Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pats par sevi saprotams, ka Latvijas valdība pret pandēmiju cīnās absolūti neapmierinoši. Tikai šajā portālā vien jau ir uzrakstīts varbūt pat vairāk nekā simt tekstu, kas to apliecina.

Un es to saku nevis tāpēc, lai vispirms pūstu pīlītes, bet pēc tam sāktu aizstāvēt visādus Pavļutus, Kariņus un viņiem līdzīgus. Šo cilvēku profesionālais līmenis nepārprotami neatbilst ieņemamajiem amatiem, kas noved pie dažāda mēroga katastrofām, un tieši tādas ir manas izjūtas gan pret viņiem, gan pret viņu veiksmes stāstiem.

Tajā pašā laikā nevajag aizmirst, ka uz Pavļuta un Kariņa siltajiem ministru amatiem jau labu laiku stāv rinda tādu pašu, tikai jau citu neliešu. Un tieši šie jau citi nelieši, ņemot vērā to, kas notiks Latvijas politikā rudenī, jau tagad pieliek ļoti daudz pūļu, lai pēc pusgada tiktu pie kārotajiem ministriju krēsliem.

Skatoties uz to, kā šie centieni jau sākuši ieplūst gan presē, gan televīzijā, man personīgi šķiet, ka informācijas telpā skanošās skaļās atklāsmes, aiz kurām nav nekas cits kā skrīnšoti, asi jautājumi un histērija, vajag uztvert vismaz uzmanīgi.

Labs piemērs vienai no skaļajām atklāsmēm, kuras liecinieki ir bijuši daudzi no mums, bija Jāņa Dombura "Kas notiek Latvijā?" raidījums, kurā viņš sniedza informāciju par diviem antigēnu covid  testiem, ko iegādājās mūsu valsts valdība. Šeit ir šīs programmas "jūtīgākais" fragments:

https://twitter.com/KNL_LTV1/status/1491702698642706432?s=20&t=aby_dT3DsbbeHEOSbKSFgw

No Dombura sniegtās informācijas izrādījās, ka viena no testu (Hangzhou Singclean Medical Products Co) precizitāte/efektivitāte bija šokējoši 0%. To pateicis, Domburs apsūdzoši skatās uz viņam pretī sēdošajiem ministriem un politiķiem. Studija ir satriekta. Skatītāji ir šokā.

Tagad ievilksim dziļu elpu un izelpu, attīsim laiku līdz brīdim, kad Domburs mums ekrānā parāda kaut kādas tabulas, un mēģināsim iedziļināties šīs "sensācijas" būtībā nedaudz vairāk.

Vispirms sīkumi. Uzreiz var piekasīties mistiskajiem vāciešiem (VĀCIEŠI), uz kuriem ēterā atsaucas Domburs, sakot, ka viņi atteikušies no Latvijas valdības iegādātajiem testiem. Kas ir šie VĀCIEŠI un kāpēc viņu viedoklis par Covid testiem ir uzticams, Domburs skatītājiem nolemj nestāstīt. Sīkums, bet tomēr.

Piekasīties var arī pie tā, ka (raidījuma laikā) Domburs nepaskaidro, kas ir tabulas studijas ekrānā  un, galvenais, kas ir šo tabulu autors. Varbūt VĀCIEŠI? Kaut kādi konkrēti? Nav zināms.

Un, lai maksimāli palielinātu skatītāja emocijas, kas skatās un klausās “šokējošo” informāciju par nulles efektivitāti, Domburs kamerā krata kastes ar testiem.

Šis priekšnesums man atgādināja runu ANO Drošības padomē 2003. gadā, kad ASV valsts sekretārs Kolins Pauels, turot rokā burciņu ar baltu pulveri, apgalvoja, ka tas it kā ir Irākas bakterioloģiskais ierocis, kas, neskatoties uz skaļajām apsūdzībām, Irākā nekad nebija atrasts.

Ar sīkumiem pietiek, tagad paskatīsimies uz šo "atklājumu" vēl dziļāk.

Mistiskie VĀCIEŠI, uz kuriem atsaucas Domburs, ir Pola Ērliha institūts (PEI). Šī ir Vācijas federālā aģentūra, medicīnas regulējošā iestāde un vakcīnu un biomedicīnas pētniecības iestāde. Tā dibināta 1896. gadā un ir pakļauta vācu Federālajai veselības ministrijai.

Šo iestādi vācu Federālā veselības ministrija ir pilnvarojusi veikt pētījumus par Covid testu efektivitāti, un tabulas, ko Domburs rādīja ēterā, ir daudzu šādu pētījumu rezultāti. Paši dati šajās tabulās jau ir tie konkrēti lēmumi, kuri aizliedz konkrētus Covid testus Vācijā. Šeit it links uz Dombura tabulām:

https://www.pei.de/SharedDocs/Downloads/DE/newsroom/dossiers/evaluierung-sensitivitaet-sars-cov-2-antigentests.pdf?__blob=publicationFile

Šķiet, ka viss izskatās un izklausās ticami, taču patiesībā pēc nelielas VĀCIEŠU tabulu, kā arī vairāku citu tikpat svarīgu dokumentu izpētes rodas vairāki jautājumi Domburam.

Pirmkārt, raidījuma ēterā Domburs stāsta, ka saraksts, ko viņš rāda uz ekrāna, “nav jauns”, un tas, neskatoties uz to, ka viņa un visu studijas viesu priekšā gandrīz katras lapas apakšā norādītais datums ir 2022.gada 31.janvāris. Dokumenta sākumā, tā aprakstā arī ir norādīts 2022.gāda 31.janvāris, un to ne visai var nosaukt par “nav jauns”.

Man ir aizdomas (un jāuzmin man ir, jo Domburam acīmredzot nebija laika to paskaidrot), ka 31. janvāris, visticamāk, ir datums, kad šis saraksts pēdējo reizi tika atjaunots un ka daži no šajā sarakstā iekļautajiem testiem, visticamāk, tur parādījās agrāk par 31. janvāri.

Bet vai tas dod Domburam tiesības apgalvot, ka tieši tests ar it kā nulles efektivitāti/precizitāti, kuru iegādājās Latvijas valdība, šajā sarakstā parādījās “jau sen”? Galu galā šī testa nosaukumam pretī nav datuma. Kā Domburs zina, ka šis konkrētais tests netika pievienots sarakstam tieši tad, kad saraksts  pēdējo reizi tika pārskatīts, iespējams, 31. janvārī?

No kā izriet, ka, ja “šokējošais tests” tika iekļauts sarakstā 31. janvārī un Latvijas valdība to iegādājās pirms tam, tad izvirzīt pretenzijas Pavļutam vismaz  par šo testu iegādi ir ne visai nepamatoti. Ļoti žel, ka Domburam bija laiks, lai taisītu drāmu ēterā, bet nebija laika, lai noskaidrotu iepirkuma datumu un datumu, kad tests tika ievietots vāciešu sarakstā.

Otrkārt, ja Domburs atsaucas uz Vācijas Veselības ministriju (lai gan nav līdz galam skaidrs, kāpēc tieši uz to, jo Latvija Vācijā it kā neietilpst), tad droši vien nebūs lieki noskaidrot, ko par tiem pašiem 0% efektivitātes testiem domā EIROPAS KOMISIJAS Veselības un pārtikas drošības ģenerāldirektorāts (VPDG), kas kompetences ziņā no VĀCIEŠIEM neatpaliek.

Tātad saskaņā ar VPDG VĀCIEŠI savos Covid testu pētījumos izmanto metodi, ko sauc par Retrospective in vitro pētījumiem, un kas VPDG pēc 2022. gada 22. maija vairs netiks pieņemts (linkā 6. lpp., 7. paragrāfs):

https://ec.europa.eu/health/system/files/2022-01/covid-19_rat_common-list_en.pdf

Pati Eiropa gan pirms (lielākajā daļā gadījumu), gan pēc 2022. gada 22. maija izmantos pavisam citu metodiku Covid testu efektivitātes analīzei - Prospective clinical field pētījumus. Linkā var redzēt, ka ES un Vācija faktiski izmanto divas dažādas metodoloģijas, analizējot antigēnu testus.

Vai tas nozīmē, ka visus pētījumus, ko VĀCIEŠI ir veikuši, pamatojoties uz Retrospective  metodoloģiju pēc 22. maija, VPDG uzskatīs par nederīgiem? Un ko par šo metodoloģiju saka fakts, ka Eiropas galvenā veselības iestāde atsakās to izmantot? Uz šiem jautājumiem Domburs diemžēl neatbild.

Treškārt, pēc tās pašas VPDG informācijas, Latvijas valdības iegādātais tests Eiropā aizliegts nav. Šī testa statuss pašlaik ir "tests tiks apsvērts par iekļaušanu ES kopējā COVID19 ātro antigēnu testu saraksta nākamajā atjaunināšanas reizē" stadijā. (9. lpp.):

https://ec.europa.eu/health/system/files/2022-02/covid-19_rat_common-list_addendum_en.pdf

Man nav izdevies atrast informāciju, vai šī testa norādītais statuss ir iemesls to neizmantot un ko šis statuss saka par testa precizitāti/efektivitāti. Bet pilnīgi viennozīmīgi var teikt, ka ES aizliegto testu sarakstā (jo apakšā esošajā dokumentā ir atsevišķs aizliegto testu saraksts) Latvijas iegādātā testa nav.

Aizliegto VPDG testu sarakstā ir tā paša ražotāja (Hangzhou Singclean Medical Products Co) tests ar ļoti līdzīgu nosaukumu - (Colloidal Gold Method) (NASAL SAWB). Bet tas ir pavisam cits tests, kam nav nekāda sakara ar Latvijas iegādātajiem.

Piekrītiet, ka, to visu ņemot vērā, patiesībā situācija ir atšķirīga no tās, kuru Domburs ēterā prezentēja saviem skatītājiem.

Tāpat nobeigumā vēlreiz atkārtoju, ka Dombura kritika manā sirdī ļoti ērti sadzīvo blakus absolūtam nicinājumam pret esošo valdību. Esmu pārliecināts, ka šīs divas pozīcijas nav pretrunā viena otrai un tās var sadzīvot vienlaikus. Tas ir tāpēc, ka uz trīs ar mīnusu (labākajā gadījumā) savus pienākumus pilda gan Domburs, gan valdība.

Novērtē šo rakstu:

63
145

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...