Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms dažām dienām daudzos Latvijas ziņu portālos tika publicēta informācija par auto stāvvietu izmaksu reitingu 71 pasaules galvaspilsētās. Reitingu bija sastādījis Krievijas portāls Vedomosti, un tas tika plaši pārpublicēts Latvijas internetā, jo Rīga tajā ieņēma pirmo vietu. Pēc šīs analīzes autoru domām, Rīga ir pilsēta, kurā autostāvvietas ir visdārgākās pasaulē.

Visi, no Latvijas Auto asociācijas prezidenta Andra Kulberga līdz autoekspertam Paulam Timrotam un portālam Apollo, pauda savu viedokli par šī reitinga rezultātiem vienā vai otrā veidā, dodot mājienus, ka Rīgas pirmā vieta tajā nav gluži tas, ko viņi vēlētos redzēt.

No pirmā acu uzmetiena visus šos cilvēkus var saprast un piekrist tam, ka, ņemot vērā ne īpaši augstos Latvijas iedzīvotāju ienākumus, vieta pasaulē dārgāko lietu reitingā norāda uz klaju pilsoņu aplaupīšanu.

Tiesa, personīgi es neesmu pilnīgi pārliecināts, ka šajā gadījumā skepse un neapmierinātība ir pilnībā pamatota, galvenokārt principa dēļ, kas tika izmantots reitingu rezultātu aprēķināšanai.

Vedomosti nolēma neiedziļināties nopietnā analīzē un tā vietā piedāvāja diezgan vienkāršu aprēķina formulu - dārgākā autostāvvietas tarifa izmaksas pret katras konkrētās pilsētas iedzīvotāju vidējiem ienākumiem. Rezultātā mums tika piedāvāti secinājumi ar zemu atbilstību un informatīvo saturu. 

Pirmkārt, tā kā trūkst statistikas par dārgāko maksas vietu apmeklējumu skaitu katrā konkrētajā pilsētā, mēs nevaram secināt, cik bieži iedzīvotāji izmanto šīs dārgākās vietas. Ja turpināsim reitinga veidotāju loģiku tālāk, tad par pasaulē dārgākās autostāvvietas balvas ieguvēju varētu kļūt pat Limbažu novada ciems Pāle. Lai to sasniegtu, ciema administrācijai vienkārši ir jānosaka tarifs 1000 eiro par stundu tikai vienā ciema parkošanās vietā.

Uz papīra tas padara Pāles autostāvvietas par visdārgākajām pasaulē. Reālajā dzīvē šajā vietā neviens nekad neparkotos, un reālajām stāvvietu izmaksām, ko maksās iedzīvotāji, nebūs nekāda sakara ar 1000 eiro stundā. Ja izdarām pamatotu pieņēmumu, ka autostāvvietas Pālē, visticamāk, ir bezmaksas, tad pēc 1000 eiro tarifa ieviešanas mēs dabūsim pilsētu, kurā autostāvvietas vienlaikus faktiski būs bezmaksas, turklāt teorētiski visdārgākās pasaulē.

Pāles ciema piemērs, protams, neatcels mašīnas, kuras katru dienu par vismaz 5 eiro stundā stāv R zonā jeb Rīgas dārgākajās autostāvvietās. Bet tajā pašā laikā arī nevar teikt, ka R zonas tarifs lielākajai daļai Rīgas vadītāju dzīvi padara neiespējamu, tāpat kā tarifs - 1000 eiro stundā uz vienu parkošanās vietu nekādi neietekmētu Pāles iedzīvotāju dzīvi. 

Otrkārt, uzsverot dārgākās stāvvietu tarifa izmaksas, reitinga veidotāji aizmirst ar mums padalīties ar pilsētas ielu garumu, uz kuru šie dārgākie tarifi attiecas. Piemēram, Rīgā R zonas tarifs darbojas ļoti mazā teritorijā, kur satiksme ir nepanesami ierobežota un uz kurieni lielais vairums rīdzinieku tik un tā nebrauktu. Tajā pašā laikā stāvvietu Rīgā, kur par parkošanos nav jāmaksā ne santīma, ir daudzkārt vairāk nekā R zonas tarifa autostāvvietu.

Salīdzinājumam: Londonā gandrīz pusē pilsētas stāvvietu jau ir maksas, un maksas stāvvietu zonas turpina attīstīties absolūti visos virzienos. Pilsētas plānos nepārprotami ir mērķis pārcelt visu pilsētu uz vienu vai otru maksas autostāvvietu veidu.

Londonā ir diezgan sarežģīta stāvvietu tarifu veidošanas sistēma, kad uz vienas ielas vienlaikus var atrasties gan maksas, gan bezmaksas zonas. Bet, tā kā pat bezmaksas autostāvvieta darbojas ar vairākiem ierobežojumiem un maksas autostāvvieta šajā ielā garuma ziņā nereti aizņem daudz vairāk vietas nekā ierobežota bezmaksas autostāvvieta, londonieši bieži vien ir spiesti saskarties ar neizbēgamām auto stāvvietu izmaksām.

Londona Vedomosti reitingā ieņem 12. vietu, kas noteikti izskatās kā daudz labāks rezultāts nekā Rīgas pirmā vieta. Savukārt Rīgā auto vadītāji var nodzīvot pilnīgi normāli veselu gadu, nemaksājot par stāvvietu ne centa, jo maksas autostāvvietu mikrorajonos vai ārpus Rīgas centra faktiski nav. Piekrītu, ka absolūta stāvvietu izmaksu neesamība no autovadītājiem prasītu zināmas pūles, tomēr tas ir pilnīgi iespējams.

Savukārt ļoti daudzi londonieši par stāvvietu gada laikā bez problēmām var samaksāt 2000 eiro un pat vairāk, dzīvojot un strādājot veselu 3 kilometrus attālumā no pilsētas centra. Tam var arī piebilst, ka nesaskarties ar noteiktām stāvvietu izmaksām auto vadītājam, dzīvojot Londonā, ir pilnīgi neiespējami, lai arī kā jūs nemēģinātu no tām izvairīties.

Tagad iedomājieties, ka izvēlaties, kurā pilsētā dzīvot, pamatojoties tikai uz autostāvvietas izmaksu summu mēnesī. Kurā pilsētā jūs dzīvotu - pilsētā ar dārgāko autostāvvietu pasaulē, kur par to nekas nav jāmaksā vai arī jāmaksā, bet ļoti reti. Vai pilsētā ar lētākajām autostāvvietām pasaulē, kur par to noteikti katru mēnesi būtu jāmaksā ievērojama daļa no algas. Diemžēl atbildi uz šo jautājumu nesniedz ne reitinga veidotāji, ne Latvijas auto "eksperti", kuri šo reitingu tieši vai netieši  izplatīja.

https://www.vedomosti.ru/newspaper/articles/2021/12/24/902419-moskva-2-e-mesto-dorogovizne-parkovki

https://www.apollo.lv/7416064/aprekini-riga-visdargakas-autostavvietas-pasaule-attieciba-pret-videjo-algu

Novērtē šo rakstu:

34
103

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...