Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Marks Rotko - “klusums ir precīzs, klusums ir tik akurāts”. Vērojot ļoti atšķirīgos viedokļus par provokatīvo mākslas darbu Rotko centrā Daugavpilī, atcerējos paša Rotko slaveno teicienu - “Silence is so accurate”.

Pirmā doma bija - varbūt paklusēt, neiesaistīties. Kristieši jau gadsimtiem ir pieraduši pie līdzīgiem izaicinājumiem, provokācijām. Kopš vairumā civilizētu valstu Baznīca ir atdalīta no valsts, pasludināta vārda brīvība, to var brīvi atļauties. Mākslinieki, kuri nespēj piesaistīt publikas uzmanību ar savu talantu, mēdz meklēt citus veidus, kā piesaistīt uzmanību. Un skandāls ir ātrs un lēts veids, kā to panākt. Aizskart citu cilvēku ticības izvēles ir iepriekšparedzams un drošs veids, kā uzkult putas un piespraust sev “drosmīga, pretrunīga un provokatīva mākslinieka” titulu.

Tiesa, ir jābūt gana uzmanīgam, kurai reliģijai uzbrukt. Latviešu izcelsmes Zviedrijas mākslinieks Lāšs Vilks saņēma nāves draudus par pravieša Muhameda zaimošanu savās karikatūrās. Kāda ar “Al Qaeda” saistīta organizācija pat piedāvāja 10 000 dolāru atlīdzību par karikatūrista nogalināšanu un papildus 50 000 dolāru, ja viņš tiks nogalināts, pārgriežot rīkli.

Vilkam vajadzēja pavadīt atlikušo dzīves daļu policijas apsardzībā. Un tik un tā neiztika bez cilvēku upuriem - 2015. gadā kāds palestīniešu cilmes terorists Lāša Vilka konferences "Kunst, Blasfemi og Ytringsfrihed" laikā mēģināja viņu noslepkavot, uzbrukumā tika nogalināts viens apsargs.

Tāpēc provokatīvi, bet drošību mīloši mākslinieki cenšas izvēlēties miermīlīgākas reliģijas. Ar retiem izņēmumiem kristieši ir cilvēki, kuru pārliecībā Dievs ir žēlsirdīgs arī pret māksliniekiem, kuri slavu spiesti meklēt ar lētām provokācijām. Kristiešu uztverē Dievs ir neaptverami liels savā mīlestībā un žēlastībā un gan jau kādreiz aprunāsies arī ar šo mākslinieku par mākslas izpratni.

Tai pašā laikā, protams, šis gadījums ir rosinājis mūs domāt, diskutēt - ko drīkst un ko nedrīkst darīt? Vai precīzāk - ko var un ko varbūt nevajag darīt? Un varbūt ne tieši šobrīd. Un varbūt vispār nedarīt. Varbūt der aizdomāties arī par cieņu un izpratni?

Jau iepriekš atvainojos, bet aizdomājos - ja nu pēkšņi tieši tagad iedomātos uzgleznot mākslinieciski izteiksmīgu 3,14mpi jeb dzimumlocekli un nokrāsot sēkliniekus Ukrainas nacionālajās krāsās - dzeltenā un zilā. Tad izdomāt šim darbam kaut kādu "īpašu vēstījumu." Iespējams, ka kāds tur saredzēs izaicinošu mākslu, dziļu domu un vēl sazin ko. Bet vai ukraiņi to spētu pieņemt? Šaubos. Es to nedarītu. Pilnīgi noteikti.

Katrā ziņā, lai arī māksla ir bijusi, ir un var būt provokatīva, tomēr ir brīži, kad der atcerēties Rotko vārdus - “klusums ir tik akurāts”.

Runājot par krustu. Izglītoti cilvēki zina, ka krusts Jēzus laikā bija moku rīks, kurā romiešu okupanti nagloja vai piesēja dumpiniekus, atstājot viņus nomirt briesmīgā nāvē. Arī cilvēkus, kuri pretojās Romas okupācijas režīmam. Romieši bija sava laikmeta putlerieši, kuri uzbruka un paverdzināja citas tautas. Krustā tika piesisti arī tūkstošiem tā laikmeta ukraiņi. Tā tika nogalināti ļoti daudzi tūkstoši.

Protams, šim simbolam - mokošas nāves, brīvības cīnītāju, dumpinieku sāpju simbolam uzlikt virsū 3,14mpi kādam var šķist provokatīvi un mākslas brīvībai atbilstoši. Īpaši zinot, ka tā garantēti tiksi pie plašas publicitātes, reklāmas un ievērības. Uz tūkstošu cilvēku mokpilnas nāves rēķina. Mans viedoklis - lēti un sekli.

Mākslu nevar un nevajag ielikt rāmjos. Vispār. Bet cieņa un izpratne – tas jau ir katra paša cilvēcīgas inteliģences jautājums. Un izvēle. Manuprāt, pašmērķīgi aizvainot - tā nav ne liela, ne izsmalcināta māksla. Šai gadījumā nekas oriģināls - pasaules mākslā šādi "vingrinājumi" ar kristiešu simboliem nav nekas jauns. Katrs mākslas pazinējs Jums pateiks, ka mākslā vistizlākais ir oriģinalitātes trūkums.

Kaut kā tā. Tā kaut kā.

Pievienoju savam domrakstam sava sena un laba drauga, izcila tēlnieka, kuram Japānā oficiāli piešķirts godpilnais meistara Mikanso vārds, Latvijā pazīstamā Oskara Mikāna komentāru: "Nu nezinu, nezinu...... kā jau Mārtiņš rakstīja par " provokatīvajiem māksliniekiem"… nespējot radīt kaut ko sakarīgu, viņi spēlējas ar šokēšanu, bet tā uzmanīgi, uzmanīgi, lai tik tiešām kādu nesadusmotu. Kā jau rakstā minēts, ja kāds "provocētu" ar Ukrainas karoga krāsās sapindzelētiem locekļiem un slavinātu, kā krievu karavīri drāž ukrainietes (tautu draudzība ir skaista) vai arī Tu teiktu, ka jā... tā ir liela māksla... vai tomēr lēta izrādīšanās?”

Novērtē šo rakstu:

125
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...