Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pats par sevi saprotams, ka Latvijas valdība pret pandēmiju cīnās absolūti neapmierinoši. Tikai šajā portālā vien jau ir uzrakstīts varbūt pat vairāk nekā simt tekstu, kas to apliecina.

Un es to saku nevis tāpēc, lai vispirms pūstu pīlītes, bet pēc tam sāktu aizstāvēt visādus Pavļutus, Kariņus un viņiem līdzīgus. Šo cilvēku profesionālais līmenis nepārprotami neatbilst ieņemamajiem amatiem, kas noved pie dažāda mēroga katastrofām, un tieši tādas ir manas izjūtas gan pret viņiem, gan pret viņu veiksmes stāstiem.

Tajā pašā laikā nevajag aizmirst, ka uz Pavļuta un Kariņa siltajiem ministru amatiem jau labu laiku stāv rinda tādu pašu, tikai jau citu neliešu. Un tieši šie jau citi nelieši, ņemot vērā to, kas notiks Latvijas politikā rudenī, jau tagad pieliek ļoti daudz pūļu, lai pēc pusgada tiktu pie kārotajiem ministriju krēsliem.

Skatoties uz to, kā šie centieni jau sākuši ieplūst gan presē, gan televīzijā, man personīgi šķiet, ka informācijas telpā skanošās skaļās atklāsmes, aiz kurām nav nekas cits kā skrīnšoti, asi jautājumi un histērija, vajag uztvert vismaz uzmanīgi.

Labs piemērs vienai no skaļajām atklāsmēm, kuras liecinieki ir bijuši daudzi no mums, bija Jāņa Dombura "Kas notiek Latvijā?" raidījums, kurā viņš sniedza informāciju par diviem antigēnu covid  testiem, ko iegādājās mūsu valsts valdība. Šeit ir šīs programmas "jūtīgākais" fragments:

https://twitter.com/KNL_LTV1/status/1491702698642706432?s=20&t=aby_dT3DsbbeHEOSbKSFgw

No Dombura sniegtās informācijas izrādījās, ka viena no testu (Hangzhou Singclean Medical Products Co) precizitāte/efektivitāte bija šokējoši 0%. To pateicis, Domburs apsūdzoši skatās uz viņam pretī sēdošajiem ministriem un politiķiem. Studija ir satriekta. Skatītāji ir šokā.

Tagad ievilksim dziļu elpu un izelpu, attīsim laiku līdz brīdim, kad Domburs mums ekrānā parāda kaut kādas tabulas, un mēģināsim iedziļināties šīs "sensācijas" būtībā nedaudz vairāk.

Vispirms sīkumi. Uzreiz var piekasīties mistiskajiem vāciešiem (VĀCIEŠI), uz kuriem ēterā atsaucas Domburs, sakot, ka viņi atteikušies no Latvijas valdības iegādātajiem testiem. Kas ir šie VĀCIEŠI un kāpēc viņu viedoklis par Covid testiem ir uzticams, Domburs skatītājiem nolemj nestāstīt. Sīkums, bet tomēr.

Piekasīties var arī pie tā, ka (raidījuma laikā) Domburs nepaskaidro, kas ir tabulas studijas ekrānā  un, galvenais, kas ir šo tabulu autors. Varbūt VĀCIEŠI? Kaut kādi konkrēti? Nav zināms.

Un, lai maksimāli palielinātu skatītāja emocijas, kas skatās un klausās “šokējošo” informāciju par nulles efektivitāti, Domburs kamerā krata kastes ar testiem.

Šis priekšnesums man atgādināja runu ANO Drošības padomē 2003. gadā, kad ASV valsts sekretārs Kolins Pauels, turot rokā burciņu ar baltu pulveri, apgalvoja, ka tas it kā ir Irākas bakterioloģiskais ierocis, kas, neskatoties uz skaļajām apsūdzībām, Irākā nekad nebija atrasts.

Ar sīkumiem pietiek, tagad paskatīsimies uz šo "atklājumu" vēl dziļāk.

Mistiskie VĀCIEŠI, uz kuriem atsaucas Domburs, ir Pola Ērliha institūts (PEI). Šī ir Vācijas federālā aģentūra, medicīnas regulējošā iestāde un vakcīnu un biomedicīnas pētniecības iestāde. Tā dibināta 1896. gadā un ir pakļauta vācu Federālajai veselības ministrijai.

Šo iestādi vācu Federālā veselības ministrija ir pilnvarojusi veikt pētījumus par Covid testu efektivitāti, un tabulas, ko Domburs rādīja ēterā, ir daudzu šādu pētījumu rezultāti. Paši dati šajās tabulās jau ir tie konkrēti lēmumi, kuri aizliedz konkrētus Covid testus Vācijā. Šeit it links uz Dombura tabulām:

https://www.pei.de/SharedDocs/Downloads/DE/newsroom/dossiers/evaluierung-sensitivitaet-sars-cov-2-antigentests.pdf?__blob=publicationFile

Šķiet, ka viss izskatās un izklausās ticami, taču patiesībā pēc nelielas VĀCIEŠU tabulu, kā arī vairāku citu tikpat svarīgu dokumentu izpētes rodas vairāki jautājumi Domburam.

Pirmkārt, raidījuma ēterā Domburs stāsta, ka saraksts, ko viņš rāda uz ekrāna, “nav jauns”, un tas, neskatoties uz to, ka viņa un visu studijas viesu priekšā gandrīz katras lapas apakšā norādītais datums ir 2022.gada 31.janvāris. Dokumenta sākumā, tā aprakstā arī ir norādīts 2022.gāda 31.janvāris, un to ne visai var nosaukt par “nav jauns”.

Man ir aizdomas (un jāuzmin man ir, jo Domburam acīmredzot nebija laika to paskaidrot), ka 31. janvāris, visticamāk, ir datums, kad šis saraksts pēdējo reizi tika atjaunots un ka daži no šajā sarakstā iekļautajiem testiem, visticamāk, tur parādījās agrāk par 31. janvāri.

Bet vai tas dod Domburam tiesības apgalvot, ka tieši tests ar it kā nulles efektivitāti/precizitāti, kuru iegādājās Latvijas valdība, šajā sarakstā parādījās “jau sen”? Galu galā šī testa nosaukumam pretī nav datuma. Kā Domburs zina, ka šis konkrētais tests netika pievienots sarakstam tieši tad, kad saraksts  pēdējo reizi tika pārskatīts, iespējams, 31. janvārī?

No kā izriet, ka, ja “šokējošais tests” tika iekļauts sarakstā 31. janvārī un Latvijas valdība to iegādājās pirms tam, tad izvirzīt pretenzijas Pavļutam vismaz  par šo testu iegādi ir ne visai nepamatoti. Ļoti žel, ka Domburam bija laiks, lai taisītu drāmu ēterā, bet nebija laika, lai noskaidrotu iepirkuma datumu un datumu, kad tests tika ievietots vāciešu sarakstā.

Otrkārt, ja Domburs atsaucas uz Vācijas Veselības ministriju (lai gan nav līdz galam skaidrs, kāpēc tieši uz to, jo Latvija Vācijā it kā neietilpst), tad droši vien nebūs lieki noskaidrot, ko par tiem pašiem 0% efektivitātes testiem domā EIROPAS KOMISIJAS Veselības un pārtikas drošības ģenerāldirektorāts (VPDG), kas kompetences ziņā no VĀCIEŠIEM neatpaliek.

Tātad saskaņā ar VPDG VĀCIEŠI savos Covid testu pētījumos izmanto metodi, ko sauc par Retrospective in vitro pētījumiem, un kas VPDG pēc 2022. gada 22. maija vairs netiks pieņemts (linkā 6. lpp., 7. paragrāfs):

https://ec.europa.eu/health/system/files/2022-01/covid-19_rat_common-list_en.pdf

Pati Eiropa gan pirms (lielākajā daļā gadījumu), gan pēc 2022. gada 22. maija izmantos pavisam citu metodiku Covid testu efektivitātes analīzei - Prospective clinical field pētījumus. Linkā var redzēt, ka ES un Vācija faktiski izmanto divas dažādas metodoloģijas, analizējot antigēnu testus.

Vai tas nozīmē, ka visus pētījumus, ko VĀCIEŠI ir veikuši, pamatojoties uz Retrospective  metodoloģiju pēc 22. maija, VPDG uzskatīs par nederīgiem? Un ko par šo metodoloģiju saka fakts, ka Eiropas galvenā veselības iestāde atsakās to izmantot? Uz šiem jautājumiem Domburs diemžēl neatbild.

Treškārt, pēc tās pašas VPDG informācijas, Latvijas valdības iegādātais tests Eiropā aizliegts nav. Šī testa statuss pašlaik ir "tests tiks apsvērts par iekļaušanu ES kopējā COVID19 ātro antigēnu testu saraksta nākamajā atjaunināšanas reizē" stadijā. (9. lpp.):

https://ec.europa.eu/health/system/files/2022-02/covid-19_rat_common-list_addendum_en.pdf

Man nav izdevies atrast informāciju, vai šī testa norādītais statuss ir iemesls to neizmantot un ko šis statuss saka par testa precizitāti/efektivitāti. Bet pilnīgi viennozīmīgi var teikt, ka ES aizliegto testu sarakstā (jo apakšā esošajā dokumentā ir atsevišķs aizliegto testu saraksts) Latvijas iegādātā testa nav.

Aizliegto VPDG testu sarakstā ir tā paša ražotāja (Hangzhou Singclean Medical Products Co) tests ar ļoti līdzīgu nosaukumu - (Colloidal Gold Method) (NASAL SAWB). Bet tas ir pavisam cits tests, kam nav nekāda sakara ar Latvijas iegādātajiem.

Piekrītiet, ka, to visu ņemot vērā, patiesībā situācija ir atšķirīga no tās, kuru Domburs ēterā prezentēja saviem skatītājiem.

Tāpat nobeigumā vēlreiz atkārtoju, ka Dombura kritika manā sirdī ļoti ērti sadzīvo blakus absolūtam nicinājumam pret esošo valdību. Esmu pārliecināts, ka šīs divas pozīcijas nav pretrunā viena otrai un tās var sadzīvot vienlaikus. Tas ir tāpēc, ka uz trīs ar mīnusu (labākajā gadījumā) savus pienākumus pilda gan Domburs, gan valdība.

Novērtē šo rakstu:

63
145

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...