Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau kopš 2014.gada vienu vai citu iemeslu un apstākļu dēļ nākas (un neslēpšu - ir arī interesanti) sekot līdzi pedagogu algu jautājumam. Ja vienā teikumā, tad teiktu: "Kā pa celmiem," bet šoreiz plašāk.

Algu aprēķina sistēma ir sarežģīta, un tam ir gan vēsturiski, gan pavisam objektīvi, gan diemžēl arī politiski iemesli.

Trūkst godīgas sarunas par to, kā tad īsti ir (un kurš gan vispār saprot līdz galam, kā), un kāpēc lai pēc tās meklētu tikpat godīgus risinājumus vienkāršošanai.

Divas būtiskas lietas - ne visi, spriežot par algām, atceras, ka vairumā gadījumu pedagogu algām ir divi avoti - valsts UN pašvaldību mērķdotācija.

Otrs, kas mēdz piemirsties, ir pedagoga slodze un stundu skaits nedēļā pilnai slodzei (atšķirīgs no klasiski pieņemtajām 40h/ned.).

Viedoklis - piemirstot iepriekšminētos priekšnoteikumus, labā ticībā iecerētai, godīgai sarunai par to, vai algas mazas/lielas un kurš pie tā "vainīgs", pievienojas vispārināšana jeb nesalīdzināmu lielumu salīdzināšana.

Valsts uzdevums ir noteikt godīgu, taisnīgu zemākās (!) algas likmi par pilnu slodzi (no šī gada 36 h, iepriekš 30h nedēļā), no valstij pieejamajiem budžeta līdzekļiem šim mērķim. Par maz vai daudz - tas ir citas sarunas jautājums.

Valsts mērķdotācijas aprēķina formulas pamatā ir skolēna izmaksa (sākumskolas, pamatskolas un vidusskolas) + programmu koef. (padziļinātās, speciālās, ģimāzijas utml.) + reģionālie koeficienti (pamatā atkarībā no apdzīvotības blīvuma) + kvalitātes %, ja skolēnu-skolotāju proporcija virs vidējās valstī.

Valsts nosaka zemāko algas likmi pedagogam par pilnu slodzi, nosaka, cik skolēnu konkrētās pašvaldības izglītības iestādēs mācās, sarēķina papildu koeficientus konkrētajās "+" izglītītības programmās, vecumposmos, pievieno reģionālo koeficientu un pārskaita X naudas summu pašvaldībai.

Pašvaldības kā izglītības iestāžu dibinātāji ir tās, kas pieņem lēmumu - atvērt, slēgt skolu, cik un kur, kādas skolas pašvaldībā vajadzīgas, tāpēc, manuprāt, loģiski, ka valsts mērķdotācija nonāk katras pašvaldības rīcībā, nevis kā senāk, kad nauda tiešā veidā sekoja skolēnam.

Nesaku, ka šis ir ideāls modelis, bet pirms 10+ gadiem igauņi ieviesa un viņiem izdevās resursus, ko Latvijas pedagogu algām no valsts atvēl lielākus (šis kādam var būt pārsteigums), caur pašvaldību atbildības iedarbināšanu aizvirzīt uz skolotāju maciņiem, ne ekonomiski neefektīvām skolām.

To ņemot vērā, pašvaldības rīkojas dažādi: kāda uztur skolas ar proporciju - 6 skolēni uz 1 skolotāju, nespējot samaksāt pat cienīgu algu vai nodrošināt pilnas slodzes darbu, kādi optimizējas, spējot pierobežā maksāt Rīgi līdzvērtīgas algas, kādi dreifē, gaidot, kad valsts pieliks naudu.

Teorijā pašvaldībā drīkstētu pastāvēt arī skola ar 10 skolēniem, kamēr izglītības līmenis ir kvalitatīvs:

A) spējot pārējās skolas efektivizēt izmaksu ziņā, lai arī šīs uzturēšanai resursu pietiktu;

B) maksājot no pašvaldības līdzekļiem.

Te arī slēpjas atbilde, kāpēc īsti neticu skolēnu skaita (klasē/izglītības posmā) noteikšanai kā panākumu atslēgai uz labāku izglītību. Valstij jādomā par sistēmu lielajos rāmjos un nosacījumos, kamēr pašvaldībām ir spēja vērtēt un pielāgot individuālus gadījumus.

Pašvaldību mērķdotācija.

A) veids, kā radīt konkurenci (manuprāt, vairāk +, jo konkurence stimulē uzlabojumus un attīstību);

B) veids, kā kompensēt pašas pašvaldības lēmumus vai to nepieņemšanu;

C) rīks, kas sakropļo priekšstatus.

Nepareizo variantu nav.

Un slodzes... Pilna no šī gada tuvināta 40h (36), bet ilgu laiku bija 30h nedēļā. Nu, kā var godīgi salīdzināt 900 eur par 30h nedēļā pret vidējo algu valstī (abas vairs neaktuālas vienības, ja kas) 1200 eiro par 40h? Ne emocionāli šoreiz. Nevar.

Punkts.

Tāpat nedrīkst iedomāties, ka, ja zemākās algas likme ir, piemēram, 1450 eur par slodzi, tad visi tā saņem. Kāds strādā 0,3 slodzes (paša izvēle vai priekšmeta specifika), kāds 1,2 slodzes. Kādam tikai valsts mērķdotācija, bet kādam palaimējies ar pašvaldības piešprici. Salīdzināt nevar.

Un visbeidzot - šis ieraksts. Tik gari, jo, ja būtu pavisam vienkārši, būtu vieglāk, saprotamāk un izsekojamāk, un arī dažam politiķim nebūtu jāsamudžinās līkločos, bet, ja gribas vienkāršāk:

A) pārņemt visu valstij - lemšanu, kvalitāti, uzturēšanu (nedomāju, ka var atļauties);

B) turpināt strādāt ar pašvaldībām par "iedalīto" resursu efektīvu un uz kvalitāti vērstu izglītības nodrošināšanu, sagaidot, kad esošais finansēšanas modelis īstenosies pilnībā, analizēt rezultātus un pilnveidot, ja nepieciešams.

C) valsts daļu tiešā veidā uzreiz skaitīt pašvaldībām un valstij atstāt tikai satura, kvalitātes un kontroles jautājumus (ne izmisuma risinājumus LIZDA prasību izpildei vai pašvaldību piespiešanai optimizēt tīklu). Par daudz laika tam velta ministrija.

Tādas, lūk, pārdomas.

Novērtē šo rakstu:

14
32

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...

12

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

FotoRailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst ~6 miljardu eiro Latvijas posmam (~puse Latvijas budžeta) un Eiropa visu naudu 100% nedos. Ko darīt?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...

Foto

Vai šodien jau esi ļāvis sevi apmuļķot? Ja ne, ņem vērā šo rakstu!

Nevienam nepatīk, ka viņu apmuļķo. Pēc Eirobarometra datiem 64% Latvijas iedzīvotāju jūtas pārliecināti,...

Foto

Elektrības cenu līkloči – vai Latvijas iedzīvotāji izmanto savas iespējas?

Ir pagājis gads kopš Nord Pool biržas vairumtirdzniecības cenas Latvijā uzrādīja prātam neticamus rekordus, vidējai mēneša cenai pārsniedzot...

Foto

Man ir cits viedoklis!

Ģenerālās Asamblejas 1948. gada 10. decembra 217. A (III) rezolūcijas preambulā teikts - ņemot vērā to, ka visiem cilvēku sabiedrības locekļiem piemītošās...

Foto

Nevajag ņaudēt!

Visa nauda tiek izsaimniekota caur valsts konkursiem, sadārdzinot visu 5x utt. Vajag pieņemt tikai pareizu likumu par visu konkursu auditu un konkursus auditēt no...

Foto

Vai privātie mežu īpašnieki šobrīd saredz ilgtspējīgas mežsaimniecības jēgu?

Nav noslēpums, ka Latvijā šobrīd pret mežsaimniecības nozari valda sarežģīta un bieži vien pretrunīga sabiedrības attieksme. Vairāku...

Foto

„Rail Baltica” skandalozais iepirkums – kas tālāk?

„Rail Baltica” - uzņēmumu apvienība no Turcijas, kuras sastāvā ir kompānijas "IC Içtaş Inşaat Sanayi Ve Ticaret A.Ş." un...

Foto

Helmanis publiski sašutis par... Puntuļa rīkoto konkursu?

Ir tāda anekdote: “Zvēru mazuļi pagalmā lielās ar saviem vecākiem. Vienam tētis tādā amatā, otram mamma tur strādā. Lācēns...

Foto

Cilvēku viedoklis SIF ekspertiem nerūp!

Ir tāda anekdote: “Eksperti norāda, ka valsts attīstās, iedzīvotāji apgalvo, ka viņi to nejūt, bet iedzīvotāji jau nav nekādi eksperti!” Līdzīgi...

Foto

Piesakos uz pirmo vietu konkursā par vistukšākajām frāzēm

Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki ir viena no mūsu vissvarīgākajām kultūras tradīcijām. Ir nepieņemami, ka mākslinieki un...

Foto

„airBaltic” - varbūt viss ir stipri vienkāršāk

Lai aizmuktu ar „airBaltic” lidmašīnām, nav jātaisa slēgtas Ministru kabineta (MK) sēdes. Tā ir valstij piederoša kompānija un pietiks...

Foto

Kādēļ vairs nenotiks neviena mana intervija ar “Latvijas Avīzes” žurnālisti Egli?

Galvenais iemesls ir – es nevēlos piedalīties iestudētās izrādēs, kas aiz žurnālistikas maskas nolaupa mums...

Foto

Enerģijas pašpietiekamības nozīme Latvijas nākotnei

Saeimas deputātiem nodoti izskatīšanai Klimata un enerģētikas ministrijas izstrādātie un iepriekšējās valdības atbalstītie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā....

Foto

Tautas kustība "Veselais saprāts"

Šorīt, kad pasaule dejo virs bezdibeņa, kad mūsu dzīvei tiek sisti pamati zem kājām, kad pašsaprotamas lietas tiek apšaubītas, kad sabiedrībai un...

Foto

Vēlreiz brīdinām – neaiztieciet mūsu peļņu!

Ir skaidrs, ka priekšlikumi palēninās vai daļēji apstādinās kreditēšanu, kā arī negatīvi ietekmēs Latvijas reputāciju un kredītreitingu, kas sadārdzinātu valsts...

Foto

Valdība parādīja visa veida migrantiem, ka mēs esam mīkstie

Vakar bija ļoti svarīgs tests mūsu valdībai, prezidentam, drošības iestādēm, kuru tie neizturēja....

Foto

Izraēlai ir jāizdara pareizā izvēle

23.oktobrī Pietiek tika publicēts mans raksts ar nosaukumu ”Izraēla pret “Hamās””, kurā izklāstīju savu redzējumu par notikumu attīstības scenāriju un lēmumiem, kas būtu...

Foto

Nediplomātiskais un nekorektais Kariņš nav visa Latvija

Diena sākās ar ziņu par Latvijas ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa izraisīto skandālu. Katalonijā viena no centrālajām mediju ziņām ir...

Foto

Piederība Rietumiem nav tikai ērtības un iespējas

Diemžēl var prognozēt, ka Eiropā pieaugs naida noziegumu skaits. Diemžēl mazāka, manuprāt, ir izpratne, ka tā nav specifiski ebreju...

Foto

Komentārs par to, ka Latvijai esot jākļūst par bezskaidras naudas valsti

Pārlasīju rakstu vairākas reizes un tā arī nesapratu, kāpēc Latvijai jākļūst par bezskaidras naudas norēķinu...

Foto

Kad divi latvieši savā starpā runā angliski vai krieviski, tie faktiski noliedz savu tēvu un māti

Sveicu jūs Valsts valodas dienā! Latvijas valstiski un nacionāli domājošās...

Foto

Kāpēc VAS "Latvijas dzelzceļš" neveicas ar ES projektu realizāciju

Divi vienkārši iemesli. Pirmais: uzņēmuma padomes nekompetence. Izjaucot koncerna vadības procesus, kas sekmīgi un izmaksu ziņā arī...

Foto

“Saskaņai” ir vieta Latvijas politikā, jo tās misija ir svarīga un mērķi ir aktuāli kā nekad iepriekš

Ir pagājis gads, kopš partija “Saskaņa” zaudēja vietu politiskajā...

Foto

Kas kopīgs Baznīcai ar LGBT, un kas uzsauc mūziku?

Skolās māca, kā naudu pelnīt, augstskolās, kā to ekonomēt un radīt, bet kāpēc skolās nemāca, kā nauda...

Foto

Laimes māti un naudas koku meklējot, jeb „Global Animal Law organisation” likumdošanas datubāze un tās interpretācija

Salīdzināt Latviju ar Nigēriju, tādējādi norādot uz Latvijas neiedomājamo atpalicību,...

Foto

Hosams paņem rokās mietu. Ar s...diem

Stradiņa slimnīcas – jeb saīsinājumā PSKUS – padomes zibenīgā patriekšana no amatiem liecina, ka jaunais veselības ministrs Hosams Abu Meri...

Foto

Atklāta vēstule “Swedbank” vadītājam Laurim Mencim

Sveicināts Jūsu jaunajā amatā kā „Swedbank” valdes priekšsēdētājs! Es rakstu Jums saistībā ar konkrētu situāciju, kurā esmu nonācis kā Jūsu...

Foto

Cik īsti vērta biļete uz Džordanu Pītersonu?

Par mūsdienu mesiju dēvētajam Toronto profesoram Džordanam Pītersonam pošoties uz Rīgu ar priekšlasījumu, interesentiem nenāktu par ļaunu tomēr piedomāt...

Foto

Nākamgad daļa pašvaldību var nespēt pildīt pamatfunkcijas!

Valsts budžeta pieņemšanas procesā gandrīz neievērots palicis jautājums par pašvaldību budžetiem, bet tas ir ļoti svarīgs. Tieši no pašvaldību rocības...

Foto

Kolektīvais saprāts ir vājprātu summa

Ja reiz dzīvnieku pasaules kolektīvie saprāti mums ir pašsaprotami, kas mums liek uzskatīt, ka tāda, līdzīga kā dzīvnieku pasaulēm kolektīvā saprāta,...

Foto

Mēs nogalinām tikai tik daudz dzīvnieku, cik vajag!

Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) šodien, 10.oktobrī informēja Zemkopības ministrijas Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvo padomi par dezinformāciju un...