Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

“Dievs man deva daiļrunīgu mēli, lai es varētu stiprināt tos, kuri ir krīzē, kuri ir paguruši, kuri nezina, kā tālāk dzīvot, nezina, kur atrast atbalstu. Te ir arī apsolījums – Viņš deva. Tātad Viņš caur Svēto Garu dod mums gudrību no augšienes par to, kā uzrunāt mūsu līdzcilvēkus, kā viņus stiprināt. Viņš dod mums spēku, enerģiju, gudrību, mīlestību, kā uzrunāt šos cilvēkus.”

Tas bija izvilkums no Rīgas arhibīskapa Zbigņeva Stankeviča 5.aprīļa attālinātās uzrunas Svētās Mises dalībniekiem, kuras atreferējums tika publicēts arī šajā portālā. Pravieša funkcijas uzņemties es šeit netaisos, nedz arī kādu stiprināt, bet vēlos parunāt par tādu lietu kā viltus pravieši.

Kāds reliģiski noskaņots indivīds, iedvesmojies no arhibīskapa sprediķa, nospriedīs - “man ir nākusi iedvesma caur Svēto Garu kļūt par pravieti, tāpēc runāšu”. Kāds cits, neticīgais, nodomās “sākšu mācīt citus dzīvot, jo jūtu sirdsapziņas aicinājumu”. Ir novērots, ka krīzes situācijās “pravieši” un dzīvot mācītāji savairojas straujāk par Corvid 19. Kā atšķirt patiesos no viltus praviešiem? Ticīgajiem šeit būtu jāatceras Bībeles baušļi, savukārt neticīgajiem - cilvēciskās pamatvērtības, kas tie paši baušļi vien ir. “Tev nebūs citus dievus turēt manā priekšā.” Par to, kas tie tādi “citi dievi” ir, biju pieminējis vienā no saviem iepriekšējiem rakstiem šajā portālā, un, proti, - tie ir mantrausība, godkāre un varaskāre, kas bieži vien iet roku rokā.

Nav jāpierāda, ka “pravietis”, kurš darbojas pēc principa “tam, kas vairāk maksā”, nav nekāds pravietis, bet pērkama ielene (mantrausība). Viltus pravietis ir arī tas, kuru grauž godkāres tārps. Tāds sludinās to, kas patiks un glaimos auditorijai, pretī saņemot uzslavas un pateicības. Piemērs - kādā Latvijas mazpilsētā jauns katoļu garīdznieks sprediķoja Ziemassvētkos un neuzkrītoši, kā tas pašam likās, aģitēja par vietējo pagastveci (bija priekšvēlēšanu laiks). Patiesais pravietis runās par nepatīkamo, un kā atlīdzība par to būs lamas, naids un citas nepatikšanas. Varaskāre - vēlme iegūt psiholoģisko varu par citiem parasti izpaužas dažādās pseidoreliģiskās sektās, savukārt totalitāri un autoritāri režīmi reliģiju itin bieži izmanto savas varas stiprināšanas nolūkā. Kā spilgts piemērs teiktajam ir mūsdienu Krievija, kur garīdznieki dod bučot babulienēm “svētbildes” ar Putina portretu https://youtu.be/_32p1hDQlMk

“Tev nebūs nokaut.” Vēl viens bauslis. Neticiet “praviešiem”, kas slepus vai atklāti iestājas par vardarbību. Daži piemēri no vēstures. Ir 1096.gads. Pāvests Urbans II savos sprediķos kaismīgi aicina atbrīvot Jeruzalemi no turkiem - seldžukiem, kas tur bija izvērsuši teroru pret vietējiem kristiešiem. Sākotnēji cēlu mērķu iedvesmoti, krustnešu karagājieni pārvērtās par asiņainiem reliģiskiem kariem, kur vardarbība pret neapbruņotiem iedzīvotājiem bija ierasta lieta, piemēram, krustnešu sarīkotais slaktiņš Jeruzalemē 1099.gadā.

Jāpiezīmē, ka kristīgā ticība Baltijā tika ieviesta no ārpuses ar ieroču spēku tā saucamajos Ziemeļu krusta karagājienos. Iespējams, ka tas bija viens no iemesliem, kāpēc kristīgā ticība šajās zemēs nelaida tik dziļas saknes kā, piemēram, Polijā, kur to ieviesa vietējie valdnieki.

Vēl viens vēsturisks piemērs. Spāņu inkvizīcijas dibinātājs Tomass Torkvemada. Esot bijis askētisks un dievticīgs cilvēks, kas tomēr viņam netraucēja sūtīt uz sārta citus par to, ka bija citu reliģiju piekritēji vai bija atšķirīgs pasaules uzskats. Var likties, ka pretruna - kristietis un vardarbība. Skaidrojums var būt sekojošs. Kāds dzīvo askētisku dzīvi, stingri ievēro visas baznīcas noteiktas regulas, kaismīgi lūdz Dievu un liekas, ka ir kontakts un veidojas dialogs. Taču problēma ir tajā, ka cilvēks grib dzirdēt to, ko vēlas un kas atbilst viņa uzskatiem, nevis patiesību. Tas nozīmē, ka lūdz Dievu ar “aizvērtām ausīm”. Līdzīgi ir ar sirdsapziņu, ko pielāgo pēc vajadzības.

Turpinot domu par bausli “Tev nebūs nokaut”. Dzīvē var būt situācijas, kad no vardarbības neizbēgt. Piemēram, aizstāvot savu vai tuvinieku dzīvības. Tomēr šādi ekstrēmi notikumi gadās reti - ar nosacījumu, ja kāds tīšām neizaicina likteni. Bieži vien sadzīviskos konfliktos cietušie paši ir līdzvainīgi, un, kā likums, tur ir arī alkohola klātbūtne. Neaicinu uz pilnīgu atturību, taču, ja kāds jūt, ka nevis viņš kontrolē alkoholu, bet alkohols viņu, tad labāk atteikties pavisam.

Var būt situācija, kad vardarbība ir nepieciešama, lai aizsargātu dzimto zemi no arējā agresora. Spēcīga motivācija tam ir tad, ja vārds - Dzimtene nav tukša skaņa, bet asociējas ar dzimtajām mājām un ģimeni, kā tas bija Ukrainā 2014 gadā, kad vispārēja sajukuma situācijā valsts neatkarību nosargāja brīvprātīgo vienības.

 Man personīgi līdz galam nav skaidrs jautājums par LV BS dalību tā saucamajās NATO ārvalstu misijās. No vienas puses ir skaidrs, ka ar starptautisko terorismu un asiņainu reliģisko fanātismu ir jācīnās, tai skaitā ar militāru spēku. Ar mūsdienu tehnoloģijām šāda veda operācijas var tikt īstenotas, izmantojot augstas precizitātes ieročus, piemēram, bezpilota lidaparātus un uz mērķi novadāmas raķetes, kas minimizē civilo upuru risku. Tomēr, ja nepieciešams iesaistīt ievērojamus sauszemes spēkus, tad tie būtu nekavējoties jāizvāc pēc misijas pabeigšanas, nemēģinot tur iedibināt sev vēlamu kārtību, kā tas bija Afganistānas gadījumā, kur ASV bezjēdzīgi ieguldīja milzu līdzekļus, mēģinot iedibināt pusfeodālā valstī Rietumu parauga demokrātiju. Problēma ir tā, ka tie, kas fiziski piedalās šādās misijās, nelemj par šo pasākumu lietderību, bet to lemj citi un ne vienmēr veiksmīgi. Jebkurā gadījumā tiem, kas izvēlas profesionāla karavīra profesiju, ir jārēķinās, ka var nākties izšķirties - klausīt sirdsbalsi vai pielāgot to apstākļiem un pildīt pienākumu.

Šodien, kad baznīca ir zaudējusi savu agrāko ietekmi sabiedrībā, šo nišu ir aizņēmuši mediji, it īpaši tīmeklis un sociālie tīkli, kas pilni ar dažādiem blogeriem un influenceriem. Mediju pārstāvji - žurnālisti, politiskie apskatnieki un dažādi “sabiedrībā atpazīstami” personāži faktiski sāk pildīt “praviešu” funkcijas, vairāk vai mazāk ietekmējot sabiedrisko domu, diemžēl ne vienmēr apzinoties to atbildību, ko šādas darbības uzliek.

Šeit sarakstītais nav nekāds pravietojums, bet vienīgi pārdomas.

Novērtē šo rakstu:

26
27

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kādēļ mēs ļaujam sevi apzagt?

FotoVispārzināma ir atziņa, ka cilvēks ir sabiedriska būtne. Daudz mazāk tiek runāts par tām likumsakarībām, kas nemainīgi, cauri gadsimtiem valda un ir valdījušas cilvēku sabiedrībā. Vienu šādu likumsakarību vienkāršos vārdos var formulēt šādi. Tie, kuri apvienojas, vienmēr izmanto, “apčakarē” un uzspiež savu gribu tiem, kuri dzīvo katrs par sevi.
Lasīt visu...

3

Labāk nelasiet šo, ja atceraties mūsu priekšvēlēšanu solījumus

FotoSaeima šajās dienas skata 2021. gada valsts budžeta un nodokļu reformas projektu. Šis valsts budžets būs īpaši nozīmīgs, jo daudzu cilvēku un uzņēmumu darbību ir ietekmējusi Covid-19 izraisītā pandēmija un labi mērķēts fiskālais stimuls var glābt daudzas darbavietas un ekonomiku kopumā. Turpretī neveiksmīga nodokļu reforma uzņēmējus var gremdēt un palielināt pelēkās ekonomikas apjomu.
Lasīt visu...

12

Kādi tad ir Latvijas valdības mērķi?

FotoPolitika Latvijā, nedaudz pārfrāzējot Vikipēdiju, ir sabiedrisks process, kurā dažādas iedzīvotāju interešu grupas jeb – kā tagad daudzi jau atklāti sauc partijas - uzņēmumi veic darbības savu oficiālo vai neoficiālo varas, ietekmes, ekonomisko vai citu mērķu sasniegšanai, pieņem rīcības plānus, kas ir saistoši visai sabiedrībai... Vienkārši nedaudz papētīsim, kas ir šie cilvēki un kā viņi rīkojas pasaules krīzes apstākļos.
Lasīt visu...

21

Covid-19 noliedzēju uzņēmumos uzliesmo vīruss

FotoAr vienas dienas intervālu ziņās ir parādījusies informācija par masveida COVID-19 uzliesmojumiem divos uzņēmumos – zivju pārstrādes cehā Brīvais vilnis un pansionātā Liepa. Pirmajā ar jauno koronavīrusu sasirguši 77 darbinieki, otrajā 100 klienti un darbinieki.
Lasīt visu...

12

Iesniegta pilsoņu iniciatīva par dabiskas ģimenes aizsardzības nostiprināšanu Latvijas Republikas Satversmē

FotoReaģējot uz 12. novembra Satversmes tiesas spriedumu, pilsoņu iniciatīvas platformā “Mana Balss” ir iesniegts aicinājums parakstīties par dabiskas ģimenes aizsardzības nostiprināšanu Latvijas Republikas Satversmē. Manā kā iesniedzēja ieskatā ir izdarīts spiediens uz likumdevēju, lai likumiski nostiprinātu pretdabiskas (homoseksuālas, transseksuālas u.tml.) “ģimenes” formas. 
Lasīt visu...

6

Lai panāktu Šuplinskas demisiju, skolotājiem jābūt gataviem streikot

FotoIzglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) neadekvātie un ar nozari nepārrunātie lēmumi attiecībā uz izglītības sistēmas pārvaldību visās tās līmeņos Covid-19 ārkārtas situācijas apstākļos degradē Latvijas izglītības un zinātnes sistēmu kopumā.
Lasīt visu...

21

Ar ticību, apziņu un divām puslodēm: sprediķis Rīgas Domā 2020. gada 18. novembrī

FotoVarbūt YouTube esat pamanījuši video, kur, skanot bezrūpīgajai dziesmai “Raindrops” (Lietus lāses), jauka meitene ar kafijas krūzi skatās pa logu. Kaut kur netālu paceļas atomsēne. No tumša virpuļa debesīs iznirst citplanētiešu kuģis. Viņa par to drusku sarauc pieri, bet uzsmaida tiranozauram, kurš mīdās aiz koka, un draudzīgi pamāj zombiju pūlim, kas tuvojas pa ielu. Klipa nosaukums – “Parasta diena 2020. gadā”.
Lasīt visu...

6

Par dzīvībām drošu izglītību – lai aizsargātu bērnu, skolotāju, vecāku un vecvecāku dzīcības

FotoKatra cilvēka dzīvība ir vērtība. Sevišķi to jūtam par tuvo un mīļo dzīvībām. Latvijas Republikas Satversmes 111. pants uzliek par pienākumu valstij aizsargāt cilvēku veselību, tās 93. pants – tiesības uz dzīvību. Satversmes ievads nosaka rūpes ne tikai par sevi, bet arī par saviem tuviniekiem un sabiedrības kopējo labumu, izturoties atbildīgi pret citiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Beidzot ir jāpiegriež skrūves "legālajai" Vislatvijas čakarēšanai

Sakarā ar valsts azartspēļu kantora Latvijas Loto "locekļu" aroganto attieksmi, ignorējot informācijas sniegšanas pienākumu viņu kosmisko algu kontekstā -...

Foto

Pacientu šķirošana COVID-19 pandēmijas laikā

Tiesībsargs ir saņēmis vairākus signālus, kurā Latvijas iedzīvotāji pauž savas bažas un satraukumu par Arta Žīgura rakstu vietnē „pietiek.com” par to,...

Foto

Manas personīgās domas par savu slimošanu par Covidu

Uzrakstīju savas personīgās domas par savu slimošanu ar Covidu. Raksts sanāca garš, grūti rakstījās uz telefona. Tātad:...

Foto

Kā strādā Parādnieka pasūtījumu galds

8.novembrī TV3 bija amizanti vērot, kā Saeimas deputāti centās pamatot, kāpēc atbalsta cigarešu ražotāju lobētos grozījumus akcīzes nodoklī. JKP galvenais nodokļu...

Foto

Nevalstiskās organizācijas gatavo iniciatīvu tautas referendumam par ģimenes aizsardzību

Četrdesmit nevalstisko organizāciju pārstāvji ir piesaistījuši ekspertus un apvienojušies kopīgā domnīcā, lai sagatavotu priekšlikumu pilsoņu parakstu vākšanai...

Foto

Es jums tagad izskaidrošu, kas rakstīts himnā: valsts prezidenta runa Latvijas Republikas proklamēšanas 102. gadadienā

Dārgā Latvijas tauta! Šogad ārkārtas situācijā mēs savas valsts dibināšanas svētkus...

Foto

Ģimenes institūta sabrukums izraisa tautas un pat civilizāciju bojā eju

Šodien, atzīmējot mūsu valsts 102. dzimšanas dienu, vēlos to sagaidīt ar svētu bijību un pateicību. Ne...

Foto

Pirts un skaistumkopšanas pakalpojumu aizliegšana ir nepārdomāta un postoša

Piektdien, 2020.gada 6.novembrī, pamatojoties uz Ministru kabineta rīkojumu Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” (turpmāk - Rīkojums) visā...

Foto

Aicinām valsts prezidentu Egilu Levitu "izlīst no alas"

Valsts prezidentam Egilam Levitam būtu pēdējais brīdis izlīst no paša vārdiem nosauktās "alas", lai aptvertu, kā dzīvo lielākā...

Foto

Veloceļš Čaka ielā: nav jāiesaistās demagoģijā ar hronometru rokā

Vēl krāsa uz velosipēdistu ceļa Čaka ielā nebija izžuvusi, kad Paulam Timrotam, Frederikam Ozolam un daudziem citiem...

Foto

Vēlēšanas 2020 – fronte tēva pagalmā?

Šī ir tā reize, kad ASV prezidenta vēlēšanas lika nodrebēt visai planētai bez izņēmuma. Nekad agrāk tai nav bijusi piekalta...

Foto

JKP plānotais transportlīdzekļu nodoklis ekoloģijas prizmā

Ir teiciens – nav sliktuma bez labuma. Pateicoties rūpniecības un lauksaimniecības nozaru degradācijai, izvērtējot 20 gadu posmu, Latvija ir līderis...

Foto

Es atzīstu savu kļūdu un uzņemos par to atbildību

Es esmu pieļāvis kļūdu. Man ir kauns, ka es esmu tā rīkojies Latvijas sabiedrības priekšā un manu...

Foto

Apsveicam, mūsu zīļu vācējam - nākamajam nācijas līderim un vadonim šodien 40

Šodien mūsu uzņēmuma vadītājam un viennozīmīgajam vadonim Mārim Simanovičam ir dzimšanas diena – viņš...

Foto

Māsiņas skafandros, kurām par to faktiski neko nepiemaksā

Iesaku noskatīties šo PROVINCI. Mūsu māsiņas Daugavpils reģionālās slimnīcas Infekciju slimību nodaļā, galvenajā COVID pacientu ārstēšanās, cerību un...

Foto

Īstais 2020.gada ASV vēlēšanu uzvarētājs(a)

Kā jau kāds no kolēģiem lasītājiem portālā norādīja, Džo Baidens ir pats vecākais jebkad ievēlētais ASV prezidents. Visu cieņu pret šo...

Foto

Viltvārži

Aizvien vairāk pasaulē ir tādu, kuri jūt nepieciešamību agresīvi izpausties. Šoreiz ne par to, kāpēc, kur tādi rodas utt. Šoreiz par sekām. Centīšos būt maksimāli...

Foto

Par veselības ministres Ilzes Viņķeles demisiju

Veselības ministrija ir vadošā valsts pārvaldes iestāde, kura organizē, koordinē un pārrauga veselības politikas īstenošanu, tai skaitā koordinē pretepidēmijas pasākumu...

Foto

Premjeram jāprasa veselības ministres demisija un jāpārņem veselības aprūpes kontrole vai pašam jāatkāpjas

Pēdējo dienu notikumi valdībā, īpaši asā komunikācija starp premjerministru Krišjāni Kariņu (JV) un...

Foto

Būs diskusijas, nepilnības un to labošana

Mīļie draugi un sekotāji, diemžēl koronavīruss atkal plosās pasaulē, Eiropā un Latvijā. Strauji aug saslimušo skaits, slimnīcas pildās un palielinās...

Foto

E-vēlēšanu iespējamā ietekme uz cilvēktiesībām

Valsts un pašvaldības darba pakāpeniska migrēšana uz digitālo un virtuālo vidi ir aktualizējusi arī tādu jautājumu kā tehnisko risinājumu ieviešana pilsoniskajās...

Foto

Mēs iecietīgi izturamies pret dažu koalīcijas locekļu privātajām un politiskajām neirozēm

Krīze, īpaši ilgstoša, ir stresa noturības tests. Covid-19 krīze ir globāla, tā pārbauda izturību veselām...

Foto

Andris Kudors un viņa raksts par Bībeli un homoseksualitāti

Senators, pseidokonservators un bijušais reliģiskās sektas pārstāvis Andis Kudors (Senators) nesen portālā TVNET pastāstīja, kas tur Bībelē faktiski ir...

Foto

Atkārtoti lūdzam nepieļaut zaļās zonas iznīcināšanu un satiksmes apgrūtināšanu lielveikalu būvniecības dēļ

Esam atkārtoti savākuši parakstus pret zaļās zonas iznīcināšanu Ziepniekkalnā, kur plānots būvēt lielveikalu Lidl, un...

Foto

Par labklājības ministres Petravičas publiski paustajiem meliem

Sociālo darbinieku biedrība (SDB) nevar klusēt situācijā, kurā labklājības ministre Ramona Petraviča publiski LTV raidījuma “Panorāma” sižetā un TV24...

Foto

Kur tad palikusi daudzā nauda?

Te pat pīlei jāsmejas. Es, godavārds, nesaprotu, kur palikusi daudzā nauda. Es tiešām godīgi nesaprotu, kā var tādā tempā notērēt tādu...

Foto

Maksāt par Zemgales atkritumu poligona ”Brakšķi” likvidāciju nāksies iedzīvotājiem

Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) plāns ieviest izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas reģionu sistēmā kļūs par Zemgales...

Foto

Kā prokurore Dace Lapinska “noved” nevainīgu cilvēku līdz nāvei

Prokurores Daces Lapinskas rīcības dēļ esmu zaudējusi veselību un gandrīz arī dzīvību, ko apstiprina ne mani tukši...

Foto

Turcija

Agrāk bija saprotamāk un vieglāk. Ja negribēji aizskart kāda jūtas vai kādu pazemot, atlika nerunāt par to, kas šo kādu var aizskart vai tam būt...

Foto

Putina kliķei nekas nav svēts, tā savu ambīciju vārdā piesmej arī ticīgos

Šībrīža Krievijas centieni atsevišķos gadījumos piesegties ar reliģiju vai reliģiju piesaistīt propagandas aparātam ir...

Foto

Maskas ir efektīvas, un arī bērni saslimst ar COVID-19

Mēs, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības valdes locekļi (www.lazariga.lv), aicinām un lūdzam Latvijas iedzīvotājus sekot secinājumiem un...

Foto

Kad pie lietas ķeras kariņveidīgi āksti

Vēl nesen tāda lupatveidīga radība premjera krēslā, kam Kariņš uzvārdā, ierunājās, ka naudas mums esot “tik daudz kā nekad”. Taču...

Foto

Kad medijs vienkārši ienīst baznīcu un ar apskaužamu periodiskumu nomelno pat savu, vietējo - Latvijas kristīgo baznīcu

Tikai pirms dažām dienām vietējais TVNET publicēja rakstu par...

Foto

Van Gog, noliec pindzeles un ej strādāt?

Daudzi impresionisma aizsācēji nevarēja nopelnīt, un, pēc mūsu finanšu ministra Reira ieteiktā, mums varbūt nebūtu impresionisma un citu ģēniju,...

Foto

Ministru prezidentam es ieteiktu uzlikt respiratoru arī tad, kad ļoti gribas izlikties par mediķi un izteikties

Es labprāt nēsāju masku slimnīcā un intensīvās terapijas nodaļā vai...

Foto

Par pulksteņa grozīšanu

Reizi gadā grozīt pulksteni un pāriet uz tā saukto vasaras laiku ir deviņpadsmitā gadsimta ideja, kuru pirmo reizi piedāvāja vīrs, vārdā Džordžs Hudzons,...

Foto

Es visu izdarīju lieliski, bet tagad atbildība jāuzņemas valdībai kopumā un premjeram kā komandas kapteinim

Lai kuram no uzskatiem piekrītat – SARS-CoV-2 vīrusa izplatības spējš pieaugums...

Foto

Vilks vai lācis? Jeb maskas - sociālā kontrole?

Iedomāsimies, ir jauks pavasara rīts, jūs esat pārvācies jaunā dzīvoklī un, mīkstās čībās sēžot jaunajā dīvānā, glaudāt savu...

Foto

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

Šoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas...