Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Priekšlikumi, pārdomas, aprēķini un fakti par to, vai un kā elektroenerģijas sadales tarifi ietekmē Latvijas valstisko virzību uz energoresursu pašpietiekamību un mikroģeneratoru saules paneļu saprātīgas atmaksāšanās periodu. Piemērā minētie fakti un aprēķini nav attiecināmi 100% uz visiem šobrīd Latvijā izveidotajiem vairāk nekā 10 000 mikroģeneratoriem, modelis nepretendē uz absolūtu precizitāti un patiesību, bet var kalpot par pamatu turpmākas izpratnes un argumentētas diskusijas veicināšanai par mikroģeneratoru izveides, atmaksāšanās un darbības (turpināšanas) priekšnosacījumiem.

Fakti

Esmu izveidojis 8,5 kw invertora jaudas un 11,7 kw paneļu nominālās jaudas mikroģeneratoru, kas 2022.gada mikroģeneratora ražošanas sezonas laikā kopsummā ir saražojis aptuveni 8500 kwh elektroenerģijas jeb 1000 kw uz 1 mikroģeneratora uzstādītās jaudas kw. Pieslēgumā ir 3 fāzu 25A ievadaizsardzības automātslēdzis.

Pieslēgumā papildus Sadales Tīkla komercuzskaites elektroenerģijas uzskaites skaitītājam ir uzstādīts mikroģeneratora invertora ražotāja viedais elektroenerģijas skaitītājs (smart energy meter), kura esamība ir par pamatu lietotāja energopratības līmeņa celšanā un detalizētā datu ieguvē par mikroģenratora ražošanas un pašpatēriņa salāgošanas cēloņsakarībām, kā arī tīklam nodotās/no tīkla saņemtās elektroenerģijas uzskaitē un datu analīzē.

Mikroģeneratora izveide ir finansēta ar 20% pašu kapitāla (nosacītā pirmā iemaksa) un 80% ārējā finansētāja kapitāla piesaisti (šeit nav būtiski, vai finansētājs ir licencēta banka, kas sniedz patērētāju finansēšanas pakalpojumus, licencēts ne-banku patērētāju kreditēšanas uzņēmums vai Latvenergo koncerns pats).

Mikroģenerators izveidots bez valsts atbalsta. Mikroģeneratora izveidē pieņemtās un faktiskās izmaksas ir aptuveni 1200 EUR/1 uzstādītā mikroģeneratora invertora jaudas 1 kw. Datu analīzē katram individuālajam mikroģeneratoram šis skaitlis atškirsies.

Ražotāja noteiktais saules paneļu ražošanas degradācijas ātrums no paneļu nominālās maksimālās ražošanas jaudas ir aptuveni 2% to darbības pirmajā gadā un 0,5% katrā nākamajā ekspluatācijas gadā.

Mikroģeneratora invertors kā jebkura elektroniska ierīce ir pakļauts neizbēgamam nolietošanās procesam un pēc noteikta kalpošanas laika būs jāmaina. Paredzamais invertora kalpošanas laiks ir spekulācija un drīzāk pieņēmums, nevis fakts, bet tas nepārsniegs 8-10 gadu robežu. Mikroģeneratora invertora cena ir 1/4 līdz 1/3 no mikroģeneratora izveides izmaksām un ir būtiska vai pat visbūtiskākā sistēmas sastāvdaļa.

Ar noteiktu energopratības pasākumu īstenošanu ir iespējams panākt pat 40% pašpatēriņa īpatsvaru no mikroģeneratora ražošanas gada apjoma.

Aprēķini

Svētdienas pievakarē ar truša Rodžera smaidu sejā, mazliet izbrīnīts par medijos un publiskajā telpā izskanējušajiem apgalvojumiem par to, ka Sadales Tīkla tarifi neietekmējot mikroģeneratoru saules paneļu atmaksāšanās periodu un ka vienīgais dzinējspēks esot elektrības cena, nolēmu ķerties vērsim pie ragiem un, lai šobrīd un arī turpmāk nebūtu tukšu salmu kulšana, izveicu nelielu manevru ar kalkulāciju ar praktiski katrā daudzmaz aprīkotā birojā vai skolnieka datorā atrodamu rīku. Saucas tabulu procesors, tautā visbiežāk pazīstams kā ekselis.

Un, lūk, ko man tabulu procesors ļāva izrēķināt.

Ar 20% paša un 80% ārējā finansējuma piesaistītu kapitālu izveidota 8,5 kw mikroģeneratora, kam ir 40% pašpatēriņa rādītājs (kas ir ļoti augsts, nav sasniedzams bez energopratības pielietošanas) un 40% dienas/60% nakts patēriņa īpatsvaru un elektroenerģijas cenu aptuveni 30,67 c/kwh, UN spēkā esošo Sadales Tīkla tarifu plānu S3 (ar atšķirīgu elektroenerģijas sadales dienas un nakts/brīvdienu tarifu) atmaksāšanās laiks ir aptuveni 5 gadi.

Turklāt paša mikroģeneratora ieguldītās pašu kapitāla daļas ienesīgums minētajā laika perioda ir apaļa nulle (finansistu valodā tas ir rādītājs IRR (internal revenue rate)). Jeb faktiski mikroģeneratora īpašnieks ir piemaksājis sabiedrībai koplabuma gūšanai no savas kabatas un ne tikai nav guvis nekādu gandarījumu savam kapitālam, bet vēl zaudējis 5 gadu laikā uz naudas pirktspējas zuduma jeb inflācijas rēķina. Atmaksāšanās periods, nepiesaistot ārēju finansējumu jeb būvējot tikai ar 100% saviem līdzekļiem, ir aptuveni 4,6 gadi jeb 4 gadi, 7 mēneši un 6 dienas.

Ar tādiem pašiem nosacījumiem, tikai piemērojot Sadales Tīkla SPRK iesniegto tarifu plānu ST1, ar ārējo finansējumu izveidotu mikroģeneratoru saprātīgā laikā atpelnīt nav iespējams, IRR nav iespējams izrēķināt. Atmaksāšanās periods, nepiesaistot ārēju finansējumu jeb būvējot tikai ar 100% saviem līdzekļiem, ir aptuveni 5,62 gadi jeb 5 gadi, 7 mēneši un 13 dienas

Ar tādiem pašiem nosacījumiem, tikai piemērojot Sadales Tīkla SPRK iesniegto tarifu plānu ST2, ar ārējo finansējumu izveidotu mikroģeneratoru saprātīgā laikā atpelnīt nav iespējams, jo tīrā naudas plūsma ir negatīva, IRR nav iespējams izrēķināt. Atmaksāšanās periods, nepiesaistot ārēju finansējumu jeb būvējot tikai ar 100% saviem līdzekļiem, ir aptuveni 8 gadi.

Pārdomas

Mikroģeneratoru atmaksāšanās laiku ietekmē gan tarifu absolūtais lielums, gan struktūra, gan elektroenerģijas cena.

Mikroģeneratoru atmaksāšanās laiku ietekmē ārējā piesaistītā kapitāla proporcija un maksājamo kredīta % apmērs.

Lai veicinātu un akselerētu (paātrinātu) valstiskās energoneatkarības palielināšanos tagad un nākotnē, ir maksimāli jāpaplašina tās sabiedrības daļas, kura apsver iespēju investēt mikroģeneratora izbūvē un kam ir tādas iespējas savā īpašumā, mikroģeneratora finansēšanas iespējas, lai mikroģeneratorus būtu iespējams ieviest ne tikai par 100% pašu kapitāla, bet piesaistīt ārējo finansējumu.

Saprātīga un uz risku minimizēšanu vērsta ārējā finansētāja interesēs nav finansēt tādus projektus, kuru finanšu rādītāji ir slikti, ar apšaubāmu atmaksāšanās un aizdevuma un aizdevumu % atmaksas varbūtību. Finanšu pasaulē šo finanšu analīzes rādītāju sauc par DSCR (debt service coverage ratio). Ja šis rādītājs tuvojas 1 vai ir mazāks par 1, saprātīgs finansētājs atturēsies no šādu projektu finansēšanas.

Kā redzams no Sadales Tīkla iesniegto tarifu plānu ST1 un ST2 finanšu analīzes mikroģeneratoru atmaksāšanās izvērstās analīzes, šo abu tarifu plānu ietekme uz finanšu rezultātu ir tik graujoša, ka faktiski izslēdz mikroģeneratoru finansēšanu nākotnē, ja to apskata kvalificēts un kompetents finansētājs.

Priekšlikumi

Sadales Tīkla izstrādātais un SPRK iesniegtais tarifu projekts ir noraidāms kā matemātiski un uz izmaksām nepamatots, kaitniecisks valsts attīstībai un stratēģisko mērķu energoneatkarības veicināšanā sasniegšanai, nav atbilstošs šā brīža un sagaidāmajai ekonomiskajai situācijai.

Ir jāatzīst mikroģeneratoru esamības un attīstības stratēģiskā nozīme valsts energoneatkarības veicināšanā un sabiedrības koplabuma radīšanā.

Pirms turpināt iesniegto tarifu apspriešanu un izvērtēšanu, ir jāizstrādā un jāapstiprina tāda metodika, kas uz matemātisku aprēķinu pamata un ievākto datu kopu empīriskiem pierādījumiem par mikroģeneratoru radītā sabiedriskā koplabuma apjomu ļautu šo mikroģeneratoru radīto koplabumu visas sabiedrības interesēs novērtēt naudas izteiksmē.

Mikroģeneratoru radītais koplabums sabiedrības interesēs pēc iepriekš izstrādātās un apstiprinātās metodikas, ievērojot godīguma principu, ir jāsadala starp mikroģeneratoru atbilstoši tā devumam atkarībā no tīklā nodoto kwh skaita, izmaksājot mikroģeneratoram kompensāciju naudā vai nu kā: a) fiksētu maksu par katriem 1000 tīklā nodotajiem kwh; b) atšķirīgu(samazinātu) pieslēguma jaudas ikmēneša maksājumu; c) maksājumu par katru tīklā nodoto 1 kwh, un sabiedrību kā sadales tarifa un/vai pieslēguma jaudas ikmēneša maksājuma samazinājumu.

Sadales Tīkla mikroģeneratoriem piemērojamo tarifu struktūra jāveido tā, lai mikroģeneratoram būtu motivācija piedalīties valstiski svarīgā energoneatkarības un ražošanas pašpietiekamības veicināšanā, nevis veidot no tīkla neatkarīgus salas tipa (off-grid) risinājumus elektroenerģijas mikroģenerācijai ne tikai paša mikroģeneratora, bet visas sabiedrības interesēs.

Šeit būs links uz failiem, drīkst izmantot bez atsauces, bojāt, pārveidot, veidot savu versiju, iepazīties un būt informētiem: https://failiem.lv/u/gtppsr8ny

Esiet modri!

Novērtē šo rakstu:

25
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...