Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai kā premjera kandidāts no partijas Latvija pirmajā vietā (LPV) Ainārs Šlesers nevēlētos solīt pilnīgi nereālas lietas vēlēšanu kampaņu laikā, viņš saprot, ka laikmetā, kad katram vārdam ir elektroniska pēda, par bazāru būs jāatbild un tāpēc pirmo, kas ienāk prātā, vēlētājiem labāk neteikt.

Šo iemeslu dēļ Šlesers no neizpildāmiem solījumiem pārgāja uz spilgtām, skanīgām un skaistām… interpretācijām. Proti, viņa solījumi ir piepildīti ar vēlētājam tuvām tēmām, bet tādā formā, kas dod Šleseram tiesības šos solījumus pildīt tā, kā viņš pats uzskata par pareizu. Šeit ir daži piemēri.

Solījums (vai droši vien jau bauslis), ko Šlesers dod rītā, pēcpusdienā un vakarā - "gāzt Kariņa/Levita režīmu". Bet ko nozīmē - režīms? Galu galā ne formāli, ne uz papīra tāds režīms/savienība/organizācija/partija nepastāv. 

Pats par sevi saprotams, ka mēs, iespējams, saprotam, kas te ir domāts, bet atslēgas vārds šeit ir “iespējams”. Tā ir mūsu individuālā jēdziena “Kariņa/Levita režīms” interpretācija, ko attīstījām savos prātos, balstoties nevis uz dokumentiem, deklarācijām un likumiem, bet gan uz mūsu tīri personisko viedokļi un pieredzi, kā arī uz baumām un spekulācijām.

Tajā pašā laikā, kad pienāks laiks atskaitīties vēlētājiem, var izrādīties, ka Šleseram būs sava interpretācija šim jēdzienam, kas tīrās sakritības dēļ ļoti atšķirsies no mūsējās. Neskatoties uz to gan mums, gan viņam ir tiesības interpretēt, jo “Kariņa/Levita režīms” vienkāršam cilvēkam nav acīmredzama parādība.

Kas rezultātā? Tas, ka, mūsuprāt, “gāzt režīmu”, iespējams, ir gan Levita un Kariņa, gan visa pašreizējā Ministru kabineta sastāva prombūtne jaunajā valdībā. Taču pēc Šlesera domām “gāzt režīmu” varbūt nozīmē sava cilvēka ielikšanu Satiksmes ministrijā, lai viņš "turpinātu gāzt režīmu" nākamo četru gadu laikā, vienlaikus lobējot garšīgus projektus tagad jau bezjēdzīgos ostas termināļos.

Šī interpretācijas atšķirība veidosies arī tāpēc, ka, runājot par "režīma gāšanu", Šlesers ne tikai atsaucas uz formāli neeksistējošu fenomenu, bet arī nedeklarē, kā šo parastajam vēlētājam neredzamo parādību grasās gāzt.

Bet ar to Šlesera interpretācijas nebeidzas. Pēdējās dienās Ainārs ļoti aktīvi publicējis politiskus reklāmas rullīšus, kur ļoti meistarīgi dod vēlētājiem solījumus, kurus atkal var interpretēt ļoti dažādi.

Te Šlesers stāv pie piestātnes, sakot, ka Tallink prāmju satiksmes apturēšanā uz Rīgu vainojams režīms, un sola Tallinku atgriezt. Bet ko nozīmē atgriezt? Atgriezt uz kādiem nosacījumiem? Atgriezt reizi gadā vai trīs reizes nedēļā? Atgriezt tukšā vai pilnu ar pasažieriem? Ja ar pasažieriem, tad ar kādiem - maksātspējīgiem somiem vai paģirainiem viesstrādniekiem? Uz visiem šiem jautājumiem Ainārs neatbild, tāpēc tehniski, lai pildītu “atgriezt Tallink” solījumu, viņam pietiek Rīgas pasažieru ostā vienu reizi uz 10 minūtēm pietauvot tukšu prāmi.

Nākamie divi video ir absolūts priekšvēlēšanu reklāmas kampaņu šedevrs. Pirmajā video Šlesers vaino režīmu par kravas vilcienu neesamību uz Rīgas dzelzceļa tilta un otrajā par tukšajām tirdzniecības telpām Vecrīgā.

Abos rullīšos, norādot uz problēmām, Šlesers izdara pilnīgi ģeniālu gājienu - viņš vispār neko nestāsta ne par to, kā plāno palielināt kravu plūsmu, ne par to, kā plāno palielināt rīdzinieku pirktspēju, bet tā vietā vienkārši lūdz par viņu nobalsot.

Tas ir, tīri tehniski tos dažus desmitus vai simtus cilvēku, kas balsos par Aināru, domājot, ka viņš šajos videoklipos solīja atjaunot tranzītu un ielikt naudu cilvēku kabatās, Šlesers varēs aizsūtīt trīs mājas tālāk burtiski uzreiz pēc vēlēšanām. Tikai tāpēc, ka viņš viņiem rullīšos neko nesolīja. Tā vietā viņš norādīja divas negatīvas tendences un ne vārda neteica, ka kaut ko darīs lietas labā.

Ja Šlesera partija pretendētu uz vismaz 20% balsu, tad es parakstītos zem katra tās līdera vārda, pat ja viņš solītu Venēras čaulā audzēt vienradžus. Man patīk viņa harizma, man patīk, ka viņam ir pieci bērni, man patīk viņa "Par dabisku ģimeni" projekts. Papildus manām personīgajām simpātijām 20% atbalsts būtu rādītājs, ka Šlesers ir nevis uzpirksteņu spēlītes meistars, bet līdzsvarota kombinācija starp politisku avantūristu un pragmatisku konservatoru.

Bet, ņemot vērā, ka viņa partija var neiegūt pat 5%, man visi viņa ārkārtīgi izmisīgie solījumi ir jāuztver labākajā gadījumā kā slapjas fantāzijas.

Tāpat vērts pievērst uzmanību Šlesera tēzei, ka viņš tikai pēc vēlēšanu rezultātiem izlems, ar ko LPV būs gatava veidot koalīciju. It kā pirms vēlēšanām viņam nav skaidrs, kuri no pārējām politiķiem/partijām var kļūt par kandidātiem uz jauniem ministru krēsliem, un tāpēc viņš nevēlas steigties ar priekšlaicīgiem secinājumiem.

Taču reālā dzīve ir šāda: ja LPV iegūs 5% un kādai lielākai partijai šos procentus vajadzēs, lai tiktu valdībā, atkārtosies 2018.gada stāsts par KPV.LV un Gobzemu. Stāsts, kad Gobzems tāpat kā Šlesers solīja gāzt režīmu un rezultātā, lai arī ne pārāk ilgi, bet tomēr vadīja koalīcijas veidošanas grupu ar visiem tiem, kurus vēl pirms 10 minūtēm solīja atlaist vai pat iesēdināt.

Vēlreiz atkārtoju - ja izteikumi par režīma gāšanu un prioritāti koalīcijas partneru izvēlē nāktu no partijas ar ievērojamu atbalstu, tad visi šie solījumi vismaz uz papīra izskatītos adekvāti. Bet patiesībā viņi nāk no politiskā margināļa, kurš pēc vēlēšanām piekritīs iekļūt valdībā pilnīgi jebkurā pozā un ar pilnīgi jebkādiem priekšmetiem savas partijas caurumos.

Ja situācija attīstīsies tieši tā, tad vienīgais, ko spēs sagāzt Šlesers, būs cerības, ko uz viņu šodien liek vēlētāji. Tāpēc visi viņa solījumi par “režīma gāšanu” ir visticamāk traģisks humors, ar kādu Šlesers mēģina uzmest lētticīgos vēlētājus.

P.S. Starp citu, kur pazuda atklātības un taisnīguma pavēlnieks Valdis Zatlers? Vai bijušais prezidents vispār zina, ka šogad jau divi no trim tā dēvētajiem "oligarhiem", cīņai ar kuriem Zatlers iztērēja miljonus nodokļu maksātāju naudas, ir premjera amata kandidāti? Un, ja zina, tad vai viņš negrib sniegt prognozi par to, kad uz mūsu valsts premjera amatu pretendēs jau visi trīs A? Negrib? Tad kāpēc?

Novērtē šo rakstu:

65
59

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pašmērķīgi aizvainot - tā nav ne liela, ne izsmalcināta māksla

FotoMarks Rotko - “klusums ir precīzs, klusums ir tik akurāts”. Vērojot ļoti atšķirīgos viedokļus par provokatīvo mākslas darbu Rotko centrā Daugavpilī, atcerējos paša Rotko slaveno teicienu - “Silence is so accurate”.
Lasīt visu...

21

Patērētājiem ir jābūt tiesībām iepazīties ar tarifu izmaksu modeļiem un pamatojumu

FotoPatērētājiem taču būtu jāredz Sadales tīkla tarifu pamatojums? Regulators diemžēl ir citās domās un nepiekrīt uzlikt par pienākumu atklāt izmaksu attiecināšanas modeli. Es jūtos nonācis 20 gadus tālā pagātnē, kad šāda ignorance bija lielākās daļas valsts iestāžu norma.
Lasīt visu...

6

2021. gadā veselības jomā valstij atradās 1,897 miljardi eiro, šogad – tikai 1,505 miljardi, nākamgad vēl nedaudz mazāk

FotoBiju jau krustu šķērsu lūdzies dažādu partiju politiķiem uzrādīt, ko viņi sarakstījuši valdības deklarācijā par veselību un medicīnu, bet tie izlikās kurli esam vai vismaz paši teicās neredzējuši šādu sadaļu  deklarācijā. 
Lasīt visu...

21

Ierobežot medības nacionālajos parkos!

FotoĶemeru Nacionālais parks ir otrais Latvijā dibinātais (1997. gadā) nacionālais parks, kas no sava vecākā brāļa – Gaujas Nacionālā parka – atšķiras ar lielāku dzīvās dabas daudzveidību. Dažādiem dzīvniekiem un augiem te ir piemērotākas dzīvotnes lielā meža masīvā, purvos, ezeros un dabīgos zālājos.
Lasīt visu...

21

Mūsdienu feodālisms

FotoPie mums var atrast paralēles ar feodālo iekārtu ar visu tās tiesībatšķirīgo kontingentu - feodāļus, viņu algotņus un pārējos iedzīvotājus, kas sadalās pa slāņiem (kastām) šī vārda nu jau pat tiesiskajā nozīmē, jautājums - kas tad ir Demokrātija? Viens likums, viena taisnība visiem? Un kas tad no tā, kas de iure pieder tautai, ir tas ko tā de facto pārvalda?
Lasīt visu...

21

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

FotoIndivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam par labu nemainīsies. Runājot par konkrētu indivīdu ar vārdu un uzvārdu, valstij nav tieša uzdevuma nodrošināt viņam vēlamu dzīvesveidu, nodarbošanos vai jebkādus citus vēlamus apstākļus.
Lasīt visu...

3

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

FotoVakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana”, kurā neobjektīvi un nepilnīgi atainota situācija saistībā par trīs stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem. Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekšstats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

Pie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks,...

Foto

Ausīs arī mūsu saule

Motoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem,...

Foto

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

Valdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un...

Foto

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes...

Foto

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

Armands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena -...

Foto

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

Laika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos...

Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....