Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2021.gada oktobrī Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē notika Jautrītes Briedes seminārs, kurā tika analizēts prokurora Ulda Cinkmaņa (abi kolāžā) bakalaura grāda anulēšanas gadījums. Jautrīte Briede semināra laikā izglītoja savus studentus par šo jautājumu, atsaucoties nevis uz tiesību normām, bet gan uz savu – piekto interpretācijas metodi - ideoloģisko pārliecību.

Studenti neizpratnē – par diplomdarba zagšanu negatīvo seku nav!

Neizpratni par Jautrītes Briedes (pilns grādu un amatu uzskaitījums: Dr.iur. LU Juridiskās fakultātes Valststiesību katedras docente, Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta senatore) dīvaino attieksmi un tiesisko apziņu seminārā izsaka arī studenti (seko klāt pievienotā audiofaila atšifrējums):

Jautrīte Briede: Linda! Jums ir kaut kas iebilstams šajā sakarā? Lūdzu!

Linda: Nē, es tikai domāju, bet kādas tad viņam tās negatīvās sekas? Jā, viņam nebūs vairāk tas bakalaura grāds, bet… nu… maģistrs viņam paliek, un viņš jau sanāk, ka var turpināt tātad darbu, piemēram, jurisprudences jomā vai kā? Kādas tās sekas?

Jautrīte Briede: Nē, nu tā sanāk. Ka sekas viņam ir – nu, es domāju, ka viņam ir pietiekami lielas morālas dabas sekas, un es domāju, ka viņam nu tā arī reāli ir, un tas ir arī… nu… man liekas, ka nevajag jau vienmēr tām faktiskām sekām iestāties. Man šķiet, ka ne vienmēr vajadzētu būt arī tām faktiskajām…

Linda: Man šajā gadījumā likās kaut kā, ka vajadzētu kaut kam sekot…bet, jā, nu.. ir kā jūs minējāt…

Jautrīte Briede: Nu jā… nu labi…

Nav arī morālas dabas seku.

Lai gan Jautrīte Briede naivi cer, ka prokurora Ulda Cinkmaņa negodīgajai rīcībai esot morālas dabas sekas, diez vai viņš pats to tā uzskata. Par to liecina sekojošais.

Savā pieteikumā Administratīvajai rajona tiesai, kurā lūgts atcelt lēmumu par bakalaura grāda anulēšanu, Uldis Cinkmanis vispār apšauba, ka atbildīgās komisijas analizētais bakalaura darbs esot viņa, neskatoties uz to, ka Latvijas Universitātes diplomdarbu repozitārijā bija autorizējusies un bakalaura darbu iekopējusi persona ar studentam Uldim Cinkmanim piešķirtajiem pieejas kodiem.

Minētais cita starpā norāda un to, ka Uldis Cinkmanis ne tikai pagātnē ir veicis autortiesību pārkāpumu un, iespējams, saturisko viltojumu, bet arī pašlaik turpina melot un izvairīties no savu pieļautu kļūdu atzīšanas un atbildības uzņemšanās par tām.

Pēc plaģiāta atklāšanas Uldis Cinkmanis ir nevis sajutis kādu morālas dabas diskomfortu, bet tieši pretēji - turpinājis demonstrēt savu piederības tiesu varai radīto visatļautības sajūtu un publiskā vietā – koncertzālē Gors smagā reibuma stāvoklī daudzu cilvēku, tajā skaitā bērnu, klātbūtnē rupji lamājies (vairākkārtīgi lietojot tādus vārdus kā bļeģ, fucking, kā arī visapkārt pidarasi, motherfucker, huiņa, sapisi, nahuj, pisam, utm.), skaļi un demonstratīvi, citiem dzirdot, plānojis paņemt šļuškas. Bet vēlāk koncerta laikā Uldis Cinkmanis puspliks[1] ārdījās[2] un neadekvāti bļāva, saņemot arī citu koncerta apmeklētāju daudzkārtējus aizrādījumus[3].

Jautrītes Briedes kolēģei Latvijas Universitātē ir pretējs viedoklis - plaģiāts ir krāpšana. Šī situācija grauj būtiskas lietas.

2021 .gada aprīlī TV24 raidījumā Sanita Osipova, komentējot radušos situāciju ar prokurora Ulda Cinkmaņa gadījumu, paskaidroja[4]

Sanita Osipova: Visām tiesu varas profesijām, un saprotu, ka šobrīd runa ir par prokuroru, visām tiesu varas profesijām ir ierakstīta prasība, lai kāds cilvēks varētu pretendēt uz šo vietu, viņam ir jābūt izglītībai, viņam ir jābūt darba pieredzei, bet viņam ir jābūt nevainojamai reputācijai. Šinī gadījumā problēmas ir ar diviem no tiem punktiem – ar izglītību un ar reputāciju, un tas noteikti ir cilvēkiem, kuri … tā vairs nav nevainojama reputācija, ja kāds ir pieķerts ar plaģiātu – tā ir krāpšana! Plaģiāts – tā ir krāpšana, un tātad tas noteikti skar reputāciju, un šai reputācijai ir jābūt ne tikai stājoties amatā, bet arī strādājot amatā.

Velta Puriņa: Ja vēl drīkstētu varbūt pajautāt vienu lietu - ka tomēr mēs sajūtam arī no viņa kolēģiem tādu zināmu aizstāvību tā kā – viņš strādā labi, un kas tad tas ir – bakalaurs, bet viņš strādā labi, maģistrs ir okei… varbūt dažos teikumos..

Sanita Osipova: Es atgriežos pie tā paša – nevainojama reputācija! Tiesu varā… lai sabiedr... sabiedr… ir ļoti svarīga tiesu varai sabiedrības uzticība. Citādāk cilvēki nevērsīsies… ne viņi ziņos par likumpārkāpumiem, ne viņi vērsīsies tiesā, ja viņi neticēs, ka pretīm ir cilvēki, kas ir zinoši, godīgi, ar nevainojamu reputāciju. Tas grauj būtiskas lietas! 

Pretējs viedoklis arī Jautrītes Briedes korifejam Egilam Levitam, kurš uzskata - šis prokurors nevar turpināt savu darbu.

Ikvienam juristam ir zināms, ka Jautrītes Briedes autoritāšu sarakstā valsts prezidents Egils Levits ieņem ļoti augstu vietu.

2021.gada martā, viesojoties TV24, valsts prezidents Egils Levits atbildēja uz situāciju ar prokuroru, kas pieķerts diplomdarba plaģiātismā[5]: Cik cilvēks ir negodīgs, lems attiecīgā disciplinārkomisija. Es pieņemu, ka tā attiecībā uz šo prokuroru izdarīs savus secinājumus, kas, protams, nozīmē, ka šis prokurors nevar turpināt savu darbu.

Pārbaude par Ulda Cinkmaņa atbilstību nevainojamas reputācijas kritērijam turpinās jau gandrīz gadu.

Pirms gada - 2021.gada martā LTV raidījumā Panorāma prokuratūras pārstāvis Jānis Ilsteris norādīja[6], ka noris pārbaude par prokurora Ulda Cinkmaņa atbilstību nevainojamas reputācijas kritērijam, un Jānis Ilsteris norādīja, ka pārbaude neaizņems mēnešus.

Tomēr pašlaik jau ir pagājis gandrīz gads kopš pārbaudes sākšanas, un, ņemot vērā, ka Uldis Cinkmanis turpina pildīt prokurora pienākumus, jāsecina, ka prokuratūras ieskatā Uldis Cinkmanis joprojām ir ar nevainojamu reputāciju.

Svarīgi jautājumi.

Nobeigumā aicinu visiem godprātīgajiem Latvijas Universitātes, it sevišķi Juridiskās fakultātes un Akadēmiskās ētikas komisijas pārstāvjiem atbildēt pašiem sev uz šādiem jautājumiem:

Vai Jūs piekrītat Jautrītes Briedes studentiem lekcijā teiktajam, ka par diplomdarba zādzību nav jābūt negatīvām sekām?

Vai šāda Jautrītes Briedes pozīcija, Jūsuprāt, nav pretrunā ar Latvijas Universitātes prestiža, studiju kvalitātes, kā arī preventīvas plaģiātisma novēršanas interesēm?

Vai šāda Jautrītes Briedes rīcība, Jūsuprāt, nenonāk pretrunā ar “Noteikumiem par akadēmisko godīgumu Latvijas Universitātē”, kā arī Latvijas Universitātes Akadēmiskās ētikas kodeksā deklarētajiem principiem un akadēmiskā personāla pienākumiem?


[1] https://www.youtube.com/watch?v=GcRWeTdxX-Q

[2] https://www.youtube.com/shorts/wFYWv40hlHs

[3] https://puaro.lv/tiesiskums/prokurors-cinkmanis-visapkart-pidasi/

[4] https://xtv.lv/rigatv24/video/8blGbQQY7n3-kadu_iespaidu_uz_justiciju_rada_cilveks_kas_jurista_izglitibu_ieguvis_negodiga_cela

[5] https://xtv.lv/rigatv24/video/yj2N4EMm7ov-levits_sis_prokurors_nevar_turpinat_savu_darbu

[6] https://www.youtube.com/watch?v=_bDINQh8i8E

Audio (mp3)

Novērtē šo rakstu:

138
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

21

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

21

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

FotoNesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu.
Lasīt visu...

21

Kluso apvērsumu mehānisms

FotoLikumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas līgums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. Tomēr kas notiktu, ja opozīcija (mazākums) arī vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadījumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?
Lasīt visu...

21

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

FotoTik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot pārgājusi maniakālā kāre uzbrukt pieminekļiem. Uzbrukt mūsu vēsturei un kultūrai. Pār viņu uz brīdi nolaidusies atklāsme, ka Rīgā esot daudz nopietnākas problēmas nekā pieminekļu jaukšana. Protams, ka ir ļoti nopietnas problēmas! Bet patiesībā sašutums sabiedrībā par draudiem pieminekļiem bija tik liels, ka Rīgas mērs kļuva piekāpīgāks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...