Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms kāda mēneša Finanšu ministrija ziņoja, ka akcīzes nodokļa ieņēmumi no tabakas ir kritušies par 2,1 miljonu eiro, salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmo ceturksni, cita starpā karsējamās tabakas patēriņam krītot par 50%. Līdz ar to diemžēl onkoloģijai paredzētie papildu līdzekļi netiks iekasēti. Tas izraisīja sašutuma vētru. Daži pēkšņi apskaidroti tautas kalpi šādu sasaisti starp akcīzes nodokli un veselības finansēšanu pat nosauca par kļūdu.

Te, kur bijis, kur ne, kā ķipars no tabakdozes kādā jaukā piektdienā TV ekrānos labā Ziemassvētku vecīša tēlā parādījās premjera iecienītais dzimstības padomnieks Imants Parādnieks, kurš, smaidot baltajā bārdā, pavēstīja, ka nauda onkoloģijai tomēr būs – esot jau iekasēti pat 2,5 miljoni eiro virs plānotā. Kā tad tā? Finašu ministrijas ierēdņi sajaukuši + un -? Vai arī aprīlī pēkšņi visi metušies pirkt karsējamo tabaku, palielinot ieņēmumus par gandrīz 5 miljoniem?

Apskatot VID datus par karsējamās tabakas patēriņu un akcīzes nodokļa ieņēmumiem pirmajos 4 mēnešos, redzams, ka karsējamās tabakas patēriņš ir samazinājies par 26%. Arī šajā aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, tendence ir negatīva, tā ka tā nevarētu būt tikai iepriekšējā decembra krājumu veidošanas ietekme.

Ieņēmumi no karsējamās tabakas ir par 839 000 EUR lielāki nekā pagājušā gada pirmajā ceturksnī. Tas ir par 57% vairāk. Bet a) nodokļa palielinājums bija 113%, un b) pagājušajā gadā karsējamās tabakas patēriņš pieauga un gada otrajā pusē bija jau krietni lielāks. Tāpēc adekvātāk ir salīdzināt, piemēram, augustu – novembri ar šī gada pirmajiem trim mēnešiem. Tad pieaugums vairs sanāk tikai 520 000 eiro jeb 29% (likme pieauga par 113%, akcīzes nodokļa ieņēmumi - par 29%).

No kurienes tad 2,5 miljoni?

Ticamākais izskaidrojums ir, ka premjera uzticamais padomnieks ir pieskaitījis karsējamās tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumiem citu nodokļu ieņēmumus – akcīzes nodokli no cigaretēm, smēķējamās tabakas vai cigāriem, kuru patēriņš patiešām pieaug. Kāda starpība - kā var nesolīt, citējot ekspremjeru Repšes kungu. 

Problēma ir tajā, ka savulaik laipnu cigarešu industrijas darboņu izstrādātais un apņēmīgā Parādnieka kunga virzītais priekšlikums attiecās tikai uz cigarešu nozares sīvākajiem konkurentiem - karsējamo tabaku, paredzot no tās papildus iekasēt 3,3 miljonus eiro. Izmaiņas nodoklī cigaretēm un smēķējamai tabakai bija drīzāk skata pēc, paredzot papildu 0,3 miljonu eiro ieņēmumus. Tieši šos 3,3 (+0,3) miljonus arī bija paredzēts novirzīt onkoloģijai.

Turklāt priekšlikums nāca pēc valdībā jau atbalstītā priekšlikuma mērenāk palielināt nodokli karsējamai tabakai, gūstot papildus ieņēmumus 1,5 miljonu eiro apmērā pamatbudžetā. Un ir paredzēts, ka papildu nauda onkoloģijai novirzāma tikai tad, ja papildu ieņēmumi pārsniedz 1,5 miljonus. Tas nozīmē, ka kopumā no karsējamās tabakas šogad jāiegūst 4,8 miljoni eiro, lai onkoloģijai varētu novirzīt 3,3 miljonus.

Pirmajos 4 mēnešos no 4,8 miljoniem iekasēti ir 839 tūkstoši. Šī brīža tendence liecina, ka labākajā gadījumā tiks izpildīts FM sākotnēji piedāvātais 1,5 miljonu plāns (kas iet vispārējā budžetā) un paredzētā papildu nauda onkoloģijai 3,3 miljonu apmērā iekasēta netiks.

Bet ticēt taču gribas, un naudu onkoloģijai tiešām vajag. Un nav arī iemesla neticēt cienījamam premjera padomniekam, kurš ne vienreiz vien ir pierādījis, ka jārēķina citādāk un tad sanāk. Solītā nauda onkoloģijai būs. Tas nekas, ka ne no tabakas. Neviens taču to nepārbaudīs. Katram savs reizrēķins.

Novērtē šo rakstu:

65
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kāpēc jums vajadzētu nobalsot par mums - Marksa mūsdienu mazbērniem

FotoLīdz Saeimas vēlēšanām tikai 5 dienas, un, ja vēl turpini izlemt, par kuru politisko spēku atdot savu balsi, piedāvāju 15 iemeslus, kāpēc balsot par 15. sarakstu – Progresīvajiem.
Lasīt visu...

15

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

FotoŠis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar ko tika rotāti aizsaulē aizgājušās Jutas Strīķes, vienas no Jaunās konservatīvās partijas līderēm, bēru vainagi no viņas partijas biedriem.
Lasīt visu...

21

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

FotoJums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi nosaukumi, tam daudz ko nepelnīti piedēvē, un tam ir dažādas izpausmes, bet patiesībā runa ir par vienu un to pašu – par patikšanu un nepatikšanu.
Lasīt visu...

21

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

FotoSatversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai.” Tā jau ir Tautvaldība - Valsts pārvalde, kurā piedalās daudzi sabiedrības locekļi caur/ar savu pārstāvniecību vēlēšanās. Mans viedoklis – ka tas ir galvenais TAUTVALDĪBAS princips, kas realizējams vēlēšanās.
Lasīt visu...

21

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

FotoVadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām tautām. Latvijas vagari kā parasti skrējuši posta vezumam pa priekšu, tādēļ situācija Dievzemītē ir viena no traģiskākajām ES. Vietējai kliķei par laimi tauta Latvijā ir uz dumpjiem nolēmēta.
Lasīt visu...

3

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

FotoNepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet pašsaprotama. Tamdēļ vietā ir Aizsardzības ministrijas piedāvājums sākt diskusiju par jaunu koncepciju – Valsts aizsardzības dienestu, kura ietvaros Latvijas pilsoņiem radīsies jauni, pavisam konkrēti pienākumi piedalīties valsts aizsardzībā.
Lasīt visu...

20

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

FotoĻoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju dabūjis PSRS pasi, ko tajā laikā deva vien 16 gadu vecumā, un bija jādodas uz vēlēšanu iecirkni. Padomju Savienībā tā bija svētku diena, plīvoja sarkanie karogi, un es gāju izdarīt kaut ko bezjēdzīgu, jo toreiz vēlēšanas bija vien butaforija. Es to apzinājos, bet nu man bija sava pase – un es gribēju to kaut kur izmantot! Neatceros pat, par ko toreiz bija balsošana. Bet man ļoti paveicās – tās bija pirmās un pēdējās bezjēdzīgās vēlēšanas.
Lasīt visu...

3

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

FotoJūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms četriem gadiem es atbalstīju Kariņu, jo bija jānosargā valsts no populistiem. Kā komandas cilvēks es krīzē premjeru nekritizēju. Bet šobrīd mans pienākums ir runāt tieši: nedrīkst bremzēt valsti vēl četrus gadus. Ir jārīkojas daudz izlēmīgāk. Es esmu gatavs uzņemties atbildību un lūdzu jūsu atbalstu.
Lasīt visu...

21

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

FotoMums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi – gan plastikāta, gan koka, gan ar ieplīsušiem stikliem, tie mēdz būt arī kādā krāsā tonēti, gan netīri, gan miglaini. Tāpēc arī tas, ko mēs ieraugām caur savu logu, mēdz kardināli atšķirties no tā, ko caur saviem logiem redz citi, kaut patiesībā mēs lūkojamies uz vieniem un tiem pašiem priekšmetiem un aplūkojam vienas un tās pašas darbības.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...

Foto

Inflācijas krīze – laiks, kad mērķtiecīgi izvēlēties Latvijas uzturproduktus

„Rudentiņis – bagāts vīrs,” septembrī, vācot ražu vai gādājot krājumus ziemai, teica mūsu senči. Septembris mūsdienās ir...

Foto

Kariņam aste kājstarpē - "Vienotības" premjers izrādījies Putina skolnieks

Jau vairākus mēnešus virkne mediju aicina ministru prezidentu Krišjāni Kariņu piedalīties raidījumos, kuros bija iecerēts iztirzāt premjera...

Foto

Politikā man kopā ar Pavļutu pie siles tikt neizdevās, tagad izmēģināšu „dzimumu līdztiesības” tēmu

"Dzimumu līdztiesība?! Mums taču ar to viss kārtībā!" ir biežākā reakcija, kad...

Foto

Tikai nesmejieties, kad es jums mēģināšu iestāstīt, ka Latvijas valsts šajos četros gados ir kļuvusi drošāka un stiprāka

13. Saeima ierakstīs Latvijas valsts politiskajā vēsturē vismaz trīs...

Foto

1. oktobra mājsēdes organizatori

Piežmiegusi CVK naudu Saeimas vēlēšanu popularizēšanai, kliķe atklāti aicināt uz boikotu tomēr neuzdrošinās. Taču izskatās, ka varneši nudien ir nobijušies no ļaužu...

Foto

Subjektīvs Saeimas deputātu kandidātu sarakstu apskats

Pirms kāda laika aicināju iet uz vēlēšanām un balsot kaut par pašu lielāko “dunduku”, tikai pret varas partijām. Pie viena...

Foto

LPSR 2.0 kūrē reliģiju

Levits, kas identificē sevi kā latvieti, sadarbībā ar valdošās koalīcijas tieslietu ministru (lasi – boļševiku komisāru) Bordānu ir iesniedzis likumprojektu, lai mainītu...

Foto

Vēlēšanas: piedalīties vai ignorēt?

Pēc vairāku lasītāju lūguma mēģināšu “izvilkt esenci” un īsi pamatot savu jau vairākkārt pausto viedokli par “vēlēšanām” mūsdienu Latvijā un to lomu...

Foto

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda bezatbildīgo aicinājumu doties meklēt un fotografēt lāčus

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda nepārdomāto un provokatīvo publiskajā telpā izskanējušo Latvijas Nacionālā dabas muzeja iniciatīvu,...

Foto

Elektrizētā priekšvēlēšanu kampaņa

Par Dievzemītes “reņģēdāju” nežēlīgu dīrāšanu 2007.—2010. gada finanšu krīzes laikā Valdis Dombrovskis (JV) ticis pie amata Eiropas Komisijā. Toreiz pat starptautiskie naudas dūži...

Foto

Jehovas liecinieki atsāk apmeklēt cilvēkus viņu dzīvesvietās

Pēc divarpus gadu pārtraukuma no 1. septembra Jehovas liecinieki visā pasaulē, arī Latvijā, atsāks to savas darbības aspektu, kas...

Foto

Uzņēmuma pāreja – jaunā VID granāta

Nu jau ar zināmu regularitāti līdz mums nonāk lietas, kur Valsts ieņēmumu dienests (VID) apgalvo, ka ir notikusi uzņēmuma vai tā...