Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Saskaņā ar vēstures dokumentiem un arheologu pētījumiem Latvija bijusi apdzīvota jau sirmā senatnē, par to liecina daudzie senkapi un pilskalni. Piemēram, 1930. gadā izdarīti izrakumi Strūgu senkapos. Bakana ezera austrumu daļā 1930. gados atklāto kādreizējo iedzīvotāju mītņu paliekās arheologs Jānis Apaļš saskatījis ļoti senu apmetni - veselu nogrimušu ezerpili. Obzerkalnā reiz bijusi senlatviešu pils, Kapkalnā pie Griguļiem - vēsturisko laiku kapi. Latvijas iedzīvotāji pilskungam maksāja dažādas nodevas, ko sauca arī par pagastu. Vēlāk par pagastu sāka dēvēt noteiktu apvidu, kurā ietilpa viena vai vairākas apdzīvotas vietas – ciemi.

I zināmā okupācija: Ienākot vācu krustnešiem, Latvijas teritorija nonāca Rīgas virsbīskapijas valstī. Muižas - šie feodālie zemes īpašumi Latvijā radās drīz pēc vācu bruņinieku ierašanās Baltijā - 14.-15. gs. kā Livonijas ordeņa mestru un bīskapu vasaļu lēņi un pastāvēja līdz pat 1920. gadam, kad tās likvidēja Latvijas Republikas agrārā reforma.

II zināmā okupācija: Livonijas kara gaitā 1559. gada janvārī pie Cesvaines tika sakautas ordeņa karaspēka vienības. 1561. gadā Livonijas ordenis beidza pastāvēt, tagadējā Latgale un Vidzeme nokļuva tiešā Polijas - Lietuvas pakļautībā.

III zināmā okupācija: Pēc Polijas - Zviedrijas kara 1629. gadā noslēgtā pamiera Vidzeme līdz Aiviekstei nonāca Zviedrijas varā. Zviedrijas karalis lika atņemt muižas tiem vācu muižniekiem, kas īpašumu nevarēja pierādīt ar dokumentiem. Visas zemes tika pārmērītas un novērtētas, ziņas ierakstītas vāku grāmatās. Tajā laikā Latvijā radās kroņa (valsts) muižas.

IV zināmā okupācija: 1710. gadā Vidzemi pievienoja Krievijai. Jaunā vara atdeva zviedru reducētās muižas to agrākajiem īpašniekiem, daudzas kroņa muižas atdāvināja krievu muižniekiem. Muižnieki centās atjaunot izpostīto saimniecību, kara un mēra dēļ pamestās zemnieku sētas pievienoja saviem laukiem.

Zvērības pret latviešiem veica visi šeit pieminētie okupanti. Garlībs Merķelis 1796. gadā par latviešu skarbo likteni vācu okupācijā sarakstīja darbu “Latvieši, sevišķi Vidzemē filozofiskā gadsimta beigās.” 

Vēl interesantāku grāmatu par okupantu zvērībām 1926.gadā sarakstīja P.Jansons. Grāmatas nosaukums –  "Soda ekspedīcijas Baltijas teritorijā 1905.-1907". (https://rev-lib.com/karatelnye-ekspedicii-v-pribaltijskom-krae-v-1906-1907-gg/)  Šajā grāmatā ir diezgan smalki aprakstītas okupantu zvērības Vidzemē 1905.un 1906.gadā, nosaucot daudzu sodīto un nogalināto vārdus un uzvārdus (pārsvarā latviešu skolotāji un sabiedriski aktīvi latvieši), kā arī nosaucot sodītāju un slepkavotāju uzvārdus:  kādu sodu nodaļu vadīja jūras kara flotes leitnants Riževs, citu štāba kapteinis Bariševskis, kapteinis Nazimovs, pulkvežleitnants Orehovs, kapteinis Spore, fon Rengartens un fon Rummels, soda daļas priekšnieks Bibikovs, kas par katru nopratināto apspriedās ar muižas pārvaldnieku Geldu, vēl citur soda vienība plosījās brīvprātīgā policista, kapteiņa Nazimova, Jesaula Musatova, barona fon Kavera, barona fon Rādena, barona fon Brummera, kapteiņa Maslova un grāfa fon Grabbes tiešā vadībā.

Tikai vienā pašā Cesvaines novadā grāfa fon Grabbes vadībā bez izmeklēšanas un tiesas tika noslepkavoti 25 cilvēki un vēl 70 sodīti ar bargiem miesas sodiem, tai skaitā sievietes. Dīvaini, ka pašā Cesvainē šie Latvijas vēsturē nozīmīgie cilvēki nekā netiek pieminēti un godināti. Tikai rūpīgi meklējot, var atrast šo 25 noslepkavoto cilvēku uzvārdus bez kāda sīkāka apraksta: “Pilī tika pasludināti arī nāves spriedumi. Pavisam Cesvainē nošauti ap 25 revolucionāri parkā pie avotiņa, Mālukalnā. Priežu kalnā, Rēķu gravā. Lūk, nošauto varoņu uzvārdi: Trekše, Saulītis, Andersons, Jaunozols, Zilāns, Sinuks, Cīrulis, divi brāļi Kramarauski, Klucis, Serģis, Brods, Karlovs, Knodze, Lūsis, Mednis, Sīmensons, Kažociņš, Kociņš, Krušķis, Stulpiņš, Lupiks, Sproģis, Trops, Tupenis, Kurzemnieks.”

To 70 ar miesas sodiem sodīto cilvēku vārdus cesvainieši vispār nepiemin. Labi, ka dažus ir pieminējis P.Jansons savā grāmatā: “Grašu apgabalā bez tiesas vai izmeklēšanas un bez iemesla grāfa Grabbes vadītā soda vienība 1906. gada janvārī nošāva muižas īpašnieku Pēteri Trekši (45 gadi), jo viņš nevarēja norādīt skolotāja Mālīša atrašanās vietu, kā arī Kačkaru muižā nodedzināta dzīvojamā ēka un šķūnis. Īpašums "Teļastes" ar visu mantu tika nodedzināts, un pats īpašnieks Leizemneks tika smagi piekauts. Tā paša gada 4. janvārī tika nodedzināts Auziņu īpašums 3500 rubļu vērtībā, un īpašnieks Dāvis saņēma 50 sitienus ar pātagu un viņam tika atsavināta kustamā manta.”

Tai pašā laikā Cesvainē tiek cildināti Grašu pils īpašnieki, kuri bijuši bargi, un, kā vēsta aculiecinieki, tad bieži nācies redzēt, kā šie muižkungi soda, slēdz siekstā vai per zemniekus naida pilnām acīm. No 1820. gada Graši piederējuši baroniem Kāleniem, un vecie grasēnieši vēl atceras, ka barons, skolu pārbaudot, labprāt pats pēris skolniekus. Tiešām ir, ar ko lepoties.

Pie kam tāda attieksme nav tikai Cesvainē, bet valstī kopumā. Mēs visi atceramies, ka pāvesta vizītes laikā par Latvijas Republikas oficiālo dāvanu pāvestam Franciskam bija izvēlēts īpašs Indriķa Hronikas sējums, kura iespējamais sacerēšanas laiks ir 1224./26.gads, ar pielikumu, kas uzrakstīts 1227.gada februārī. Hronika aptver laika posmu no 1180.gada līdz1227.gadam. Sarakstīta latīniski. 

Indriķa Hronika ir Latvijas okupācijas vēstures avots, jo atspoguļo laiku, kad tagadējās Latvijas un Igaunijas teritorijā ne bez vardarbības ienāca kristietība: “Valsts prezidents Raimonds Vējonis Viņa Svētībai pāvestam Franciskam pasniegs 1993. gada Indriķa Hronikas izdevumu, kas izdots laikā pēc neatkarības atjaunošanas un skaidro mūsu tautas vēsturi – latviešu saknes.” 

Varbūt beigsim šķirot okupantus pareizajos un nepareizajos, ja nosodām okupāciju, tad nosodām visas okupācijas, ja pieminam okupantu represētos, tad pieminam visu okupāciju represētos!

Novērtē šo rakstu:

161
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ausīs arī mūsu saule

FotoMotoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem, puspatiesībām un meliem, kas ļoti kropļo cilvēkiem realitātes apziņu. “Latvieši ir stipra tauta”, ar ko stipra? Ar to, ka okupekļus jauc 2022.g.,nevis 1991.g., vai 2014.g.(Krimas aneksija). Stipra?”. Tvīta saturs noteikti kādā radīja aizvainojumu un pārdomas. Vai abus.
Lasīt visu...

21

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

FotoValdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un publiskie paziņojumi atgādina zināmo manipulācijas metodi par "labo policistu" un "slikto policistu".
Lasīt visu...

21

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

FotoBiedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes vairāk nekā 150 iesniegumiem no iedzīvotājiem un organizācijām par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem un 51 gadījumā sagatavojusi detalizētu izvērtējumu sūdzībai un atzinumu.
Lasīt visu...

21

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

FotoArmands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena - jebkuras šaubas tiek tulkotas pa sliktu apsūdzētājam. Ar frāzēm –" varētu likties", "varētu secināt", " izskatās ka", "varētu bažīgi iztēloties, ka".
Lasīt visu...

21

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

FotoLaika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos (ministrijās), kas katra atbild par savu jomu, nekad neinteresējas par citas ministrijas esamību, bet ja saņem kādu  citas ministrijas sastādītu likumprojektu, Ministru kabineta noteikumus vai mazāk svarīgu dokumentu, tad šo rakstu darbu nīdē laukā vai vismaz piesārņo ar tik  daudz birokrātiskām prasībām, ka jaunievedumam ir tikai bremzes iedaba. 
Lasīt visu...

21

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

FotoZaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa celšanu, kas kā slēpts nodoklis būtiski negatīvi ietekmēs iedzīvotāju maksātspēju un Latvijas uzņēmēju konkurētspēju.
Lasīt visu...

12

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

FotoLabrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā, var turpināt ierasto ikdienu ar šņabi galvenajās pārtikas lielveikalu rindās un statistiku, kas apstiprina alkoholismu vai nerūpēšanos par bērniem.
Lasīt visu...

12

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

FotoNeraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir vairākas reizes lielāki. Taču maznodrošināto Latvijas iedzīvotāju ienākumi saglabājas nemainīgā līmenī.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....

Foto

Antropoloģisks pētījums

Vai atceramies sabiedrībā pazīstamos indivīdus, kuri saviem uzvārdiem lika prievārdus ar mērķi panākt aristokrātisku skanējumu? Visi ņirgājās par Fon Kalmanoviču un De Vaškeviču, turpretim...

Foto

Liberālās demokrātijas apdraudētība kā tās leģitimitātes pamats

Ir viena uzskatu pārbaude, kas būtu jāveic ar sevi katram pilsoniski aktīvam cilvēkam. Tātad jums — šīs slejas lasītājam...

Foto

Kas Pīlēnam deva tautas mandātu veidot valdību? Kurš? Pareizi, neviens!

Sākšu ar jautājumu. Vai man vienīgajam šķiet, ka kaut kas nav kārtībā ar zaļo bildi, nu...

Foto

Mēs visu ļoti rūpīgi rečekojām un noskaidrojām, ka Bārbijas Kens nav stāvoklī, - ziedojiet mums naudu, lai mēs varam turpināt!

Jūnija vidū konservatīvi noskaņotā humora vietne...

Foto

Žetonu piešķiršanas kārtība

Šodien “Neatkarīgajā” Elitas Veidemanes un Rolanda Pētersona intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. Tā nav tipiskā draudzīgā intervija, kur ilgā sarunā norunātais sakompilēts...

Foto

Viņš NEKAD nebūs mans prezidents

Egils ir atmodies no letarģiskā miega. Sveicot 14.Saeimu, viņš uzkāpa kancelē un zibeņoja....

Foto

Tikai nesmejieties skaļi, es došu dažus padomus par veselības aprūpi

Kustība "Par!" Veselības ministrijas politiskajā vadībā bijusi visus četrus 13. Saeimas sasaukuma gadus - divus gadus Ilze Viņķele, divus - es. Esam...

Foto

Beidzot ir gala lēmums saistībā ar manu autoavāriju

Šā gada 1. maija traģiskā avārija zibenīgi pārpildīja interneta ziņu portālus, un sociālie tīkli jau izdarīja tūlītēju spriedumu,...

Foto

Mēs labprāt ierasti neliktos ne zinis, bet diemžēl šoreiz mums jāimitē ieinteresētība

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) piektdien, 4. novembrī, ir pieprasījusi VSIA “Latvijas Televīzija”...

Foto

Štrunts par algām, īstā problēma ir tā, ka izglītības jomā ir iestājusies pieklājības un cieņpilnas attieksmes krīze

Pieklājība un cieņpilna attieksme ir jebkuru attiecību pamatā. Taču...

Foto

Pasaulē piešķir Darvina balvu, Latvijas politikā – Levita medaļu

Pēc ziņas, ka četriem ļoti jau nu šaubīgas raudzes 13. Saeimas deputātiem piešķirta Egila Levita vārdā nosauktā...

Foto

Kā lordu sarunas varētu patīrīt Latvijas tirgu

Nesen bija pirmā reize, kad izdevās personīgi satikt un iepazīties ar kādu lordu, turklāt – ar diviem vienā vakarā....

Foto

Vai kūdra var izglābt Latviju?

Šķiet, tikai retais nebūs pamanījis zemestrīci, kas pēdējā gada laikā ir satricinājusi energoresursu tirgu. Lai mazinātu iespējamās enerģētiskās krīzes ietekmi, ne...

Foto

Slimot nav rožu dārzs, jo īpaši slimnīcā

Slimot nav rožu dārzs. Tas ir fakts. Taču, nokļūšana slimnīcā var pārvērsties par krietni nepatīkamāku pieredzi, kas neaprobežojas ar...

Foto

Jaunākiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem ļaus nesportot un pieņemties svarā

Plašākam lasītāju lokam paslīdēja garām kāda satraucoša ziņa – 18. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja noteikumu projektu "Grozījumi...

Foto

Ja tagad izrādās, ka pie varas ir tikai partijas (1,4% vēlētāju), tad steigšus jāatkāpjas no senā principa, ka tautas vietniekam ir plašas pilnvaras

[1.] Biedrība “Atvērtās...

Foto

Latvijai ir vajadzīgs Roberts Fūrmanis. Vairāk nekā "progresisti"

„Tagad es jums pateikšu, kas notiks tālāk. Sarūsējusi fašistu kaska uz bērza krusta – tas ir viss, ko...

Foto

Pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie” jeb valsts mediji ir nostājušies pret tautas vairākumu

Operācijas Mindfuck vietējā kontekstā: šobrīd Latvijā ir iestājusies unikāla situācija: pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie”...