Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nu jau bijusī Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšniece Ilze Znotiņa ir melojusi, šovasar publiski paziņojot, ka jau „pirmajā mēnesī FID amatā man tika piedāvāts kukulis”. Dienas oficiāli saņemtie Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) resoriskās pārbaudes materiāli apliecina gan šos, gan vēl citus melus, - I. Znotiņa arī melojusi pašam KNAB, apgalvojot, ka par kukuļa piedāvājumu esot informējusi Satversmes aizsardzības biroju.

„Man tika piedāvāts kukulis”

„Pirmajā mēnesī FID amatā man tika piedāvāts kukulis, un mana rīcība bija vienīgā un pareizā tādā situācijā - kukuļa piedāvātājs ātri un skaidri saņēma rezultātu par šo piedāvājumu, un pēc tam nekad man vairs kukulis nav ticis piedāvāts,” – tā I. Znotiņa par it kā 2018. gadā notikušu kukuļa piedāvājumu šovasar pastāstīja viņai komplimentārā intervijā žurnālam Ieva.

Iespējams, pašai I. Znotiņai negaidīti šī „publiskā tēla spodrināšanas” epizode izvērtās mediju uzdotos jautājumos par to, kāds tad bijis iznākums šim kukuļošanas mēģinājumam un vai valsts amatpersona atbilstoši normatīvajiem aktiem ir par to ziņojusi tiesībsargāšanas iestādēm.

Pēc tam, kad pati I. Znotiņa, kura šogad netika atkārtoti apstiprināta atbildīgajā amatā, neko vairāk paskaidrot vairs nevēlējās, vien medijiem norādot, ka tā esot „informācija, ar ko nevaru nekādā veidā dalīties” un ka „viss izdarīts tā, kā vajadzēja izdarīt, taču nekādas detaļas es diemžēl nevarēšu sniegt”, KNAB sāka resorisko pārbaudi.

Pārbaude noslēdzās šā gada 10. oktobrī, un oficiāli KNAB pavēstīja tikai to, ka kukuļa piedāvājums I. Znotiņai nav konstatēts un ka neesot gūts apstiprinājums „tam, ka būtu noticis kukuļa piedāvājums vai kāds cits Krimināllikumā paredzēts smags vai sevišķi smags noziegums”, par ko FID vadītājai būtu vajadzējis ziņot tiesībsargāšanas iestādēm.

Taču no šī publiskā vēstījuma nekļuva skaidrs, kas tad īsti ir noticis tālajā 2018. gadā – vai FID priekšniecei patiešām ir ticis izteikts kāds nepiedienīgs piedāvājums, kuru viņa noraidījusi, vai arī I. Znotiņa ir vienkārši samelojusies. Tagad, Dienai oficiāli pieprasot un arī saņemot KNAB resoriskās pārbaudes materiālus, atklājas patiesā aina – FID priekšniece ne tikai intervijā teikusi nepatiesību par viņai it kā piedāvātu kukuli, bet arī melojusi SAB un, iespējams, arī Valsts policijai.

Izvairīšanās un izlocīšanās

Kā izriet no izdevniecības Santa KNAB nodotā audioieraksta un tā atšifrējuma, nav nekādu šaubu, ka I. Znotiņa intervijā stāstījusi tieši par viņai piedāvātu kukuli un nevis kādu „robežgadījumu”. Precīzā saruna ar žurnālisti ir bijusi šāda:

„I. Znotiņa: Valsts sektora tu nevari tādu principu izmantot. Ja vien tu neizdomā, ka tev ir valsts sektorā kaut kāds - paralēli ienākumi iespējami.

Žurnāliste Ilze Anna Vītola: Mh.

I. Znotiņa: Un tas, protams, ir pilnīgi, t… tā ir tēma, kura, kur nu es pilnīgi strikti varu pateikt (noklepojas), un ko es domāju, ka (iesmejas) nekontrolējamības un (noklepojas) elements bija arī šajā. Man pirmajā mēnesi.

Žurnāliste Ilze Anna Vītola: Mh.

I. Znotiņa: Piedāvāja kukuli. Kad es strādāju šajā darbā. Un mana rīcība bija, manuprāt, vispareiz-, vienīgā un pareizā rīcība. Un šis te kukuļa piedāvātājs diezgan skaidri un ātri saņēma arī rezultātu par šādu piedāvājumu. Proti, viņam nebija iespēju man šo kukuli iedot. Man nekad vairs pēc tam neviens nav piedāvājis!”

Salīdzinot šo ierakstu ar interviju, kas publicēta žurnālā, nav nekādu šaubu – I. Znotiņa patiešām ir žurnālistei paziņojusi, ka jau pirmajā mēnesī FID vadītājas amatā viņai ir piedāvāts kukulis.

Tikmēr KNAB resoriskās pārbaudes materiāli rāda – kad izmeklētājs ir pieprasījis I. Znotiņai paskaidrojumus, uz elektroniski nosūtīto informācijas pieprasījumu viņa vispār nav reaģējusi. Savukārt, spiesta ierasties uz paskaidrojumu sniegšanu, viņa nekavējoties ir paziņojusi, ka publicētā intervija esot „neprecīza”. „Jā, es lasīju publikāciju 2022. gada 20. jūlija žurnālā Ieva un varu pateikt, ka intervija neprecīzi atspoguļo notikumu gaitu,” izmeklētājam pavēstījusi I. Znotiņa.

Vēl izvairīgāka bijusi I. Znotiņas atbilde uz jautājumu – kurš, kad, kādā apmērā un par kādu darbību izdarīšanu vai kādu darbību neveikšanu viņai piedāvājis kukuli. FID vadītājas izklāstītās versijas būtība bijusi – kukulis viņai tomēr nav ticis piedāvāts, bet kāds „avots” viņu it kā informējis par iespējamu kukuļa piedāvāšanu.

„Avots vispārīgi pateica, ka ir ļoti ieinteresēts cilvēks atbrīvot iesaldēto naudu, ka viņam vajadzētu palīdzēt sagatavot dokumentāciju vai nokonsultēt, lai atbrīvotu naudu un viņš varētu to saņemt atpakaļ. Es uzreiz pateicu, ka nekāda gadījumā neiesaistīšos,” – tas saskaņā ar I. Znotiņas versiju bijis „kukuļa piedāvājums”. Neko vairāk viņa nezinot, bet avotu neatklāšot.

Meli par vēršanos SAB

Kā rāda KNAB resoriskās pārbaudes materiāli, I. Znotiņa biroja izmeklētājam arī apgalvojusi, ka par notikušo informējusi ne tikai savus FID kolēģus, bet arī dienesta „sadarbības un uzraudzības iestādes, proti, Ģenerālprokuratūru, SAB, VP [Valsts policiju], bet informāciju par konkrētiem cilvēkiem nevēlos sniegt, jo bija publiski pieejama informācija, ka pēc tam šī informācija var parādīties presē”.

KNAB, kā rāda resoriskās pārbaudes materiāli, divām no trim I Znotiņas pieminētajām iestādēm nosūtījis oficiālus pieprasījumus – vai tiešām FID priekšniece ir tās informējusi par kukuļa piedāvājumu vai ko tamlīdzīgu? Atbildes ir uzrādījušas vēl jaunus augstās amatpersonas melus.

Valsts policija ir atbildējusi izvairīgi. Veicot meklēšanu Iekšlietu ministrijas Informācijas centra uzturētās Integrētās iekšlietu informācijas sistēmas apakšsistēmā “Vienotais notikumu reģistrs”, nekādi dati par I. Znotiņas sniegtu informāciju neesot atrasti. Taču esot jāņem vērā, ka 2021. gada nogalē ieviesta jauna dokumentu vadības sistēma, tā ka iepriekšējās dati varot būt arī nepilnīgi.

Toties Satversmes aizsardzības birojs uz KNAB pieprasījumu nepārprotami skaidri atbildējis – I. Znotiņa nerunā taisnību. „Atbildot uz Jūsu 2022. gada 10. augusta pieprasījumu Nr. 3987, informējam, ka Satversmes aizsardzības biroja lietvedībā nav reģistrēta informācija par to, ka bijusī Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa 2018. gadā vērsusies SAB par iespējamu "kukuļa" piedāvājumu saistībā ar viņas iesaistīšanos FID lietvedībā esošas lietas izskatīšanas procesā,” teikts SAB oficiālajā atbildē.

KNAB iejūtība un pretimnākšana

Iepazīstoties ar KNAB resoriskās pārbaudes materiāliem, diezgan acīs krītoša ir biroja darbinieka – turklāt nevis ierindas izmeklētāja, bet KNAB Otrās pārvaldes Otrās nodaļas priekšnieka – labvēlīgā un iecietīgā attieksme pret meliem un pretrunām I. Znotiņas sniegtajos paskaidrojumos.

KNAB izmeklētājs nav uzdevis nekādus papildu jautājumus pēc tam, kad I. Znotiņa paskaidrojumos ir sniegusi nepatiesu skaidrojumu par to, ko viņa esot teikusi intervijā žurnālam. Arī atklājoties tam, ka pretēji I. Znotiņas apgalvojumiem par vēršanos SAB šajā iestādē nekas tāds nav fiksēts, KNAB nekādus tālākus soļus šajā saistībā nav uzskatījis par vajadzīgu veikt.

Toties bez kādiem papildu jautājumiem KNAB resoriskajā pārbaudē ir atzinis par ticamu I. Znotiņas izklāstīto versiju – runa esot par iesaldētiem un pēcāk arestētiem līdzekļiem lielā apmērā, un šīs krimināllietas ietvaros pēcāk tiešām par kukuļdošanu esot ticis aizturēts kāds cilvēks.

 Rezultātā KNAB izdarījis secinājumu – I. Znotiņas vēstījums par viņai piedāvātu kukuli patiesībā esot uztverams kā „norāde uz varbūtību”, ka saistībā ar „iesaldēto naudu 32 000 000 EUR apmērā, pie viņas var vērsties kāds ļoti ieinteresēts cilvēks ar lūgumu palīdzēt sagatavot dokumentāciju vai nokonsultēt, lai atbrīvotu naudu un viņš varētu to saņemt atpakaļ”.

Šī norāde KNAB ieskatā neesot „uzskatāma par kukuļa piedāvājumu, bet vispārīga rakstura mājieniem par iespējamiem situācijas risinājuma varbūtību”, līdz ar ko KNAB ieskatā „konstatējams, ka nav noticis Krimināllikumā 323. panta pirmajā daļā noteiktais noziedzīgais nodarījums, par kuru I. Znotiņai būtu pienākums ziņot”.

Lai pieliktu punktu īpatnajai resoriskās pārbaudes loģikai, KNAB arī secinājis – kaut arī nav fiksēts, ka I. Znotiņa kādu iestādi būtu informējusi par „mājienu”, visticamākais, tas kādā nezināmā veidā tomēr esot noticis.

„Tomēr, kaut arī Valsts policija un Satversmes aizsardzības birojs nav apstiprinājuši formālas informācijas saņemšanas no I.Znotiņas faktu, pārbaudes laikā konstatēta informācija par kukuļdevēja aizturēšanu krimināllietas Nr. 16870003118 ietvaros, norāda uz to ka I.Znotiņa ir ziņojusi par to, ka var notikt koruptīva rakstura noziedzīgs nodarījums,” teikts KNAB lēmumā par resoriskās pārbaudes pabeigšanu.

Raksts pirmoreiz publicēts laikrakstā Diena

Novērtē šo rakstu:

103
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pašmērķīgi aizvainot - tā nav ne liela, ne izsmalcināta māksla

FotoMarks Rotko - “klusums ir precīzs, klusums ir tik akurāts”. Vērojot ļoti atšķirīgos viedokļus par provokatīvo mākslas darbu Rotko centrā Daugavpilī, atcerējos paša Rotko slaveno teicienu - “Silence is so accurate”.
Lasīt visu...

21

Patērētājiem ir jābūt tiesībām iepazīties ar tarifu izmaksu modeļiem un pamatojumu

FotoPatērētājiem taču būtu jāredz Sadales tīkla tarifu pamatojums? Regulators diemžēl ir citās domās un nepiekrīt uzlikt par pienākumu atklāt izmaksu attiecināšanas modeli. Es jūtos nonācis 20 gadus tālā pagātnē, kad šāda ignorance bija lielākās daļas valsts iestāžu norma.
Lasīt visu...

6

2021. gadā veselības jomā valstij atradās 1,897 miljardi eiro, šogad – tikai 1,505 miljardi, nākamgad vēl nedaudz mazāk

FotoBiju jau krustu šķērsu lūdzies dažādu partiju politiķiem uzrādīt, ko viņi sarakstījuši valdības deklarācijā par veselību un medicīnu, bet tie izlikās kurli esam vai vismaz paši teicās neredzējuši šādu sadaļu  deklarācijā. 
Lasīt visu...

21

Ierobežot medības nacionālajos parkos!

FotoĶemeru Nacionālais parks ir otrais Latvijā dibinātais (1997. gadā) nacionālais parks, kas no sava vecākā brāļa – Gaujas Nacionālā parka – atšķiras ar lielāku dzīvās dabas daudzveidību. Dažādiem dzīvniekiem un augiem te ir piemērotākas dzīvotnes lielā meža masīvā, purvos, ezeros un dabīgos zālājos.
Lasīt visu...

21

Mūsdienu feodālisms

FotoPie mums var atrast paralēles ar feodālo iekārtu ar visu tās tiesībatšķirīgo kontingentu - feodāļus, viņu algotņus un pārējos iedzīvotājus, kas sadalās pa slāņiem (kastām) šī vārda nu jau pat tiesiskajā nozīmē, jautājums - kas tad ir Demokrātija? Viens likums, viena taisnība visiem? Un kas tad no tā, kas de iure pieder tautai, ir tas ko tā de facto pārvalda?
Lasīt visu...

21

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

FotoIndivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam par labu nemainīsies. Runājot par konkrētu indivīdu ar vārdu un uzvārdu, valstij nav tieša uzdevuma nodrošināt viņam vēlamu dzīvesveidu, nodarbošanos vai jebkādus citus vēlamus apstākļus.
Lasīt visu...

3

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

FotoVakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana”, kurā neobjektīvi un nepilnīgi atainota situācija saistībā par trīs stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem. Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekšstats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

Pie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks,...

Foto

Ausīs arī mūsu saule

Motoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem,...

Foto

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

Valdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un...

Foto

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes...

Foto

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

Armands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena -...

Foto

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

Laika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos...

Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....