Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Einars Repše ir ļoti jauks cilvēks.

Tā dīvainā lieta, ko sauc par harizmu, viņa gadījumā ir gandrīz vai sataustāma. Šīs grāmatas tapšanas laikā pirmoreiz ar viņu komunicējot tieši, pirmais iespaids par viņu man kļuva tikai labāks un labāks.

Ļoti tiešs. Neiedomājami paštaisns. Aizkustinoši un pārsteidzoši naivs. Ar kārtējās misijas apziņu, kas lien laukā pa visām malām un visā, ko viņš vien teiktu, rakstītu vai darītu.

Tu, cilvēks, elektroniskajā pastā saraksties ar viņu, un sajūta viena - tur, "vada" pretējā galā ir kāds, kurš uzskata, ka viņam savukārt ir tiešais vads ja ne ar Dievu to Kungu, tad vismaz ar kādu augstāko varu.

Tiesa, vienlaikus tev vienlaikus ir arī aizdomas, ka pati augstākā vara par šādu tiešo vadu neko pat nenojauš. Un tas pret Einaru Repši vēl rada kaut ko žēlumam līdzīgu pat tad, kad viņš no savas orbītas tev norāda - šie jūsu jautājumi ir leģitīmi, uz tiem es varētu arī atbildēt.

Īsi sakot - trakoti dīvains, bet savdabīgā veidā simpātisks cilvēks. Tā vien var padomāt - labi, ka tādi ir pasaulē un virza to uz priekšu. Vai kaut kurp citur.

Es šīs sazināšanās iespaidā atcerējos sameklēt viedokļrakstiņu, ko portālam Delfi biju rakstījis pirms padsmit gadiem - laikā, kad Einaram Repšem bija lielais solīšanas un Saulveža lomas laiks.

Tagad jūtos drusku neērti, bet 2002. gada 18. septembrī es publikācijā ar virsrakstu "Kāpēc es varētu nobalsot par Repši" saistībā ar tobrīd gaidāmajām Saeimas vēlēšanām tiešām rakstīju - un turklāt vēl tā arī domāju - šādi (ar nelieliem īsinājumiem):

"Par Repši es varētu nobalsot tāpēc, ka visa viņa "komanda" gan izskatās tikpat smieklīga, neizteiksmīga un starp līdz šim nepieprasītiem varaskāriem cilvēciņiem savākta kā savulaik Andrim Šķēlem, un arī viņa programma ir tikpat neizstrādāta kā savulaik tam pašam Šķēlem.

Taču Repšem sejā (neraugoties uz frizūras maiņām) vismaz nav neredzamiem, bet ļoti lieliem burtiem ierakstīts – gribu visu nokārtot sev, mīļotajam un vienīgajam, un varbūt vēl dažiem savējiem, ja nu sanāk.

Par Repši es varētu nobalsot tāpēc, ka kopā ar viņu neapšaubāmi būs jautri. Nezinu, vai taisnība baumām, ka visas viņa slimības vēstures no psihoneiroloģiskā dispansera sen "izņemtas", bet – nu un?

Būs tikai vēl interesantāk, – protams, ar laiku viņš aplauzīsies gluži tāpat kā Šķēle, kurš arī sāka ar lielu troksni un ālēšanos, un tomēr – šo to jau viņš paspēs sadarīt, nomainīt, reorganizēt, atklāt un atcelt. Tiešām – jautri būs.

Par Repši es varētu nobalsot arī tādēļ, ka viņš neizgāž milzu naudu, lai ar savu fizionomiju pietaisītu visus TV kanālus un aplīmētu visus afišu stabus.

Man liekas – būtu daudz labāk, ja, piemēram, Tautas partijas miljons tā vietā, lai aizietu reklāmstendu firmu kabatās, tiktu, piemēram, pieciem tūkstošiem tādu onkulīšu kā tas, kurš ar pastieptu roku stāv uz Rīgas kanāla tiltiņa. Katram, rau, sanāktu pa 200 latiem – pietiekami, lai visu ziemu samaksātu par dzīvokli.

Visbeidzot, par Repši es varētu nobalsot arī tāpēc, ka nesen paskatījos tā sauktajā sabiedriskajā televīzijā pārīti vēlēšanām veltīto raidījumu un uzmanību netīšām pievērsu nevis šlipsotajiem ākstiem, bet gan labi koptajiem diskusiju vadītājiem, kuriem viss šis vēlēšanu pasākums acīmredzami bija un ir tikai viena liela spēle, – jo viņu dzīvei jau nekas būtisks no vēlēšanu iznākuma nemainīsies.

Patiesībā jau arī ar mani ir tieši tāpat. Bet kurš no visām šīm "rožām", kuras mēs redzam uz plakātiem un TV ekrānos, palīdzēs onkulītim uz tiltiņa ar rūķu cepuri galvā? Viņš nav nekāds "bomzis" vai alkoholiķis, – savulaik viņš pelnījās, pārdodot puķes no dārziņa, bet tagad viņam ir nomirusi sieva, un uz dārziņu vairs braukt neiznāk.

Šī nožēlojamā valsts, kurā naudas, izrādās, ir pietiekami, lai drošībnieki braukātu lepnos džipos un prezidentes pagaidu (!) mītnei tērētu miljonus, par onkulīti līdz šim nav rūpējusies un arī netaisās to darīt. Kāpēc gan tad nenobalsot par Repši? Sliktāk jau nu onkulītim no tā noteikti nebūs.

Smieklīgi, protams, argumenti, tā ka jautājums, cik par šo rakstu ir vai nav samaksājis Repše (vai viņa naidnieki), noteikti ir Delfu komentētāju uzmanības vērts. Taču man pašam sev būtiskāks liekas skumjais un par mūsu valsti šo to pasakošais fakts, ka par pārējiem sarakstiem man nav pat šādu, smieklīgu argumentu."

 Tālajā 2002. gadā man patiešām tā šķita, kaut patiesībā jau laikā, kad Einars Repše vēl sēdēja savā melnkoka tronī Latvijas Bankā vai tikai ķērās pie lielās solīšanas, bija daudz prātīgu un zinošu cilvēku, kuri izteica pietiekami skaidrus brīdinājumus

"Šizoīds tips. Tādi spēj izcili daudz paveikt, ja jākoncentrējas uz vienu problēmu, šajā gadījumā - uz lata stabilitātes nodrošināšanu, bet, nedod Dievs, ja tādi nonāk valdības priekšgalā..." - Diena, 1997. gada augusts. "Pozitīvākais Repšes pašreizējā uznāciena ieguvums varētu būt daudzu vēlētāju atgriešana pie apjēgas par mesijas neiespējamību Latvijā," - tā pati Diena, 2001. gada decembris.

Taču sekoja gadi, kad viss kļuva skaidrs: Einars Repše bija pie reālas, praktiski izmantojamas varas un varēja Latvijas valstī kaut ko mainīt uz labu - ja tiešām būtu uz to bijis spējīgs. Mēs labi zinām, kas viņam no tā (ne)sanāca.

Bet pašlaik ir 2014. gads, un šis pats Einars Repše atkal ir atpakaļ un klāt. Viņš apgalvo, ka esot mainījies, ka esot palicis mierīgāks un - ka atkal gribot glābt Latvijas valsti. Šoreiz - ne caur visu slikto apkarošanu, bet caur visa labā attīstīšanu, un šoreiz viņam noteikti sanākšot labāk nekā iepriekšējo reizi.

No pirmā acu uzmetiena izskatās, ka patiešām varētu būt mainījies. Ar visneiedomājamākajiem solījumiem ir švaki, viņa tēriņus un vērienīgās reklāmas apmaksājošos oligarhus mūsu grāmatas varonis vairs nelamā, galu galā arī gadiņi ir nākuši klāt.

Turklāt, kā jau minēts - tāds tiešām jauks, kaut neparasts cilvēks. Tas, ka viņa reakcijas uz šķietami ikdienišķām lietām ir absolūti neikdienišķas (un daudzi teiktu - nenormālas), daudzu acīs vēl tikai piešķir papildu šarmu. Un vēl gudras lietas runā...

Neapšaubāmi ir tādi cilvēki, kam 2014. gada izlaiduma Einars Repše ir īstais. Kuriem tieši tas arī ir vajadzīgs - tāds advancēts otrā svaiguma saulvedis, versija 2.0. Kuri teiks - dosim viņam vēl vienu iespēju, viņš taču ir mācījies un sapratis savas kļūdas.

Viņi tad arī ir tie, kas ar lielu prieku vēlreiz uzkāps uz grābekļa vārdā Einars Repše.

Savukārt šī grāmata, ja skatīties tā pa lielam, visiem tiem, kas nevēlas visu pārbaudīt uz pašu ādas, turklāt vēl vairākkārt, ir brīdinājuma ceļazīme "uzmanību - grābeklis".

Daudzus varētu pārsteigt mana atbilde uz jautājumu, kas man pašam sagādāja vislielāko pārsteigumu laikā, kad es strādāju pie šīs grāmatas.

Nē, ne līdz tam nezināmās detaļas iedomīgas nemākulības farsam ap Banku Baltija, ne pirmoreiz atklātībā nododamais stāsts par premjeru, kas, valsts miesassargu ielenkts un valsts apsardzes automašīnu pavadīts, sit kanti kādai mikrorajona skolniecei.

Un arī ne daudz kas plašākai sabiedrībai līdz šim nezināmais (vai sekmīgi aizmirstais) par Einara Repšes finansēm un dubultprincipiem, kaismi uz nepamatotiem solījumiem, naudas lomu viņa reālajā dzīvē - un tā tālāk, un tā joprojām.

Mani pārsteidza ne dzeltenās preses izkrāšļotais un ilustrētais, bet sausi dokumentālais stāsts par Einaru Repši un jahtas biznesu, ko viņš uz parāda - milzīga parāda - iegādājās savai jaunajai sievai.

Pavisam godīgi - man pat prātā nebija ienācis, ka šis cilvēks, kas it kā ir piedalījies Latvijas valstij ļoti būtisku lēmumu īstenošanā, reālajā dzīvē var rīkoties tā, ka apzīmējums "neapdomīgi stulbi" vēl būtu tīrais kompliments.

Lūk, īss atstāsts par savulaik Einaram Repšem un viņa trešajai sievai uz pusēm piederējušās SIA Sirocco 2005.-2010. gada pārskatu vadības ziņojumiem.

- Vispirms mēs nopirkām dārgu motorjahtu par 322 tūkstošiem latu, ļoti aptuveni zinot, kādas ir tās reālās izmaksas un kā to izmantot.

- Visu pirmo jahtas izmantošanas sezonu paši savas neizdarības dēļ palaidām garām, tā ka neko nenopelnījām, toties sākām mācīties.

- Jau nākamajā gadā mēs izdomājām, ka savus milzīgos zaudējumus varētu segt, pārdodot vienīgo, uz kā esam gatavojušies balstīt savu biznesu, - to pašu motorjahtu.

- Līdztekus mēs turpinājām mācīties un uzzinājām, ka vispār ar jahtu kāds grib vizināties tikai laikā no maija līdz oktobrim.

- Nākamajā gadā mēs uzzinājām, ka tā reāli piemērots braukāšanai ar jahtu Latvijā ir tikai laiks no jūnija līdz septembrim, un turpinājām zaudēt naudu.

- Tā kā ar jahtas biznesu nekas labs nesanāca, vēl mēs sākām nodarboties ar valūtas konvertāciju, bet cietām zaudējumus arī tajā.

- Vienlaikus mēs joprojām cerējām visus savus joprojām pieaugošos zaudējumus segt, pārdodot jahtu, bet to neviens no mums nepirka.

- Vēl gadu vēlāk mēs nolēmām, ka biznesam būs labāk, ja mēs jahtu vispār nenolaidīsim ūdenī.

- Tā vietā mēs konvertējām valūtu, kādu brīdi viss gāja labi, mēs ieguldījām aizvien lielākas summas, bet beigu beigās zaudējām vairāk nekā ceturtdaļmiljonu - gandrīz tikpat, cik iepriekšējos trīs gados kopā.

- Kaut gan aizvadītajos gados esam zaudējuši vairāk nekā pusmiljonu latu (jahta maksāja būtiski mazāk), mēs joprojām ceram jahtu pārdot un zaudējumus segt...

Te nav ne nomelnošanas, ne tendenciozitātes, ne faktu sagrozīšanas, - šajā grāmatā kaut kur ap vidu ir publicēti arī visi šie gada pārskatu vadības ziņojumi visā to pilnībā un krāšņumā.

Faktiski šis ir sava veida patiesības koncentrāts, kas uzskatāmi parāda, ar kādu atbildību un cik pārdomāti mūsu grāmatas galvenais varonis ķeras pie nopietnām lietām.

Bizness neiet, jo pirms tā sākšanas neko kārtīgi neizdomājām, neizpētījām, nepārbaudījām, nepamēģinājām? Nu, tad pārdosim vienīgo, kas ir visa šī biznesa pamatā, un tādā veidā mazināsim zaudējumus!

Kamēr Einars Repše šādā veidā ķiņķelētu savu paša, aizņemtu, "tautas" vai sponsoru piešķirtu naudu, izgāžoties jebkurā privātiniciatīvā, lai pie kā viņš ķertos klāt, tā būtu tikai un vienīgi viņa paša darīšana.

Taču nelaime tā, ka ar šādām pašām metodēm grāmatas varonis vienmēr ir uzmeties risināt mūsu visu valsts problēmas - bez kādām īstām priekšzināšanām, bez kādas pieredzes, bez pietiekamas piepūles, bez īsta, pārdomāta plāna, toties ar pārliecību, ka viņam noteikti ir taisnība tā paša "tiešā vada" ar augstākajām varām dēļ.

Visa Latvijas valsts samaksāja par to, ka Einars Repše neko nejēdza no banku uzraudzības un "mācījās procesā", - reāli izzagto Banku Baltija viņa vadītā Latvijas Banka "labā ticībā" loloja un ucināja līdz pēdējam.

Vēlreiz visa Latvijas valsts samaksāja, kad Einaram Repšem bija svarīgākas lietas darāmas (spēlēties ārvalstu biržās, investēt nekustamajos īpašumos, mācīties jahtu biznesu vai kas cits), atbildīgu valsts galvojuma izsniegšanu Liepājas metalurgam atstājot novārtā - un tagad mēģinot visā vainot Valsts kasi un citus "sliktos".

Tad vēl visas Einara Repšes aizsāktās "jauno laiku" ākstības un ļaunuma apkarošanas, kas realitātē pārvērtās tādos politiskajos dubultprincipos un "siļu" organizēšanā savējiem, kas nevienam iepriekš pat murgos (vai sapņos) nebija rādījusies.

Protams, protams, visas šīs lietas mūsu grāmatas varonis darīja ar spīdumu acīs, daudziem pareiziem vārdiem uz lūpām un milzu enerģiju. Taču šī enerģija, saskaroties ar grūtībām, jau pēc gadiņa vai diviem ir cauri visā, lai ko Einars Repše arī sāktu.

Bizness ar jahtu nesanāk? Nu, tad pārdosim jahtu! Mākslīgais intelekts negrib izgudroties, turklāt baņķieris Belokoņs naudu vairs īsti nedod? Lai iet ratā tas mākslīgais intelekts! Premjera darbā, izrādās, ir arī grūtības un ir jārēķinās ar citiem? Nē, tad lai mēģina citi! Un tā tālāk...

Tagad Einars Repše mums stāsta, ka esot mainījies un nu viss būšot labi. Bet arī iepriekš viņš par visu ir stāstījis, cik labi būs, - un tikai reto reizi pār lūpām izdabūjis kaut samocītu atzīšanos par pieļautajām kļūdām.

"Es atklāju veidus, kā nevajag ieguldīt..." - tā ir viņa tagadējā publiskā atzīšanās par personiskā biznesa neveiksmēm. Ne vārda par "es atklāju veidus, kā nevajag vadīt valdību", "es atklāju veidus, kā nevajag apkarot korupciju", "es atklāju veidus, kā nevajag uzraudzīt bankas", "es atklāju veidus, kā nevajag izsniegt valsts galvojumus par desmitiem miljonu" - un tā tālāk, un tā tālāk.

Patiesība ir viena un skaidra: nekur, nekā un ne par gramu šis cilvēks nav mainījies. Viņš ir un paliks tāds, kāds viņš ir, un nekādi dzīves ritmiskie sitieni pa granītcieto, par savu misiju pārliecināto pakausi tur neko nemainīs.

Vai saukt viņu par marsieti, antiņu, saulvedi vai nezin ko, - vienalga, kāda šiltīte tiek pielipināta, būtība jau no tā nemainās: šis ir cilvēks, kurš kategoriski nedrīkstētu vēlreiz tikt laists pat ne lielgabala šāviena attālumā no iespējas lemt valsts likteņus vai rīkoties ar valsts naudu.

Kāpēc? Tāpēc, ka šis cilvēks virknes savu pamatiezīmju dēļ - to, kuras Einaru Repši arī padara par Einaru Repši - spēj mācīties tikai un vienīgi no apjomīgām paša kļūdām iespaidīgos mērogos, turklāt pārsvarā uz citu rēķina.

Par visdārgākajām Einara Repšes mācībstundām ir maksājis nevis viņš pats, bet citi. Mēs visi. Un ļoti dārgi. Tāpēc, ka pašpārliecības, paštaisnuma, savas svētās misijas apziņas un atbilstoša skaļuma viņam ir bijis nesalīdzināmi vairāk nekā zināšanu, pieredzes un prasmju.

*Grāmatas Grābeklis priekšvārds

Novērtē šo rakstu:

64
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kāda ir Saeimas atbildība?

FotoLatvijas attīstība pēdējos 27 gados liecina, ka Satversmē rakstītās normas ir tikai deklaratīvas un iedzīvotāji - tauta tiek vērtēta zemāk par slaucamu govi.
Lasīt visu...

18

Autoratlīdzība ir jāmaksā. Aicinājums Latvijas autoriem

FotoLatvijas Rakstnieku savienības vārdā aicinu Latvijas rakstošos autorus rūpīgi izvērtēt dažādu projektu vadītāju (tostarp tādu, kas pārstāv Latvijas Republikas uzņēmējus, valsts un pašvaldības iestādes) piedāvājumus izdot darbus Latvijā un ārvalstīs. Lai cik cēla ir ideja, nav iedomājama situācija, ka autors par sava darba publicēšanu nesaņem nekādu autoratlīdzību. Arī tad ja, projektu vadītāji apelē pie autora patriotisma jūtām un runā par Latvijas 100. jubileju.
Lasīt visu...

21

Muhameda portrets

FotoCeturtdien, 17.augustā Katalonijas pilsētā Barselonā musulmaņi pastrādāja kārtējo teroraktu, ar automobili ietriecoties cilvēkos un laupot 14 nevainīgas dzīvības, tostarp diviem maziem bērniem atņemot tēvu. Nākamajā dienā Somijas pilsētā Turku marokāņu musulmanis ar nazi nodūra divus cilvēkus. Vēl kaut kas notika Diseldorfā, Vācijā, bet par to nav skaidras informācijas.
Lasīt visu...

21

Motivācija celt labklājību vai ņemt kukuli?

FotoLatvijas attīstību kavē tas, ka cilvēkiem, kam esam uzticējuši attīstīt mūsu valsti, nav patiesas motivācijas to darīt, izņemot politisko atbildību. Pašvaldību un valsts atbildīgās amatpersonas saņem atalgojumu, kas nav atkarīgs no viņu darba rezultātiem – padarītā vai nepadarītā.
Lasīt visu...

21

Valstiskuma metabolisms un kultūras liekulība

Foto2017.gada vasarā „Rīdzenes sarunas” sašūpoja latviešu vislielāko politisko grēku – LR krimināli oligarhisko valsts iekārtu. Tika sašūpots valstiskums visaugstākajā līmenī. Tāpēc pret “Rīdzenes sarunām” ir jāizturas ļoti nopietni. Patiesībā ir jāizturas maksimāli nopietni. Latvijas Republikā nekas nopietnāks vairs nevar būt. “Rīdzenes sarunas” attiecas uz LR valsts iekārtu. Tātad attiecas uz valsts pamatiem, valstiskuma pamatformu, valsts pastāvēšanas visbūtiskākajiem nosacījumiem. Valsts iekārta vitāli skar katru pavalstnieku, kura apziņā valsts figurē kā dzīves nepieciešamība, dzīves garants, dzīves patrons, dzīves lepnums.
Lasīt visu...

12

Par manis paša kļūdām es pats esmu maksājis, maksāju un turpināšu maksāt

FotoTe manas pārdomas, kuras rakstīju reiz, kad pēc kārtējās, enerģētiski, intelektuāli un sirdsgudri piesātinātās intervijas (ja nemaldos - tā bija nra.lv) komentāros un citur soctīklos tika „apd...ts” Ēriks Stendzenieks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ašeradens būs īstais

Labdien, biedri un atbalstītāji, visi. kam rūp tiesiska, latviska un eiropeiska Latvija! Šajā sestdienā mēs sanāksim kopā. lai lemtu par mūsu partijas nākotni,...

Foto

Atklāta vēstule Latvijas Republikas 12. Saeimas deputātam Andrejam Judinam

Latvijas Republikas 12. Saeimas 2017. gada 21. jūlija ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums ar nosaukumu “Par valsts...

Foto

Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt

Brīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks...

Foto

SS.LV un VID strīds parāda, ka dzīvojam represīvā valstī

Šodien Cīrules kundze LTV paziņoja, ka strīds starp VID un SS.lv esot pievērsis uzmanību tam, vai būt...

Foto

Haltūra, ko veselības ministre Čakša sauc par likumprojektu un kas Kučinskim šķiet derīga

Lai novērstu uzmanību no veselības aprūpes pamatproblēmām – mediķu streika, zemas efektivitātes un...

Foto

Nevajag eksperimentēt ar sešgadniekiem

Laikā, kad Izglītības un zinātnes ministrija gatavo apjomīgu nozares reformu, kas skar dažādus būtiskus jautājumus, tostarp t.s. sešgadnieku jautājumu, jāatceras, ka mēģinājumi...

Foto

Par "iztīrīto" Nacionālo mākslas muzeju un elitāri politisko kroni

Pēc ilgstošas rekonstrukcijas 2016. gadā vasaras sākumā cilvēku apskatei tika atvērts Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar...

Foto

Par valsts un pašvaldību amatpersonu elektroniskās sarakstes atbilstību likumam

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un...

Foto

Papildizglītības un katalizatora izpalīdzība

Tagadnes politiķu intelektuālā potenciāla objektīvs vērtējums nav sasniedzams bez jaunām zināšanām. Tas pavēloši attiecas uz LR politiķu vērtējumu. LR politisko kadru analītika...

Foto

Piespiedu noma: diena, kad es atguvu ticību taisnīgai tiesai

Lai cik tiesas neatkarīgas, likums nemainās no tā, kura tiesa to piemēro. It kā ābeces patiesība. Nesen...

Foto

Mums Molotova – Ribentropa pakta sekas ir jālikvidē pilnībā

Darbu ir sākusi Saeimas izmeklēšanas komisija, kam būtu jāvērtē oligarhu sarunas un lietas izmeklēšanas izčākstēšanas iemesli. Taču...

Foto

Kaimiņš "sēž, vēro un neko nelaiž uz āru"

Pietiek lasītāji pēdējā laikā interesējušies – kur pēc pašvaldību vēlēšanu iznākuma esot pazudis latvju tautas interešu pēdējais aizstāvis...

Foto

Mīti un patiesība par „Lidl” jaunajām darbavietām un zemajām cenām

Latvijā Lidl ienākšana mazumtirdzniecības segmentā sākusies ar ceļa izzāģēšanu – slepenības aura ap Rīgas mikrorajonā Purvciemā gaidāmo koku...

Foto

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

Es neaizstāvu Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par izvēlēto problēmas risināšanas formu, jo uzskatu, ka bija un ir citi...

Foto

Ēēēēēēēēēēē...

Man nudien nebija nodoma divas dienas pēc kārtas izteikties par vienu un to pašu tēmu, taču pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ilzes Cīrules pirmdienas...

Foto

Kāpēc SS.LV nav konkurentu

Pateicoties nesenajām* sludinājumu izvietošanas cenu izmaiņām portālā ss.lv, sabiedrībā uzvirmoja kārtējais nepatikas vilnis pret šo interneta resursu - sak’ dzēšot sludinājumus, neatbildot...

Foto

Prezidenta kungs, vai, runājot par oligarhiem un to sarunām, jūs domājāt arī mani?

Augsti godātais Prezidenta kungs! Preses brīfingā pēc Nacionālās drošības padomes sēdes šā gada...

Foto

Prezidentam jārīkojas! Nepārdomātā akcīze degvielai vājinās Latvijas ekonomiku

Biedrība "Baltijas asociācija - Transports un Loģistika" (BATL) vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu izmantot LR...

Foto

Ss.lv un VID stāsts – speciāli advokātu madāmām, sektantiem no sabiedriskā radio un citiem "tiesiskās valsts" cienītājiem

Nu jau pat advokātu madāmas – mājsaimnieces ir iesaistījušās...

Foto

Kondora lidojums jeb jēru skaitīšana: par zīmoliem un tirgus pārdali

Ziemas miegā iztraucēts lācis ir bīstams, mēdzot uzbrukt pat cilvēkiem. Politiķiem savukārt pagulēšanai atvēlēts laiciņš pēc...

Foto

Sabiedrības līderu piemiņai

Džeka Londona stāstā Baltais Ilknis ir aprakstīta likumsakarība, kas valda suņu barā. Līderis vienmēr ir jāliek pajūga priekšgalā, jo pārējie suņi, redzot bēgošo līderi, centīsies...

Foto

„Cant” latviskajā vidē jeb meli ar tīru sirdsapziņu

Angļu valodā ir divi vārdi „cant”. Tie ir homonīmi – vienādi rakstāmi un vienādi izrunājami vārdi ar atšķirīgu...

Foto

Neizskatās, ka valstī kāds domātu par eksistenciālajiem jautājumiem

Tas, ka Latvija joprojām ir viena no nabadzīgākajām ES valstīm, nav nekāds jaunums. To raksturo dažādi rādītāji. Viens...

Foto

Mēs varam, bet – nezinām vai negribam?

Bieži tiek spriests, cik labi ir sakārtotajā un turīgajā Vācijā, Lielbritānijā, ASV... Taču latvieši negrib saprast, ka turienes iedzīvotāji...

Foto

Uz 73 valsts auto - 4 apkopēji ar 1000 eiro algu, 2 ēdināšanas speciālisti, medicīnas speciālists, 8 dežuranti...

Medijos publicētas vairākas ziņas ar skaļiem virsrakstiem „Atsakoties...

Foto

Par likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums"

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par līdzdalības iespējām likumprojekta izstrādes procesā, biedrības “NĪSA, Nekustamā īpašuma...

Foto

Veselības ministrija šobrīd cenšas sarīdīt trīs lielākās ārstu grupas

Ģimenes ārstu temats nav bijis ilggadējam publicistikas flagmanim Dainim Lemešonokam īsti mīļš, radot iespaidu, ka kāds autora...

Foto

Cik partiju Kučinska koalīcijā? Vienpadsmit plus bezpartijiskie

Šovakar LTV Ministru prezidents pats īsti nevarēja pateikt, cik partiju tad ir viņa koalīcijā. Vēlos viest skaidrību. Zināms, ka...

Foto

Ceturtā atmoda. Mosties vai zust

Trešā atmoda atjaunoja neatkarību, taču netika atjaunota 18. novembra Latvija. Tika radīts hibrīds - tapa 4. maija republika, apvienojot padomju laika...

Foto

Seši blēdīgi leftistu koncepti, kas pretendē būt pozitīvi

Leftisms savā būtībā ir konfliktus ģenerējošs. Tas vienmēr nostājas pret pastāvošo lietu kārtību. Savā agrīnā posmā tas maskēja...

Foto

Tautas politiskā apziņa: realitāte, mīmikrija, dresūra

Latvijā regulāri atskan politiski loģiskā prasība atļaut latviešu tautai vēlēt Valsts prezidentu. Regularitāti (reizi četros gados) nosaka Valsts prezidenta vēlēšanas....

Foto

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

Jūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas,...

Foto

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

Ģimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt,...

Foto

Mēs esam PAR

Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai...

Foto

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

Veselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu...

Foto

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti...

Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...