Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan publiski vēl nav sākta diskusija par Latvijas iespējamo kandidātu eirokomisāra amatam, par ko oficiāls lēmums valdošajai koalīcijai būs jāpieņem tikai nākamvasar, jau pašlaik politiskajās un diplomātu aprindās tiek uzskatīts, ka tā visticamāk būs Vienotības līdere Solvita Āboltiņa, kura eirokomisāres amatā saredzot tramplīnu, kas viņu tuvinātu ambīcijām reiz nonākt Rīgas pilī. Šobrīd par vienīgo Āboltiņas konkurentu tiek uzskatīts premjers Valdis Dombrovskis, un sagaidāms, ka abiem politiķiem un Vienotībai tuvākajā pusgadā būs jāizdara smaga izšķiršanās, kas ietekmēs arī partijas izredzes 2014. gada oktobra Saeimas vēlēšanās.

Ja vēl pirms pāris mēnešiem Āboltiņas izredzes nākamgad tikt nominētai eirokomisāres amatam tika uzskatītas par neapšaubāmām Vienotības šābrīža politiskās ietekmes dēļ, pēdējo nedēļu laikā vērtējumi kļuvuši piesardzīgāki. Pirmkārt, premjers Dombrovskis vēl aizvien ir starp ietekmīgās Eiropas Tautas partijas grupas apspriestajiem kandidātiem uz Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatu, un Eiropas Parlaments 4. jūlijā ar lielu balsu vairākumu pieņēma rezolūciju, aicinot lielās Eiropas politisko partiju grupas jau laicīgi pirms 2014. gada 24. maijā paredzētajām Eiroparlamenta vēlēšanām izvirzīt savus EK prezidenta kandidātus.

Līdz ar to, kā norādījuši Pietiek avoti diplomātiskajās aprindās un starp Briseles politisko kuluāru pazinējiem, pat ar visai nelielajām izredzēm, ka Dombrovskis varētu kļūt par EK prezidentu, Latvija taktiski iegūtu, ja arī eirokomisāra amatam pēcāk izvirzītu Dombrovski, jo tas dotu lielākas iespējas pacīnīties par ietekmīgāku eirokomisāra portfeli. Pēc secības vispirms tiek izvirzīts un apstiprināts EK jaunais prezidents, kurš pēc tam jau izraugās nacionālo valdību izvirzītos eirokomisārus. Sagaidāms, ka Eiropas Tautas partijas grupa par savu EK prezidenta  kandidātu neformāli varētu izlemt jau šāgada novembrī - decembrī, bet oficiāli to nominēt 2014. gada februārī - martā.

Briseles politisko kuluāru pārzinātāji Pietiek atzinuši, ka Āboltiņai, kurai ir tikai nepilna pusotra gada darba pieredze tieslietu ministres amatā Aigara Kalvīša valdības laikā, varētu neklāties viegli iztaujāšanā Eiropas Parlamentā, kam jau ir pieredze gan ar Ingrīdas Ūdres izgāšanu 2004. gadā, gan bijušās Bulgārijas ārlietu ministres, eirokomisāres kandidātes Rumjanas Želevas izgāšanu 2010. gadā. EK ir Eiropas Savienības (ES) izpildvara, un parlamenta priekšsēdētājas amats nav pašsaprotams pakāpiens, lai pretendētu uz eirokomisāra amatu, kam vieglāk kvalificējas bijušie vai esošie ministri ar regulāras dalības pieredzi ES ministru sanāksmēs, kas devušas izpratni par Briseles izpildvaras darbu.

Iespējama iekšpolitiska pretkampaņa Latvijas mērogā, kas varētu skart iekšpolitiski jau pašlaik neviennozīmīgi vērtēto Āboltiņu, viņas kandidatūras apstiprināšanu Briselē varētu sareģīt vēl vairāk. Tā kā eirokomisāru kandidātu iztaujāšana Eiropas Parlamentā notiks 2014. gada rudenī, Āboltiņas iespējamā izgāšana būtu smags trieciens Vienotības reitingiem pirms oktobra vēlēšanām, atzina kāds politiķes partijas biedrs, apstiprinot, ka iekšpartejiskā diskusija par eirokomisāra kandidātiem varētu nebūt viegla. Iespējams, to apzinoties, jautājums vēl nav ticis pat neformāli apspriests Vienotības valdē, par ko atsevišķi tās locekļi neoficiāli pauduši neapmierinātību, jo par Āboltiņas plāniem uzzina no kuluāru runām, nevis partijas vadības. Āboltiņa jau 2009. gada vasarā no Jaunā laika tika izvirzīta eirokomisāres amatam, bet, koalīcijai nespējot vienoties, premjers Dombrovskis otram termiņam izvirzīja esošo eirokomisāru Andri Piebalgu. Valda uzskats, ka Āboltiņa nav piedevusi Dombrovskim, viņasprāt, nepietiekamo cīnīšanos par viņas nominēšanu.

Pašlaik Dombrovskis atšķirībā no sava poļu kolēģa Donalda Tuska, kurš jūnija sākumā oficiāli paziņoja, ka nekandidēs uz EK prezidenta amatu, lai koncentrētos iekšpolitiskajai cīņai, durvis vēl patur atvērtas, uz mediju jautājumiem par interesi kandidēt amatam EK pēdējos mēnešos atbildot, ka šāda diskusija pagaidām ir pāragra. Dombrovskis, kuram rekordilgā atrašanās premjera krēslā un atzinība no ES līderu puses audzējusi ambīcijas, šaurā lokā licis saprast, ka pieteikšanos eirokomisāra amatam uzskatītu par "pazeminājumu amatā", un šis premjera izteikums  jau ticis plaši tiražēts politiskajos kuluāros. Līdz ar to, ja pavasarī no Eiropas Tautas partiju grupas EK prezidenta amatam tiktu izvirzīts kāds cits, Dombrovskis vismaz pašlaik neapsverot iespēju pirms 12. Saeimas vēlēšanām pamest premjera amatu un kandidēt uz kādu no EK komisāru amatiem.

Apstākļos, kad Vienotības politisko līderu soliņš ir kļuvis īss un partijas ietekmīgākie sponsori uz 12. Saeimas vēlēšanām gatavojas atbalstīt jaunas konkurējošas partijas izveidi ar Einaru Repši priekšgalā, pašreizējās varas partijas izredzes 2014. gada oktobra vēlēšanās ir neskaidras. Tādēļ tie Vienotības lēmumpieņēmēju lokā, kuriem rūp partijas izdzīvošana, vēlas, lai Dombrovskis ir Vienotības pirmais numurs 12. Saeimas vēlēšanās, kas palīdz partiju ar cienīgu rezulātu ievest parlamentā. Tiesa, kā Pietiek neoficiāli izteicās kāds augsta ranga diplomāts, kurš nav pilnvarots oficiāli apspriest politiski jutīgo tēmu, viņš Dombrovskim ieteiktu līdz nākamās vasaras sākumam vēl apdomāt, vai nekandidēt eirokomisāra amatam, jo viņa izredzes pēc vēlēšanām vadīt koalīciju, kurā dominētu Vienotība, vai iekšpolitiskas neveiksmes rezultātā ātri tikt pie starptautiska amata nav garantētas un "pasaulē ir daudz bijušo premjeru bez darba".

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

FotoŠoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas cepurītēm vai Jeremejeva paranoju, bet gan par COVID-19 nāves izkapti darbībā Krievijas plašajos laukos.
Lasīt visu...

12

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

FotoNesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas saistīti ar Covid19. Citiem vārdiem sakot, Toms uzsāka nodarboties ar ļoti ienesīgu un šodien ļoti populāru darbību - baznīcas vajāšanu.
Lasīt visu...

21

Maskēt kopējo atbildību

FotoAizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas varētu stāties spēkā, Saeimai jāapstiprina grozījumi COVID-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Likumprojekts skatīšanai Saeimā tika virzīts steidzamības kārtā, un par tā nodošanu komisijām nobalsojām šorīt. Līdz šim visi ar pandēmijas ierobežošanu saistītie priekšlikumi Saeimā tika izskatīti patiešām steidzamības kārtā — tajā pašā dienā, apzinoties, ka runa ir par sabiedrības veselību un kavēšanās šeit neder.
Lasīt visu...

21

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

FotoRudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad saimnieks uz gaidāmo ziemu raugās ar zināmu optimismu, ja slikts – savelk jostu ciešāk. Pavisam sliktā jākar zobi vadzī. Savukārt pašvaldībām lapkritis ir laiks, kad jāatsāk ikgadējā cīkstēšanās par tām atvēlēto finansējumu.
Lasīt visu...

12

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

FotoKoronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti visās jomās, kas nevis iepazīstina sabiedrību ar dažādiem viedokļiem un cenšas paskaidrot, ap ko tad īsti diskusijas griežas, bet izmanto situāciju savu reitingu un popularitātes celšanai. Tā vien šķiet, ka rajonā līderu pozīcijās izvirzījies jauns sabiedriskās domas “ganītājs”. Aldis Gobzems pēdējo nedēļu laikā “spridzina” ar turbo jaudu. Viņš ne vien aicina ignorēt drošības pasākumus COVID-19 ierobežošanai, bet arī mudina lūgties.
Lasīt visu...

12

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

FotoUz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis (baņķieris). Burvis bija vienīgais, kas prata radīt naudu no gaisa, viņš to radīja, lai aizdotu tiem Valdniekiem, kas Burvi spēja pārliecināt, ka viņi spēs naudu ar procentiem atdot noteiktā laikā. Tā Burvis izgudroja naudu, pār kuru valdīja Valdnieki, savstarpēji norēķinoties ar citiem Valdniekiem.
Lasīt visu...

21

Signāls

FotoVai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes. Bailes tikt izsēdinātiem no transporta, bailes tikt administratīvi sodītiem. Tās ir bailes no varas.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...