Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Permanentā histērija

Arturs Priedītis
18.02.2013.
Komentāri (26)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Virsraksts ir saprotams. Runa ir par pastāvīgu un nepārtrauktu (permanentu) neirozes un psihopātijas formu (histēriju), kas izpaužas uzbudinājuma, kaprīžu, untumainības un nenosvērtības lēkmēs. Tie cilvēki, kuri pie mums aizvadītajos divdesmit un vairāk gados dzīvoja ar veselo saprātu un analītisko skatījumu, nemitīgi novēroja permanentās histērijas griezīgo klātbūtni mūsdienu sociumā.

Pat vairāk. Viņi redzēja, ka tagad ir pieņemts publiski lepoties ar pastāvīgu un nepārtrauktu eksaltētu uzbudinājumu. Viņi saprata, ka tagad histērija liecina par attiecīgā histēriķa nacionāli patriotisko pozīciju, pilsonisko drosmi un intelektuālo aktivitāti. Nacionālisma, neoliberālisma un verdziski iztapīgā amerikāniski eiropeiskā hiperpatriotisma demonstrācija vispār nav sastopama bez aizgrābtas un satrauktas slimīgas jūsmas. Faktiski tagad bez slimīgas jūsmas nav pieņemts atvērt muti par jebkuru jautājumu. Mūsu publiskajā telpā dominē permanentā histērija jebkuras tēmas verbalizācijā.

Permanentā histērija ir sociālā parādība. Tā aptver respektējami lielu sabiedrības daļu un attiecas uz visām vecuma grupām – vecāko, vidējo un jaunāko paaudzi. Satraucoša ir permanentās histērijas klātbūtne jaunajā paaudzē – interneta komentāru un blogu piemēslotāju tumsoniskajā slānī. Taču no viņiem daudz neatpaliek arī pārējie sociālie slāņi. Nebūt ne tikai internetā var spīdēt ar sava vājā prāta kaislībām.

Katrai sociālajai parādībai ir noteikts iegansts un ģenēzes apstākļi. Šajā ziņā permanentā histērija nav izņēmums. Tai pie mums ir precīzi fiksējamas hronoloģiskās robežas – XX gs. 80. gadu otrā puse un viss pēcpadomju periods līdz šodienai. Tātad – „perestroika” un dzīve postmodernisma lieliskajos apstākļos.

Pašlaik mēs mācāmies sociālās parādības izskaidrot no kosmofizisko sakarību viedokļa. Pašlaik jau ir labi zināms, ka sociālās kataklizmas ir hronoloģiski vienotas ar ģeofiziskajām, meteoklimatiskajām, ekoloģiskajām kataklizmām. Dabas pulsējoši viļņveidīgie mehānismi atsaucas uz sociālo pulsāciju.

Mūsdienu zinātne ir pārvarējusi ģeocentrisko un statisko pieeju. Atsevišķas parādības netiek apskatītas relatīvi izolēti. Piemēram, zinātne spēj Saules magnētiskā lauka cikliskumu sasaistīt ar vēsturiskajiem notikumiem uz Zemes. Saules magnētiskā lauka cikliskums esot apmēram 3750 gadi. Ciklu maiņa ilgst 370 gadus. Tiek uzskatīts, ka mēs dzīvojam kārtējās ciklu maiņas pašā sākumā.

Faktiski jau sen pazīstama kosmosa ietekme uz biosfēru. Tagad šie klasiskie novērojumi tiek papildināti ar jaunām atziņām, kuras sniedz tādas pagaidām nepierastas zinātnes kā heliobioloģija, bioenergoinformātika u.c.

Tagad ne tikai speciālajā, bet arī populārzinātniskajā literatūrā var lasīt par planetāro nelaimju likumsakarībām attiecīgo kataklizmu izcelsmes, funkcionēšanas un evolūcijas kontekstā. Vulkānu izvirdumi, zemestrīces, zemes nogruvumi, krasas klimatiskās svārstības, cunami, orkāni, milzīgi ugunsgrēki, plūdi, epidēmijas, tehnisko iekārtu bojājumi tiek analizēti saistībā ar attiecīgajā laikā konstatētajām cilvēku psihes un fizioloģijas hroniskajām un impulsīvajām destrukcijām, sociāli sadzīviskiem, politiskiem, militāriem konfliktiem un draudu uzliesmojumiem.

Visu šo parādību avots ir planētas „ieeju” un „izeju” dinamikas pieaugums. Tas vairāk vai mazāk intensīvi un periodiski notiek enerģētisko virpuļu (gravitācijas, elektrības, magnētisma, elektromagnētisma) un gāzu (hēlija, ūdeņraža u.c.) plūsmu un impulsu (t.sk. sprādzienu un plazmas izvirduma) veidā dažādās ģeoaktīvās zonās – litosfēras lūzumos u.c. Anomālā enerģētiskā un gāzes dinamika atsaucās uz planētas dzīvi visos aspektos (hidro, meteo, bio, psiho, socio, etno).

Planētas enerģētiskā un gāzes „elpošana” sasaucās ar dažādu kosmisko enerģiju plūsmu saņemšanu un izmantošanu, planētas energoizstarojumu izplatību, planētas enerģētiskā līdzsvara nodrošināšanu iekšējo un ārējo sakaru procesos.

Mūsu planēta ir organiski saistīta ar kosmofizisko sakarību kompleksu (Saules sistēmu, Galaktiku, Visumu), kas ir vienots kosmoritmisks mehānisms ar ritmiski mainīgu pulsāciju un savstarpējo mijietekmi. Šajā mehānismā ietilpst daudzas enerģētiskās „spoles” – spirāliski eliptiskas trajektorijas dažādiem kosmiskajiem objektiem, kuri hierarhiski sagrupēti saskaņā ar principu „spirāle uz spirāles”.

Zinātne ir noskaidrojusi, ka mēs pašlaik dzīvojam planētas globāli cikliskās transformācijas laikmetā – pārejas laikmetā. Tajā īpaša aktivizācija sākās aizvadītā gadsimta 60.gadu vidū, intensīvu fāzi sasniedzot XX gs. 90. gadu beigās. Intensīvā fāze turpināsies līdz XXI gs. pirmajai trešdaļai.

Šajā fāzē, piemēram, notiek Zemes orbītas novirze un planētas orbitālā ātruma samazināšanās. Tā rezultātā var būt neredzētas kataklizmas un var atsegties visdažādākās anomālās pretrunas. Cilvēki ģenētiski zaudē garīgās, intelektuālās, imūnās potences. Sociālajā sfērā saasinās masu apziņas bioloģizācija un primitivizācija. Formējas hominīdu jauns tips – postcilvēks. Pieaugošais gravitācijas spiediens pazemina cilvēkā abstraktās domāšanas spējas, veseluma un harmoniskuma uztveri, radošo motivāciju.

Kultūrā iestājas krīze. Tās tipiskākās izpausmes ir ideālu, morāles, humānisma deficīts, hēdonisma evolūcija, egocentriskums, neiecietība, vandālisms, vardarbība, masu slimības, histēriska konfliktēšana.

Arvien plašāku amplitūdu iegūst konflikti starp cilvēkiem un postcilvēkiem. Tie ir galvenokārt hermeneitiski konflikti; proti, izskaidrojoši konflikti. Tie rodas tāpēc, ka ir dziļa un patiesībā nepārvarama plaisa starp cilvēkiem un postcilvēkiem kultūras kritēriju jomā. Katram (cilvēkiem un postcilvēkiem) ir savi kritēriji. Tie kardināli atšķiras. Tāpēc starp cilvēkiem un postcilvēkiem neeksistē tas, ko mēdz dēvēt par komunikatīvās identitātes kopību.

Dabas zinātņu atklājumi tagad palīdz izskaidrot Rietumu sociologu pētnieciskos rezultātus. Piemēram, palīdz saprast, kāpēc no XX gs. vidus samazinās cilvēku intelektuālās spējas. Aizvadītajos gados Rietumu sociologi atklāti un drosmīgi secināja, ka cilvēki kļūst arvien muļķāki. Izvērsti par to var lasīt Džona Gleda (John Glad) darbos. Viņa secinājums ir bēdīgs: mūsdienu pasaulē nepārtraukti samazinās augsta intelektuālā koeficienta pārstāvju skaits. Genofonda debilizācija, idiotizācija, kretinizācija mūsdienās ir acīmredzama.

Dž.Gleds raksta par ģenētisko stratifikāciju. Tā viņš dēvē intelektuāli viendabīgo cilvēku konsolidāciju relatīvi norobežotās subkultūrās. Ģenētiskās stratifikācijas process ir uzskatami redzams šodienas sabiedrībā. Ne visur vara un bagātība tiek gudrākajiem. Turklāt gudrāko konsolidācija nav tik intensīva un rezultatīva. Likumsakarība ir zināma: jo pelēkāki un dumjāki indivīdi, jo intensīvāka un rezultatīvāka ir viņu konsolidācija, kā arī histēriski griezīgāk realizējās subkultūras pašaizsardzības instinkts. Ja kāds šo likumsakarību vēlas pārbaudīt, tad var pamēģināt iekļūt, piemēram, Latvijas valdošās kliķes kontingentā. Faktiski iznākums ir nekļūdīgi prognozējams: gudriem cilvēkiem un cilvēkiem ar veselo saprātu nav nekādas izredzes gūt panākumus. Kliķes iekšējai konsolidācijai un pašaizsardzībai piemīt dzelžains spēks.

Mūsdienu zinātnē ir detalizēti aprakstītas cilvēka garīgās degradācijas stadijas. Piemēram, psihologi ir noskaidrojuši cilvēka garīgā sabrukuma gaitu. To var fiksēt noteiktā secībā. Tagad labi ir zināms, ar ko sākas cilvēka garīgais sabrukums, kādas ir šī nelaimīgā procesa stadijas un ar ko drūmais process noslēdzās. Šajā procesā ir stadija, kuras raksturojumā vispiemērotākais jēdziens ir „histēriskums”.

Process sākās ar cilvēka atsacīšanos no „savas sejas”. Ar cilvēku notiek kaut kas tāds, kad viņš atsakās no savas cilvēciskās misijas. Tas var izpausties visdažādākajā veidā. Cilvēks var neievērot kādu morāli tikumisko normu vai pasaules uzskata idejisko principu. Ja cilvēks ir atsacījies no savas cilvēciskās esamības metafiziskajiem pamatiem, tad viņa degradācijā ātri iestājās otrā stadija – ideālu zudums. Cilvēkam nekas vairs nav svēts. Viņš vairs nekam netic. Viņš vairs netiecas pēc kaut kā cēla un skaista.

Trešā stadija ir stratēģiskās domāšanas apsīkšana. Cilvēkam bez ideāliem nevar būt nekādi nākotnes nodomi. Ja cilvēks ir atsacījies no savas dzīves metafiziskajiem pamatiem, tad viņam vairs nerūp dzīves idejiskā stabilitāte. Viņam nevar būt kritiski analītiskā pieeja ne tikai savas dzīves veidošanā, bet arī savu līdzcilvēku (sociuma) sociāli eksistenciālajā stratēģijā. Cilvēks bez ideāliem spēj koncentrēties tikai fizioloģisko vajadzību apmierināšanai un bez ierunām pakļaujas jebkurai ārējai ideoloģiskajai iedarbībai. Cilvēks bez citu palīdzības nevar formulēt savas dzīves uzdevumus un mērķus.

Nav grūti iedomāties, kas notiek pēc tam - ceturtajā stadijā. Ja cilvēkam nav ideālu, dzīves uzdevumu un mērķu, tad viņā ātri apsīkst motivācija un enerģija. Cilvēks zaudē dzīves jēgu un kļūst garīgi apātisks un infantīls. Turklāt cilvēkam bez enerģijas nav arī nekādu dzīves vērtību. Viņam nav morālās, sociālās, reliģiskās, filosofiskās, estētiskās, profesionālās vērtības. Bet tas nozīmē, ka sabrūk cilvēka uzskatu sistēma un cilvēka prāta iekšējais satvars vispār.

Piektajā stadijā ir runa par izmaiņām uzvedībā. Cilvēkam bez vērtībām un uzskatu sistēmas izzūd priekšstati par uzvedības normām un noteikumiem. Vērtību trūkums un prāta erozija stimulē visatļautību un sabiedrisko normu ignorēšanu. Tas liecina, ka cilvēkam vairs nav nekādu priekšstatu par patiesumu un viņā vairs nav nekā patiesa. Cilvēks ir iznīcinājis sevi – savu individualitāti.

Turpmākajās stadijās sākās veģetēšana - eksistence bez cilvēciskās individualitātes. Cilvēks nespēj pārvarēt dzīves grūtības. Viņš vairs nevar balstīties pats uz sevi, bet tikai uz citiem. Cilvēks nespēj kvalitatīvi veikt darbu un strādāt radoši. Jebkurai viņa darbībai ir negatīvs iznākums. Cilvēku pārņem nogurums. Viņš sāk nervozēt un apskaust citu cilvēku panākumus. Viņu pārņem dziļa apātija un histēriskuma lēkmes. Cilvēks vairs nav spējīgs saprast un pat uztvert apkārtējās pasaules informāciju. Viņā ir zudusi realitātes izjūta, un tā ir pēdējā stadija.

Mūsu dzīves metafiziskos pamatus saputroja „perestroika”, kas ir vainojama arī permanentās histērijas izraisīšanā vecākajā un vidējā paaudzē.

No padomju totalitārā režīma politiskās prakses viedokļa „perestroikas” retorikā bija fiksēti drosmīgi pārkārtojumi. Tie radītu labvēlīgus apstākļus sabiedrības attīstībai, veicinātu un nostiprinātu indivīda lomu, stimulētu atklātumu, tiesiskumu, demokrātiskumu. Taču praktiski „perestroikai” nebija nekādu konkrētu iepriekš izstrādātu plānu, un jau no paša sākuma (1985.g.) „process sāka iet” haotiski, balstoties uz juceklīgām iniciatīvām. Tas noveda pie pārspīlējumiem, varas zaudēšanas un sociālisma sistēmas sabrukuma.

Tas noveda arī pie sociuma destruktīvās enerģijas izvirdumiem. Tādējādi atklājās „padomju cilvēka” ģenēzes patiesie rezultāti. Tie pārsteidza un šausmināja. Šo rindu autors kā šausmīgu murgu atceras atklāto sapulci Daugavpils Mūzikas skolas zālē 1988.-1989.gada ziemā. Daugavpils „perestroikas” entuziasti tikās ar LTF vadību no Rīgas. Jau pirmajās minūtēs sākās ārprāts: apmēram 400 zālē esošie cilvēki pēkšņi visi piecēlās kājās un burtiski katrs sāka kaut ko nesakarīgu kliegt trakumā izvalbītām acīm. Tā tas turpinājās ilgu laiku – apmēram pusstundu. Arī pēc tam, kad rīdzinieki pilnīgi apjukušā izskatā bija atstājuši skatuvi un devušies uz mašīnām.

Tagad nav noslēpums, ka „perestroika” bija ļoti viltīga manipulācija. Tās mērķis patiesībā nebija sociālisma valsts pārkārtošana, bet gan sagraušana. Turklāt tā bija neredzēti ciniska un savā būtībā fantastiski absurda operācija. Valsti sagrāva paši tās pavalstnieki ar savām rokām. turklāt svēti domājot, ka viņi pašaizliedzīgi dara valstij tikai to labāko. Visbezjēdzīgākais bija tas, ka komunistiskā partija pati pret sevi organizēja tautas frontes un cita formāta sabiedriskās aktivitātes, kā arī atsevišķās vietās nelietīgi organizēja savējo nošaušanu speciāli saaicināto ārzemju žurnālistu klātbūtnē, lai visai pasaulei uzfilmētu PSKP un PSRS asiņaino politiku. Komunisti uzaicināja amerikāņu vadāmā haosa speciālistus, lai sagrautu savu partiju un valsti.

„Perestroikas” superdestruktīvā un superamorālā būtība nevarēja palikt bez morālajām un psiholoģiskajām sekām. Tā, piemēram, „perestroikas” manipulācijas ar vārda un uzskatu brīvību („гласность”) veicināja tik apjomīgu nepatiesu, bezatbildīgu, naidīgu, apmelojošu, izkropļojošu „diskursu” par mūsu pagātni un tagadni, ka histēriskās muldēšanas inerces varā joprojām mutuļo sabiedrības liela daļa. Ļoti daudzi vecākās un vidējās paaudzes cilvēki joprojām ir kvēli pārliecināti par savu svētīgo darbību „perestroikas” gados un dzīvo tā laika mītu gaisotnē.

Viņus var saprast. Daudziem kalpošana „perestroikas” vajadzībām specdienestu izveidotajās struktūrās ir viņu mūža galvenais notikums. Nav viegli tagad atzīt sava histēriskā entuziasma fiasko. Piemēram, tolaik viens no latviešu radošās inteliģences kadriem slimīgā aizgrābtībā rakstīja: „Mēs savas sirdis, visu, kas mums ir, atklāti un godīgi atdodam savai partijai un valdībai. Tas ir nebijis notikums. Ir tikai mazas šaubas: ko rīt darīs ar mūsu sirdīm – pieņems vai nepieņems?” Cits kreatīvs kadrs pieglaimīgi slavēja: „Un mēs varam ar lepnumu sacīt, ka te liela nozīme un lieli nopelni ir mūsu vadībai, Gorbačovam un viņa kursam.[..] Viss, kas notiek, ir pozitīvs."

Taču „perestroikas” amorālā atbalss visriebīgāk atskanēja tad, ka tie paši cilvēki „savas sirdis” tik pat histēriski „atklāti un godīgi” sāka atdot mūsu jaunajam saimniekam. Tai valstij, priekš kuras PSRS sabrukums bija nevis lielākā ģeopolitiskā katastrofa XX gadsimtā, bet gan lielākā ģeopolitiskā uzvara XX gadsimtā. Nacionālās suverenitātes bezatbildīgā noniecināšana un slimīgi jūsmīgā atdošanās ģeopolitiskajam hegemonam atkal tika pasniegta tajos pašos vārdos – „viss, kas notiek, ir pozitīvs”. Ja kāds mēģina iebilst, tad mūsu kreatīvo kadru maniakāli naidīgā un histēriskā pļaustīšanās praktiski nav apklusināma gadiem ilgi.

„Perestroika” ar tās atklātuma („гласность”) histēriskajiem plūdiem, saprotams, nav izolēta parādība. Tā ietilpst tajā sociāli mentālajā procesā, kas Rietumu civilizācijā sākās aizvadītā gadsimta 60.gados. Šī kompleksā procesa nosaukums ir postmodernisms.

Rietumu civilizācijā 60.gados sākās patērēšanas mānija. Arī pie mums tolaik universālveikals kļuva par pilsētas kultūras centru, un pilsētnieku garīgās intereses pārsvarā riņķoja ap iepirkšanās tematiku.

60.gados sākās paaudžu konflikts, kas kulmināciju sasniedza studentu nemieros 1968.gadā Rietumeiropā un ASV. Studentu lozungi bija tipiski postmodernistiski: „Aizliegts aizliegt”, „Esiet reālisti – prasiet neiespējamo”, „Sekss – tas ir skaisti”, „Iztēli pie varas”, „Visu un nekavējoties”, „Anarhija – tas esmu es”, „Robežas – tās ir represijas”, „Nē eksāmeniem”, „Orgasms – šeit un tūlīt.”

Pie mums paaudžu konflikts kulmināciju sasniedza nedaudz vēlāk – 90.gadu sākumā, kad „bērni” demonstratīvi un histēriski atsacījās no savu vectēvu un tēvu kultūras mantojuma, lai pielabinātos amerikanizētajai eiropeiskajai kultūrai.

Gan Rietumeiropā, gan pie mums jauniešu portretā dominē vienas un tās pašas krāsas: infantīls students-sliņķis, neprot un negrib strādāt, vēlas visu saņemt gatavu, bez nākotnes ideāliem, mīl „diskursēt” un nekaunās „diskursēt” (šodien – „blogot”) par jebkuru tēmu, pašpārliecināts, bravūrīgi skaļš, nekaunās par savu intelektuālo neiecietību, imitē „kreisumu” un „demokrātiskumu”, kas asociējās ar seksuālo un narkotisko „brīvību”.

Kā zināms, postmodernisms nav ar kailu roku atvairāms fenomens. Postmodernisma izslavētā dekonstrukcijas metode nav margināla kičveidīga antiracionāla lingvistiskā spēle. Postmodernismam ir sava filosofiskā bāze – it kā zinātniski pamatota pasaules uzskata sistēma.

Postmodernisma filosofiju galvenokārt sameistaroja franču profesori 70.gados (Liotārs, Delēzs, Fuko, Barts, Derrida). 80.gados viņi ar savu juceklīgo un neskaidro produkciju inficēja amerikāņu universitātes. Tiesa, amerikāņi paši franču populārākos kulta filosofus laipni aicināja pie sevis. Amerikāņiem nebija gluži sveši postmodernisma murgi,- 1968.gadā viņiem ar frančiem bija kopīgi lozungi. Tāpēc pēc lekcijām dārdēja skaļi aplausi, kaut gan neviens nekā nesaprata. Tagad par to godīgi atzīstas daudzi memuāristi. Starp citu, interesanti ir tas, ka daudzi no Rietumu 1968.gada nemieru līderiem un mūsu „perestroikas” tautas frontes vadoņiem šodien dirn siltā vietā - totālā tukšgaitā funkcionējošajā „eiroparlamentā”. Šī sakritība ir pelnījusi atsevišķu analīzi.

Amerikāņu vietējais postmodernisma korifejs Ričards Rorti tipiski postmodernistiskā garā 1996.gadā atzina: „Mēs noliedzam, ka objektīvās patiesības meklējumi var atbilst realitātei, un aicinām tos traktēt kā centienus panākt pēc iespējas lielāku intersubjektīvo saskaņu." Viņš gudri atkārtoja franču postmodernisma klasiskās tēzes: objektīva patiesība neeskistē, katram var būt sava patiesība un tāpēc vienīgi var pastāvēt subjektīvo patiesību kopums jeb, Rorti vārdiem sakot, „intersubjektīvā saskaņa”.

Postmodernisma filosofiskā bāze noteikti ir kādam izdevīga. Tā, pirmkārt un galvenokārt, ir izdevīga neizglītotiem un nekompetentiem, intelektuāli un diskursīvi ambicioziem cilvēkiem, kuri nevairās izteikties par jebkuru jautājumu, turklāt nevairās histēriski aizstāvēt savu „patiesību”. Postmodernisma filosofiskā bāze ir zaļā gaisma muldoņām, stulbeņiem, patmīlīgām un pašpārliecinātām pļāpām. Amizanti ir tas, ka postmodernisma filosofiskā bāze rodas un uzplaukst laikā, kad samazinās cilvēku skaits ar augstu intelektuālo koeficientu un sākas sabiedrības vispārējā arhaizācija un primitivizācija. Var tāpēc teikt, ka mentāli neadekvāti indivīdi ir izstrādājuši savam saprātam piemērotu filosofiju.

Rietumu civilizācijā postmodernisms sagrāva cilvēciskās esamības metafisko fundamentu. Tā vietā strauji formējās postcilvēku idejiskais balsts, kurā histēriskumam atvēlētas plašas perspektīvas. Postmodernismam ir raksturīga ne tikai atsacīšanās no patiesīguma un objektivitātes, morālo, estētisko un dzīves stilu plurālisma dievināšana. Postmodernismam ir raksturīgs arī satura un formas eklektisms, atsacīšanās veidot sistēmas un atsacīšanās no dihotomijām: garīgais – ķermeniskais, svētais – laicīgais, morālais – amorālais, patiesais – melīgais. Tādējādi cilvēkos izzūd jebkāda ontoloģiskā un aksioloģiskā orientācija, un visa dzīve izvēršās haotiskā plūsmā.

Mūsdienās saprātīgie cilvēki ir samierinājušies, ka dzīvo nelīnijiskās un atvērtās vidēs. Teiksim, ekonomiskā virzība nav augšupejoša taisne, bet gan viļņveidīga kustība, kad katrs vilnis var sasniegt savu augstumu un kritumu. Saprātīgie cilvēki ir samierinājušies, ka haoss un nenoteiktība ir tādi paši realitātes atribūti kā kārtība un stabilitāte.

Saprātīgie cilvēki jau sen ir samierinājušies ar permanentās histērijas ikdienišķo klātbūtni. No viņiem neviens vairs necenšas uzsākt konstruktīvu diskusiju. Publiskajā telpā konstruktīva diskusija neeksistē. Neviens vairs nevēršās pret neprofesionālajiem un nekompetentajiem. Visi zina, ka viņus vajadzēs pārkliegt. Visi zina, ka neprofesionālie un nekompetentie savu „profesionalitāti” un „kompetenci” aizstāvēs, histēriski ārdoties un bļaujot. Visi zina, ka nepārkliedzamie tagad pie mums ir vairākumā un viņiem pieder vara.

Novērtē šo rakstu:

24
20

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Par manis paša kļūdām es pats esmu maksājis, maksāju un turpināšu maksāt

FotoTe manas pārdomas, kuras rakstīju reiz, kad pēc kārtējās, enerģētiski, intelektuāli un sirdsgudri piesātinātās intervijas (ja nemaldos - tā bija nra.lv) komentāros un citur soctīklos tika „apd...ts” Ēriks Stendzenieks.
Lasīt visu...

21

Ašeradens būs īstais

FotoLabdien, biedri un atbalstītāji, visi. kam rūp tiesiska, latviska un eiropeiska Latvija! Šajā sestdienā mēs sanāksim kopā. lai lemtu par mūsu partijas nākotni, par mūsu vērtībām un idejām, kā arī cilvēkiem, kas tās īstenos dzīvē.
Lasīt visu...

15

Atklāta vēstule Latvijas Republikas 12. Saeimas deputātam Andrejam Judinam

FotoLatvijas Republikas 12. Saeimas 2017. gada 21. jūlija ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums ar nosaukumu “Par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr.16870000911” (turpmāk – Lēmums). Lēmumu sagatavojis un kā pirmais parakstījis Saeimas deputāts Andrejs Judins.
Lasīt visu...

20

Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt

FotoBrīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks atbildēja, ka tādus likumus viņš nepazīstot. Nedomāju, ka likuma nezināšana glābs arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri nebūs reģistrējuši savus, atvainojiet, ķemertiņus jeb decentralizētās kanalizācijas sistēmas kopējā reģistrā. Labi, ka par šo pārkāpumu nedraud tāds sods kā Šveikam, taču arī 1400 eiro juridiskajām personām un 350 eiro fiziskajām ir gana liels sods, īpaši lauku reģionos dzīvojošiem pensionāriem.
Lasīt visu...

21

SS.LV un VID strīds parāda, ka dzīvojam represīvā valstī

FotoŠodien Cīrules kundze LTV paziņoja, ka strīds starp VID un SS.lv esot pievērsis uzmanību tam, vai būt godīgo nodokļu maksātāju pusē ir labi vai slikti. Var saprast tā: ja tu esi pret VID rīcību šajā gadījumā, tad tu atbalsti nodokļu nemaksātājus.
Lasīt visu...

21

Haltūra, ko veselības ministre Čakša sauc par likumprojektu un kas Kučinskim šķiet derīga

FotoLai novērstu uzmanību no veselības aprūpes pamatproblēmām – mediķu streika, zemas efektivitātes un kvalitātes, par ko nemitīgi atgādina Latvijas Banka un uzņēmēji, Veselības ministrija (VM) ir ķērusies noteikt pašvaldību lomas veselības aprūpē un pie Veselības aprūpes finansēšanas likuma, kurš pašreizējā versijā gan vairāk atgādina aprakstu uz pāris lapām salīdzinājumā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr.1529 Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība, kas ir vieni no apjomīgākajiem MK noteikumiem biezas mapes izskatā.
Lasīt visu...

21

Nevajag eksperimentēt ar sešgadniekiem

FotoLaikā, kad Izglītības un zinātnes ministrija gatavo apjomīgu nozares reformu, kas skar dažādus būtiskus jautājumus, tostarp t.s. sešgadnieku jautājumu, jāatceras, ka mēģinājumi ieviest šādas reformas jau ir bijuši, turklāt nesekmīgi. Dažādas idejas par to, cik gados bērniem jāuzsāk skolas gaitas, ir izskanējušas arī iepriekš, piemēram, kādreizējā ideja par t.s. nultās klases ieviešanu, obligāto izglītību no sešu gadu vecuma u.tml., taču neviena ideja nav nesusi pozitīvu rezultātu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par "iztīrīto" Nacionālo mākslas muzeju un elitāri politisko kroni

Pēc ilgstošas rekonstrukcijas 2016. gadā vasaras sākumā cilvēku apskatei tika atvērts Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar...

Foto

Par valsts un pašvaldību amatpersonu elektroniskās sarakstes atbilstību likumam

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un...

Foto

Papildizglītības un katalizatora izpalīdzība

Tagadnes politiķu intelektuālā potenciāla objektīvs vērtējums nav sasniedzams bez jaunām zināšanām. Tas pavēloši attiecas uz LR politiķu vērtējumu. LR politisko kadru analītika...

Foto

Piespiedu noma: diena, kad es atguvu ticību taisnīgai tiesai

Lai cik tiesas neatkarīgas, likums nemainās no tā, kura tiesa to piemēro. It kā ābeces patiesība. Nesen...

Foto

Mums Molotova – Ribentropa pakta sekas ir jālikvidē pilnībā

Darbu ir sākusi Saeimas izmeklēšanas komisija, kam būtu jāvērtē oligarhu sarunas un lietas izmeklēšanas izčākstēšanas iemesli. Taču...

Foto

Kaimiņš "sēž, vēro un neko nelaiž uz āru"

Pietiek lasītāji pēdējā laikā interesējušies – kur pēc pašvaldību vēlēšanu iznākuma esot pazudis latvju tautas interešu pēdējais aizstāvis...

Foto

Mīti un patiesība par „Lidl” jaunajām darbavietām un zemajām cenām

Latvijā Lidl ienākšana mazumtirdzniecības segmentā sākusies ar ceļa izzāģēšanu – slepenības aura ap Rīgas mikrorajonā Purvciemā gaidāmo koku...

Foto

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

Es neaizstāvu Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par izvēlēto problēmas risināšanas formu, jo uzskatu, ka bija un ir citi...

Foto

Ēēēēēēēēēēē...

Man nudien nebija nodoma divas dienas pēc kārtas izteikties par vienu un to pašu tēmu, taču pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ilzes Cīrules pirmdienas...

Foto

Kāpēc SS.LV nav konkurentu

Pateicoties nesenajām* sludinājumu izvietošanas cenu izmaiņām portālā ss.lv, sabiedrībā uzvirmoja kārtējais nepatikas vilnis pret šo interneta resursu - sak’ dzēšot sludinājumus, neatbildot...

Foto

Prezidenta kungs, vai, runājot par oligarhiem un to sarunām, jūs domājāt arī mani?

Augsti godātais Prezidenta kungs! Preses brīfingā pēc Nacionālās drošības padomes sēdes šā gada...

Foto

Prezidentam jārīkojas! Nepārdomātā akcīze degvielai vājinās Latvijas ekonomiku

Biedrība "Baltijas asociācija - Transports un Loģistika" (BATL) vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu izmantot LR...

Foto

Ss.lv un VID stāsts – speciāli advokātu madāmām, sektantiem no sabiedriskā radio un citiem "tiesiskās valsts" cienītājiem

Nu jau pat advokātu madāmas – mājsaimnieces ir iesaistījušās...

Foto

Kondora lidojums jeb jēru skaitīšana: par zīmoliem un tirgus pārdali

Ziemas miegā iztraucēts lācis ir bīstams, mēdzot uzbrukt pat cilvēkiem. Politiķiem savukārt pagulēšanai atvēlēts laiciņš pēc...

Foto

Sabiedrības līderu piemiņai

Džeka Londona stāstā Baltais Ilknis ir aprakstīta likumsakarība, kas valda suņu barā. Līderis vienmēr ir jāliek pajūga priekšgalā, jo pārējie suņi, redzot bēgošo līderi, centīsies...

Foto

„Cant” latviskajā vidē jeb meli ar tīru sirdsapziņu

Angļu valodā ir divi vārdi „cant”. Tie ir homonīmi – vienādi rakstāmi un vienādi izrunājami vārdi ar atšķirīgu...

Foto

Neizskatās, ka valstī kāds domātu par eksistenciālajiem jautājumiem

Tas, ka Latvija joprojām ir viena no nabadzīgākajām ES valstīm, nav nekāds jaunums. To raksturo dažādi rādītāji. Viens...

Foto

Mēs varam, bet – nezinām vai negribam?

Bieži tiek spriests, cik labi ir sakārtotajā un turīgajā Vācijā, Lielbritānijā, ASV... Taču latvieši negrib saprast, ka turienes iedzīvotāji...

Foto

Uz 73 valsts auto - 4 apkopēji ar 1000 eiro algu, 2 ēdināšanas speciālisti, medicīnas speciālists, 8 dežuranti...

Medijos publicētas vairākas ziņas ar skaļiem virsrakstiem „Atsakoties...

Foto

Par likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums"

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par līdzdalības iespējām likumprojekta izstrādes procesā, biedrības “NĪSA, Nekustamā īpašuma...

Foto

Veselības ministrija šobrīd cenšas sarīdīt trīs lielākās ārstu grupas

Ģimenes ārstu temats nav bijis ilggadējam publicistikas flagmanim Dainim Lemešonokam īsti mīļš, radot iespaidu, ka kāds autora...

Foto

Cik partiju Kučinska koalīcijā? Vienpadsmit plus bezpartijiskie

Šovakar LTV Ministru prezidents pats īsti nevarēja pateikt, cik partiju tad ir viņa koalīcijā. Vēlos viest skaidrību. Zināms, ka...

Foto

Ceturtā atmoda. Mosties vai zust

Trešā atmoda atjaunoja neatkarību, taču netika atjaunota 18. novembra Latvija. Tika radīts hibrīds - tapa 4. maija republika, apvienojot padomju laika...

Foto

Seši blēdīgi leftistu koncepti, kas pretendē būt pozitīvi

Leftisms savā būtībā ir konfliktus ģenerējošs. Tas vienmēr nostājas pret pastāvošo lietu kārtību. Savā agrīnā posmā tas maskēja...

Foto

Tautas politiskā apziņa: realitāte, mīmikrija, dresūra

Latvijā regulāri atskan politiski loģiskā prasība atļaut latviešu tautai vēlēt Valsts prezidentu. Regularitāti (reizi četros gados) nosaka Valsts prezidenta vēlēšanas....

Foto

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

Jūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas,...

Foto

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

Ģimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt,...

Foto

Mēs esam PAR

Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai...

Foto

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

Veselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu...

Foto

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti...

Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...