Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2009. gada novembrī, trīsarpus gadus pirms Rīgas pils ugunsgrēka veiktajā kompleksajā ugunsdrošības pārbaudē telpās, kas izmantotas Valsts prezidenta kancelejas vajadzībām, Valsts ugunsdzēsības dienests (VUGD) konstatējis virkni ļoti nopietnu pārkāpumu, par kuriem atbildība lielā mērā jāuzņemas akciju sabiedrībai Valsts nekustamie īpašumi, - tā rāda Pietiek rīcībā nonākušais pārbaudes slēdziens, ko šodien publiskojam pilnībā.

VUGD pārbaudes slēdzienā uzskaitīti gandrīz trīs desmiti dažādas nozīmības pakāpes pārkāpumu, no kuriem daži ir bijuši tikai formalitātes (dažādu reģistru noformējums utml.), savukārt citi - ārkārtīgi nopietni. Tie konstatēti saistībā gan ar ūdens piegādi, gan ugunsgrēka signalizāciju, gan dažādu pārbaužu neveikšanu.

Tā VUGD konstatējis, ka nav veikta Rīgas pils bēniņu (jumta) ar ugunsdrošiem aizsarglīdzekļiem apstrādāto koka konstrukciju degtspējas pārbaude. Tāpat objekta telpas nav bijušas pilnā apjomā nodrošinātas ar ugunsaizsardzības sistēmu (ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmas, ugunsgrēka izziņošanas sistēmas, avārijas un evakuācijas apgaismojuma, kā arī evakuācijas izeju izgaismoto norādītāju) elementiem.

Problēmas atklātas arī ūdens piegādes sistēmā. Tā pagrabstāvā konstatēti iekšējā ugunsdzēsības ūdensvada sistēmas cauruļvadu bojājumi, bet iekšējā ugunsdzēsības ūdensvada sistēmas sūkņu ūdensapgāde nav bijusi nodrošināta no diviem ievadiem. Turklāt nav arī bijusi veikta ugunsdzēsības sūkņu pārbaude.               

Nopietnas problēmas konstatētas arī signalizācijas sistēmā. Kā teikts slēdzienā, nav izstrādāts tehniskais risinājums automātiskās ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmas uz BMZ kontroles un signalizācijas pults bāzes tālākajai ekspluatācijai vai sistēmas darbspējas atjaunošanai, kaut gan sistēma ekspluatēta aptuveni 20 gadus un ražotājs jau pārtraucis šī tipa pulšu ražošanu.

Bēniņos atklāti arī citi pārkāpumi - jau trīsarpus gadus pirms ugunsgrēka VUGD konstatējis, ka ne tikai pils bēniņos, bet arī pagrabā un citās vietās "tiek izmantoti vadi un kabeļi ar bojātu izolāciju, kā arī tie savienoti tāda veidā, kas var radīt bīstamu pārejas pretestību". Nav arī veiktas zemējuma un zibensaizsardzības ierīču pārbaudes un elektroinstalācijas izolācijas pretestības mērījumi.    

Nopietni pārkāpumi konstatēti arī organizatoriskajā jomā: atklāts, ka nav izstrādāts un saskaņots iestādes civilās aizsardzības plāns un ka nav nodrošināta un veikta darbinieku apmācība civilās aizsardzības jautājumos, nodrošinot savstarpēju sadarbību starp Valsts prezidenta kancelejas un Drošības dienesta darbiniekiem cilvēku un materiālo vērtību evakuācijai vai glābšanai.

Visbeidzot, VUGD pārbaudē atklāts tas, ka pilī vispār nav bijis izstrādāts rīcības plāns ugunsgrēka gadījumam un attiecīgi saskaņā ar rīcības plānu ugunsgrēka gadījumam nav organizētas praktiskās nodarbības.

Pils oficiālā saimniece - valsts akciju sabiedrība Valsts nekustamie īpašumi - līdz šim, atbildot uz Pietiek jautājumiem, ir dažādos veidos centusies radīt iespaidu, ka faktiski pilnībā par pils telpu ugunsdrošību esot atbildīgs nomnieks - Valsts prezidenta kanceleja. Taču Pietiek rīcībā pašlaik jau esošie dokumenti liek apšaubīt šo Valsts nekustamo īpašumu vadības apgalvojumu.

Pietiek jau jūnija beigās pieprasīja Valsts nekustamo īpašumu vadībai nekavējoties nodrošināt iespēju iepazīties gan ar VUGD 2009. gadā veiktās Rīgas pils kompleksās ugunsdrošības pārbaudes rezultātiem, kas tai pašā 2009. gadā tikuši nodoti Valsts nekustamajiem īpašumiem, gan ar pārskatu par to, kādas tieši darbības nākamajos gados Valsts nekustamie īpašumi veikuši saistībā ar šo dokumentu.

Sākotnēji Valsts nekustamo īpašumu vadība paziņoja, ka operatīvi sniegšot pieprasīto informāciju, taču pēc tam izrādījās, ka Valsts nekustamie īpašumi nemaz nespēj sniegt šādu pārskatu par darbībām pils ugunsdrošības situācijas uzlabošanai, jo tādas nemaz nav veiktas.

Rezultātā Valsts nekustamo īpašumu vadība, kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, pieņēmusi lēmumu VUGD slēdzienu nepubliskot, liekot saprast, ka tāda tās rīcībā nemaz neesot, turklāt būtisks arguments esot tas, ka "pārbaudē piedalījās VUGD un nomnieka [Valsts prezidenta kancelejas] pārstāvji, Valsts nekustamo īpašumu pārstāvji šajā pārbaudes veikšanā nepiedalījās".

Saskaņā ar Valsts nekustamo īpašumu valdes priekšsēdētājas Baibas Strautmanes akceptēto skaidrojumu ne vienmēr Valsts nekustamie īpašumi esot atbildīgi par to it kā apsaimniekotajiem valsts īpašumiem. Tā esot arī ar Rīgas pili: "Saskaņā ar Valsts nekustamo īpašumu noslēgtā nekustamā īpašuma Rīgā, Pils laukumā 3, telpu nomas līguma nosacījumiem, ugunsdrošības normatīvo aktu ievērošana un izpildes nodrošināšana ir nomnieka pienākums." Par to, cik patiess šis apgalvojums, Pietiek informēs jau šonedēļ.

Tiesa, Valsts nekustamie īpašumi tomēr bija spiest atzīt, ka laika posmā no 2009.gada 26. līdz 27.novembrim VUGD tiešām veicis ugunsdrošības komplekso pārbaudi Rīgas pilī. Tāpat netieši uz līdzšinējām neizdarībām norāda arī Valsts nekustamo īpašumu apliecinājums, ka, "ņemot vērā Rīgas pils slikto tehnisko stāvokli, 2010. gadā tika pieņemts lēmums par Rīgas pils renovācijas darbu uzsākšanu, lai citu starpā, novērstu arī pārbaudes aktā norādītos trūkumus".

Savukārt VUGD oficiālais skaidrojums par veiktajām pārbaudēm un to rezultātiem ir šāds:

"Rīgas pilī (Pils laukumā 3, Rīgā), kura atrodas valsts AS Valsts nekustamie īpašumi valdījumā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciālisti veica ugunsdrošības komplekso pārbaudi 2009.gada 26.-27.novembrī, par pārbaudes gaitā atklātiem trūkumiem 2009.gada decembrī tika sastādīts pārbaudes akts un iesniegts valsts AS Valsts nekustamie īpašumi un Latvijas Valsts prezidenta kancelejai.

Pārbaudes laikā tika konstatēti vairāki trūkumi, kuru novēršanai nepieciešami kapitālie ieguldījumi un nopietni būvdarbi (objekta telpas nav nodrošinātas pilnā apjomā ar ugunsaizsardzības sistēmām - ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēma (tajā skaitā arī dūmu detektori), ugunsgrēka izziņošanas sistēma, evakuācijas apgaismojums; nepieciešama elektroinstalācijas sistēmu renovācija; bojāts iekšējais ugunsdzēsības ūdensvads; daļēji nav darba kārtībā esošā ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēma; nepieciešama bēniņu koka konstrukciju degtspēju pārbaude (iepriekš bēniņu konstrukcijas bija apstrādātas ar ugunsdrošiem aizsarglīdzekļiem) un nepieciešamības gadījumā šo konstrukciju atkārtotā apstrāde ar ugunsdrošiem aizsarglīdzekļiem utt.).

Arī no būvekspertu viedokļa bija nepieciešami nopietni ēkas būvkonstrukciju un inženiertehnisko sistēmu renovācijas darbi.

2010.gadā, lai novērstu neatbilstības ugunsdrošības prasībām un būvkonstrukciju un inženiertehnisko sistēmu trūkumus, tika pieņemts lēmums par pils renovācijas darbu uzsākšanu. Līdz 2012.gadam tika veikti projektēšanas darbi. Renovācijas projekta izstrādes gaitā būvprojekta autori veica saraksti ar VUGD, lai saskaņotu atkāpes no spēkā esošiem būvnormatīviem un to kompensējošos tehniskos risinājumus, ņemot vērā arhitektūras pieminekļa saglabāšanas nepieciešamību. Renovācijas laikā ir paredzēts novērst visus pārbaudes aktā norādītos trūkumus (piemēram, elektroinstalācijas un ugunsaizsardzības sistēmu renovācija, iekšējā ugunsdzēsības ūdensvada remonts, koka konstrukciju atkārtotā apstrāde ar ugunsdrošie aizsarglīdzekļiem).

2012.gadā VUGD Rīgas reģiona pārvalde plānoja veikt ugunsdrošības pārbaudi Latvijas Valsts prezidenta kancelejas telpās, bet no Latvijas Valsts prezidenta kancelejas administrācijas tika saņemta atbilde par būvdarbu uzsākšanu pēc renovācijas būvprojekta.

Kā būvobjektu, Latvijas Valsts prezidenta kancelejas telpu (Rīgas pilī) ugunsdrošības pārbaudi VUGD plānoja veikt 2013.gada novembrī (VUGD 2013.gada darba plāns)."

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

FotoŠoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas cepurītēm vai Jeremejeva paranoju, bet gan par COVID-19 nāves izkapti darbībā Krievijas plašajos laukos.
Lasīt visu...

12

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

FotoNesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas saistīti ar Covid19. Citiem vārdiem sakot, Toms uzsāka nodarboties ar ļoti ienesīgu un šodien ļoti populāru darbību - baznīcas vajāšanu.
Lasīt visu...

21

Maskēt kopējo atbildību

FotoAizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas varētu stāties spēkā, Saeimai jāapstiprina grozījumi COVID-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Likumprojekts skatīšanai Saeimā tika virzīts steidzamības kārtā, un par tā nodošanu komisijām nobalsojām šorīt. Līdz šim visi ar pandēmijas ierobežošanu saistītie priekšlikumi Saeimā tika izskatīti patiešām steidzamības kārtā — tajā pašā dienā, apzinoties, ka runa ir par sabiedrības veselību un kavēšanās šeit neder.
Lasīt visu...

21

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

FotoRudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad saimnieks uz gaidāmo ziemu raugās ar zināmu optimismu, ja slikts – savelk jostu ciešāk. Pavisam sliktā jākar zobi vadzī. Savukārt pašvaldībām lapkritis ir laiks, kad jāatsāk ikgadējā cīkstēšanās par tām atvēlēto finansējumu.
Lasīt visu...

12

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

FotoKoronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti visās jomās, kas nevis iepazīstina sabiedrību ar dažādiem viedokļiem un cenšas paskaidrot, ap ko tad īsti diskusijas griežas, bet izmanto situāciju savu reitingu un popularitātes celšanai. Tā vien šķiet, ka rajonā līderu pozīcijās izvirzījies jauns sabiedriskās domas “ganītājs”. Aldis Gobzems pēdējo nedēļu laikā “spridzina” ar turbo jaudu. Viņš ne vien aicina ignorēt drošības pasākumus COVID-19 ierobežošanai, bet arī mudina lūgties.
Lasīt visu...

12

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

FotoUz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis (baņķieris). Burvis bija vienīgais, kas prata radīt naudu no gaisa, viņš to radīja, lai aizdotu tiem Valdniekiem, kas Burvi spēja pārliecināt, ka viņi spēs naudu ar procentiem atdot noteiktā laikā. Tā Burvis izgudroja naudu, pār kuru valdīja Valdnieki, savstarpēji norēķinoties ar citiem Valdniekiem.
Lasīt visu...

21

Signāls

FotoVai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes. Bailes tikt izsēdinātiem no transporta, bailes tikt administratīvi sodītiem. Tās ir bailes no varas.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...