Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2021.gada oktobrī Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē notika Jautrītes Briedes seminārs, kurā tika analizēts prokurora Ulda Cinkmaņa (abi kolāžā) bakalaura grāda anulēšanas gadījums. Jautrīte Briede semināra laikā izglītoja savus studentus par šo jautājumu, atsaucoties nevis uz tiesību normām, bet gan uz savu – piekto interpretācijas metodi - ideoloģisko pārliecību.

Studenti neizpratnē – par diplomdarba zagšanu negatīvo seku nav!

Neizpratni par Jautrītes Briedes (pilns grādu un amatu uzskaitījums: Dr.iur. LU Juridiskās fakultātes Valststiesību katedras docente, Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta senatore) dīvaino attieksmi un tiesisko apziņu seminārā izsaka arī studenti (seko klāt pievienotā audiofaila atšifrējums):

Jautrīte Briede: Linda! Jums ir kaut kas iebilstams šajā sakarā? Lūdzu!

Linda: Nē, es tikai domāju, bet kādas tad viņam tās negatīvās sekas? Jā, viņam nebūs vairāk tas bakalaura grāds, bet… nu… maģistrs viņam paliek, un viņš jau sanāk, ka var turpināt tātad darbu, piemēram, jurisprudences jomā vai kā? Kādas tās sekas?

Jautrīte Briede: Nē, nu tā sanāk. Ka sekas viņam ir – nu, es domāju, ka viņam ir pietiekami lielas morālas dabas sekas, un es domāju, ka viņam nu tā arī reāli ir, un tas ir arī… nu… man liekas, ka nevajag jau vienmēr tām faktiskām sekām iestāties. Man šķiet, ka ne vienmēr vajadzētu būt arī tām faktiskajām…

Linda: Man šajā gadījumā likās kaut kā, ka vajadzētu kaut kam sekot…bet, jā, nu.. ir kā jūs minējāt…

Jautrīte Briede: Nu jā… nu labi…

Nav arī morālas dabas seku.

Lai gan Jautrīte Briede naivi cer, ka prokurora Ulda Cinkmaņa negodīgajai rīcībai esot morālas dabas sekas, diez vai viņš pats to tā uzskata. Par to liecina sekojošais.

Savā pieteikumā Administratīvajai rajona tiesai, kurā lūgts atcelt lēmumu par bakalaura grāda anulēšanu, Uldis Cinkmanis vispār apšauba, ka atbildīgās komisijas analizētais bakalaura darbs esot viņa, neskatoties uz to, ka Latvijas Universitātes diplomdarbu repozitārijā bija autorizējusies un bakalaura darbu iekopējusi persona ar studentam Uldim Cinkmanim piešķirtajiem pieejas kodiem.

Minētais cita starpā norāda un to, ka Uldis Cinkmanis ne tikai pagātnē ir veicis autortiesību pārkāpumu un, iespējams, saturisko viltojumu, bet arī pašlaik turpina melot un izvairīties no savu pieļautu kļūdu atzīšanas un atbildības uzņemšanās par tām.

Pēc plaģiāta atklāšanas Uldis Cinkmanis ir nevis sajutis kādu morālas dabas diskomfortu, bet tieši pretēji - turpinājis demonstrēt savu piederības tiesu varai radīto visatļautības sajūtu un publiskā vietā – koncertzālē Gors smagā reibuma stāvoklī daudzu cilvēku, tajā skaitā bērnu, klātbūtnē rupji lamājies (vairākkārtīgi lietojot tādus vārdus kā bļeģ, fucking, kā arī visapkārt pidarasi, motherfucker, huiņa, sapisi, nahuj, pisam, utm.), skaļi un demonstratīvi, citiem dzirdot, plānojis paņemt šļuškas. Bet vēlāk koncerta laikā Uldis Cinkmanis puspliks[1] ārdījās[2] un neadekvāti bļāva, saņemot arī citu koncerta apmeklētāju daudzkārtējus aizrādījumus[3].

Jautrītes Briedes kolēģei Latvijas Universitātē ir pretējs viedoklis - plaģiāts ir krāpšana. Šī situācija grauj būtiskas lietas.

2021 .gada aprīlī TV24 raidījumā Sanita Osipova, komentējot radušos situāciju ar prokurora Ulda Cinkmaņa gadījumu, paskaidroja[4]

Sanita Osipova: Visām tiesu varas profesijām, un saprotu, ka šobrīd runa ir par prokuroru, visām tiesu varas profesijām ir ierakstīta prasība, lai kāds cilvēks varētu pretendēt uz šo vietu, viņam ir jābūt izglītībai, viņam ir jābūt darba pieredzei, bet viņam ir jābūt nevainojamai reputācijai. Šinī gadījumā problēmas ir ar diviem no tiem punktiem – ar izglītību un ar reputāciju, un tas noteikti ir cilvēkiem, kuri … tā vairs nav nevainojama reputācija, ja kāds ir pieķerts ar plaģiātu – tā ir krāpšana! Plaģiāts – tā ir krāpšana, un tātad tas noteikti skar reputāciju, un šai reputācijai ir jābūt ne tikai stājoties amatā, bet arī strādājot amatā.

Velta Puriņa: Ja vēl drīkstētu varbūt pajautāt vienu lietu - ka tomēr mēs sajūtam arī no viņa kolēģiem tādu zināmu aizstāvību tā kā – viņš strādā labi, un kas tad tas ir – bakalaurs, bet viņš strādā labi, maģistrs ir okei… varbūt dažos teikumos..

Sanita Osipova: Es atgriežos pie tā paša – nevainojama reputācija! Tiesu varā… lai sabiedr... sabiedr… ir ļoti svarīga tiesu varai sabiedrības uzticība. Citādāk cilvēki nevērsīsies… ne viņi ziņos par likumpārkāpumiem, ne viņi vērsīsies tiesā, ja viņi neticēs, ka pretīm ir cilvēki, kas ir zinoši, godīgi, ar nevainojamu reputāciju. Tas grauj būtiskas lietas! 

Pretējs viedoklis arī Jautrītes Briedes korifejam Egilam Levitam, kurš uzskata - šis prokurors nevar turpināt savu darbu.

Ikvienam juristam ir zināms, ka Jautrītes Briedes autoritāšu sarakstā valsts prezidents Egils Levits ieņem ļoti augstu vietu.

2021.gada martā, viesojoties TV24, valsts prezidents Egils Levits atbildēja uz situāciju ar prokuroru, kas pieķerts diplomdarba plaģiātismā[5]: Cik cilvēks ir negodīgs, lems attiecīgā disciplinārkomisija. Es pieņemu, ka tā attiecībā uz šo prokuroru izdarīs savus secinājumus, kas, protams, nozīmē, ka šis prokurors nevar turpināt savu darbu.

Pārbaude par Ulda Cinkmaņa atbilstību nevainojamas reputācijas kritērijam turpinās jau gandrīz gadu.

Pirms gada - 2021.gada martā LTV raidījumā Panorāma prokuratūras pārstāvis Jānis Ilsteris norādīja[6], ka noris pārbaude par prokurora Ulda Cinkmaņa atbilstību nevainojamas reputācijas kritērijam, un Jānis Ilsteris norādīja, ka pārbaude neaizņems mēnešus.

Tomēr pašlaik jau ir pagājis gandrīz gads kopš pārbaudes sākšanas, un, ņemot vērā, ka Uldis Cinkmanis turpina pildīt prokurora pienākumus, jāsecina, ka prokuratūras ieskatā Uldis Cinkmanis joprojām ir ar nevainojamu reputāciju.

Svarīgi jautājumi.

Nobeigumā aicinu visiem godprātīgajiem Latvijas Universitātes, it sevišķi Juridiskās fakultātes un Akadēmiskās ētikas komisijas pārstāvjiem atbildēt pašiem sev uz šādiem jautājumiem:

Vai Jūs piekrītat Jautrītes Briedes studentiem lekcijā teiktajam, ka par diplomdarba zādzību nav jābūt negatīvām sekām?

Vai šāda Jautrītes Briedes pozīcija, Jūsuprāt, nav pretrunā ar Latvijas Universitātes prestiža, studiju kvalitātes, kā arī preventīvas plaģiātisma novēršanas interesēm?

Vai šāda Jautrītes Briedes rīcība, Jūsuprāt, nenonāk pretrunā ar “Noteikumiem par akadēmisko godīgumu Latvijas Universitātē”, kā arī Latvijas Universitātes Akadēmiskās ētikas kodeksā deklarētajiem principiem un akadēmiskā personāla pienākumiem?


[1] https://www.youtube.com/watch?v=GcRWeTdxX-Q

[2] https://www.youtube.com/shorts/wFYWv40hlHs

[3] https://puaro.lv/tiesiskums/prokurors-cinkmanis-visapkart-pidasi/

[4] https://xtv.lv/rigatv24/video/8blGbQQY7n3-kadu_iespaidu_uz_justiciju_rada_cilveks_kas_jurista_izglitibu_ieguvis_negodiga_cela

[5] https://xtv.lv/rigatv24/video/yj2N4EMm7ov-levits_sis_prokurors_nevar_turpinat_savu_darbu

[6] https://www.youtube.com/watch?v=_bDINQh8i8E

Audio (mp3)

Novērtē šo rakstu:

139
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...