Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pašreizējais valsts prezidents Andris Bērziņš nekam neder, it īpaši jau salīdzinot ar vienreizējo un lielisko prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, - šāds viedoklis pēdējā laikā izskan aizvien biežāk. Lai atgādinātu, kāda patiesībā savas prezidentūras laikos bija, ko izdarīja un ko neizdarīja, ko runāja un par ko paklusēja toreizējā valsts vadītāja, Pietiek turpinājumos pilnā apmērā publicēs apgādā Atēna pirms dažiem gadiem iznākušo L. Lapsas, I. Saatčianes un K. Jančevskas grāmatu Va(i)ras virtuve. Publikāciju šodien sākam ar grāmatas ievadu.

Priekšvārds

Tiek uzskatīts, ka Dievs cilvēku pārbauda caur mīlestību, caur naudu un caur varu.

Vairai Vīķei-Freibergai trešā no šīm galvenajām dzīves pārbaudēm sākās 1999. gadā, kad viņa spēra pirmo soli pār Latvijas varas virtuves slieksni.

Šai tiešām neordinārajai sievietei tobrīd un nākamajos gados bija vienreizēja iespēja mūsu valstī kaut ko patiešām būtiski mainīt.

Izsakoties kāda interneta komentētāja vārdiem, „toreiz likās, ka nu jau gan kas mainīsies, bet... nemainījās. Un te nu jājautā - kāpēc? Vai nepietika pilnvaru vai kompetences, vai arī vienkārši izpratnes un vēlēšanās? Kāpēc viņa nekļuva par to cilvēku, kurš Latviju izveda saulītē”?

Kad mēs ķērāmies pie šīs grāmatas, mums šķita, ka varētu sanākt stāstījums par izcilu personību, kuru Latvijas politiskā virtuve ierāva, ievilka un pārgremoja, lielā mērā pārtaisot par sev līdzīgo. Par šīs virtuves inventāru.

Mēs kļūdījāmies.

Lieta tā, ka meli agri vai vēlu nāk gaismā. Arī tad, ja tos šķetinājis cilvēks ar doktora grādu un profesionālām runātāja iemaņām.

Mums strādājot, ar katru mēnesi melu priekškari atkāpās, un aiz tiem mēs aizvien skaidrāk saskatījām... jā, ko tad īsti?

Teiksim tā: cilvēku, kurš varas virtuvē devās ļoti labprātīgi, ļoti, ļoti mērķtiecīgi un ļoti, ļoti, ļoti aprēķināti, lai pēc iekļūšanas tajā nekavējoties ķertos pie lielā katla.

Pirmajos gados viņa vēl uzskatīja, ka lielā karote viņai pienākas kā šefpavāra vietas izpildītājam, kura galvenais uzdevums ir rūpēties par ēdiena kvalitāti.

Taču žurku un prusaku koris pārkliedza pat „trimdas smadzenes Nr.1”, kā Vairu Vīķi-Freibergu raksturo viņas ilggadējā ļoti labā paziņa Māra Zālīte. Un rezultātā – jā, kas tad rezultātā?...

Vairas Vīķes-Freibergas gadiem šajā virtuvē un arī laikam pirms tam ir tikušas veltītas jau vairākas grāmatas.

Ja neskaita kāda Joahima Zīgerista audzēkņa sava skolotāja labākajās tradīcijās sastādītu īpatnu preses apskatu, faktiski visas pārējās ir bijušas atklāti vai slēpti pielienošas.

Vienas autorei prezidentes ievēlēšana bija nekas cits kā „Latvijas zvaigžņu stunda”.

Otras sarakstītājam elpu aizsita Vairas Vīķes-Freibergas darbības „versmainais plašums”.

Pat grāmatā, kas tika dēvēta par objektīvu politisko biogrāfiju, autori nespēja noturēties, nepieminot „neatkarīgas, pašpārliecinātas Latvijas simbolu mūsu valsts vēsturē”.

Grāmata, ko jūs turat savās rokās, ir kas pilnīgi cits.

Mums svarīgi šķita saprast – kāpēc šī neapšaubāmi spilgtā personība, kurai tik daudz bija dots gan no likteņa un Dieva, gan no tautas uzticības, visu šo devumu izniekoja ārējam spožumam un personiskajam komfortam (gan fiziskajam, gan pašapziņas), savai zemei, tautai un valstij patiesībā atstājot ārkārtīgi maz.

Tām tika ja nu vienīgi lepnuma atliekas par kādreizējo prezidenti, kas tik labi izskatījās uz pasaules valstu vadītāju fona un kurai bija tik izcili paziņas tik augstās vietās.

Protams, sākot Vairas Vīķes-Freibergas dzīvei sekot kopš deviņdesmito gadu vidu un līdz pat mūsu dienām, mēs gandrīz nekavējoties ieraudzījām nevis glancētu ikonu, bet gan dzīvu cilvēku ar savām cilvēciskajām vājībām.

Sievišķīga mānīšanās un politiķes meli, pieaugoša atkarība no glaimiem un glaimotājiem, vēl pieaugošāka ne tikai savas misijas, bet arī sevis kā mesijas apziņa, vājība uz visa veida personisko komfortu, saasināta nepatika pret jebkādu kritiku, kas automātiski tika pasludināta par nomelnošanu, - par to visu vēsta šajā grāmatā pirmoreiz atklātie brīžam pat sāpinošie fakti.

Bet ne tas galvenais, - un tas arī nav nekāds attaisnojums. Šādi dzīvi cilvēki ar savām vājībām ir bijuši faktiski visi pasaules valstu vadītāji – tostarp arī tie, kas tiešām ir spējuši savai zemei un tautai atstāt ko paliekošu.

Tad kāpēc tas neizdevās Vairai Vīķei-Freibergai? Varbūt tas jums kļūs skaidrāks pēc šīs grāmatas izlasīšanas.

No savas puses varam teikt – mums šķiet, ka pasaules dižgari spēja nenosmērēties ar iegaršojušos mērci no galvas līdz kājām, viņus nespēja iežūžot prusaku glaimīgā čabēšana, un, galvenais, viņi arī neaizmirsa – varas virtuvē tā tomēr nav ne viņu personiskā plīts, ne arī pašu maltīte.

Grāmatas pirmā nodaļa "Dieva pirksts vai salts aprēķins un nedaudz veiksmes?" - jau rīt.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Garāka par mūžu vēlēšanu nakts ilgst

FotoTā varēja teikt gan par 13. Saeimas vēlēšanu rezultātu nakti, gan par visu priekšvēlēšanu kampaņu. Tā bija ilga, melna, emocionāli nomācoša un asiņaina. Diemžēl arī burtiskā nozīmē. Piecus mēnešus pirms vēlēšanām – maijā pie pilsētas lielākajiem kapiem notika skaļa slepkavība. Tika nošauts maksātne­spējas administrators Mārtiņš Bunkus. Šo traģisko notikumu nekavējoties steidza izmantot paši ciniskākie, kuri cilvēku nāvē saredz politiskās publicitātes dividendes.
Lasīt visu...

21

Brāķis

FotoIr lietas, kuras nav iespējams aprakstīt īsi. Ja tā nebūtu, tad vidusskolas vai augstskolas programma ietilptu tvitera ziņojumā. Zinām, ka tā nav. Arī šie nopietnie notikumi neietilpst vienā lapaspusē. Tāpēc saņemieties, lapaspuses būs trīs.
Lasīt visu...

20

Vējonis ir labs, Šlesers nav labs, mans piedāvājums vienmēr ir vislabākais, pirmdien no rīta būs preses konference, nē, tomēr nebūs

FotoPirmdien pulksten 10.00 preses konference par notikumiem valdības veidošanā. Es saprotu, stresa un spriedzes līmenis pieaug, intrigu skaits palielinās, taču Latvija ir pelnījusi labākos no labākajiem ministru posteņos. Latvija ir pelnījusi ieraudzīt balsojumu, vai parlaments vēlas pateikt jā vai nē valsts gudrākajiem prātiem, labākajam, kas mums valstī ir.
Lasīt visu...

21

Servitūts

FotoServitūts ir koplietošanas izraisīts apgrūtinājums. Tas nav izdevīgs visiem, bet ir vienīgais veids, kā sadzīvot, tas ir mazākais ļaunums. Tas ir tāds piespiedu regulējums par labu visiem, lai mazinātu konfliktus.
Lasīt visu...

21

Ko darīt jaunajiem lāčplēšiem

Foto2018.gada 16.novembra pēcpusdienā „Delfos” bija ievietota negaidīta un intriģējoša informācija. Izcilais sportists un cilvēks ar godīga cilvēka seju (liels retums varas spēlmaņu fotoilustrācijās) Roberts Raimo izstājās no nacionāli reakcionārajam un krimināli oligarhiskajam valstiskumam uzticīgi kalpojošās „zaļās partijas”, lai dibinātu šodienas Latvijā unikālu politisko spēku. Par Roberta Raimo nodomu „Delfi” rakstīja: "Viņš uzskata, ka ir nepieciešams dibināt jaunu politisko spēku – kustību, kas savās rindās vienotu vairāk nekā 20 tūkstošus biedru un "būtu nopietns pretsvars ārējās pārvaldes (!?) uzspiestajai politikai Latvijā".”
Lasīt visu...

10

Es viennozīmīgi uzskatīšu, ka tieši JKP būs manas potenciālās valdības gāzēji

FotoArvien vairāk izskatās, ka JKP deputāti meklē ieganstus, lai paši nemaz pozīcijā neatrastos nekad.
Lasīt visu...

21

Jauno konservatīvo partiju raksturojošie elementi ir mantkārība, melīgums, demagoģija un populisms

FotoZaļo un zemnieku savienība (ZZS) aicina Valsts prezidenta nominēto Ministru prezidenta amata kandidātu Aldi Gobzemu turpināt konstruktīvu darbu pie jaunās valdības izveides, lai attaisnotu sabiedrības doto mandātu un izvestu valsti no politiskā strupceļa, akcentē ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Bordāna atbilde Aldim Gobzemam

Jaunā konservatīvā partija ir nākusi politikā, lai pozitīvā veidā mainītu mūsu valsts Latvijas politisko kultūru, lai liktu cilvēkiem sajust, ka valsts...

Foto

Daži juridiski iebildumi pret ANO vienošanos “Par Globālo kompaktu par drošu, sakārtotu un regulētu migrāciju”

Esmu sagatavojusi nelielu juridisko izvērtējumu par ANO Migrācijas Paktu. Kam interesē,...

Foto

Latvijas inteliģences atklāta vēstule

Mēs aicinām iestāties PRET Apvienoto Nāciju Organizācijas vienošanās „Par Globālo kompaktu par drošu, sakārtotu un regulētu migrāciju” (turpmāk - Kompakts) atbalstīšanu Marokā...

Foto

Jauns līmenis fiskālās disciplīnas bezatbildībā

Fiskālās disciplīnas likumu, līdzīgi kā jebkuru tiesību aktu, var interpretēt pēc vismaz četrām metodēm (gramatiskās, sistēmiskās, vēsturiskās, teleoloģiskās (mērķa) metodes). ...

Foto

Emocionālās analoģijas

Pēc 2018.gada 6.oktobra Latvijā visnepatīkamāk jūtas cilvēki. Cilvēkos nepatiku izraisa postcilvēku uzvara 13.Saeimas vēlēšanās. Cilvēkus postcilvēku uzvara apkauno un pazemo. Apkaunojums un pazemojums bija...

Foto

Rīgas Dome pilsētas siltumapgādes problēmās nepatiesi vaino Valsts kontroli

Rīgas dome un SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” vairakkārt kā atbildīgo par to, kādēļ Rīgas iedzīvotāji, kuru namus...

Foto

Kad Otto Ozols atklāja Artusa Kaimiņa liekulības masku?

Kad un kurā brīdi Otto Ozols atšifrēja Artusa Kaimiņa divkoša dabu un slepeno sadarbību ar politisko eliti? Domāju,...

Foto

Atklāta vēstule Ārlietu ministrijai no partijas “No sirds Latvijai”

Oktobra otrajā pusē pasaules mediju uzmanība bija pievērsta diviem barbariskiem aktiem, kas neatstāja vienaldzīgu nevienu....

Foto

Nožēlojamie (tas nav Viktors Igo)

Biedrības “Latvietis” pārstāvis Leonards Inkins ir Pietiek iesūtījis savu sarunu ar Lieni Apini no laikraksta DDD....

Foto

Nenoslīkt pašu ambīcijās

Nu jau kādu laiku dzīvoju/strādāju Helsinkos, Somijā. Lai arī Somija ģeogrāfiski mums tuva, man (un esmu diezgan drošs, ka daudziem LV cilvēkiem ir...

Foto

Inteliģences pieci stūrakmeņi

1.Ģenēzes stūrakmens. Latviešu tauta nekad nav bijusi un nekad nebūs izņēmums. Latviešu tautas tāpat kā jebkuras citas tautas kultūras attīstības parametrus, vēsturisko apziņu un...

Foto

Par portālu „Delfi” un primitīvu cenzūru

Stāsts ir par portālu Delfi. Lai pārāk neizplūstu, pievērsīšos divām lietām. Jau kādu laiku atpakaļ rakstiem par vēlēšanām mainījās komentēšanas sadaļa....

Foto

Vispirms – ierēdņu bezatbildība, pēc tam – mēģinājumi atrast kādu vainīgo

Uzņēmums "Grindeks" ir viens no visveiksmīgāk strādājošajiem biržā kotētajiem Latvijas uzņēmumiem, un likumsakarīgi, ka arī...

Foto

Rinkēvičs - caurkritušu politiķu un “savējo” pansionāta turētājs

Mērenu paniku noteikta burbuļa aprindās ir izraisījusi ziņa, ka pašreizējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs varētu zaudēt savu amatu....

Foto

Briesmīgā sazvērestība pret Barču un Klaužu

Pēdējo dienu smieklīgākā aktualitāte, manuprāt, ir tā, ka Jānis Klaužs un Aija Barča, kuri 12.Saeimā bija ievēlēti no sarkanzaļo zemnieku, strādnieku un...

Foto

Par ikgadējo inventarizāciju Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. Papildu darbs, bet nemaksā

Daļai no P.Stradiņa slimnīcas darbiniekiem trešo gadu pēc kārtas 2018. gadā atkal liks veikt...

Foto

Vai JKP neredz, ka ķeras apskāvienos ar Šlesera politprojekta uzlecošo zvaigzni?

Šovasar es par savu viedokli tiku „sists” gandrīz visās sociālo portālu platformās - Facebook, Twitter, Spoki u.c....

Foto

KPV un JKP mīlas dancis

Koalīcijas procesa veidošanu var saukt, kā grib, taču pašreiz potenciālais koalīcijas veidojums man izteikti nepatīk. Iespējams, tādēļ, ka es tajā visā...