Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kārtējā neticamu atklāsmju čupa nule atnāca no Latvijas medijiem. Izrādās, veids, kā ikviens no mums var dalīties ar jebkuru informāciju ar visu valsti, ir nežēlīgi vienkāršs.

Lai to izdarītu, ir jāizņem no kabatas jebkurš papīra gabals un jāuzraksta uz tā kāds pilnīgs murgs, piemēram, "Boriss Džonsons ēd puņķus". Pēc tam šis papīrs būs jāpielīmē uz žoga kaut kur netālu no vietējā ziņu portāla biroja. Tad vajag nedaudz uzgaidīt, un burtiski pēc 15-20 minūtēm jūsu ziņa par to, ka britu politiķis savu ēdienu bagātina ar olbaltumvielām, kas iegūtas ne no tiem ierastākajiem avotiem, tiks tiražēta visos Latvijas ziņu portālos.

Nu vismaz aptuveni tam mums iesaka ticēt Latvijas mediju augstākā vadība, skaidrojot savu versiju par notikušo ar ziņu par SIA ITERA Latvija prezidenta Jura Savicka “nāvi”. Ja īsumā, tad šī versija ir skaista balāde par to, ka kaut kam kaut kur kaut kādā rutīnā pietrūka elpas un rezultātā "Itera komandas" e-pasta autentiskums netika pārbaudīts.

No pirmā acu uzmetiena tas viss tiešām izklausās loģiski un saprātīgi. Galu galā, kurš nemitīgās informācijas plūsmas laikmetā nepieļauj kļūdas? Tiesa, šajā balādē ir pārāk daudz sakritību un neatbilstību, kas viennozīmīgi norāda, ka patiesajiem "kļūdas" cēloņiem visdrīzāk nav nekāda sakara ar oficiālo versiju.

Piemēram, iespējams, bijušais Krievijas specdienestu darbinieks Savickis visu mūžu jeb kādus 50 gadus nodarbinātības ziņā ir darījis vienu un to pašu. Taču tīras sakritības dēļ informatīvam teroram viņš tika pakļauts tieši brīdī, kad valstī (vismaz oficiāli) notiek bezprecedenta cīņa gan ar Krievijas specdienestiem, gan ar pašu Krieviju.

Otrkārt, Savickis Krievijas gāzes piegādi Latvijai oficiāli kontrolējis jau kopš 1996. gada. Bet informatīvajam teroram viņš tika pakļauts tikai brīdī, kad gāze kļuva par spēcīgāko ģeopolitisko ieroci mūsdienu vēsturē lielākās ģeopolitiskās konfrontācijas laikā, kurā Savickis spēlē ne to lielāko lomu, taču lomu ne par labu Latvijai.

Treškārt, mūs cenšas pārliecināt, ka nevis viena, bet vairāku ziņu dienestu darbinieki, kas bija atbildīgi par šīs “kļūdas” publicēšanu, skatoties uz “Iteras” e-pastu, domāja apmēram tā:

Es personīgi pazīstu cilvēkus, kuri rakstīja atmaskošanas materiālus par čekistu Savicki. Es lieliski zinu, ka Savickis jau 30 gadus ir viens no pretrunīgāk vērtētajiem politiskajiem funkcionāriem. Es lieliski saprotu, ka saistībā ar 24. februāri viņa figūra ir sasniegusi bezprecedenta pretrunīguma līmeni. Es zinu, ka Savickis ir spējīgs un pat ietekmē dzīvi valstī, un, iespējams, ir daļa no Krievijas specdienestiem visaugstākajā līmenī. Es ļoti labi apzinos, ka informācija par Savicka nāvi var būt provokācija, kas nāk no jebkuras pašreizējā ģeopolitiskā konflikta puses. Esmu absolūti pārliecināts, ka šis e-pasts ir jāpārbauda trīs reizes un pēc tam atkārtoti jāpārbauda vēl četras. Un, neskatoties uz visu augstāk minēto, es tagad paņemšu klausuli, piezvanīšu kolēģiem uz ziņu nodaļu un pateikšu:

"Nesaskatīt šajā e-pastā vairākus milzīgus signālkarogus var tikai garīgi atpalicis pērtiķis, taču, davai, publicējam visu, kā ir, pilnīgi NEKO nepārbaudot."

Domāju, ka nebūtu lieki ļoti ātri apskatīt šo lietu arī pasaules ģeopolitiskās situācijas ietvaros. Galu galā šāda valsts mēroga “kļūda” vai banāla informācijas afēra Vecās Eiropas valstīs nekad mūžā nebūtu notikusi. Tajā pašā laikā Amerikā līdzīgi incidenti notiek vismaz reizi nedēļā - epasta sarakstes noplūdes, fake news, trauksmes cēlāju atklāsmes utt.

Tātad sanāk ka konfliktos Latvijā starp tiem, kurus pārstāv Savickis, un tiem, kurus pārstāv visādi delfi, arvien biežāk sāk iet ne pēc Briseles noteikumiem, no kā var izdarīt vairākus ļoti acīmredzamus pieņēmumus.

Novērtē šo rakstu:

67
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mūsu krievvalodīgajiem vēlētājiem ir jāpasaka ne tik tīkama patiesība - ja gribat cieņpilnu attieksmi pret sevi, arī pašiem ir jāsper solis pareizā virzienā

FotoKas noteica "Saskaņas" rezultātu Saeimas vēlēšanās? Vai pieļāvām kļūdas, no kurām varēja izvairīties? Vai samaksājām par principiem? Vai katrs no mums izdarīja/neizdarīja visu labākam rezultātam? Un kādus secinājumus esam izdarījuši? Pašlaik katram ir īstais laiks meklēt atbildes uz šiem jautājumiem.
Lasīt visu...

21

No mūsu drosmes atkarīgs

FotoPirms simt viena gada rakstnieks, politiķis, viens no Latvijas valsts dibināšanas iniciatoriem Jānis Akuraters 1922. gada laikraksta “Jaunākās Ziņas” 66. numurā rakstīja: “Arvien vēl šis jautājums stāv, kur bijis. Un, protams, diezgan nenormālā stāvoklī, pateicoties skaidras likumības un ieskatu trūkumam par šo lietu Latvijā.
Lasīt visu...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

Atgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā,...

Foto

Izdevusies valsts

1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar...

Foto

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir...

Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...