Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Esmu sadzīvojis to vecumu, kad mani labākie draugi no profesoriem pārtop akadēmiķos vai vismaz Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekļos. Tā nu godājams Finanšu ministrijas ierēdnis, savulaik Veselības ministrijas valsts sekretārs, bet patiesībā daudzu doktorantūru vadītājs un izcils lektors Kārlis Ketners ir saņēmis šādu godpilnu diplomu ar Ivara Kalviņa parakstu, un man bija iemesls ar senu draugu piesēst un pasērst. 

Profesors ir finansists un matemātiķis. Manuprāt, liela daļa Latvijas finansistu lāga nezina matemātiku vidusskolas līmenī, bet Latvijas matemātiķi kā no uguns turas iespējami tālu no naudas, valsts budžeta, Finanšu ministrijas un Saeimas Budžeta un nodokļu komisijas.

Lai gari nevilktu laiku, es profesoram Kārlim Ketneram lūdzu man izskaidrot – kā top Latvijas veselības budžets 2023. gadam un vai tur ir redzamas pozitīvas vēsmas. Kārlis man uzzīmēja logaritmētu formulu ar septiņiem nezināmajiem, no kuriem daļa bija rakstīta latīņu, daļa grieķu burtiem. Man vēl šobrīd nav īsti skaidrs, vai nezināmie „x” un „y„ saucējā ir rakstīti latīņu burtiem vai kirilicā.  

Tad nu profesoram lūdzu izskaidrot, vai vismaz kādam no nezināmajiem ir zināms kaut aptuvens skaitlis, un profesors moži atsaucās, ka zināma ir summa, kas varētu būt sadalāma starp ministrijām. Kaut arī šī summa ir parādījusies arī citos informācijas avotos, es neesmu tiesīgs šeit to paust. Kaut arī desmitos miljonos mērāma, šī summa ir gauži smieklīga pret visu ministriju vēlmēm, ir daudzkārt mazāka par dažādiem solījumiem un līgumiem, bet visa kopā neatrisinātu problēmas veselības aprūpē. 

Pat, ja es publicētu profesora ieteikto formulu, bez nopietna skaidrojuma 45 minūšu lekcijas apmērā šī formula godātajam lasītājam nesniegtu daudzmaz ticamu kariņisku pārliecību, ka naudas ir tik daudz kā nekad.

Profesora seju pārņēma rūpesti, jo kuram nu patīk secināt, ka viņa sarunu biedrs (proti, šī apraksta autors) nesaprot elementāru augstāko matemātiku un nemīl budžeta sastādīšanas algoritmus. Man viņa atklāsmes savukārt šķita nepiedienīgi pesimistiskas. Un uz šādas  skumjas nots es profesoram lūdzu izskaidrot – kas varētu būt veselības ministrs šādā situācijā. 

„Karlsons,” profesors atguva savu optimismu. „Tu atceries – tad, kad Karlsonam un Brālītim bija desmit bulciņas, Karlsons teica – sadalīsim godīgi, man septiņas bulciņas un tev septiņas bulciņas - un ar rokas vēzienu septiņas pievilka sev klāt. Nu, ja ministrs būtu Karlsons, viņš spētu paņemt septiņas bulciņas no tiem iepriekšminētajiem miljoniem, bet pārējiem ministriem atstāt tās pāri palikušās.”

Viss tālākais šeit  rakstītais nemaz nesaistās ar manu draugu, kurš nule kļuvis par  Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekli. Patiesībā jau viņš būtu pelnījis atsauci uz daudziem izciliem zinātniskiem pētījumiem un starptautiskām publikācijām, nevis uz lokālsituācijas analīzi, izmantojot Astrīdas Lindgrēnas aprakstīto finanšu pārdales modeli. 

Iespējamie ministra kandidāti tenkās un sociālajos tīklos mijas kā hokejistu maiņas: dažbrīd tas, kurš iepriekš bija uzbrukuma smailē, jau nosēdināts uz rezervistu soliņa, bet bijušais malējais uzbrucējs ieņēmis aizsarga pozīciju un gatavs veikt spēka paņēmienu. Dienā, kad rakstu šīs pārdomas, veselības ministra pozīcijā tiek iespēlēts neiroķirurgs Renārs Putniņš no Apvienotā saraksta. Pazīstu Renāru itin labi, un tikai ar grūtībām spēju iedomāties viņu kā Karlsonu, kas pieiet pie lielo puišu galdiņa un apēd viņiem septiņas bulciņas. Tā teikt, katrs pīlēns ir putniņš, bet ne katrs putniņš ir pīlēns. [Red.piez. Laikam tomēr nebūs Renārs Putniņš.]

Mani  neatstāj sajūta, ka Kariņš sastāda budžetu, nevis valdību. Ministri darāmo sarakstu saskata ar dolāru zīmēm, nevis burtiem un cipariem rakstītu. Bet uzrakstīts darāmo lietu saraksts ir, tas saucas „Deklarācija par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību”. Šis dokuments ir viegli pieejams interneta dzīlēs, vajag tikai rakt.

Deklarācijā veselības sadaļa mainās kā situācijas hokejā. Mainās  numerācija, kas veselībai tagad atvēlējusi darāmos punktus  no 277. līdz 300 (tas nozīmē Kariņa prioritātes – iedzīvotāju veselība viņam ir kaut kur tālu beigās. Ja valsts kancelejas ierēdne Kariņam cenšas nolasīt visus deklarācijas punktus izteiksmīgā balsī, Kariņš pie 277. punkta jau sen, kopš aizmidzis, arī godātais lasītājs nespētu bez stipras kafijas dokumentu līdz galam izlasīt).

Redzams ar neapbruņotu aci, ka pēdējās nedēļas laikā deklarācijas projektam (vismaz veselībā) pielavījušies šaurāku jomu lobisti, kā arī ļaudis, kam izglītības jomā nav bijis lemts apgūt sabiedrības veselības pamatus. 

Jau pats 277. punkts, kurš laipni apliecina vēlmi visiem rezidentiem saglabāt vienotu valsts apmaksāto pakalpojumu grozu, taču gatavojas „ieviest valsts veselības apdrošināšanu”. Jautājums – kas tad mums šobrīd ir, ja ne valsts veselības apdrošināšana? To varbūt var pilnveidot, bet ieviest no jauna?  

278. punkts jau ir no iepriekšminētā Karlsona jomas un dāsni paredz palielināt publiskā sektora finansējumu veselības aprūpei, virzoties uz to, lai veselības nozares budžets veidotu vismaz 12% no kopējiem valsts budžeta izdevumiem. Ļoti labi. Ja ne septiņas bulciņas kā puse no desmit bulciņām, tad sešas mums deklarācija paredz. Postulēt normālu darba apmaksu memoranda sastādītāji nav sadūšojušies, tādēļ paredz pilnveidojot mediķu un veselības nozarē strādājošo atalgojuma sistēmu un rūpes par atalgojuma palielināšanu nozarē strādājošiem.

Patiesībā jau ir vienalga – pēc cik pilnveidotas sistēmas nesamaksā par darbu. Toties itin skaidri redzama apņēmība pārskatīt tarifus, tikai nav zināms – kurš to spēs paveikt, tādēļ stingra vēlme ir mīkstināta uz apņemšanos sagatavot tarifu pārskatīšanas plānu un nodrošināt pakāpenisku to pārskatīšanu.

Jaunākajā deklarācijas versijā pašvaldības veselības sadaļā ielavījušās trīs reizes, šķiet, ka kāds tomēr saskata lielāku finansējuma apjomu, ko atņemt pašvaldību budžetiem. Vienlaikus netrūkst modernu vārdu salikumu – pārskatīsim un kalibrēsim kvalitātes prasības, pilnveidosim maksājumu sistēmu, palielināsim piemaksas par kvalitāti, stiprināsim ģimenes ārsta komandu kā multidisciplināru komandu, nodrošināsim sekundārās veselības aprūpes un hronisko pacientu aprūpes tīkla sakārtošanu, slimnīcu tīkla sakārtošanu, veidojot slimnīcu reģionālos konsorcijus, novērsīsim augstas klases terciāro veselības aprūpes pakalpojumu dublēšanos un daudz kas cits, ko varētu aprakstīt ar vārdiem „ministrija lēmumus pieņems, balstoties uz zināšanām, nevis klavierspēli vai politisko pārliecību”. 

Ja iepriekšējā versijā no slimībām pieminētas bija HIV/AIDS, C hepatīts  un tuberkuloze, tad rakstītā tekstā deklarācijā atgriezušās onkoloģiskās slimības un sirds un asinsvadu slimības. Tiesa, nolasīt, ka šīs jomas ir prioritāras, var tikai ar labu iztēli apveltīts jomas optimists.

Deklarācijas apspriešanā acīmredzami piedalījušās vismaz divas iepriekšējās veselības ministres, kuru rūpes un raizes ministra amatā rezultējās ar e-veselību, kura ir neticami dārga, strādā ar pārtraukumiem un nu nemaz neatbilst modernai izpratnei par digitalizāciju veselības aprūpē. Šī vai cita apstākļa dēļ nepieciešamība pēc jaunas datu apstrādes sistēmas ir uzrakstīta iespējami aizplīvuroti, paredzot izstrādāt un ieviest mūsdienīgu digitālās veselības sistēmu, kura tad nu apvienos visas, t.sk. izvērtējot eksistējošās, veselības nozares informācijas sistēmas un kurā būs iekļauti visi pacienta veselības dati, tādējādi nodrošinot datu bezmaksas pieejamību pacientam, datu apmaiņu starp iestādēm, pakāpeniski atsakoties no papīra dokumentu izmantošanas un iekļaujoties vienotajā Eiropas datu telpā. Kāds ar sarkanu tinti no memoranda izsvītrojis reģistrus. 

Savā iepriekšējā apskatā par memorandu atzinu to par labu esam, jo tas balstījās uz principu „veselība visās politikās”. Tagad šis aspekts ir mīkstināts, un atstāta sadarbība ar Izglītības un zinātnes ministriju un Labklājības ministriju psihiskās aprūpes jomā, ar Labklājības ministriju hospisa un paliatīvās aprūpes jomā, ar Izglītības un zinātnes ministriju un Ekonomikas ministriju pētniecībā un inovācijās biomedicīnā un biofarmācijā, ar Aizsardzības ministriju un Iekšlietu ministriju veselības nozares gatavībā ārkārtas situācijām, tai skaitā paredzot civilās aizsardzības sistēmas un infrastruktūras sakārtošanu slimnīcās (joprojām – nekādu rezervju katastrofu un militāra apdraudējuma gadījumam). Šķiet – visu pārējo ministriju topošie vadītāji jau ir paspējuši visas bulciņas no Veselības ministra galda noēst.

Es nudien nevēlos kritizēt ļaudis, kas raksta deklarāciju, nojaušot, ka veselības aprūpes budžets nākamajiem gadiem būs rakstīts formulā ar septiņiem nezināmajiem, aiz kuriem slēpjas pesimistiski cipari. Memoranda autori centušies saglabāt mātes un bērna veselības aprūpi kā prioritāti, vairāk kompensēt medikamentus, nīdēt azartspēles un atkarības (pie memoranda  autoriem ir pielavījies arī tabakas un alkohola industrijas lobijs un svītrojis pat iepriekš minēto vēlmi samazināt tabakas un alkohola pieejamību bērniem).

Diemžēl tās jomas, uz kurām balstās moderna veselības aprūpe – profilakse, iedzīvotāju veselības pratība un primārā aprūpe –, ja memorandā arī parādās, tad bāra bērna lomā. Vēlme mācīt veselības pratību skolas bērniem praktiski zudusi gluži tāpat kā nepieciešamība finansiāli stiprināt un ar psihiskās veselības speciālistiem un fizioterapeitiem stiprināt ģimenes ārsta prakses. Ne vārda par fiziskām aktivitātēm, par skrīningu vai nepieciešamību mazināt sirds un asinsvadu slimību riska faktorus.

Pēdējo divu nedēļu laikā deklarācija par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību vismaz veselības jomā kļuvusi daudzkārt vājāka un tukšvārdīgāka. Rakstu zīmes pauž, ka valdībai nav pat nopietnu nodomu kaut ko veselības jomā labot. Pat, ja tiešām veselības ministrs būs Karlsons, viņam netiks tās 10 bulciņas dalīšanai, bet tikai tukšs un ja saplēsts šķīvītis. 

Lai nebūtu tik skumji, mīļotajiem lasītājiem iesaku iedomāties Kariņu, Kučinski, Putniņu, Abu Meri un citus tēlus ar propelleri uz muguras.

Novērtē šo rakstu:

63
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...