āboltiņa par to, kāds būs Zatlera vēstījums, informēti tikai pēdējā brīdī pirms runas, turklāt ar telefona īsziņas starpniecību. Pirms tam prezidenta pārstāvji, lai ierobežotu informācijas noplūdi pirms runas, pat augstākajām valsts amatpersonām lakoniski atbildējuši, ka „runa būs par oligarhiem”. 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

FotoŠoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas cepurītēm vai Jeremejeva paranoju, bet gan par COVID-19 nāves izkapti darbībā Krievijas plašajos laukos.
Lasīt visu...

12

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

FotoNesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas saistīti ar Covid19. Citiem vārdiem sakot, Toms uzsāka nodarboties ar ļoti ienesīgu un šodien ļoti populāru darbību - baznīcas vajāšanu.
Lasīt visu...

21

Maskēt kopējo atbildību

FotoAizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas varētu stāties spēkā, Saeimai jāapstiprina grozījumi COVID-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Likumprojekts skatīšanai Saeimā tika virzīts steidzamības kārtā, un par tā nodošanu komisijām nobalsojām šorīt. Līdz šim visi ar pandēmijas ierobežošanu saistītie priekšlikumi Saeimā tika izskatīti patiešām steidzamības kārtā — tajā pašā dienā, apzinoties, ka runa ir par sabiedrības veselību un kavēšanās šeit neder.
Lasīt visu...

21

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

FotoRudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad saimnieks uz gaidāmo ziemu raugās ar zināmu optimismu, ja slikts – savelk jostu ciešāk. Pavisam sliktā jākar zobi vadzī. Savukārt pašvaldībām lapkritis ir laiks, kad jāatsāk ikgadējā cīkstēšanās par tām atvēlēto finansējumu.
Lasīt visu...

12

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

FotoKoronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti visās jomās, kas nevis iepazīstina sabiedrību ar dažādiem viedokļiem un cenšas paskaidrot, ap ko tad īsti diskusijas griežas, bet izmanto situāciju savu reitingu un popularitātes celšanai. Tā vien šķiet, ka rajonā līderu pozīcijās izvirzījies jauns sabiedriskās domas “ganītājs”. Aldis Gobzems pēdējo nedēļu laikā “spridzina” ar turbo jaudu. Viņš ne vien aicina ignorēt drošības pasākumus COVID-19 ierobežošanai, bet arī mudina lūgties.
Lasīt visu...

12

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

FotoUz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis (baņķieris). Burvis bija vienīgais, kas prata radīt naudu no gaisa, viņš to radīja, lai aizdotu tiem Valdniekiem, kas Burvi spēja pārliecināt, ka viņi spēs naudu ar procentiem atdot noteiktā laikā. Tā Burvis izgudroja naudu, pār kuru valdīja Valdnieki, savstarpēji norēķinoties ar citiem Valdniekiem.
Lasīt visu...

21

Signāls

FotoVai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes. Bailes tikt izsēdinātiem no transporta, bailes tikt administratīvi sodītiem. Tās ir bailes no varas.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...