Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamdēļ es neesmu pārāk labās domās par Putina Krieviju un pašu Putinu? Iemesli, protams, ir vairāki bet, viens no tiem – divkosība un meli. Pašsaprotams, ka katrai valstij ir savas intereses, bet…

Pašlaik Putina Krievija man atgādina skolas laikus. Precīzāk, skolas huligānu, kurš iedomājās, ka ir pasaules naba un visiem viņš jāklausa un jārunā viņa žargonā. Valodu viņš saprata vienu – tikai to, kurā pats runāja, – spēku. Viņš respektēja tikai tos, kuri viņam sadeva pa muti. Pārējos – pieklājīgos viņš pārāk augstu nevērtēja.

Labi, tas tik ieskicējums, bet par valodu parunāsim gan. Saprotu, ka valodas jautājums vienmēr ir bijis ļoti “kutelīgs” un jūtīgs. Šoreiz parunāsim kā par vārdiem un darbiem, bet valodas sakarā. Bez aizvainojuma, tikai ar faktiem.

Krievija rēķinās ar Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) izpildstruktūru profesionālu un objektīvu pieeju krievu valodas diskriminācijas jautājuma risināšanā Baltijas valstīs un Ukrainā, intervijā RIA Novosti sacīja Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO Aleksandrs Lukaševičs.

Aizsardzība pret krievu valodas un krievvalodīgo iedzīvotāju diskrimināciju Baltijas valstīs un Ukrainas ir viena no aktuālākajām Krievijas tēmām EDSO. Pēc Lukaševiča domām, organizācija iepriekš šim jautājumam pievērsa nepietiekamu uzmanību.1

Hmm, interesanti. Kā zināms, par diskrimināciju vispār var runāt tikai un vienīgi tad, kad salīdzināmie subjekti atrodas vienādos un salīdzināmos apstākļos. Ja skatāmies no valodas viedokļa, tad pieminēto Baltijas valstu un Ukrainas oficiālā valoda nav salīdzināmos apstākļos ar krievu valodu, jo pēdējā NAV šo valstu oficiālā valoda.

Papildus – viena lieta ir izteikt vispārinātus apgalvojumus, otra – runāt par detaļām – faktiem. Viens no propagandas “jājamzirdziņiem” ir minēt vispārinātus apgalvojumus, kurus nav iespējams pārbaudīt dzīvē. Bez šaubām, ka Krievija izsaka tikai vispārinātus apgalvojumus.

Iepriekš minētajā vēstījumā ir vēl viena interesanta niansīte – ja jau tika norādīts, ka līdz šim, Krievijasprāt, EDSO nepievērsa pietiekamu uzmanību, tad jautājums – kas ir par pamatu uzskatam, ka tagad pievērsīs? Nu, iespējams, ka Krievijas rīcība ir saistīta ar 2020.gada 4.decembri, kad par EDSO Augsto komisāru nacionālo minoritāšu jautājumos kļuva Kairats Abdrahmanovs (Kazahstāna). Kamdēļ viņš varētu būt “draudzīgāks” pret Krievijas izgājieniem?

Visnotaļ vienkārši – Krievija un Kazahstāna ir kā cimds ar. Arī Kairats Abdrahmanovs ir “padomjlaiku produkts”. Ikkatram cilvēkam tā dzīves uzskatu pamatvērtības tiek ieliktas pēdējos skolu gados un augstskolā. Protams, ka cilvēks var mainīties, bet mācību laikā iesakņojušies principi nemainās.

K. Abdrahmanovs pēc iegūtās izglītības ir vēsturnieks. Te atceramies, ka PSRS laikos bija tikai viena un pareizā vēsture. Turklāt, viņš no 1987.gada līdz 1991.gadam strādāja par pasniedzēju Politiskās vēstures katedrā V.I.Ļeņina vārdā nosauktajā Kazahstānas Politehniskajā institūtā. No 1991.gada līdz 1993.gadam – aspirants Kazahstānas Valsts universitātē.2 Vai kādam ir vismazākās šaubas, kādas ideoloģijas piekritējs ir K. Abdrahmanovs?

Jāatzīmē, ka EDSO visu laiku ietur Krievijai labvēlīgu kursu. Zinot, ka nesen atklātībā nāca izvirzītās apsūdzības bijušajam Starptautiskās Biatlona savienības prezidentam3, tad jebkuras starptautiskās organizācijas neizskaidrojami labvēlīgā nostāja pret Krieviju raisīs pamatotas aizdomas.

Paskatīsim, ko tad pati Krievija saka par valodas lietošanu?

Sākšu ar to, ka Putins ir teicis, ka Krievijā krievu valoda ir jāzina katram.4 Putina retorika par krievu valodas lietošanu neaprobežojas tikai par tās teritoriju. Putins ir ieskicējis pasākumus, pateicoties kuriem, valsts ir nolēmusi cīnīties par krievu valodas izmantošanu arī pasaulē.5 Šeit es akcentu lieku uz vārdu – pasaulē. Šādi pasakot, Putins skaidri parāda, ka viņi citām valstīm centīsies uzspiest krievu valodas izmantošanu un ka šī mērķa sasniegšanai ir pat valstiski sagatavots plāns. Tādējādi izriet, ka Putins pat tieši apstiprina, ka iejauksies citu valstu iekšējās lietās.

Savukārt, diskutējot par Krievijas valsts valodas likuma grozījumiem, tika pateikts: pašlaik ne visi ārzemnieki un personas bez pilsonības, kuras strādā Krievijā, zina krievu valodu, tas ir, tās teritorijas oficiālo valodu, kurā strādā. Tā arī viņi savstarpēji darba laikā un darba vietā sazinās savā dzimtajā valodā, par ko iedzīvotāji apvainojas.6

Putins arī ir parakstījis likumu, kurš paredz, ka visiem ārzemniekiem, kuri vēlas iegūt uzturēšanās atļauju, darba atļauju vai patentu, izņemot augsti kvalificētus speciālistus, jākārto eksāmens krievu valodā, vēsturē un normatīvo aktu zināšanā.7

Apkopojot visu minēto, sanāk, ka Krievija pārmet Baltijas valstīm un Ukrainai par krievvalodīgo diskrimināciju. Tiesa, neko nekonkretizējot, bet pati visiem ārzemniekiem ne tikai liek zināt krievu valodu, bet arī aizliedz darba laikā savstarpēji sazināties dzimtajā valodā. Papildus tiek prasīta arī vēstures zināšana. Protams, ka pareizā, pēc Putina viedokļa.

Nez, man vienam sanāk, ka tas izklausās kā minimums divkosīgi un atbilst manis sākumā aprakstītajam skolas huligānam? Pats dara, kā vēlas, bet no pārējiem pieprasa kaut kādus paša iedomātus ideālus, kuri atbilst tikai viņa vēlmēm?

Vienu gan varu pateikt, ja kāda no pasaules valstīm atļautos kaut mazāko daļu no tā, ko atļaujas Krievija, tad tieši Krievija būtu tā, kura bļautu visskaļāk par visādiem pārkāpumiem. Kā var cienīt divkošus?

1 https://ria.ru/20210210/diskriminatsiya-1596783708.html

2 https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B1%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2,_%D0%9A%D0%B0%D0%B9%D1%80%D0%B0%D1%82_%D0%9A%D1%83%D0%B4%D0%B0%D0%B9%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

3 https://sports.tvnet.lv/7167275/bijusais-ibu-prezidents-piesedzis-krievijas-dopinga-parkapumus-kukulots-ar-prostitutam-medibu-celojumiem

4 https://www.interfax.ru/russia/571405

5 https://www.vedomosti.ru/politics/articles/2019/11/05/815484-vladimir-putin-ukazal

6 https://ria.ru/20131212/983717947.html

7 https://ria.ru/20140421/1004773076.html

Novērtē šo rakstu:

28
45

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

21

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoPubliskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24. februārī centrs izdeva Satversmē nostiprinātās komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanas oficiālos vietvārdos ieteikumus, nosūtīja ieteikumus visām pašvaldībām, tajā skaitā Jūsu domei. Oficiālu domes atbildi centrs nav saņēmis.
Lasīt visu...

21

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

FotoAr pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto, taču, lai tā izdotos:
Lasīt visu...

6

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoCienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs) ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...

Foto

Ja mēs jautātu Jēzum pašam: "Skolotāj, kas ir ģimene?", mēs visdrīzāk saņemtu atbildi: "Kā ir rakstīts Dieva vārdā? Kā tu tur lasi?"

Mīļie draugi no Latvijas...

Foto

Atkal mani pārprot un nomelno!

Neprecīza ziņa par Latvijas Republikas Saeimas 2022.gada 14.jūlija grozījumiem Izglītības likumā ir radījusi satraukumu sociālajos tīklos un sabiedrībā. Ir pat parādījušies...

Foto

Skumji, ļoti skumji: atklāta vēstule sabiedrībai!

Jūs ziemā salsiet! Un daudzi arī nosals līdz nāvei! Bet "vietvalžiem" par to ir nospļauties, jo viņi būs siltumā un...

Foto

Kad Egils padzirdēja par „hūti”

Ar novēlošanos... bet vēlētos tomēr ieviest skaidrību tajā slavenajā "nācijas tēva" šmucē, kur viņš Gunāra Astras pieminekļa atklāšanā, ieskanoties valsts himnai,...

Foto

Par kartupeļiem un kolorado kāpuriem

Nenocietos un dažu Facebook lasīto rakstu iespaidā nolēmu izteikties sakarā ar valsts iekārtām, kuras esmu piedzīvojis un kurās ir dzīvojuši daudzi. Ak,...

Foto

Par sīkumiem, par bērnu audzināšanu

Es pelnu maizi, darbojoties tūrisma jomā. Ir forši, jo darbs ir brīvā dabā un ap Pāvilostu. Daru to nu jau 22...