Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atklātā vēstule Valsts prezidentam Egilam Levitam, Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam, Augstākās tiesas priekšsēdētājam Aigaram Strupišam, tieslietu ministram Jānim Bordānam un latviešiem.

Rūdolfa Blaumaņa noveles “Nāves ēnā” vienā no zīmīgākajiem un emocionāli piesātinātākajiem mirkļiem “Grīntāls apgāza cepuri un izkratīja abas pārpalikušās lozes uz ledus. “Mums, Kārlēn, nav ko vilkt,” viņš nosacīja. “Nu, tad ejiet!”” Šie vārdi vienlīdz lielā mērā var tikt attiecināti uz mūsdienu Latvijas tiesu sistēmu, tās darbību regulējošajiem normatīvajiem aktiem un normu piemērošanas praksi, bet par visu pēc kārtas.

Ir mums tāds Civilprocesa likums (CPL), kurā noteikta procesuālā kārtība civillietu izskatīšanai Latvijā. Protams, skumji, ka CPL būtībā ir pārrakstīts un vairāk vai mazāk mūsdienām pielāgots PSRS Civilprocesa kodekss, taču tā vēl būtu tikai puse bēdas.

Kopš CPL spēkā stāšanās 1999. gada 1. martā likumdevējs ciešā sadarbībā ar Tieslietu ministriju un tās paspārnē nesaprotamu darbu darošo pastāvīgo darba grupu CPL grozījumu izstrādei tā vietā, lai novērstu acīmredzamas kļūdas šajā likumā, ir ieviesis grozījumus pēc grozījumiem ar vienu vienīgu sauso atlikumu: tiesas pieejamības mazināšana un tiesu varas ērtības uzlabošana. Protams, tas ir noticis tiesvedības termiņu samazināšanas, tiesu efektivitātes un šķietamo cilvēktiesību aizsardzības skaļo lozungu aizsegā. Cik šie lozungi ir piepildījušies, to noteikti katrs pats jūt.

CPL 4. pantā melns uz balta ierakstītas trīs tiesu instances. Arī likumā “Par tiesu varu” nostiprināta trīspakāpju tiesu sistēma, lai gan nav skaidrs, kādēļ administratīvās lietas apelācijas instancē skata tikai viena vienīga apgabaltiesa, kas atrodas vienā ēkā ar rajona tiesu Rīgā. It kā jau Latviju veido Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale (Satversmes 3. pants) un nav nedz rajonu vairs, nedz apgabalu.

Tātad par trīspakāpju tiesu sistēmu civillietu kontekstā. Formāli ikvienam, ja CPL to paredz, ir iespēja vērsties Augstākajā tiesā ar kasācijas sūdzību vai blakus sūdzību, taču gadu gaitā likuma grozījumi šādas iespējas ir padarījuši par faktiski iluzorām. Pašlaik CPL 57. nodaļa pieļauj iespējas atteikt kasācijas sūdzības iesniegšanu, piemēram, pat gadījumos, ja pārsūdzētajā  spriedumā ietvertais lietas iznākums ir nepareizs, taču trīs rīcības sēdes senatori uzskata, ka izskatāmajai lietai nav būtiskas nozīmes vienotas tiesu prakses nodrošināšanā vai tiesību tālākveidošanā, vai arī pārsūdzētais spriedums atbilst Augstākās tiesas judikatūrai.

Tiesiskai un mūsdienīgai valstij atbilstošs risinājums - ar pārsūdzēto tiesas spriedumu lietai ir nepareizs iznākums, bet kasācijas sūdzību nepieņemsim. Vēl traģikomiskāku situāciju padara fakts, ka  šādu lēmumu cienījamie senatori var arī nemotivēt. Mirāža tuksnesī, bet ne trīs tiesu instanču sistēma. Arī par iedrošinošu vai pārliecinošu nevar uzskatīt pašu senatoru publiski pausto.

Tā pats A. Strupišs ir skaidrojis īsto lietu kārtību tiesā: "Atteikumu gadījumos deviņi no desmit ir īsie pamatojumi. Izņēmumu gadījumi ir tad, ja senators uzskata, ka vajag uzrakstīt kādu īsu pamatojumu dažos teikumos. Tas pamatā ir tādās jūtīgākās sfērās kā darba lietas, bērnu lietas, vājākā tiesisko attiecību dalībnieka aizsardzība – lai cilvēki saprot, kāpēc ir atteikts. Taču šāda rīcība ir referējošā tiesneša ziņā: viņš izlemj, vai un cik detalizēti pamatot atteikumu rosināt lietu.” (Augstākā tiesa strīdu pēc būtības neskata 25.07.2019.https://lvportals.lvltiesas/306451-auqstaka-tiesa-stridu-pec-butibas-neskata-2019).

Kur tad paliek dedzīgās runas par to, ka trīs senatori, galvas kopā salikuši, cītīgi vērtē visus apsvērumus par kasācijas tiesvedības ierosināšanu un motīviem? Vai nevar būt tā, ka praksē tas senators, kuram nav palaimējies ar “jaunu lietu”, pēc vēja virziena noteic tās likteni, bet kolēģi, būdami koleģiāli un atbalstoši, tik vien kā pamāj ar galvu?  

Šāds regulējums un prakse tiek attaisnota kā runās, tā arī darbos pat apstākļos, kuros A. Strupišs (vēl būdams Civillietu departamenta priekšsēdētājs) kā problēmu norādījis nekvalitatīvus zemāko tiesu instanču tiesu nolēmumus (http://www.at.gov.lv/lv/jaunumi/par-notikumiem/senata-departamentu-priekssedetaji-norada-uz-zemaku-instancu-tiesu-nolemumu-un-kasacijas-sudzibu-slikto-kvalitati-9474).

Ja cilvēks nokļuvis situācijā, kurā ir nepieciešams iesniegt kasācijas sūdzību, protams, nekas neatliek ,un, kā moderni dažādos forumos izsakās īsti un nereti arī iedomāti procesa zinātāji jeb takuziņi, jācenšas pārvarēt “filtrus” uz kasācijas tiesvedības ierosināšanu. Tikai nevajag aizmirst, ka pašlaik jāiemaksā arī drošības nauda 300 eiro apmērā (CPL 458.p.1.d.), kas likuma spējā stāšanās dienā bija 50 latu (CPL 1999.gada 1.marta redakcija, skat. 458.p.), kas, pārvērsta mūsdienu naudā, būtu 74, 14 eur. To, ja senatoriem labpatiks, nāksies zaudēt tādēļ, ka, piemēram, nepareizais lietas iznākums nešķiet pietiekami nozīmīgs judikatūras vai tiesību tālākveidošanas kontekstā. Sak’, mēs ar “sīkumiem” nenodarbojamies. Interesanti – kur tad ir tie lielie darbi trešajai tiesu instancei?

Vēl daudz pamācību priekšā, liekam jaunu bildi iekšā. Kopš eiro ieviešanas Latvijā ir jau pagājis zināms laiks, taču toreiz matemātiski pārvērstie skaitļi, izņemot drošības naudas apmēru par kasācijas sūdzības iesniegšanu, kas sākotnēji bija pārvērsta uz 284,57 eiro un nu “noapaļota” uz 300 eiro, tā arī palikuši “ērti piemērojami”. Piemēram, valsts nodeva par prasību, kas novērtējama naudas summā, aprēķināma šādi. Ja prasības summa ir no 2135 eiro līdz 7114 eiro, tad jāmaksā 320 eiro plus 4 procenti no summas, kas pārsniedz 2134 eiro. Lēti un ērti?

Par kļūdām likumā, ko tādi vai citādi lietpratēji ir uzgājuši laika gaitā, varētu runāt gari un plaši, taču likumdevējs tā arī nav radis laiku kaut ko tajā visā mainīt. Piemēram, CPL paredz spriedumu izskaidrošanu (202. p.), bet neparedz tiesas lēmumu izskaidrošanu. Tad nu nākas gadiem ilgi izlīdzēties ar analoģiju un runām par likuma robiem.

Tieslietu ministrs tika no tautas izvēlēts SAEIMĀ, jo iestājās par bezkompromisa tiesiskumu jeb faktiski tiesisku valsti. Kāpēc gan klerki viņa ministrijā neseko viņa deklarētiem nodomiem, bet rīkojas gluži pretēji?

Aicinu beidzot sākt darīt savu darbu un civilajai tiesvedībai radīt jaunu likumu!

Turpinājumam te noteikti noderētu stāstījums par vienu blēdīgu zviedru banku, mūsu tautiešiem panāksniekiem bankā, kuri ir gatavi pakalpot blēdībās un tiesnešiem, iespējami visās instancēs, kuri labprāt bagātinās banku paspārnē, tā ka rezultātā pilsonis vienkāršais pēkšņi atgūstas bezdibeņa malā. Par to ir gana bagātīgs materiāls un, domājams, ne tikai man.

Quo vadis Latvija?

PIETIEK PIESMIET!

Novērtē šo rakstu:

73
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...