Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pagājušā gada oktobrī Valsts kanceleja izsludināja konkursu uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, kurš atbrīvosies šī gada februārī pēc tam, kad savu termiņu būs novilkusi līdz šim nekompetentākā VID vadītāja Ieva Jaunzeme.

Novembra sākumā Valsts kanceleja saņēma 20 pretendentu pieteikumus, no kuriem konkursa komisija pēc atbilstības prasībām pārbaudes uz otro kārtu atsijāja 7 pretendentus.

Otrajā konkursa kārtā novembra beigās noritēja šo pretendentu pārrunas ar konkursa komisiju, kuru vadīja Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis, un kuras sastāvā bija Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāre Baiba Bāne, Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš, CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina un finanšu ministra padomniece Sanda Liepiņa.

Pēc pārrunām ar pretendentiem konkursa komisija izvēlējās 3 kandidātus, kuriem trešajā kārtā bija jāizpilda dažādi personāla atlases kompānijas testi, pēc kā, apkopojot otrās un trešās kārtas rezultātus, vajadzēja tikt noskaidrotam konkursa uzvarētājam, kurš saskaņā ar Valsts kancelejas mājaslapā publicēto konkursa nolikumu tiktu virzīts Ministru kabinetā apstiprināšanai amatā.  

Protams, oficiāli skaitās, ka VID ģenerāldirektoru atradīs atklāta konkursa rezultātā. Tomēr tālākie notikumi liecina, ka Latvijā konkursi ir godīgi tikai tad, ja tajos uzvar attiecīgā brīža ministram vajadzīgs cilvēks.

Konkursa trešā kārta norisinājās no 11. līdz 13.decembrim, bet personāla atlases kompānija savus rezultātus iesniedza Valsts kancelejā 15.decembrī. Tomēr savādā kārtā jau 13.decembrī notika J.Citskovska un finanšu ministra Arvila Ašeradena (Jaunā vienotība) tikšanās.

Par ko abi kungi runāja šīs tikšanās laikā, nav plaši zināms, bet tālākā notikumu attīstība liecina par iespējamu iepriekšējo plānu korekciju.

Proti, pilsētā jau pirms konkursa klīda runas, ka A.Ašeradenam ir prātā "savējais" kandidāts uz VID ģenerāldirektora amatu. Tomēr brutāli izvirzīt savu kandidātu uz tik svarīgu amatu bez formāla konkursa nevarēja atļauties pat tāds cilvēks kā A.Ašeradens. 

Tādēļ viens no iespējamiem plāna variantiem bija ļaut konkursam noritēt savu gaitu, un gadījumā, ja A.Ašeradena kandidāts spētu izturēt konkursu, viņš tajā uzvarētu un nebūtu nepieciešams veikt jebkādas korekcijas.

Gadījumā, ja A.Ašeradena kandidāts nespētu izturēt konkursu vai izrādītos prasībām neatbilstošs, kā variants tika apspriesta iespēja konkursu kaut kādu iemeslu dēļ pasludināt par neizdevušos, un tad A.Ašeradens virzītu savu kandidātu nu jau kā kandidātu "no malas".

Vienlaikus klīda runas arī par to, ka A.Ašeradenam, kā jau profesionālam mahinatoram pienākas, ir padomā vēl viena kandidāte, kuru viņš arī personīgi bija uzrunājis piedalīties konkursā, - pašreizējā Valsts zemes dienesta (VZD) vadītāja Vita Narnicka.

Iemesli, kāpēc A.Ašeradenam bija nepieciešama arī V.Narnickas dalība konkursā, ir vairāki. Pirmkārt, vienmēr vajag nodrošināties ar rezerves variantu. Otrkārt, V.Narnicka iepriekšējos gados ir apliecinājusi sevi kā paklausīga ierēdne, ar kuras klusu piekrišanu apsviedīgi ļaudis var izbīdīt lielāka un mazāka apjoma IT iepirkumus valsts pārvaldē. Un, treškārt, V.Narnickas pārvietošana uz VID atbrīvotu citu mazāk, bet vienalga ietekmīgu amatu valsts pārvaldē - VZD ģenerāldirektora vietu.

Protams, A.Ašeradens zina, ka V.Narnicka pirms kļūšanas par VZD vadītāju daudzus gadus vadīja VID IT pārvaldi un viņas tiešā pārraudzībā VID slēdza līgumus par desmitiem miljoniem eiro ar dažiem uzņēmumiem, kuriem bija ne tikai aizdomīgi īpašnieki (par kuriem plašu pētījumu publicēja žurnāls "Forbes"), bet kuriem bija arī aizdomīga aizkulišu saistība ar pašu V.Narnicku - ieskaitot viņas brāļa saistību ar dažiem IT uzņēmumiem, agrākās vietnieces pašreizējo darbu lielāko VID līgumu uzvarētāju uzņēmumā, kā arī pašas pieķeršanu privātos kontaktos ar šo lielāko iepirkumu uzvarētāju pārstāvjiem.

Vienlaikus A.Ašeradens zina arī to, ka VID IT sistēmās tuvākajos gados ir paredzēts investēt vēl desmitiem miljoniem eiro, un tieši V.Narnicka ir vispateicīgākais kandidāts palīdzēt "pareizajiem" uzņēmumiem uzvarēt šo līdzekļu apguvē. Un fakts, ka viņai nav jelkādas izpratnes par nodokļu iekasēšanu, vai tas, ka arvien pieaug to cilvēku skaits, kuri uzdod jautājumus par V.Narnickas atbilstību pat VZD direktores amatam, ir pavisam otršķirīga lieta.

Cik saprotams, par V.Narnickas kandidatūru iestājas politbiznesmeņi, kuri jau ir apsildījuši rokas IT iepirkumos ar viņas klātbūtni vai vēlas to darīt. Savukārt par otru, pagaidām slepeno A.Ašeradena kandidātu, kurš nespēja izturēt konkursu, iespējams, kādu vārdu aizliek tādi ietekmi zaudēt negriboši personāži kā Sarmīte Ēlerte un citi. Viņiem “savs” VID ģenerāldirekotrs ir vajadzīgs kā gaiss, lai turpinātu pelnīt ar iedomātu un/vai patiesu ietekmi tāpat kā līdzšinējās VID ģenerāldirektores I.Jaunzemes laikā.

Ironiskā kārtā A.Ašeradena plānus nedaudz izjauca konkursa komisija, kuru bija sastādījis pats A.Ašeradens. 18.decembrī komisija tikās uz konkursa rezultātu apstiprināšanas sapulci. Pēc rezultātu apkopošanas izrādījās, ka konkursā ir uzvarējusi pavisam cita kandidāte – „nevienam nezināma” VID darbiniece Baiba Šmite-Roķe.

Konkursa komisijas rezultāti radīja neērtības A.Ašeradenam. No vienas puses, būtu grūti atbildēt uz jautājumiem, kāpēc augstāko novērtējumu saņēmusī kandidāte netiek virzīta apstiprināšanai Ministru kabinetā. No otras puses, nedrīkt pieļaut, ka svarīgajā amatā nokļūst cilvēks, par kuru nekas nav zināms, pat ja tas ir uzvarējis konkursā.

Tādēļ J.Citskovskis izdarīja visu, lai šie konkursa rezultāti tiktu noslepenoti, un pieturēja tos līdz 27.decembrim, ļaujot A.Ašeradenam aiziet atvaļinājumā un iegūstot laiku izdomāt stratēģiju izejai no neērtās situācijas.

Izeja no neērtās situācija izrādījās pat Latvijas valsts pārvaldei neordinārs risinājums - oficiāli J.Citskovskis Valsts kancelejas vārdā nosūtīja A.Ašeradenam 2 kandidātu vārdus - konkursā augstāko novērtējumu saņēmušās B.Šmites-Roķes un finanšu ministram izdevīgākas V.Narnickas.

Nav gan skaidrs, kā J.Citskovskis iztēlojās šāda konkursa rezultāta tālāko gaitu - vai kandidātēm tagad būs jācīnās peldkostīmos arēnā A.Ašeradena priekšā? Turklāt, apzinoties, ka šāds "risinājums" izsauks mediju un sabiedrības neizpratni, A.Ašeradens un J.Citskovskis izmantoja seno Latvijas ierēdniecības tradīciju nopludināt iespējamu rezonansi raisošu informāciju tieši pirms brīvdienām ar valsts ziņu aģentūras LETA palīdzību.

Tagad, kad brīvdienas ir pagājušas, skatīsimies, kādu ceļu izvēlēsies A.Ašeradens - vai viņš no divām kandidātēm izvēlēsies sasmērējušos, bet acis pieverošo V.Narnicku, vai atradīs veidu, kā atcelt konkursa rezultātus un virzīt savu "neatkarīgo" kandidātu.

Savukārt mums pārējiem atliek tikai uzdot jautājumu - kad beidzot Latvijā valsts pārvaldē notiks kaut viens godīgs konkurss?

Novērtē šo rakstu:

214
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi