Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

Partiju programmu nodokļu sadaļu TOP 3

Jānis Taukačs, Sorainen partneris
01.09.2022.
Komentāri (21)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau pavisam drīz būs Saeimas vēlēšanas. Priekšvēlēšanu aģitācijas periods atļauts no 2022. gada 4. jūnija līdz 1. oktobrim, bet priekšvēlēšanu aģitācijas aizliegums televīzijas programmās ir 30 dienas pirms vēlēšanu dienas, tātad jau no 1. septembra. Laiks sākt skaitīt cāļus – ko redzam CVK publicētajās partiju programmās par nodokļiem (kā naudu iekasēs, ne kā to pēc tam tērēs)? Protams, nodokļi nav izšķirošs jautājums izvēlē par labu kādam no sarakstiem, bet tomēr ievērības cienīgs. Izcēlu ar bold svaigākus priekšlikumus, kas pievērsa manu uzmanību.

1. Jaunā Vienotība

JV programmā ir minēts par to, kā plānots tērēt iekasētos nodokļus, bet ne vārda – kādas nodokļu sistēmas pārmaiņas tā vēlētos.

2. Latvijas Krievu savienība

Šajā programmā pārsvarā vērojama nacionālā nots, taču paredzēta arī PVN likmes samazināšana māju apsaimniekošanas maksai līdz 12%, bet apkurei, pārtikas un pirmās nepieciešamības precēm līdz 5%, kā arī transporta nodokļa iekļaušana degvielas cenā.

3. Zaļo un Zemnieku savienība

Veidosim iedzīvotājiem taisnīgu nekustamā īpašuma nodokļa politiku. Iestāsimies par PVN likmes samazināšanu pirmās nepieciešamības pārtikas precēm un medikamentiem. Atjaunosim speciālos nodokļu režīmus mazās uzņēmējdarbības atbalstam. Pārskatīsim muitas iekasēto maksājumu apjomu ES kopējā budžetā.

4. Tautas kalpi Latvijai

Šī programma paredz vienkāršot nodokļu sistēmu, atceļot pilsoņiem nekustamā īpašuma nodokli par vienīgo nekustamo īpašumu. Te nav gan skaidrs, vai šīs NĪN izmaiņas paredzētas kā vienīgā sistēmas vienkāršošana. Te paredzēts arī, ka pagastā tiek izveidots finanšu inspektora, kas raugās par ienākuma nodokļu iekasēšanu un uzskaiti, amats. Interesants, utopisks risinājums, kas nekorelē ar ieguldījumiem VID digitalizācijā.

5. Suverēnā vara

Samazināt PVN līdz 5% apkurei, elektrībai, kā arī atcelt akcīzi gāzei. Atbrīvot no IIN jauniešus līdz 25 gadu vecumam (arī tos, kas ar saviem startapiem un kripto biznesu jau pelna miljonus?). Invaliditātes pensijas atbrīvot no IIN. Celt pensiju neapliekamo minimumu līdz ar minimālo algu. Hipotēkas procentu maksājumus par ģimenes mājokļa iegādi, būvniecību vai remontu ieskaitīt attaisnotajos izdevumos (šis varētu samazināt pelēko sektoru privātmāju būvniecībā). Atcelt NĪN visiem mājokļiem. Samazināt Latvijā ražotai pārtikai, sabiedriskai ēdināšanai un izmitināšanas pakalpojumiem, lopbarībai un barības piedevām lauksaimniecības dzīvniekiem PVN līdz 5%.

Attīstīt pilna cikla ražošanu reģionos, atbalstot uzņēmējus ar motivējošu nodokļu politiku. Atcelt PVN interešu izglītības pakalpojumiem. Ieviest uzņēmējiem atvieglotu un nomaksājamu nodokļu režīmu, pilnveidojot saimnieciskās darbības konta izmantošanu. Individuālajiem komersantiem un ģimenes uzņēmumiem 10% nodokļa režīms, no kuriem 95% veido sociālās iemaksas, 5% IINPasargāt uzņēmējus no nepamatotiem un nemotivētiem kontrolējošo dienestu ierobežojumiem.

Atcelt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli, ieviešot principu "kad brauc, tad maksā". Samazināt ierēdņu skaitu par 1/3.

6. Kristīgi progresīvā partija

Sakārtot nodokļus un samazināt birokrātijas slogu. Uzņēmējdarbības nodokļu optimizācija. Efektīva ekonomisko noziegumu apkarošana.

7. Saskaņa

Mazo un vidējo uzņēmumu attīstībai maksimāli jāatvieglo nodokļu administrēšana, izmantojot digitalizācijas procesu. Partija uzskata, ka nepieciešama nodokļu samazināšana dažādām preču un pakalpojumu kategorijām gan patērētājiem, gan ražotājiem.

8. Politiskā partija "Stabilitātei!"

Pārskatīsim nodokļu politiku par labu iedzīvotājiem. Samazināsim PVN likmi pārtikas produktiem līdz 5% un atcelsim PVN medikamentiem. Atcelsim NĪN vienīgajam īpašumam. Krīzes laikā samazināsim degvielas akcīzes nodokli par 50%. VID reforma, vispirms ieviešot atbalsta un konsultācijas principus. Apturēsim VID patvaļīgu uzņēmēju vajāšanu, uzbrukumu un uzņēmumu īpašuma nepamatotu arestēšanu. Apvienosim Ekonomikas ministriju ar Finanšu ministriju. Krimināltiesiskā atbildība par valsts budžeta izkrāpšanu. Te, gan, nav skaidrs, kā tas korelē ar jau esošo kriminālatbildību.

9. Tautas varas spēks

Toričelli tukšums.

10. Vienoti Latvijai

Toričelli tukšums.

11. Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

Iestāsimies par samazinātu PVN likmi Latvijai raksturīgiem pārtikas produktiem un ēdināšanas nozarei. Turpināsim samazināt darbaspēka nodokļus. Paaugstināsim kultūras darbinieku sociālo labklājību, turpinot darbu pie nodokļu sistēmas pilnveides.

12. Latvija pirmajā vietā

Izbeigsim Satversmes tiesas darbību, jo Satversmes tiesa savos spriedumos pieslienas politiskiem uzstādījumiem, nevis vadās no valsts pamatlikuma. Šo pārsteidzošo punktu šķita svarīgi pieminēt, jo ST cita starpā lemj arī par būtiskiem nodokļu sistēmas stūrakmeņiem. Lai novērstu jauniešu masveida izceļošanu darba meklējumos, katram 18 gadus sasniegušam jaunietim pirmajā darba gadā gūtie ienākumi netiks aplikti ar nodokļiemSamazināsim nodokļu slogu jaunajiem uzņēmumiem un piešķirsim sociālā nodokļa atlaides tiem, kuri darbā pieņem jauniešus un bezdarbniekus. Darbaspēka nodokļus samazināsim vismaz līdz ES vidējam līmenim. PVN pārtikas un ēdināšanas nozarēs samazināsim līdz 10%. Lai veicinātu nekustamā īpašuma nozares attīstību un būvniecību, atcelsim nekustamā īpašuma nodokli. Lai mazinātu ēnu ekonomiku, noteiksim 10% patenta maksu ikvienam individuālajam komersantam. Nepieļausim, ka nodokļu maksājumi tiek iekasēti avansā. Noteiksim individuālu atbildību par ierēdņu bezdarbību un tās radītiem zaudējumiem.

13. Konservatīvie

Atcelsim NĪN primārajiem mājokļiem līdz noteiktai vērtībai, mazināsim NĪN lauksaimniekiem un komersantiem. IIN neapliekamais minimums algām, minimālā alga un vidējā vecuma pensija sasniegs 750 €. (Lietuvas parlaments jau virza 730 eiro slieksni – ar ko mēs esam sliktāki. Mazo algu neaplikšana šobrīd viens no svarīgākajiem uzdevumiem, šķiet.)

Izveidosim Tieslietu akadēmiju un izveidosim jaunu tiesu, prokuratūras un drošības iestāžu līderu paaudziMērķtiecīga cīņa pret netīro naudu, nevis papīra kalnu audzēšana. Sezonas strādnieku nodokļu režīms lauksaimniecībā, viesmīlībā un ēdināšanā. Mazināsim uzņēmumus kontrolējošo birokrātiju. E-pārvaldes un atvērto datu jomā Latvija būs TOP 3 Eiropā.

14. Katram un katrai

Medikamentiem PVN 5%, pārtikai PVN 12%, krīzes laikā 5%. Elektrībai, gāzei, degvielai krīzes laikā – PVN 5%. Atcelsim nekustamā īpašuma nodokli mājsaimniecībām. Atcelsim transporta nodokli. Atcelsim iedzīvotāju ienākuma nodokli pensijām līdz 1000EUR/mēn. Vienkāršota nodokļu likumdošana un nodokļu sistēmas pārskatīšana. Labvēlīga vide jaunajam uzņēmējam- 270 dienas atlikti nodokļi.

Par 3% samazināsim darba ņēmēja VSAOI, VSAOI kopējo likmi samazinot no 34,09% uz 31,09%. Atbalstīsim pašnodarbinātos – ieviesīsim vienkāršotu nodokļu maksāšanas veidu. Tiesību, pienākumu, atbildības līdzsvarošana, mazinot birokrātiju. Valsts pārvaldes reorganizācija ar mērķi optimizēt un samazināt strādājošo skaituAizliegsim plānot soda iekasēšanu kā darbības novērtēšanas kritēriju. Represīvās funkcijas un pārmērīgas kontroles mazināšana. VID ir palīgs nodokļa aprēķināšanai, nevis sodīšanai. Elektroniska dokumentu aprite.

15. Progresīvie

Pazemināsim PVN Latvijai raksturīgai svaigai pārtikai. Latvijas nodokļu politika ir netaisnīga un bremzē attīstību. Samazināsim nodokļus tiem, kuru ienākumi nepārsniedz 1000 EUR mēnesī (bruto). Celsim nodokļus īpašumiem dīkstāvē. Latvijai nepieciešama atklāta politika bez korupcijas.

16. Attīstībai/Par!

Vienkāršāki un "zaļāki" nodokļi. Simpātiska programma, bet par nodokļiem tur ir pamaz.

17. Apvienība Latvijai

Valsts pārvaldes aparāta samazināšana un modernizēšana. Politiskās un ierēdnieciskās korupcijas apkarošana (šis parādās virknē programmu – labi, ka atzīstam problēmu). Likumu izmaiņas, kas paredz ierēdņu atbildības par pieņemtajiem lēmumiem un to sekāmLikumu kvalitātes uzlabošana pēc likumu audita. Likumiem jābūt saprotamiem ikvienam. Vienkārša, efektīva un prognozējama nodokļu sistēma, kas motivē nodokļu maksāšanu. Īpašs un atbalstošs nodokļu režīms mazajiem uzņēmējiem.

VID kā palīgs un atbalsts nodokļu maksātājiemIedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana sabiedrības trūcīgajai daļai. Nekustamā īpašuma neapliekamā minimuma noteikšana. Pensijas nav apliekamas ar nodokli.

18. Apvienotais saraksts – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija

Divas reizes pārlasīju, vai neesmu ko palaidis garām uzņēmēja Pīlēna domubiedru plānos, bet nikā. Aiz matiem varētu pievilkt efektīvu un tālredzīgu valsts pārvaldi.

19. Republika

Republikāņi atbalsta tiesiskumu, amatpersonu politisko, civilo un kriminālatbildību, zemu nodokļu, brīvas uzņēmējdarbības un konkurētspējīgas ekonomikas sistēmu. Apvienot operatīvās darbības subjektus ar līdzīgām funkcijām: KNAB, Iekšējās drošības biroju, VID iekšējās drošības pārvaldi. Veicināt ātrāku tiesvedības procesu. Samazināt PVN atsevišķām nozarēm, produktu vai pakalpojumu grupām. Ceļa nodokli, auto ekspluatācijas nodokli iekļaut degvielas cenā. Neaplikt ar nekustamā īpašuma nodokli vienīgo mājokli. Kopējais vai atsevišķais nodokļu un nodevu slogs nedrīkst būt lielāks kā vidējais ES dalībvalstīs. Samazināt ēnu ekonomiku līdz 19% no IKP. Pensijas neaplikt ar nodokļiem. Dot iespēju izņemt uzkrāto naudu ar tiesībām pašam atvērt savu investīciju kontu, neapliekot ar IIN.

Pēcgarša

Daudz populisma un uz emocijām balstītu deklaratīvu solījumu, piemēram, par samazinātu PVN energoresursiem. Nodokļu teorētiķi vienā balsī apgalvo, ka šāds atbalsts nonāktu arī pie tiem, kam atbalsts nav nepieciešams. Efektīvāk būtu mērķēti valsts atbalsta maksājumi vai vēl vienkāršāk – IIN izņēmumi mazāk atalgotajiem.

Stepaņenko un Švecovas (5.) saraksts ir nopietni piestrādājis pie nodokļu jautājumiem. Jau sen sapņoju, ka atsevišķos Latvijas reģionos varētu drosmīgāk eksperimentēt, modelēt dažādus nodokļu politikas mehānismus, ko veiksmes gadījumā varētu ieviest visā valstī. Vienīgi jāuzmanās no nelikumīga valsts atbalsta ES ierobežojumu pārkāpšanas.

Pēckara Korejā tā arī uzbūvēja Seulas pilsētu upes otrā krastā (tā sākotnēji bija tik vienā krastā) – ar nodokļu atlaidēm tiem, kas pārcēlās uz otru krastu dzīvot un strādāt. Arī nodokļu sloga samazināšana mazāk pelnošajiem un mazajam biznesam ir korekts virziens. Arī VID problemātika 5.saraksta programmā labi redzama. Principā piekrītu gandrīz visam, kas šajā (5.) programmā rakstīts par nodokļiem.

To pašu atbalsta jaunajam biznesam un jaunajiem darbiniekiem virzienu pauž arī LPV (12.) saraksts. LPV ideja par NĪN atcelšanu nav vien populistisks sauklis, jo Latvijas budžeta 92% ieņēmumus veido vien 4 nodokļi. Pārējie veido vairāk birokrātiju, kā reālu labumu valstij. Vienīgi šaubos, vai tieši NĪN ir pareizais grēkāzis, jo no administrēšanas viedokļa NĪN ir viegli iekasējams un nav īpaši aiznesams un noslēpjams. Nepārprotami šis šķiet liberāls, biznesu veicinošs priekšlikums.

Konservatīvie (13.), Katram un Katrai (14.) ar Apvienību Latvijai (17.) diezgan līdzīgi konkurēja par mana TOP 3.vietu, bet pirmajiem bija mazliet vairāk konkrētības. Viss, protams, intuitīvi.

Partiju NĪN sadaļā daudzi runā par iedzīvotājiem, bet daudz svarīgāka biznesam (tātad – investīcijām, tātad – valstij) ir tiesiskā noteiktība par kadastrālo vērtību pielīdzināšanu tirgus vērtībām – būs vai nebūs?

Interesants ir arī Re:Baltica salīdzinājums – ko par nodokļiem partijas solījušas uz iepriekšējām Saeimas vēlēšanām un kas no tā ir izpildīts. Ne visiem viņu secinājumiem gan varu piekrist. Gluži kā pirms 4 gadiem arī šogad viena partija palūdza palīdzību ar programmas nodokļu sadaļas sagatavošanu (maz kas gan no ieteikumiem palicis programmā).

Ceru ar dažiem no kandidātiem vēl paspēt pārrunāt nodokļu jautājumus Tax Stories podkāstā. Daži politiķi jau piekrituši – pierakstieties te uz jaunajiem blogiem savā pastkastē, ja nevēlaties neko palaist garām, un iesakiet saviem draugiem, kam nodokļu tēma ir aktuāla.

Tātad, mans partiju nodokļu programmu TOP 3 ir:

Saraksts nr.5 – Suverēnā vara;

Saraksts nr.12 – Latvija pirmajā vietā;

Saraksts nr.14 – Katram un katrai.

Novērtē šo rakstu:

69
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Prezidents atkal jau parāda, ka ir caur un cauri līdzšinējās valdošās koalīcijas prezidents, nevis tāds prezidents, kas ir visai tautai

FotoValsts prezidents Egils Levits 3. oktobra LSM LTV “Rīta panorāmā” it kā sacīja visu gludi, pareizi un rāmi. Taisnība, ka Latvijas vēlētāji šoreiz ir bijuši daudz aktīvāki gājēji pie urnām nekā iepriekšējā reizē. Prezidents par šoreiz labo aktivitāti pateicās vēlētājiem.
Lasīt visu...

21

Es biju pārpratis, ka šīs ir ļoti nepareizas lietas

FotoDziļi nožēloju savu gadiem ilgo aktīvo iesaisti sabiedriskajā cīņā par cilvēktiesībām. Man tas ir nesis milzīgus zaudējumus un postu.
Lasīt visu...

21

Steidzam ziņot par operācijas “Fiktīvās varas triumfs” gaitu un iznākumu

FotoIzdomāts stāsts par kāda Vienotības vecbiedra, iespējams, nosūtītu ziņu saviem sadarbības partneriem kādā kaimiņvalstī. Vēstule, kāda hipotētiski varētu būt uzrakstīta un pa slepeniem kanāliem, kas zina, varbūt saistītiem ar kino Pionieris afēras locekļiem, nosūtīta kaimiņos mītošam caram.
Lasīt visu...

15

Varbūt pošu ģenētiski modificētie ķermeņi - signāla uztvērēji - balsu atdošanas dienā saņēmuši attiecīgo programmatūru par konkrētu aplokšņu mešanu urnā

FotoLabais tonis paredz komentāru par vēlēšanu balagānu. Divos vārdos - aplausi stāvus! Fanfaras tiem, kuri ar savu parakstu apliecināja atbalstu sistēmai. Protams, var tikai apbrīnot nekaunību tik klaji viltot "rezultātus" (iespējams, pilnīgi pretēji tautas izdarītajai "izvēlei". "Tie pēdējie būs tie pirmie, tie pirmie būs pēdējie" - tuvu pilnīgam "kājām gaisā").
Lasīt visu...

21

Skolā strādāju, jo pagaidām to varu atļauties

FotoTātad, ja nu kādam interesē, cik saņem skolotājs parastais, varu padalīties ar savu situāciju pagājušajā mācību gadā. Lūdzu, izlasiet līdz galam. Vadu 34 kontaktstundas nedēļā + 1 konsultācijas stunda.
Lasīt visu...

18

Nepieciešama Saeima, kas spēj vadīt valsti cauri vētrainiem ūdeņiem (un ievēlēt mani uz otru termiņu, lūdzu)

FotoGodātie Latvijas pilsoņi! Vēlētāji! Nākamajos četros gados Latvijai ir nepieciešama tāda Saeima un valdība, kas spēj droši vadīt mūsu valsti cauri vētrainiem ūdeņiem.
Lasīt visu...

12

Mēs izmisīgi gribam izkrāpt valsts iepirkuma garantijas mūsu terminālim!

FotoDarbs pie sašķidrinātās dabasgāzes jeb LNG (liquefied natural gas) termināļa izveides Latvijā norisinās jau teju desmitgadi un varētu turpināties vēl tikpat ilgi, ja ne Krievijas agresija Ukrainā, kas nepārprotami lika saprast mūsu valsts enerģētisko atkarību ar visām no tā izrietošajām sekām.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas: kāpēc vajag iet vai neiet pie balsošanas urnām

FotoPašreiz sociālajos tīklos izskan daudz aicinājumi boikotēt vēlēšanas, un daudzi arī uzskata, ka nav vērts piedalīties vēlēšanām, jo pa lielam nekas nemainīsies. Un uz vēlēšanām pamatā neiet cilvēki, kuri nav apmierināti ar valdību, ar Saeimā ievēlēto deputātu darbu. Bet vēlēšanu boikots ir izdevīgs varas partijām, un tās to slēpti atbalsta.
Lasīt visu...

18

Mūsu politprostitūciju nedrīkst publiski saukt par politprostitūciju!

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicina Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju reaģēt uz deputāta Aleksandra Kiršteina (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK) 25. septembra izteikumiem mikroblogošanas vietnē Twitter. Deputāts, komentējot priekšvēlēšanu debates LTV ēterā, raksta: “Politprostitūta Bērtule, vadot Saeimas kandidātu debates LTV1, visu laiku melo, ka politiķi (domāti NA) grib likvidēt Satversmes Tiesu, noklusējot, ka tā ir jāpārceļ uz Augstāko Tiesu kā Igaunijā, Somijā un Zviedrijā! Pirmskara Latvijā Satversmes jautājumus skatīja AT Senāts!”
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kāpēc jums vajadzētu nobalsot par mums - Marksa mūsdienu mazbērniem

Līdz Saeimas vēlēšanām tikai 5 dienas, un, ja vēl turpini izlemt, par kuru politisko spēku atdot...

Foto

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

Šis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar...

Foto

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

Jums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi...

Foto

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

Satversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder...

Foto

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

Vadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

Nepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet...

Foto

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

Ļoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

Jūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms...

Foto

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

Mums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi...

Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...