Pēc „Olainfarm” „apvērsuma” atklājas Maligina meitas advokātu apetītes apmēri
PIETIEK08.09.2018.
Komentāri (0)
Pēc tam, kad aizvadītajā nedēļā notika „apvērsums” mirušā Valērija Maligina uzņēmumā Olainfarm un amatus tā vadībā zaudēja ar odiozo uzņēmēju Juri Savicki saistītās personas, klajā nākuši dokumenti parāda, kāda patiesībā ir bijusi vismaz vienas Maligina meitas nolīgto advokātu apetīte un uz kādu iespaidīgu daļu no mantojuma tie ir cerējuši.
Kā rāda Pietiek rīcībā esošie dokumenti, astoņas dienas pēc tēva nāves Nika Saveļjeva noslēgusi līgumu ar bijušā Liepājas metalurga maksātnespējas administratora, advokāta Haralda Velmera (attēlā) zvērinātu advokātu biroju, kurš „saskaņā ar Klienta norādījumiem uzņemas sniegt Klientam juridisko palīdzību un konsultācijas Klienta kā mantinieka mantojumā no Valērija Maligina neatkarīgi no mantojuma veida”.
Taču ar to nav bijis pietiekami, un dienu vēlāk noslēgta vēl viena vienošanās: arī līgums ar SIA b2b konsultants, ko pārstāvēja tās valdes locekle Milana Beļeviča, paredzēja, ka „Izpildītājs, saskaņā ar Klienta norādījumiem, uzņemas sniegt Klientam juridiskos pakalpojumus un konsultācijas, tajā skaitā pārstāvot viņa intereses ar citām personām, valsts un pašvaldību iestādēs, sagatavojot juridiska rakstura dokumentus, kā mantinieka mantojumā no Valērija Maligina neatkarīgi no mantojuma veida”.
Neapšaubāmi interesantākie šajos standarta līgumos ir punkti, kas apraksta advokātu un juristu apmaksas kārtību un pirmoreiz atklāj, uz kādu mantojuma daļu ir pretendējuši paši mantinieces juridiskie aprūpētāji.
Velmera advokātu biroja līgumā ir norādīts tikai tas, ka „Klients maksā Advokātu birojam par pakalpojumu sniegšanu atlīdzību saskaņā ar pušu vienošanos” un ka „Klients maksā atlīdzību Advokātu birojam uz Advokātu biroja iesniegtā rēķina pamata”.
Savukārt īstās summas ir atklātas b2b konsultants līgumā. Tajā noteikts, ka juridisko pakalpojumu sniedzējam ir tiesības uz „4 % (četri procenti) no mantojuma vērtības, no kuras atskaitītas mantojuma parādsaistības, ja mantojums tiek dalīts labprātīgi, pēc mantojuma apliecības saņemšanas vai Klientam rodas tiesības to saņemt”.
Ja mantojums netiktu dalīts labprātīgi, b2b konsultants būtu tiesības uz vēl lielāku mantojuma daļu. „5 % (pieci procenti) no mantojuma vērtības, no kuras atskaitītas mantojuma parādsaistības, ja mantojums tiek dalīts tiesas ceļā vai tiesā celta mantojuma prasība, pēc mantojuma apliecības saņemšanas vai Klientam rodas tiesības to saņemt,” – tā šis gadījums aprakstīts līgumā.
Ņemot vērā, ka kopējā Maligina mantojuma vērtība tika lēsta pat uz 200 miljoniem eiro un Nika Maligina pretendē uz nepilnu ceturto daļu no mantojuma, viegli aprēķināt, ka b2b konsultants vēlējās saņemt līdz pat divarpus miljoniem eiro par mantinieces interešu pārstāvēšanu.
Šai summai vēl būtu jāpieskaita arī Velmera iesniegtie rēķini un advokātu izmaksas, kas Belēvičas un Saveļjevas līgumā aprakstītas šādi:
„Klients sedz Izpildītāja izdevumus, kas saistīti ar uzdotā uzdevuma izpildi, tajā skaitā transporta izdevumus un uzturēšanos izdevumus, kā arī izdevumus, ja tie saistīti ar nepieciešamību Izpildītāja pārstāvim pildīt uzdevumu ārpus Latvijas Republikas (komandējuma izdevumi), tiesas izdevumus, šķīrējtiesas procesa izdevumus, valsts vai pašvaldības noteiktās nodevas, maksātnespējas procesa izdevumus (ja tie Klientam kā kreditoram ir maksājami), kas saistīti ar uzdevuma izpildi vai tiem pielīdzināmos izdevumus pēc Izpildītāja pieprasījuma, ja to nepieciešamība un apmērs iepriekš ir saskaņots ar Klientu.”
Interesanti, ka šis parakstītais līgums nebija traucējis Beļevičai šā gada jūnija sākumā kļūt par uzņēmuma padomes priekšsēdētāja vietnieci. Taču nu līdz ar „Savicka cilvēku” ietekmes zaudēšanu uzņēmumā arī viņa šo amatu ir zaudējusi.
Par jauno Olainfarm padomes priekšsēdētāju ir kļuvis advokāts Pāvils Rebenoks, par viņa vietnieci – Maligina vecākā meita un līdzšinējā mantojuma aizgādne Irina Maligina, bet par padomes locekļiem – Maligina jaunākās meitas māte un viņa bijusī sieva Signe Baldere-Sildedze, Mārtiņš Krieķis un Daina Sirlaka.