Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lasot pēdējā laikā publiskajā telpā pieejamo informāciju par jaunās Ekonomisko lietu tiesas (ELT) darbu, kur tiek uzskaitīti ELT panākumi, konfiscējot par noziedzīgi iegūtiem uzskatītos līdzekļus (skat., piemēram, 08.07.2021. publikāciju www.tiesas.lv), neviļus rodas déjà vu sajūta, t.i. sajūta, ka kaut kas līdzīgs jau kādreiz, senā pagātnē piedzīvots. Proti, arī pēdējos padomju varas gados itin bieži tika publicēta statistika par sasniegumiem cīņā ar bezstrādes ienākumu guvējiem, spekulantiem un sociālistiskā īpašuma izlaupītājiem.

Šo sajūtu nenoliedzami pastiprina arī plašais tā saucamo subjektu loks, kas šajā cīņā šobrīd ir spiesti iesaistīties. Tie, kuri dzīvojuši vēl padomju laikos, noteikti atcerēsies "brīvprātīgo" kārtības sargu vienības un biedru tiesas, kuras tika veidotas cīņai ar dažādiem sociālistiskās likumības un sadzīves normu pārkāpumiem.

Sekojot savai sajūtai, autors nolēma ieskatīties Pētera Stučkas (1865–1932) atstātajā teorētiskajā mantojumā. Kā zināms, Stučka bija viens no redzamākajiem padomju jeb sociālistisko tiesību sistēmas izveidotājiem, ieņēma augstus amatus padomju valdībā, un viņa sarakstītie darbi ir atstājuši būtisku iespaidu uz sociālistisko tiesību teoriju. To, ka Stučkas darbi ir ievērības cienīgi, apliecina kaut vai fakts, ka šo darbu analīzei un kritikai savulaik ir pievērsies pat tāds tiesību zinātnes smagsvars kā Hanss Kelzens.

Sociālistisko tiesību ievirze labi saskatāma jau pirmajos padomju varas dekrētos pēc 1917. gada revolūcijas Krievijā, kuru izstrādē līdzdarbojies arī Pēteris Stučka. Piemēram, ar 2017. gada 22. novembra Dekrētu par tiesu noteikts, ka būtiskākais padomju tiesību avots ir revolucionārā tiesiskā apziņa. Citā dekrētā nostiprināts tāds padomju valststiesību princips kā valsts varas orgānu un sabiedrisko organizāciju sadarbības princips.

Šī principa būtība ir tāda, ka ne tikai sabiedriskās organizācijas, bet arī tiesa ietilpst vienotajā valsts varas orgānu sistēmā un tās mērķis ir īstenot revolucionārajā tiesiskajā apziņā balstītus varas lēmumus. Stučka vadīja arī vecās cara Krievijas tiesu sistēmas aizstāšanu ar jaunu, savā izpratnē demokrātisku tiesu, jo uzskatīja, ka tikai jaunā tiesa, kas būs vienkāršāka pēc uzbūves un formas, bet stabilāka pēc satura, varēs nodrošināt sociālistiskās likumības ievērošanu.

Tāpat Stučka uzskatīja, ka cīņā par sociālistisko likumību jāiesaista pēc iespējas plašākas iedzīvotāju masas. Vēl varētu minēt arī tādas sociālistisko tiesību lokam raksturīgas iezīmes kā sabiedrības interešu absolūta dominance pār indivīda tiesībām, kā arī divas galvenās sociālistisko tiesību piemērošanas metodes – pārliecināšana un piespiešana.

Varētu rasties jautājums: bet kāda gan te līdzība ar mūsdienām? No vienas puses raugoties, tiešām negribētos, lai līdzība būtu saskatāma. Tomēr, raugoties no otras puses, kādi gan secinājumi var rasties, ja izpildvara par vienu no jaunās ELT darbības pamatmērķiem ir definējusi efektīvu cīņu ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, kā arī ir norādījusi, kādi pierādījumi nav izmantojami.

Tiešām: kamdēļ gan nodarboties ar nevajadzīgu pierādījumu vērtēšanu, ja reiz pārliecība (revolucionārā?) par līdzekļu noziedzīgo izcelsmi jau ir radusies? Tāpat Pēteris Stučka noteikti būtu gandarīts, redzot, cik plašs iedzīvotāju loks – juristi, grāmatveži u. c. – tiek spiests iesaistīties cīņā pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Kādu izvēli tad galu galā šobrīd izdarīsim? Atgriezīsimies pagātnē, turpinot iedzīvināt Stučkas teorētisko mantojumu, vai tomēr sekosim, piemēram, Roberta Aleksija paustajai atziņai, ka tiesību sistēma, kura neaizsargā ne dzīvību, ne brīvību, ne īpašumu, nevar būt ilgtspējīga.

Autors, protams, apzinās, ka šāds viedoklis par sociālistisko tiesību gara atdzimšanu var tikt vērtēts kritiski. Tomēr būtu vērts pieminēt, ka Pētera Stučkas laikā vecās skolas juristu iebildumi par nepieciešamību turēties pie stingras tiesiskas kārtības, kuras centrā ir indivīda tiesību aizsardzība, tika dēvēti par buržuāzisko juridisko propagandu, ar kuru nesaudzīgi jācīnās.

* Advokātu biroja “Reihmanis&partneri” partneris

Novērtē šo rakstu:

56
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mūsu krievvalodīgajiem vēlētājiem ir jāpasaka ne tik tīkama patiesība - ja gribat cieņpilnu attieksmi pret sevi, arī pašiem ir jāsper solis pareizā virzienā

FotoKas noteica "Saskaņas" rezultātu Saeimas vēlēšanās? Vai pieļāvām kļūdas, no kurām varēja izvairīties? Vai samaksājām par principiem? Vai katrs no mums izdarīja/neizdarīja visu labākam rezultātam? Un kādus secinājumus esam izdarījuši? Pašlaik katram ir īstais laiks meklēt atbildes uz šiem jautājumiem.
Lasīt visu...

21

No mūsu drosmes atkarīgs

FotoPirms simt viena gada rakstnieks, politiķis, viens no Latvijas valsts dibināšanas iniciatoriem Jānis Akuraters 1922. gada laikraksta “Jaunākās Ziņas” 66. numurā rakstīja: “Arvien vēl šis jautājums stāv, kur bijis. Un, protams, diezgan nenormālā stāvoklī, pateicoties skaidras likumības un ieskatu trūkumam par šo lietu Latvijā.
Lasīt visu...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

Atgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā,...

Foto

Izdevusies valsts

1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar...

Foto

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir...

Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...