Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Satversmes aizsardzības birojs ar tā ierosinātajiem grozījumiem Zinātniskās darbības likumā, pašam negribot, ir izdarījis vairākas labas un noderīgas lietas. Lai cik nepatīkami būtu par tām pārliecināties.

Tas ne tikai apliecinājis savu dienaszagļu un parazītu kantora līmeni (ja nu gadījumā kādam vēl bija šaubas), bet arī uzskatāmi nodemonstrējis savu ņirdzīgo attieksmi pret tā saukto „drošības dienestu parlamentāro kontroli” un vēl daudz uzskatāmāk parādījis Latvijas pseidointeliģences vergadvēseļu sindromu, kas, izrādās, kopš čekas laikiem nav mainījies ne par grasi.

Un nu – par visu pēc kārtas.

Kā liecina publiskotā informācija, kaut kad pērn Jāņa Kažociņa vadītā kantora pārstāvji atnākuši uz mūsu inteliģentā un patstāvīgi domājošā reformista Roberta Ķīļa vadīto ministriju un paziņojuši – neko paskaidrot mēs jums nevaram, bet valsts intereses prasa, lai turpmāk nacionālās drošības apdraudējuma gadījumos drošības iestādes varētu pieprasīt jebkuram zinātniekam pārtraukt tā veiktos pētījumus.

Varbūt kādam cilvēkam ar saprātu un mugurkaulu, ko neparalizē un nesaliec deviņos kūkumos mūsdienu kvazičekistu fizionomijas un apliecības, šai sakarā arī rastos kādi jautājumi un iebildumi.

Reformistam Ķīlim tādi acīmredzami nav bijuši – nu, ja reiz tādi nopietni, ar varu apveltīti cilvēki atnāk un prasa, kā gan lai viņiem atsaka. Labāk paklanīties un piekrist, - gan jau viņi zina labāk. (Un nav ko mēģināt uzvelt vainu kaut kādiem ierēdņiem vai apkopējai – ministriju vada viens cilvēks, turklāt no partijas, kurai ļoti patīk muldēt par politisko atbildību.)

Tā nu reformists zemi paklanījies, un caur viņa vadīto ministriju Satversmes sargi savu kāroto grozījumu dabūjuši tālāk, uz Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju.

It kā šajā komisijā līdz ar plašākai publikai nezināmiem indivīdiem sapulcēts arī prāvs pulks atzītu inteliģences pārstāvju – te ir gan profesore Ina Druviete, gan latviskās dzīvesziņas grāmatu autore Janīna Kursīte-Pakule, gan it kā vienmēr tik principiālā kultūras eksministre Inguna Rībena.

Taču arī šie inteliģenti, kuriem tā patīk pļāpāt par saprātīgu politiku, politisko atbildību un tamlīdzīgām lietām, muguriņas mūsdienu čekistu priekšā ir noliekuši tikpat zemu kā Ķīlis ar kompāniju. Viņi, lūk, paļaujoties uz Satversmes aizsardzības biroja kompetenci un tiesībām neatklāt savu informāciju, - un kādi tad nu varot būt iebildumi vai pat jautājumi. Ja jau vajag tādus grozījumus, lai taču tiek...

Ķīlim, Rībenai, Druvietei, Kursītei demonstrējot šo te bezdomu pazemīgumu Satversmes pseidosargu vēlmju priekšā, ko gan brīnīties, ka tāpat bez jebkādām diskusijām šos grozījumus pieņēma arī visa Saeima un tie pa īstam tika pamanīti tikai tad, kad (kas varbūt visapkaunojošākais) par tiem paņirgājās kāds Latvijas „melnajā sarakstā” iekļauts Krievijas vēsturnieks.

Tiktāl – vispārzināmie fakti bez korektiem izskaistinājumiem. Bet nu – no tiem, manuprāt, izdarāmie secinājumi.

Pirmais – traģikomiskais. Ja vēl vajadzētu kādus apliecinājumus tam, kādi nodokļu maksātāju naudu lielos apjomos bezjēgā noēdoši trani ir sapulcējušies Satversmes aizsardzības birojā, tad pietiek rūpīgāk salikt kopā viņu skaidrojumus saistībā ar bēdīgi slavenajiem grozījumiem.

Tātad – Satversmes pseidosargiem vajadzīgs, lai turpmāk viņiem būtu tiesības apturēt zinātniskos pētījumus nacionālās drošības apdraudējumu dēļ (kurus konstatētu, protams, viņi paši un, protams, arī nevienam neizpaustu). Tieši tāda un ne citāda ir grozījumu būtība – dot mūsdienu erzacčekistiem iespēju pēc saviem ieskatiem apturēt Latvijā veiktus zinātniskus pētījumus.

Kas varētu būt Latvijā veikts zinātniskais pētījums, kas apdraud mūsu nacionālo drošību?

Teorētiski ko tādu var iedomāties, kaut ar grūtībām – piemēram, pāris kilogrami kāda pašmāju Einšteina izgatavotas antivielas varētu no puspasaules atstāt lielu tukšumu, tā būtiski kaitējot Latvijas nacionālajai drošībai, un arī kāda nejauka vēsturnieka atklājums, ka slavenā Viļa Rīdzenieka Satversmes sapulces fotogrāfija ir, teiksim, Sorosa kunga vectētiņa uzmeistarots viltojums, nacionālajai drošībai varētu nodarīt milzu kaitējumu.

Stulbi piemēri, vai ne? Taču daudz stulbāki ir tie argumenti, kurus min Satversmes aizsardzības birojs par labu nepieciešamībai laiku pa laikam kādu pētījumu aizliegt un pārtraukt. Tādi ir bijuši precīzi divi.

Viens – reizēm Latvijas zinātnieki veicot nezinkā veiktus pētījumus, un Satversmes aizsardzības biroja trani neredzot iespējas „saviem līdzekļiem iegūt pietiekamu informāciju par to, kas notiek šajos institūtos”.

Otrs – šādā veidā šis kantoris patiesībā cenšoties aizsargāt Latvijas zinātniekus pret krievu spiegiem.

Jauki argumenti, protams, - bet kurš no tiem dod kaut jel kādu loģisku pamatu pārtraukt konkrētus zinātniskus pētījumus?

Biroja trani, lūk, nezinot, kas tiek pētīts. Tātad – ja reiz nezina, tad kā šie nabaga nezinīši vispār var pateikt, ka pētītais apdraud nacionālo drošību un pieprasīt klapēt pētījumu ciet?

Un kā cilvēkiem, kuri sevi sauc par Satversmes sargiem, ir apveltīti ar iespaidīgām pilnvarām un trekni šķin nodokļu naudu, vispār nav kauna publiski paziņot – bēēē, mums nekas nesanāk, bēēē, atšķirībā no krievu spiegiem, kuri uzglūn latvju zinātnieku pētījumiem, iepazīstoties ar interneta mājaslapām (tas ir nevis muļķīgs joks, bet Satversmes biroja jokupēteru minēts spiegošanas piemērs), mēs tajās nekā nemākam saskatīt? Nabaga Satversme, ja to aizsargā šādi nemākulīgi stulbeņi.

Jā, un kāpēc birojs tā vietā, lai aizsargātu nabaga latvju zinātniekus no šiem internetu pētošajiem krievu spiegiem, vienkārši slēgs viņu pētījumus?

Tas ir apmēram tā: ļauna lapsa apdraud manas pīlītes pēkšķītes, bet manis barotais treknais sargsuns tā vietā, lai pīlītes apsargātu, bez kauna, bez goda nāk klajā ar priekšlikumu – nu, ko, slaktējam tās pīlītes nost, un viss būs kārtībā, nebūs vairs nekāda apdraudējuma!...

Ar vārdu sakot, primitīva muļķība un/vai melīgums no Satversmes aizsardzības biroja argumentiem ir redzama jau pa gabalu, un ne jau Jāņa Kažociņa senilitāte vien tur pie vainas.

Taču – un tas ir otrais secinājums – šis atgadījums arī uzskatāmi parāda, ko Latvijas specdienesti domā par cilvēkiem un struktūrām, kam likums it kā ir uzdevis šos pašus specdienestus kontrolēt, un vairāk kā skaidri demonstrē, kurš te kuru īsti kontrolē un kurš te iet kura pavadā.

Kāda tur parlamentārā kontrole, ja vidusmēra gariņš no Satversmes aizsardzības biroja var sākumā ministrijai, pēc tam Saeimas deputātiem pateikt – jums tas nav jāzina, turiet mutes un vienkārši dariet tā, kā mums vajag, un būs labi.

Un trešais, kas varbūt visnepatīkamākais, – tāpat šis gadījums visā krāšņumā rāda, cik maz neatkarīgās valsts gados mainījies tāds vidusmēra latvju sabiedriskais darbinieks – inteliģents.

Tā jau tas viņa dzīvē bija visos padomju gados: viena lieta – virtuvē savējo vidū klaigāt par brīvību un ko tamlīdzīgu, bet otra – ierodoties nopietniem cilvēkiem, kas apveltīti ar varu, nekavējoties pietaisīt biksiņas un darīt, kas tiek prasīts, – stučīt, nodot, kalpot, jo tie prasītāji taču labāk zina, kas vajadzīgs padomju tautas vai kādai citai varai.

Izrādās, tieši tāpat kā padomju gados tas notiek arī tagad – standarta latvju inteliģents joprojām ir tikpat bailīgi vergadvēselisks kā kādreiz. Atnāca pie manis šie te nopietnie ļaudis, ar varu apveltīti un – un, protams, ko viņi prasa, tas arī jāpilda. Un kursītes, rībenas un druvietes zemīgi un bez aizdomāšanās dara to pašu, ko viņu priekšgājēji darīja četrdesmitajā, četrdesmit pirmajā, četrdesmit ceturtajā un visos nākamajos gados. Atšķirība tikai tā, ka toreiz vismaz varēja puslīdz pamatoti aizbildināties ar to, ka citādi jau nevar...

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko apliecina pieminekļa zīme

FotoMantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc publiskā telpa ir svarīga. To saprot ne tikai profesionāļi, bet arī cilvēki, kuru vēstījumu var saukt par “tautas balsi”. Šajā vārdu salikumā nav ironijas, tautas balsī bez negantuma ir arī saprāts.
Lasīt visu...

15

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

FotoMinistru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras reformu". Līdz ar to ir uzsākta manis kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra (AP!) vadītā valsts digitalizācijas reforma, kas attīstīs un nostiprinās valsts pārvaldes rīcībā esošos IKT resursus un pārvaldības kompetences, pilnveidos datu un pakalpojumu pārvaldību, kā arī, radīs jaunas iespējas komersantiem attīstīt savus digitālos risinājumus, pilnveidot esošos pakalpojumus un radīt jaunus.
Lasīt visu...

15

Manas pārdomas par Latvijas himnu

FotoMūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme – toreiz vēl ne valsts. Ne vairs Kurzeme, ne vairs Vidzeme, ne vairs Latgale, bet gan Latvija. Latvija kā viena noteikta daļa no pasaules. Latvija, kas atrodama pasaules kartē.
Lasīt visu...

21

Muļķība vai pasūtījums?

FotoSliktāku variantu kā noplēst Pasaules tirdzniecības centra (PCT) labi saglabāto ēku Elizabetes ielā 2 (attēlā - idejas "bīdītājs", kultūras ministrs Nauris Puntulis) tikai tādēļ, ka to kādreiz ir izmantojuši kompartijas birokrāti, mūsu vadošo partiju koalīcijai nebija viegli atrast. Negribas idejas autorus un deputātus saukt par muļķiem, jo muļķībai var būt arī pasūtītājs – labi paslēpts lobijs ar saviem finansiāliem vai politiskiem mērķiem un līdzekļiem.
Lasīt visu...

21

Prezidents un Drāma

FotoKatra globāla krīze ir būtiski mainījusi pasauli. Pirmais pasaules karš sievietēm saīsināja matu un kleitu garumu, jo vīriešu skaits bija dramatiski samazinājies, bet industriālais laikmets prasīja darba rokas. Otrajā vairums armiju braši iejāja zirgu mugurā, lepni zobenus vicinot (kaujā pie Mokras vācieši zaudēja 50 tankus, bet poļi 300 zirgus), bet kara noslēgumā cilvēce pieredzēja Hirosimu un Nagasaki.
Lasīt visu...

6

Kad "sabiedriskā radio personība" ignorē sabiedriskā radio ētikas kodeksu

FotoŠī gada 19.jūnijā Latvijas Radio 5 darbiniece Karmena Stepanova savā oficiālajā LSM “radio personības” profilā norādītajā twitter.com kontā @bembijs publicēja tagad izdzēstu ierakstu, kurā ievietoja ekrānšāviņu no politiskās partijas Nacionālā savienība “Taisnīgums” profila, tam pievienojot komentāru: “Gribētu, lai Rīgas valsts 2. ģimnāzija pastāsta, ko viņu mūzikas skolotājs darīja šajā “akcijā”.”
Lasīt visu...

6

Augstākā tiesa gandrīz visā mums piekrita, bet spriedumu nez kāpēc tomēr atcēla

FotoKultūras ministrija (KM) turpina uzsvērt, ka valsts ir pilnībā norēķinājusies par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas būvniecību, līdz 2016.gada 31.decembrim pārskaitot būvniekiem pēdējo maksājumu 104 904 eiro apmērā. Kopumā par ēkas būvniecību 8 gadu laikā valsts samaksājusi 195 565 638 eiro, un tai pret būvnieku nav parādsaistību.
Lasīt visu...

21

Politiķa statuss pats par sevi nav pietiekams pamats atklāt sabiedrībai informāciju par politiķa privāto dzīvi – ka Juta Strīķe universitātē iestājās kā Anna Potapova

FotoAugstākās tiesas (Senāta) Administratīvo lietu departaments 15.jūnijā atteicās ierosināt kasācijas tiesvedību administratīvajā lietā, kas ierosināta, pamatojoties uz žurnālista pieteikumu par pienākuma uzlikšanu Latvijas Universitātei sniegt pieprasīto informāciju par vārdu un uzvārdu, ar kādu politiķe minēta augstskolas dokumentos. Līdz ar atteikumu ierosināt kasācijas tiesvedību stājas spēkā Administratīvās rajona tiesas 2019.gada 5.jūlija spriedums, ar kuru pieteikums par informācijas izsniegšanu noraidīts.
Lasīt visu...

21

Izglītība

FotoGrūti laiki rada stiprus cilvēkus, stipri cilvēki veido labus laikus, labus dzīves apstākļus. Labi dzīves apstākļi rada vājus cilvēkus, un vāji cilvēki rada grūtus laikus.
Lasīt visu...

21

Bagātie un slavenie arī raud, jeb turīgie prasa pabalstus

FotoKoronavīrusa radītā krīze pamatīgi iedragāja daudzus biznesa sektorus, piemēram, restorānu un viesnīcu biznesu, tūrisma un izklaides industriju. Lai šiem uzņēmumiem un tajā strādājošajiem palīdzētu, valsts piešķīra dīkstāves pabalstus līdz pat 700 eiro. Ļoti apsveicama un pareiza rīcība – līdzīgi rīkojās arī cita valstis pasaulē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs enerģiski aizņemamies uz nākotnes rēķina

Ļoti cienījamās Saeimas deputātes! Augsti godātie Saeimas deputāti! Dāmas un kungi! Šodien noslēdzas spraigs darba cēliens, un turklāt vairākus mēnešus...

Foto

Sabiedriskās televīzijas blēņas par okupāciju „skatītājam parastajam”

Filma "Parasta okupācija" diemžēl ir kārtējais piemērs tam, ka, mēģinot iztikt bez vēsturniekiem vēsturei veltītu jautājumu analīzē, nekas izcils...

Foto

Esam pret jebkādu Augstskolu likuma redakciju, kurā pieļauta tādu rektoru ievēlēšana, kas nezina latviešu valodu un nespēj to lietot

Saskaņā ar pašlaik plaši apspriesto un kritizēto...

Foto

Ārstu blakusdarba ierobežošana var novest pie medicīnas personāla kritiska trūkuma

Latvijas Slimnīcu biedrība kategoriski iestājas pret publiskajā telpā izskanējušo politikas veidotāju ideju ierobežot ārstu darbību -...

Foto

Valsts politiskā vadība izšķīrās palikt savā vietā un pielāgoties, nevis cīnīties pret agresiju un protestēt pret notiekošo

Latvijas patrioti! Godātie klātesošie! Pirms 80 gadiem – 1940....

Foto

Džordž Stīl, tiec galā ar saviem kompleksiem

Džordž Stīl, Latvijas pilsoni, Attīstībai/Par dibinātāj un biedr, cik saprotu. Es Jūs, Džordž Stīl, uzrunāšu uz "Tu". Uz šo ierakstu mani...

Foto

Saprātīga izvēle

Cilvēkus nosacīti varētu iedalīt divās grupās: tajos, kuri pieņem saprātīgus lēmumus, un tajos, kuri pieņem nesaprātīgus lēmumus....

Foto

Pūces kundze nodokļu maksātāju naudu mums un citiem sadalīja ļoti labi un pareizi; kas nemācēja pareizi paprasīt, pats vainīgs

Var piekrist pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" publikācijas...

Foto

Par nodokļiem, dzīvi un brīvību

Obligātie nodokļi nozīmē, ka zeme ir iekarota, tā pakļāvusies kādam pārspēkam. Tautu var pakļaut un paverdzināt kā vietējie, tā svešzemju varmākas....

Foto

Kad rasisma apkarotājiem entuziasma vairāk nekā saprāta

Dārgie draugi. Esam saņēmuši pārmetumus no Aijas Ingrīdas Abenes (jautājums tiek diskutēts arī viņas pārstāvētās partijas Attīstībai/Par "Facebook” profilā)...

Foto

Lai nepieļautu nacionālā kultūras mantojuma izpostīšanu Rīgas centrā, sākta iedzīvotāju parakstu vākšana

Internetā sākta parakstu vākšana, lai panāktu, ka netiek izpostīts Alberta ielas 9 Konstantīna Pēkšēna...

Foto

Krievija turpina aktīvi melot par COVID-19 nekaitīgumu

Līdz šim mediju un sociālo tīklu vidē ir parādījies ārkārtīgi daudz Kremļa vēstījumu par COVID-19 vīrusa izplatību. Tiek izplatītas...

Foto

„Wagner” algotņi Lībijā – Putina naivā lielgabalgaļa

Krievijas karavīru mentalitāte būt par naivu lielgabalgaļu nav mainījusies kopš Ivana Bargā laikiem, - šādu secinājumu var izdarīt no...

Foto

Cilvēku un mājlopu čipošana un čipi

Pašreiz, iespējams, notiek viena no pasaules vēsturē lielākajām kriminālām krāpšanām un apmaušanām – pasludināta viltus kroņa vīrusa izraisītās slimības viltus...

Foto

Aicinām pārtraukt darbus Skanstes dārziņos uz putnu ligzdošanas laiku

Nodibinājums "Dzīvnieku policija" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina pārtraukt Skanstes ielas dārziņos paredzētos darbus vismaz līdz šī...

Foto

Grēkāzis ir, upurnazis trinas

Vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi. Mežu daudzīpašnieks Modris Fokerots riskē sabiedrības ilgākā piemiņā palikt tieši kā uzskatāma ilustrācija šai parunai....

Foto

Pieprasām atsaukt raidījumā "Nekā personīga" paustās nepatiesās un maldinošas ziņas

SIA Pata un SIA Pata Board advokāti ir vērsušies SIA All Media Latvia ar pretenziju, kurā...

Foto

Dieva valstība

Jānis Kristītājs ir teicis: «Atgriezieties no grēkiem, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.» (Mt 3:2) Ar šādiem vārdiem Jānis Kristītājs sāka savu publisko...

Foto

IZM izstrādātie Augstskolu likuma grozījumi ir brāķis, kas būtiski jāuzlabo

Rektoru padome atklātā vēstulē vērsusies pie Saeimas deputātiem, kā arī Latvijas augstskolu mācībspēkiem un studentiem, informējot,...

Foto

Tumsas spēki mēģina ierobežot mūsu iespējas tērēt nodokļu maksātāju miljonus tā, kā mēs vēlamies

Ar nekorektu un godprātīgas konkurences principiem neatbilstošu vēstuli Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu...

Foto

Latvijā ar novadu reformu cenšas ievilkt un nostiprināt okupāciju radītās sekas – kam tas izdevīgi?

Latvija kā novads, kā zeme gadsimtu gaitā bija dažādu okupācijas jūgu...

Foto

Valdība plāno pieņemt ar nejēdzībām pārpilnas dzīvnieku labturības prasības

Šajās dienās Ministru kabinets pieņem noteikumus „Dzīvnieku labturības prasības dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās”. Nosaukšu tikai lielākās...

Foto

Tas apdraudēs dzīvības

Veselības ministrijas tuvākajā laikā plānotā slimnīcu līmeņu pārskatīšana var būtiski samazināt ārstniecības pakalpojumu pieejamību reģionu iedzīvotājiem....

Foto

Aicinu nepakļauties šauras personu grupas spiedienam un balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā

Kā Varakļānu novada iedzīvotājs un viens no lielākajiem novada uzņēmējiem vēršos pie...

Foto

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums. Un Jums un mums...

Foto

Troļļi

Troļļošana - tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos...

Foto

Vai Latvija izmantos vai izniekos jaunas biznesa iespējas post-COVID pasaulē?

Savulaik vēl jaunā un naivā Latvija sapņoja kļūt par banku paradīzi – “tuvāk par Šveici”. Par...

Foto

Pieprasu pārtraukt pārkāpt Satversmi un Saeimas Kārtības rulli: vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei

Saskaņā ar Satversmes 15.pantu "Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu...

Foto

Kā tagad pareizi vajadzētu „apgūt” Eiropas naudu

Eiropa gatavojas vērienīgai ekonomikas atjaunošanas programmai, plānojot tērēt simtiem miljardu, iespējams, pat triljonu eiro. Tā ir labā ziņa. Pats...

Foto

Notiek valsts apvērsums: ja jūs tagad necelsieties, tad paši vainīgi

Saeimas Prezidijs ir sasaucis Saeimas attālināto ārkārtas sēdi 2020.gada 26.maijā pulksten 14.00 (e-Saeima platformā). Tas ir...