Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

Par “padomju mantojumu”

Ainārs Kadišs
15.06.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēdējā laikā publiskajā telpā arvien neatlaidīgāk un uzbāzīgāk tiek sēta un kultivēta ideja par kaut kādu atbrīvošanos no “padomju mantojuma”. Parasti tas notiek Uzvaras pieminekļa sakarā, bet pūkainītis ar viņam piemītošo ģenialitāti reiz izbēra pūlim tādas pērles kā “jāatbrīvojas no VISA padomju mantojuma”. Saprotams, ka tauta to “paķēra” un panesās visnotaļ loģiskas idejas par tiltu, hesu, televīzijas torņa un pat veselu mikrorajonu nojaukšanu.

Bet mani uzmanīgu šajā retorikā dara kas cits, proti – vai tur netiek slēpta un viltīgi kultivēta ideja par to, ka arī VISI cilvēki, kuri ir piedzīvojuši TOS laikus, ir “padomju mantojums”? Jo šie cilvēki glabā savā atmiņā doktrīnu par valsti, kura rūpējas par cilvēkiem, par elektroenerģijas nemainīgu cenu 30(!) gadu garumā (0,04rbļ/kw) un par inflācijas neesamību vispār.

Šie cilvēki nevar aizmirst un, domājams, nekad neaizmirsīs desmitgades, kad tramvaja biļete maksāja 3 kapeikas, trolejbusa – četras, bet autobusa – piecas. Daži no viņiem atceras laiku, kad maize ēdnīcā bija par velti. Tas gan nebija ilgi, jo vairumam cilvēku kāda viņu dabas daļa bija tikpat lopiska kā mūsdienās. Viņi nemācēja un nespēja to novērtēt - aizkostas maizes šķēles mētājās gan uz, gan zem galdiem. Tad maizi atkal sāka pārdot par naudu. Viena kapeika par šķēli...

“Padomju mantojums” ir cilvēki, kuri atceras, ka par pedofiliju sodīja ar brīvības atņemšanu, bet dzīvam no ieslodzījuma bērnu pāridarītājam iznākt bija maz izredžu – nerakstītie kriminālās pasaules likumi bija skarbi, bet vismaz šajā ziņā – taisnīgi. Šie cilvēki - “padomju mantojums” - atceras arī to, ka par pretdabiskām attiecībām starp vīriešiem varēja dabūt kriminālsodu, ka par valsts (tautas) īpašuma piesavināšanos vai pat izšķērdēšanu varēja dabūt 15 gadus. Ar mantas konfiskāciju, protams.

Viņi atceras, ka tiesa saucās “tautas tiesa” un tiesu sprieda tiesneši kopā ar vairākiem piesēdētājiem – pārstāvjiem no tautas. Viņi atceras, ka bija sabiedrība, kurā nebija vajadzības pēc apsargiem ne veikalos, ne skolās, ne slimnīcās, ne valsts iestādēs. Viņi atceras, ka gan jebkura līmeņa izglītība, gan medicīna bija bez maksas. Es biju slimnīcā kopā ar jaunekli, kurš salauza mugurkaulu un ar auto nebija transportējams. Viņu no Ventspils atveda uz Rīgu ar helikopteru. Jo bija reāla VALSTS.

Patīk tas jums vai ne, bet es tajā esmu dzimis. To vairs nevar izmainīt un nekad nevarēs. Es pazīstu cilvēkus, kuri kalpo šodienas absolūti iznīcinošajam režīmam Latvijā un kaunas par savu bērnību un jaunību, pavadītu ģeogrāfiski šajā pašā, bet politiski, ideoloģiski, kulturāli un sociāli pilnīgi citā valstī, iekārtā. Vairums cilvēku ir lēti; viņus var nopirkt jebkurš. Skat, kā kristīgajā tradīcijā Ēsavs pārdeva savu pirmdzimtību par lēcu virumu. Tiesa gan, ilgtermiņā tas viņam neko labu nedeva...

Cilvēkam, kurš noliedz savu pagātni, zūd koordinātu sistēma, un viņš vairs neaptver nedz to, kur atrodas pašlaik, nedz – vēl jo vairāk – kurp virzās. Ir smieklīgi un reizē skumji klausīties, kā šobrīd labi “iekārtojušies” cilvēki kvankšķ, aprunā un lād “nolādētos padomju laikus”, mudinādami atteikties no to “mantojuma”, vienlaikus nebūdami gatavi atteikties nedz no padomju bezmaksas izglītības diplomiem, nedz no padomju mājām un bezmaksas dzīvokļiem. Viņi zāģē(nu jau gan gandrīz ir beiguši) padomju laikā augušos, koptos un sargātos mežus, un lād “padomju mantojumu”. Zāģē un lād, zāģē un lād...

Ja tā nav kognitīvā disonanse, tad tā ir milzu nekaunība. Vai vienkārši – stulbums. Bet aizsargāties pret patiesību ar stulbuma palīdzību ir sens paņēmiens.

Es varētu turpināt šo tēmu ilgi, bet nav jau vajadzības. Senā grāmatā ir teikts, ka “gudro norāšana skar vairāk nekā nejēgu simts nūjas sitieni”. Kurš godīgs, tas nekad nenoliegs savu pagātni. Tikai saucot lietas to vārdos, mēs varam apjēgt un ietekmēt savu tagadni un nākotni.

Bet par to gan padomājiet, vai vārdkopā “padomju mantojums”, no kura esot “jāatbrīvojas”, neietilpstam arī mēs – vēstures dzīvie liecinieki. Nevienai pasaules mafijai liecinieki nepatīk. Varbūt tādēļ atkal tiek aktualizēts jautājums par 60+ švakcinēšanu? Varbūt šīs cilvēku vecuma kategorijas komerciālā nerentabilitāte ir tikai otršķirīgs iemesls?

Mēs esam bīstami varai. Mēs neesam tik veci, lai būtu sasirguši ar vecuma demenci, bet neesam tik jauni, lai nebūtu piedzīvojuši un neatcerētos dzīvi pirms apvērsuma. Šim režīmam mēs esam un būsim “padomju mantojums”. Neērts, pietiekami pieredzējis un nepakļaujams...

Novērtē šo rakstu:

225
35

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Tā kā savu Rinkēviču mums izdevās ievēlēt, mēs ar smagos noziegumos apsūdzētām personām atkal nesadarbosimies (līdz nākamajai reizei)

FotoPartiju apvienības Jaunā Vienotība un partijas Vienotība valdes, kā arī Saeimā pārstāvētā frakcija vienbalsīgi atbalsta Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa iniciēto sarunu uzsākšanu par iespējamu koalīcijas paplašināšanu.
Lasīt visu...

21

Kad bijusī „konservatīvā” izglītības ministre tagad vicina varavīksnes karogu

FotoKā tā varēja būt, ka no partijas "Jaunā konservatīvā partija" (vēlāk "Konservatīvie") par izglītības un zinātnes (!) ministru bija cilvēks, kas tagad savā socmediju kontā vicina varavīksnes karogu?
Lasīt visu...

21

Pieprasām noņemt pie domes ēkas izkārto varavīksnes krāsu karogu

FotoPartijas “Gods kalpot Rīgai” valde, kuras sastāvā esmu es un arī pašvaldības deputāti, pieprasām nekavējoties no Rīgas Rātsnama noņemt izkārto varavīksnes krāsu karogu, kas simbolizē atbalstu “PRAIDA” un “LGTB” kopienai. Šī karoga izkāršana neatbilst noteiktajiem normatīviem par valsts karogu izkāršanu pie sabiedriskām ēkām, un šis lēmums nav debatēts un atbalstīts kādā no Rīgas domes sēdēm.
Lasīt visu...

21

Par Stambulas konvencijas saderību ar Latvijas Satversmi

FotoPolicijas nolaidība, nenovēršot vīrieša īstenotu jaunas sievietes vajāšanu, apdraudēšanu un galu galā – nonāvēšanu, ir atgriezusi publiskajā telpā jautājumu par Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu (turpmāk – Stambulas konvencijas) ratifikāciju. Latvijas valdība šo konvenciju parakstīja jau 2016. gadā, tomēr šādai rīcībai ir tikai politisks, bet ne juridisks spēks. Lai konvencija taptu patiešām saistoša, nepieciešama parlamenta rīcība ratifikācijas veidā, kam jau septiņus gadus pietrūkst deputātu vairākuma.
Lasīt visu...

21

Prezidenta vēlēšanas pasaules dienā bez tabakas

FotoTas, protams, ir simboliski, ka Latvijas Saeima nolēmua vēlēt Latvijas prezidentu 31. maijā – Pasaules dienā bez tabakas (World No Tobacco Day).
Lasīt visu...

12

Lembergs? Jūs ko! Kas tas vispār tāds? Mums rūpe tikai par valsti!

FotoZaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija uzskata, ka šajā saspringtajā ģeopolitiskajā situācijā, kāda valda pasaulē, nav īstais laiks, kad Latvija var ļauties eksperimentiem valsts prezidenta izvēlē, tāpēc balsojumā par valsts prezidentu deputāti atbalstīja ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kuram ir visatbilstošākā pieredze un zināšanas šodienas apstākļiem.
Lasīt visu...

21

Par Stambulas konvenciju, nacionālo reliģiju un prezidenta vēlēšanām

FotoKurta Vonnegūta romānā "Kaķa šūpulis" var atrast Bokonona dziesmiņu, kas ir gana dziļdomīga: Žūpa, kas parkā uz soliņa dzied, Mednieks, kas tīģeru medībās iet, Ķīniešu zobārsts, Angļu karaliene Ir mezgliņi, ko viens pavediens sien. Smalks, smalks pavediens – Tik dažādi ļaudis, bet kamoliņš viens.
Lasīt visu...

15

Mūsu labvēlis Meroni palūdza uzrakstīt par Lembergu, un nevarējām atteikt

FotoKurš no viņiem? Gremdēs vai atbalstīs, apsolīs un apžēlos?! Tieši tāda pašreiz ir augstāko vērtību nesēja, arī drošības garanta – nākamā Latvijas prezidenta – atlases un ievēlēšanas intriga. Izrādās, ka bez Lemberga nevar. Tāda ir cena, ja valdības koalīcija nespēj vienoties par vienu kopēju Valsts prezidenta kandidātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas psihiatriem – noraidījums!

FotoLaikā, kad tik daudz emociju un spraigu cīņu uz ledus, sāncensības gars pēkšņi pārņēmis arī gluži negaidīti saformējušos komandu – Latvijas psihiatrus. Lai arī patīkamāk noteikti būtu svinēt Latvijas svarīgāko uzvaru, diemžēl nāksies brīdi uzkavēties arī šajā publiskās diskusijas laukumā, īsi atvairot izdarītos metienus pa maniem vārtiem.
Lasīt visu...

8

Vai īstie prezidenta amata kandidāti ir Mūrniece, Zīle un Simanovičs?

FotoTā vien izskatās, ka pašreiz izvirzītajiem valsts prezidenta amata kandidātiem nav cerību iekarot Rīgas pili, jo nevienam nav nav tik liela atbalsta, lai saņemtu ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu. To lieliski apzinās arī politiķi.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tiesības nogalināt: Krievijas gadījums

Kas notiek, kad civilā vara netiek galā ar tiem, kuru rokās ir ieroči? Sākas haoss, un taisnība ir tam, kurš stiprāks....

Foto

Kaut kāds izlēcējs iedomājas, ka var domāt citādi nekā mēs, izcilie eksperti un speciālisti, kuriem ir pašreizējos datos balstīts pareizais viedoklis

Pēc pēdējā nedēļā izskanējušajiem Nila...

Foto

Vai nākamais prezidents arī dalīs ordeņus savējiem un garāmgājējiem?

“Nav īstais brīdis eksperimentiem ar koalīciju,” teic Uldis Pīlēns, Valsts prezidenta amata kandidāts, skaidrodams savu pārliecību par...

Foto

Prokremliskā pagale. Levits bija tieši tāds savā vietā, kāds bija nepieciešams prokremliskajiem spēkiem

Grūti pateikt, kāpēc tieši Saeimas kontekstā Latvijas valsts prezidents Egils Levits ieraudzīja kaut...

Foto

Kā tad lai māca Latvijas vēsturi?

Latvijā virmo diskusijas par vēsturi un tās mācīšanu skolās. Pēc jaunās Skola 2030 programas ieviešanas Latvijas skolās vēsture netiks mācīta atsevišķi no...

Foto

Nākamajam valsts prezidentam ir jāspēj vadīt Latviju iespējamā Trešā pasaules kara apstākļos!

Personīgi man nešķiet būtiski, lai valsts prezidents vaļējā automašīnā trauktos pa valsti un sveiktu...

Foto

Naida kurināšanas troļļi Latvijā mēģina iebiedēt un apklusināt mūs, objektīvos, drosmīgos un sabiedrības interesēs strādājošos žurnālistus, neļaujot mums darīt visu, kas mums ienāk prātā

Nesen beidzu...

Foto

Rinkēviča unikālais skapis

Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča gadījums Latvijas politikā ir saistāms ar mērķtiecīgu darbu, kur visa pamatā ir ne tikai spēja izmantot apstākļus, bet tos...

Foto

Baltkrievija Krievijas kabatā

Aleksandra Lukašenko sliktais veselības stāvoklis liek domāt par to, kas var notikt, ja viņš nespēs pildīt vadoņa lomu. Pirms tas kļūst skaidrs, atskatīsimies,...

Foto

Pietiek nopietnības: Maksimu Galkinu par valsts prezidentu!

Ņemot vērā ārkārtīgi sarežģīto situāciju pēc Leviatāna k-ga atsacīšanās kandidēt, ierosinu meklēt neordinārus risinājumus. Viens no tiem būtu ārkārtas...

Foto

Cik baisi, ka lieliskais Latvijas nepārtrauktības doktrīnas tēvs Levits ir piekāpies prokremliskā oligarhāta kalpu sazvērestības priekšā

Ja vesels prezidents, vārdā Egils Levits, atsakās atkārtoti pretendēt uz...

Foto

Piesakos konkursā par vistukšāko un visfrāžaināko prezidenta amata kandidāta paziņojumu

Dārgie draugi! Es, tāpat kā daudzi, vēlos redzēt mūsu Latviju modernu un stipru. Moderna Latvija manā...

Foto

Valdība atļauj elpot

Šķiet, Latvijā var uzelpot brīvāk. Pat mediji informē, ka “uzpurņu” ēra beigusies. Ministru kabinets šā gada 9. maija sēdē tiešām mainīja epidemioloģiskās drošības...

Foto

Kremļa rokas nozākātajam Egilam Levitam ir ļoti zems reitings? Viņam vienalga nav alternatīvas, jo Gunāram Astram un Jānim Čakstem „reitings” bija vispār nekāds!

2019. g. jūlijā...

Foto

Gada laikā kampaņa „Runā latviski” panākusi ievērojamas pārmaiņas

7. maijā apritēja gads, kopš sociālajos tīklos twitter un Facebook tika uzsākta sabiedriska kampaņa #RunāLatviski #AtkrieviskoLatviju. Nesen līdzdalības...

Foto

Egila Levita kancelejas darbinieku algas ir tik mazas, ka drīz viņus piemeklēs bads

Ordeņu šķinda Rīgas pilī, Kremļa atbalstītāju bļaurības Esplanādē un “gatavošanās” 9. maija pseidosvinībām...

Foto

Nekonsekventi lēmumi un valsts spiediens uz tieslietu sistēmu ir nepieņemama un bezatbildīga rīcība

Pārsteidzīgi paziņojumi, nepamatoti izteikumi Latvijas politiskajai videi nav nekāds jaunums, taču tagad pieņemts...

Foto

Kliedzoši!

Šis ir KLIEDZOŠI! Es pats esmu vecāks, un sirds sažņaudzas, redzot, ka Latvijā notiek šādas drausmas. Man trūkst vārdu... Vai tas ir tas Latvijas izslavētais...

Foto

Bordāna “eža cimdu” mantiniece

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere plašā intervijā, liekulīgi iepinot tēzi par Temīdas apolitiskumu, cenšas pārliecināt publiku, ka “nevainīguma prezumpcija tiek un tiks augstā...

Foto

Tikai tautas ienaidnieki var neuzticēties Latvijas valsts lieliskajām institūcijām un šaubīties par demokrātijas noturību pasaulē!

Ministres kundze! Nacionālo bruņoto spēku komandiera kungs! Karavīri un parādes dalībnieki!...

Foto

Krievi ir nosprieduši – ja nav taustāmas jēgas no viņu balsīm parlamentā, tad balsos par klauniem, būs vismaz jautrāk

Ukrainas karš liecina, ka pasaule nevar būt droša...

Foto

Kamēr policijā turpinās strādāt šādi andronkuļi, upuri neziņos

Sieviete, ko bijušais dzīvesbiedrs nodur maza bērna priekšā. Sieviete gaidībās, kuru dzīvesbiedrs nosit līdz nāvei, apzināti spīdzinot pirms...

Foto

Kas vispār var sodīt Levitu un viņa bandas dalībniekus?

Egils Levits un tā visa banda ap viņu, kas safabricēja kriminālprocesu un pasūtīja kratīšanas, meklējot Viltvārža un...

Foto

Ar e-adresēm valsts aparāts ir modernizējis birokrātiju, taču par tās palielināšanas cenu

Oficiālā elektroniskā adrese (e-adrese) ir valsts ieviests rīks, caur kuru tiek nodrošināta korespondence starp...